Φροντίδα Κλεισαμε εβδομαδα με τον Φωτακο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Joy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαρία παίζει ρόλο που εχω βάλει τις φακές σε γυάλινο οχι οβαλ κυλινδρικο και το εχω σκεπάσει με το καπάκι γυάλινο ασφαλείας;
 
πρέπει να το κλείσεις με τούλι από πάνω να παίρνει αέρα και επίσης να τις ξεπλένεις και να τις γυρνάς τακτικά
 
Οπότε αυτές που ετοίμαζα ειναι για πέταμα. Εγώ έκλεινα το καπάκι!😳
 
Τον αγαπω! Τον φωτακο! Κλεισαμε εβδομαδα! Τωρα κεαηδαει στο μπαλκονι! Τρελαινεται για το νερο της βρυσης! Αρχιζει τα τραγουδια! Και με την ηλεκτρικη σκουπα! Χα χα χ α! Ειναι πιτσιρικας! Η εμοιασε στη μανα του που ειναι υπερκινητικη;! Ειναι λες και δεν το χωραει το κλουβι! Περα δωθε ολη μερα φαι και τραγουδι! Εκανα δοκιμεσ με τα κλαρακια και οσα και να του βαλεις τα χρησιμοποιει... Ειναι καλυτερα να εχει λιγοτερα ωστε να πεταει;η γυμναζεται ουτως η αλλως!; Ουτε μωρο να ειχα! Τι σας ρωταω... Τα παντα θα ακουσετε! Επισης παρατηρησα οτι δεν προτιμαει την συσκευασμενη τροφη με ονομασια king premium ειναι σωστο να την ανακατευω με το αυγο που του βραζω που ουτως η αλλως το τρωει;να μην ξεχασω, δεν τον ψεκασα! Ειμαι με το φαρμακο στο χερι και το αποφευγω, σημερα θα τον πιασω και θα ψεκασω στην ραχη του πουλιου... Θα τον ταλαιπωρησω!; Γελαστε ελευθερα! Καλημερααα!


Ειναι λιγο ασχετο αλλα θα το πω.. Οταν διαβασα αυτο που εγραψες μου θυμησε εκθεσεις που γραφαμε στο σχολειο.. :)Δεν εννοω οτι ειναι μεγαλο εεεε. Ο τροπος που περιγραφεις, η εκφραση του κειμενου..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Joy
χα! Χα! Χα! Ε τί τσάμπα ήμουνα καλή στην έκθεση! Του δημοτικού εστω!😎χα χα χα! Έπεσες διάνα αν σκεφτείς ότι δεν επικοινωνώ και καθόλου μέσω τεχνολογίας! Συνεχίζω να γράφω και να εκφράζομαι ακριβώς όπως μιλάω και αυτό με κάνει και υπέρ-αναλυτική!:D
 
Σήμερα θα αλλάξει κλούβα! Παρατήρησα στο κλουβί που ήδη είναι, πως αν τα ξυλάκια τοποθετηθούν σωστά έτσι ώστε να δίνουν χώρο στο πουλί να πετάξει είναι ότι καλύτερο!Όχι απλά να πηδάει απο το ένα ξυλο στο άλλο! Ο Φώτης πραγματοποιεί πτήσεις! 😛 Είχα 2-3 κλουβιά και αρχικά προτίμησα ένα με βάση πλαστική. Το καινούριο κλουβί που θα μπεί θα μπορώ να το τοποθετήσω σε ένα τραπέζι ψηλά;Ή είναι καλύτερο να το κρεμάσω στον τοίχο;
 
Το καλύτερο θα ήταν το κλουβί να είναι στο ύψος των ωμων σου... Έτσι και θα μπορείς να τον βλέπεις και να του μιλάς, αλλά και ο φωτακος όταν νιώσει φόβο να ανέβει στο ψηλό κλαδάκι. Γενικά τα καναρινακια θέλουν τουλάχιστον μια-δύο πλευρές του κλουβιού να έχουν τοίχο ώστε να νιώθουν ασφάλεια... :)
 
ΑΧ! Καπως ετσι ξεκιναει η σημερινη "εκθεση" για να γελασει και η Αριαδνη! Ματωσε το ποδι του στο συρμα της σουπιας, του εβαλα betadine τωρα δεν εχει αιμα αλλα που και που ανασηκωνει το ποδαρακι του... Να βαλω καλυτερα τις πλαστικα πατηματα; Ουφ..στενοχωρηθηκα. Επρεπε να το προβλεψω...η πληγη ειναι τοσο μικρη που δεν την βλεπεις, σαν κουκκιδα... σαν το αιμα του Φωτη πανω στα ξυλα! Κλαψ κλαψ☹Υπαρχει περιπτωση να μολυνθει;
 
Πλένε καλά και πολύ συχνά τις πατηθρες, βάζε του μπεταντιν πρωί και βράδυ και όλα θα πάνε μια χαρά! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Joy
Πόσο στενοχωριέμαι όταν πρέπει να τον πιάσω στα χέρια μου! Ξέρεις δεν θέλω να το ενοχλώ σε καμία περίπτωση.. Να το τρομαζω
 
Ναι δεν τους αρέσει αλλά τι να κάνουμε; Για το καλό τους το κάνουμε! Φυσικά όταν το βγάζεις από το κλουβί μέσα στο σπίτι και κλειστά παράθυρα και πόρτες! 😉
 
Αλικη... ειναι αναγκαιο το BETADINE ΑΥΡΙΟ;Kαλα καλα καταλαβα! Ναι! Μηπως να το αποφευγαμε;!Χα χα χα! Να εβλεπες μονο πως ετρεξα να το πιασω να το περιθαλψω, μες στην αδρεναλινη ημουνα δεν φοβομουν..χμ.. Τωρα παλι, αυριο... χερουκλες μεσα στο κλουβιιι! 😛
 
Το μπεταντίν ελαφρά αραιωμένο μην καεί το δέρμα του. Περαστικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Joy
ακόμα καλύτερα για να είναι αποστειρωμένο το υλικό.
 
Σου είπα το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου για να είναι και λειτουργικό και να μην είναι το μπαλκόνι τσίρκουλο. Αν δεν κατάλαβες, ρώτα με. Πρόσεχε για τους σπόρους τα ξεβγάλματα με νερό μην σου πιάσουν μύκητες. Για το σουπιοκόκκαλο, όταν το χρειαστεί ο οργανισμός του θα το χρησιμοποιήσει.
Πάρε ένα πολυβιταμινούχο, βάλε τώρα την άνοιξη όχι το καλοκαίρι.
μπορείς να κάνεις ένα κουτί με πλαίσιο από πηχάκια που θα καρφώσεις σήτα και να το κρεμάσεις γύρω από το κλουβί. Εύκολη κατασκευή, φθηνή, γίνεται και από γυναίκα. Μόνο τα πηχάκια, την σήτα, τα καρφάκια, δύο ή τρία κρεμαστάρια ανάλογα το μήκος και τα αντίστοιχα ούπα σε σχήμα Γ ή στρογγυλά στον τοίχο.
Να έχει αρκετό περιθώριο γύρω από το κλουβί. Είναι ελαφριά κατασκευή και όταν θα είσαι παρούσα στο μπαλκόνι θα μπορείς να την αφαιρείς εύκολα. Επίσης σ' αυτήν θα μπορείς τον χειμώνα να προσαρμόζεις νάυλον. Όχι σήτα εντελώς λεπτή και όχι πολύ πυκνή να μην είναι αποπνικτική η ατμόσφαιρα εντός της κατασκευής.

Μαρια καθομαι και χαζευω τις συζητησεις για την προστασια του κλουβιου και δεν εχω αποφασισει... Μου φαινεται οτι καλυτερο αυτο που μου προτεινεις αν και δεν βρηκα καμα φωτογραφια απο κατι αναλογο. Προς το παρον του πηρα συρματινη σιτα. Μπερδευομαι! Θα ειναι ασφαλης απο τα αρπαχτικα;Νομιζω πως ναι, γιατι με την κατασκευη αυτη θα μπορω να προσαρμοζω οτιδηποτε(ναυλον κλπ) αναλογα με τον καιρο. Μηπως αντι για σιτα συρματινη να εβαζα πλεγμα συρματινο;ρωταω τι ειναι πιο ασφαλη απο τα αρπαχτικα;
 
ναι μπορείς και συρμάτινο πλέγμα. ανέφερα την σήτα επειδή είπες για κουνούπια :)

Βρήκα κάτι που πλησιάζει την σκέψη μου. Η μία πλευρά, αυτή που βλέπουμε, είναι εντελώς ανοιχτή, είναι αυτή που θα ακουμπάει στον τοίχο. Εσύ το πλαίσιο μπορείς να το κάνεις από πηχάκια και τις πλευρές να τις καλύψεις με σύρμα. Το κρεμάς στον τοίχο με ούπα και βίδες σε σχήμα Γ. Το έτοιμο θα ήταν μια φθηνή λύση αλλά είναι μικρό
ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΚΛΟΥΒΙΟΥ ΕΞ. ΧΩΡΟΥ karderines.gr/shop/index.php?route=product/product&product_id=608
 
Back
Top