Φροντίδα Κλουβιά με ντέξιον

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stzark
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stzark

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2007
Μηνύματα
183
Πόλη
Περιστέρι
ΚΛΟΥΒΑ ΑΠΟ ΝΤΕΞΙΟΝ

Υλικα: Κουνελοσυρμα 5 μετρα - 20 Ευρω
Ντεξιον Βσεις 4 χ στηριξης 2 μετρα υψος
Ραφια 4 χ 1.20 μηκος χ 40 βαθος
Συνολο: 75 Ευρω

Βιδες & Συρμα - 5 Ευρω

Διαρκεια κατασκευης: 12 με 16 ωρες

Εχω δημιουργησει 3 οροφους, στο καφε οροφο μπορουμε να εχουμε
Α. μεχρι 3 κλουβια διαστασεων 40 εκ. μηκος - 40 εκ. υψος - 40 εκ. Βαθος
Β. 2 κλουβια διαστασεων 60 εκ. μηκος - 40 εκ. υψος - 40 εκ. Βαθος
Γ. 1 κλουβα ζευγαρωστρα διαστασεων 120 εκ. εκ. μηκος - 45 εκ. υψος - 40 εκ. Βαθος.
 

Συνημμένα

  • kluvia-dexion1.webp
    kluvia-dexion1.webp
    48,5 KB · Προβολές: 4.413
  • kluvia-dexion2.webp
    kluvia-dexion2.webp
    33,3 KB · Προβολές: 3.816
  • kluvia-dexion3.webp
    kluvia-dexion3.webp
    24,5 KB · Προβολές: 1.866
  • kluvia-dexion4.webp
    kluvia-dexion4.webp
    22,9 KB · Προβολές: 2.123
  • kluvia-dexion5.webp
    kluvia-dexion5.webp
    27,3 KB · Προβολές: 1.709
Σημερα πηγα και πηρα πιο μεγαλες πατηθρες. εσωτερικες ταιστρες οποτε ανεβηκαμε +15 ευρω περιπου. Εχω μια απορια ομως, οι ταιστρες που εινια καλυτερα να τις τοποθετησω; χαμηλα; η ψηλα καλυτερα; Γενικα η σωστη κατανομη των σκευων μιας κλουβας η μια ζευγαρωστρας ποια ειναι;

Στη ζευγαρωστρα εχω ηδη βαλει τη θηλυκια με την αρσενικη καρδερινα, αλλα ενω ειναι πολυ φιλικη και παιχνιδιαρα η θηλυκια η αρσενικη ειναι σοβαρη, χωρις πολλα πολλα και οποτε τη πλησιαζει η θηλυκια, της κανει ντου!😱
Απο σημερα περασε και η θηλυκια στην αντεπιθεση, δε βλεπω καλη συνεχεια.☹
 
καλημερα φιλε σταυρο πολυ καλη η κατασκευη! Χερομαι που υπαρχουν ανθρωποι ακομα με μερακι! Εγω τα δοχεια με φαγυτο τα εχω στην μεση περιπου!


ΥΓ. Το καφεδακι δεν το εχω ξεχασει :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: stzark
Καλημερα! Πολυ καλη δουλεια. Ευγε! Να ρωτησω κατι τι. Το βαρος του; Αν θελησεις να του αλλαξεις θεση ειναι ευκολο; Το κουνελοσυρμα σκουριαζει; Πως σκεφτεσαι να τα προφυλαξεις απο το κρυο; Ποσα πουλια θα φιλοξενησεις; Και τελος. Τον πατο που απο οτι ειδα ειναι απο συρμα. Πως θα τον καθαριζεις; Αποσπαται;
(Σορι για τα επανωτα ερωτηματα. Μου αρεσε ομως και θελω λεπτομερειες.):D
. (muthos πολλοι περιστεριωτες μαζευτηκατε βλεπω!)😀:D
 
Ειναι σχετικα βαρια κατασκευη αλλα οχι οτι δε μετακινητε κιολας.
Πχ Επειδη την εχω στη βεραντα αν θελω απλα να την μετακινησω απλα, την τραβαω σχετικα ευκολα, τωρα αν θελησω να την κατεβασω στο κηπο ας πουμε ειναι λιγο μανουριτσα αλλα δε σημαινει οτι δεν γινετε.
Το κουνελοσυρμα δε ξερω αν σκουριαζει να σου πω την αληθεια αλλα εκει που την εχω τη κλουβα δε βρεχεται, σπανια θα βραχει, οποτε λογικα και δεν εχω και προβλημα.
Για το κρυο τωρα, θα καλυψω τις κλουβες ψηλα με ενα πλαστικο διαφανο (σακουλα χοντρη) 10 εκ. απο την οροφη. Και θα καλυψω και την πλαγια πλευρα (στα μεγαλα κρυα) με φελιζολ.
Αυτη τη στιγμη εχω 2 καρδερινες στη ζευγαρωστρα, και 2 καναρινια αρσενικα. Σκεφτομαι να αγορασω καποια στιγμη κ ενα θυληκο καναρινι για ζευγαρωμα.
Ο πατος δεν αποσπαται αλλα καθαριζεται ευκολα απ τα περιτωματα με μια βουρτσα απο πανω. Απο κατω εχω βαλει εφημεριδες οι οποιες αλλαζονται παρα πολυ ευκολα, σηκωνοντας το κομματι μουσαμα που εχω για να μην τις περνει ο αερας οταν φυσαει.
Ακομα σκεφτομαι να παρω για προστασια απο αλλα πουλια, καρακαξες κτλ ενα στορι που ειδα στο πρακτικερ των 5 ευρω για να το ανεβοκατεβαζω ευκολα και θα ειναι σε αποσταση περιπου 10 εκ απ τη κλουβα.
Θ ανεβασω φωτογραφιες οταν παρει την τελικη της μορφη. Θελει δουλιτσα ακομη.
 
Πολύ καλή δουλειά Σταύρο μέχρι στιγμής!

Θα ήθελα να πω και εγώ μερικές ιδέες αν επιτρέπεται:
Ειναι σχετικα βαρια κατασκευη αλλα οχι οτι δε μετακινητε κιολας.
Πχ Επειδη την εχω στη βεραντα αν θελω απλα να την μετακινησω απλα, την τραβαω σχετικα ευκολα, τωρα αν θελησω να την κατεβασω στο κηπο ας πουμε ειναι λιγο μανουριτσα αλλα δε σημαινει οτι δεν γινετε.
Σύμφωνα με αυτά που έχει φτιάξει μέχρι τώρα, πιστεύω ότι θα σου ήταν αρκετά εύκολο να προσαρμόσεις 4 ρόδες (πωλούνται σε διάφορες διαμέτρους σε καταστήματα σιδερικών) στο κάθε πόδι της κλούβας προκειμένου να κάνεις τη μετακίνησή τους ακόμη πιο εύκολη.
Για το κρυο τωρα, θα καλυψω τις κλουβες ψηλα με ενα πλαστικο διαφανο (σακουλα χοντρη) 10 εκ. απο την οροφη. Και θα καλυψω και την πλαγια πλευρα (στα μεγαλα κρυα) με φελιζολ.
Η κάλυψη του μπροστινού κομματιού είναι καλή σαν ιδέα. Φρόντισε μονάχα να καλύψεις λίγο περισσότερο χώρο από δέκα εκατοστά και να υπάρχουν μερικές πατήθρες ούτως ώστε να μπορούν να κουρνιάζουν τα πουλιά στον προστατευμένο χώρο. Θα ήταν ίσως καλύτερα (και πιο όμορφα) αν κάλυπτες αυτό το σημείο με πλεξι γκλας όπως επίσης και τα πλαϊνά. Το φελιζόλ δεν πρόκειται να τους παρέχει μόνωση από τη στιγμή που η πρόσοψη θα είναι ανοιχτή. Εξάλλου αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να "κόψεις" τα ρεύματα του αέρα οπότε είναι προτιμότερο να το κάνεις αφήνοντας το φως να περνάει.
Ο πατος δεν αποσπαται αλλα καθαριζεται ευκολα απ τα περιτωματα με μια βουρτσα απο πανω. Απο κατω εχω βαλει εφημεριδες οι οποιες αλλαζονται παρα πολυ ευκολα, σηκωνοντας το κομματι μουσαμα που εχω για να μην τις περνει ο αερας οταν φυσαει.
Νομίζω πως κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ καλύτερο και από πρακτική άποψη αλλά και από άποψη υγιεινής. Είναι απόσπασμα από το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκεύη-Συστοιχίας-κλουβιών.118/
georgekouk είπε:
ζ) Στο κάτω μέρος έχω μετρήσει από την πλάτη μέχρι την πρόσοψη (40cm) και έχω φτιάξει από κουνελόσυρμα διατομής 1,2cm X 2,25cm, σχαράκι για να ακουμπάει πάνω στα σουιδικά και να μην έχει επαφή το πουλί με το ταψάκι του.
η) Τα ταψάκια τα έφτιαξα σε λαμαρινά, είναι από γαλβανισμένη λαμαρίνα και έχουν διαστάσεις 82cm X 45cm, τόσο είναι το βάθος των κλουβιών μου, έτσι ώστε να καλύπτει το κάθε ένα δύο κλουβιά, ή μία διπλή ζευγαρώστρα. Τις χειρολαβές τις τοποθέτησα μόνος μου με τρυπανόβιδες.
Ακομα σκεφτομαι να παρω για προστασια απο αλλα πουλια, καρακαξες κτλ ενα στορι που ειδα στο πρακτικερ των 5 ευρω για να το ανεβοκατεβαζω ευκολα και θα ειναι σε αποσταση περιπου 10 εκ απ τη κλουβα.
Σοφή σκέψη, ειδικά στην περίπτωση που το μπαλκόνι δεν είναι αρκετά βαθύ για να παρέχει μια υποτυπώδη προστασία από μόνο του. Αν έχεις τη δυνατότητα να το βάλεις σε μεγαλύτερη απόσταση από 10 εκατοστά θα είναι ακόμη καλύτερα. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: stzark
Και βεβαια επιτρεπεται φιλε Σταυρο, και ιδεες και προτασεις και κριτικες.

Αυτο με τα ροδακια δε το ειχα σκεφτει, πολυ μ αρεσει σαν σκεψη!
Και το πλεκξγκλας αλλα μου πεφτει λιγο ακριβο 😛 Αν καλυπτα ολοκληρα τα πλαινα μ ενα διαφανο μουσαμα, οπως επισης και 20 εκ στο πανω μερος της προσοψης θα εκανα δουλεια;
Πατηθρες λεω να μη βαλω ψηλα γιατι ηδη εχουν βολευτει και καθονται στη πλαστικη πρασιναδα που εχω τοποθετησει στα κλουβια. Εχουν μικρα κλαρακια αν παρατηρησετε τις εικονες που εχω ανεβασει και μαλιστα κοιμουνται εκει καθε βραδυ εως τωρα.
Οσο για τον πατο του κλουβιου σαφως και ειναι καλυτερα να εχεις ενα συρταρακι με μια ωραια κ ομορφη κατασκευη αλλα πιο πολυ εριξα βαρος και στην τσεπη
Με το σκεπτικο οτι θα καλυπτεται ολοκληρος ο πατος με εφημεριδες και θα αλλαζονται καθε 2-3 μερες πιστευω οτι απο θεμα υγειηνης ειμαι καλυμενος η οχι; 😕

Σημερα εστησα και μια web cam διπλα στο κλουβι για να τα παρατηρω χωρις να τα ενοχλω. Πλακα εχει! 😛
 
-Αντί του ακριβού -πλεξιγκλας- χρησιμοποιείται τώρα ένα πανάλαφρο και
πάρα πολύ εύχρηστο υλικό που πουλιέται και αυτό σε φύλλα το-πολυκαρμπονάτ-.

Ψάξτε το, αξίζει τον κόπο.

Υ. Γ πολύ φθηνότερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: stzark
Αν εκεί που βολεύονται την ώρα του ύπνου τους καλύπτει η λωρίδα από το υλικό που σκοπεύεις να βάλεις στην πρόσοψη για τα ρεύματα του αέρα, θα είναι μια χαρά.

Κατά την άποψή μου, θεωρώ ότι και ο πάτος αλλά και η σχάρα (όπου και όταν υπάρχει) θα πρέπει να πλένεται προσεκτικά τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.
Με το σκεπτικο οτι θα καλυπτεται ολοκληρος ο πατος με εφημεριδες και θα αλλαζονται καθε 2-3 μερες πιστευω οτι απο θεμα υγειηνης ειμαι καλυμενος η οχι; 😕
Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λες, θα δείξει… :)
stzark είπε:
Σημερα εστησα και μια web cam διπλα στο κλουβι για να τα παρατηρω χωρις να τα ενοχλω. Πλακα εχει! 😛
Έχει όντως. :) Έχω βάλει και εγώ και τους ρίχνω καμία ματιά πού και πού.
 
Σταύρο και μια άλλη ιδέα-πρόταση, βάλεις δε βάλεις ροδάκια εγώ θα σε συμβούλευα να βάλεις 2 κρίκους στον τοίχο αλλά και στην κλούβα και με γαντζάκια ορειβατικά ή άλλα να ασφαλίσεις τη κλούβα να μην έχει φόβο να κουνηθεί εύκολα. Το έχω κάνει παλαιότερα με μια μεγάλη κλούβα που είχα με ροδάκια στο μπαλκόνι. Ούτε με σεισμό δεν είχε φόβο!
 
Σκεφτομουνα διαβαοντας ενα ποστ https://community.petbirds.gr/threads/Φάρμακα-κατά-των-εξωπαρασίτων.140/ να ψεκαζα τα ντεξιον καθε 2-3 μηνες με chevi-tren, λετε να χω προβλημα με διαφορα παρασιτα; Ρωταω μιας και τα ντεξιον δε μαζευουν ψηρες. Απ οτι διαβασα στο παραπανω ποστ ειναι και ακυνδινο για τα πουλια.
 
Σκεφτομουνα διαβαοντας ενα ποστ https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/ να ψεκαζα τα ντεξιον καθε 2-3 μηνες με chevi-tren, λετε να χω προβλημα με διαφορα παρασιτα; Ρωταω μιας και τα ντεξιον δε μαζευουν ψηρες. Απ οτι διαβασα στο παραπανω ποστ ειναι και ακυνδινο για τα πουλια.
Το σίδερο δεν πιάνει ψείρα. Πιάνει όμως το νοβοπάν που έχεις στον πάτο αν διακρίνω καλά και η αρμοί του με το σίδερο. Μπορείς να ψεκάζεις προληπτικά χωρίς κανένα πρόβλημα και τα πουλιά και τον εξοπλισμό αλλά μόνο τις ζεστές μέρες. Είναι παρακινδυνευμένο να τα ψεκάζεις έξω από δω και πέρα.
 
Ωραια οποτε απ την ανοιξη και μετα μπαινουμε σε red alert :)
Δεν εχω χρησιμοποιησει νοβοπαν στις κλουβες και γενικα ξυλο.
Μακρυα και αγαπημενοι. :)
 
Μιας και ειδα τη θεροκρασια να πεφτει αισθητα αυτο το σαββατοκυριακο, εκατσα και ασχοληθηκα λιγο με τη κλουβα. Εντυσα με χοντρο ναυλον, διαφανο παντα (σαν αυτα που χρησημοποιουμαι για τραπεζομαντηλο), τα πλαινα κ τη πισω μερια ολοκληρα και περιπου το 1/4 της προσοψης στη πανω πλευρα της. Εγινε καλη δουλεια λογικα μιας και δε περνουσε καθολου αερας η σχεδον καθολου :)
 
Back
Top