Κλούβα για φασιανούς

Theodoros3

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2014
Μηνύματα
6
Καλησπέρα παιδια, βρίσκομαι στο στάδιο έρευνας ώστε να φτιαξω ένα κλουβί περιπου στα 15 τετραγωνικά για φασιανούς.
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη, ιδιαίτερα απο άτομα που ασχολούνται με την εκτροφη φασιανων.
Περισσότερο χρειάζομαι βοήθεια για το πιο θα ήταν το καταλληλότερο έδαφος στο κλουβί (το μέρος όπου έχω για το κλουβι είναι ασπρόχωμα αμπελιού), εάν χρειάζεται κάποιος χώρος επιπλέον για τις μάνες, αν χρειάζεται να είναι στεγασμένο και επίσης εάν θα μπορούσα να αφήσω κάποια φυτά απο το αμπελι μεσα στο κλουβι και αν όχι ποια φυτά μπορούν να συνυπάρξουν με τους φασιανούς.
Ευχαριστώ, Θ.
 
Το αμπελι αν δεν ψεκαζεται ειναι ασφαλες για τα πουλια. Για την εκτροφη των φασιανων δεν γνωριζω να σου απαντησω, εδω δει ομως φασιανους σε κλουβες εως 3 ζευγαρια σε μεγαλο χωρο, αλλα και εναν αρσενικο με 2-3 θηλυκα. Καταλαβαινω λοιπον πως δεν ειναι πουλια που κανουν δεμενα μεταξυ τους ζευγαρια, σωστα;
 
Ναι αυτο ισχύει, ένας αρσενικός φασιανός ανα 4 με 5 θηλυκά.
 
Καλησπερα παιδια εκτρεφω κ εγω φασιανους κολχικους τους εχω προς το παρων σε κλουβες 3χ3 κ 4χ3 ενα ζευγαρι σε καθε μια με πολλη καλα αποτελεσματα μεχρι τωρα, γυρω στα 17-20 αυγα κανουν δυο φορες τον χρονο κ κλωσανε κανονικα, αλλα εχω πολλες απωλειες στους νεοσσους δεν ζουνε ολοι αλλα μενουν αρκετοι απο τα μικρα
 
Back
Top