Ασθένειες Κοκατίλ άρχισε να φτερνίζεται και να βγάζει αίμα από το στόμα

xristos ziarkas

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2024
Μηνύματα
14
έχω ένα παπαγάλο κοκατιλ και έγινε αυτό βοηθήστε με λίγο όσοι ξέρετε. Ηταν έπιπλο κοιμόταν γιατί την είχαμε κάνει μπάνιο και εκεί που πάω να την πάρω να την βάλω στο κλουβί αρχίζει να φτερνίζεται να βγάζει αίμα από το στόμα και έπειτα από την μύτη έτρεχε πάνω κάτω και μετά από ώρα την βάλαμε στο κλουβί και άρχισε πάλι να φτερνίζεται αλλά χωρίς να τρέχει αίμα
 
Ελπίζω να σταματήσει τελείως να βγάζει αίμα..
Σίγουρα δεν χτύπησε κάπου;
Πως είναι τώρα; Δείχνει κακόκεφη; κοιμάται;
Αύριο θα πρέπει να την δει γιατρός (οπωσδήποτε, κατά την γνώμη μου).
Γρήγορα περαστικά εύχομαι!
 
@Sissy δεν νομίζω να βγάζει αίμα πια αλλά και σταμάτησε να φτερνίζεται αυτή την στιγμή μάλλον κοιμάται στο κλουβί της
 
Συμφωνώ με τη Σίσσυ ότι η πιο σωστή κίνηση είναι να τη δει γιατρός. Είτε χτύπησε κάπου κ δεν το είδατε, είτε πρόκειται για κάποια ασθένεια (γιατί το αίμα από τη μύτη κ το στόμα συνήθως παραπέμπει σε κάτι πιο σοβαρό), θα έλεγα να μην το αμελησετε, ακόμα κ αν το πρωί τη βρείτε σε φυσιολογική κατάσταση. Εγώ έτσι θα έκανα, γι'αυτό κ σας προτρέπω τόσο έντονα. Αν θέλετε ενημερώστε μας! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
Η λίστα με τους κτηνιάτρους που ειδικεύονται σε πτηνά:
 
@chrisa2102 έχουμε ραντεβού στης 5 απλά αυτή την στιγμή ο παπαγάλος κοιμάται στο κλουβί με τα δύο πόδια και γυρισμένη την πλάτη
 
@chrisa2102 όχι αίμα δεν έβγαλε ξανά αλλά πιστεύω μπορεί να έπαθε πνευμονικό οίδημα γιατί την είχα κάνει μπάνιο πρωτού γίνει όλο αυτό
 
@xristos ziarkas ελπίζω να μην ισχύει αυτό. Πάντως από ένα μπάνιο μου φαίνεται δύσκολο να έχει γίνει κάτι τέτοιο, αλλά κ πάλι..σε κάθε περίπτωση ο πτηνίατρος είναι ειδικός να κρίνει! Θα περιμένουμε νέα σας το απόγευμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν επιτρέπεται σε ποιον κτηνίατρο την πήγατε και τι εξετάσεις του έκανε;
 
@Avrolimos Θεσσαλονίκη μένουμε και τον πήγαμε σε έναν στην Καλαμαριά επίσης απλά τοθλν κοιτούσε από μακριά τηνν συμπεριφορά του και του εξέτασε με μικροσκόπιο της ακαθαρσιες του
 
@MARY58 με είπε ότι λογικά κάτι έφαγε πολύ πιθανόν χαρτί από βιβλίο
[automerge]1716831008[/automerge]
@MARY58 επίσης μας έδωσε αντιβίωση και βιταμίνη
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
αντιβίωση και βιταμίνη
Καλησπέρα. Να διακινδυνεύσω πρόβλεψη ?
Aviomycine και antistress και τα δύο της tafarm?
Τώρα πως γίνεται ένα υγιέστατο και πανέμορφο όπως είπε πουλί και που το κοιτούσε από μακριά να του δίνει αντιβίωση και συμπλήρωμα βιταμινών εμένα μου δημιουργεί κάποιες σκέψεις.
Σαν να παω σε ένα παθολόγο να μου κάνει μια εξέταση ούρων πχ να με βρει υγιέστατο και όλα καλά και να μου γράψει αντιβίωση και να μου πει να πάρω βιταμίνες . Τι θα σκεφτόμουν ?
Σου ζήτησε δείγμα από το αίμα που είδες να βγάζει και θα πήγε παντού να το δει στο μικροσκόπιο πχ? Σε ρώτησε τι έφαγε τις τελευταίες ώρες πριν το επεισόδιο? Σε ρώτησε αν βάζεις χαρτί για υπόστρωμα και αν το φτάνει να το φάει? Αιτιολόγησε γιατί δίνει αντιβίωση? Γιατί δεν το ζύγισε να δει αν είναι κάτω ή πάνω από το φυσιολογικό?
Επίσης πως συσχέτισε το χαρτί με την αιματεμεση?
 
@xristos ziarkas δυστυχως στη Θεσσαλονικη δεν εχουμε εμπειρους πτηνιατρους-προσεχε τον συγκεκριμενο -δινει ισως υπερβολικες δοσεις φαρμακων-την εχω πατησει-αυριο τηλεφωνησε στο κτηνιατρικο κομοτηνης να σου πουν τη γνωμη τους για τα φαρμακα κτλ. και δεν ειναι σωστο να δινουμε αντιβιωση χωρις να εχει γινει πρωτα καλλιεργεια-οπως και στους ανθρωπους- γιατι αν το πουλι δεν εχει βακτηριακη μολυνση,αλλα πιθανη λοιμωξη απο τριχομοναδα η' μυκητες και παρει αντιβιωση, αυτα θα φουντωσουν και θα το σκοτωσουν το πουλι
 
@kika ωχ μη μου λες τέτοια γιατί έχει πιει πολύ νερό και έχω βάλει την αντιβίωση.. επίθεσης έχει πολλές καλές κριτικές και μας το είπε ο καθηγητής του ΑΠΘ που ασχολούνται με τα πτηνά
[automerge]1716841375[/automerge]
@kika ωχ μη μου λες τέτοια γιατί έχει πιει πολύ νερό και έχω βάλει την αντιβίωση.. επίσης έχει πολλές καλές κριτικές και μας το είπε ο καθηγητής του ΑΠΘ που ασχολούνται με τα πτηνά
 
Back
Top