Ασθένειες Κοκατίλ αδύνατο με κακή εμφάνιση φτερών

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Καληπσερα. Οπως σας ειχα πει, ειχα αγορασει ενα θυλικο κοκατιλ lutino 3 μηνων ημερο και αν θυμαστε ειαχι ανοιξει ενα θεμα για τις κουτσουλιες του η οποιες ηταν ''νερουλες'' αλλα τωρα σχεδον εχουν στρωσειΤο εχα ζυγισει και ειναι 68g. Μου ειπαν οτι ειναι αδυνατο. Επισης μου ειπαν να του δινω μηλο καθημερινα για τις κουτσουλιες και αυγο 1 φορα την εβδομαδα για να βαλει g, εγω το εκανα και οι κουτσουλιες εφτιαξαν λιγο. Τωρα εχω ενα αλλο θεμα... Εδω και δυο μερες σαν να ετρεμε λιγο καποιες φορες,το πειρα στα χερια μου με τον πατερα μου και η καρινα της φαινεται πολυ ακριβως ετσι (δεν ειναι η δικια της καρινα αυτη που φαινεται στην φοτογραφια):

01.webp

Οσο για το τρεμουλο δεν ξερω αν σετιζεται με κατι. Επισης να πω οτι τα πουπουλα στην φτερουγα, τα μεγαλα της πτησης ειναι κομμενα αλλα ο ''εκτροφεα'' μου ειπε οτι δεν τα εκοψε και ο πατερας μου με ειπε οτι ειναι απο ψειρα.Αυριο θα το βαλω pinex powder και βλεπουμε.Βοηθηστε με ομως λιγο τι να κωαν για την καρινα. Θα τραβηξω αυριο φοτο απο την δικια της για να δειτε.
Να αυτο ειναι το πουλακι μου δεν θελω να το χασω.

02.webp03.webp

Να ηκαρινα να και δεν φαινεται αλλα θα τραβηξω αλλη:

04.webp
 
Αν έχει ψείρες, μπορείς να τις δεις εφόσον είναι μαύρες. Για τις κόκκινες που δεν νομίζω, πάντως καλού κακού βάλε ένα νωπό χαρτί κουζίνας διπλωμένο το βράδυ ανάμεσα στα κάγκελα και δες το πρωί αν έχει μέσα μαμούνια.
Για την αδυναμία πρέπει να βρεις τρόπο να κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές για τυχόν σκουλίκια στα έντερα ή κάτι άλλο. Δεν γίνεται θεραπευτική αγωγή χωρίς εξέταση.
Μπορείς εν τω μεταξύ να του δώσεις για 2-3 μέρες σκορδόνερο. Δεν είναι θεραπευτικό αλλά μπορεί να είναι ανακουφιστικό μέχρι να κάνεις τις εξετάσεις.
 
Που να της κανω της εξαιτασεις Μαρια μου, δεν υπαρχει καποιο κτηνιατρειο εδω κοντα...☹
 
Ναι η θεσσαλονικη ειναι λιγα χλμ. απο εδω. Οσο για τις ψειρες ομως δεν φαγουριζεται συνεχεια!
 
Κάποια κοπέλλα μέλος μας, θα κάνει μια επέμβαση στο κτηνιατρικό τμήμα του Πανεπιστημίου, θέλεις να την ρωτήσεις να σου δώσει επαφή; Αυτά είναι τα θέματά της Η εμπειρία μου με το πρώτο cockatiel μου | PetBirds και Μήπως να χωρίσω το ανάπηρο κοκατιλ απο το μπάτζι με το οποίο ζει μαζί του; | PetBirds
 
Δυστυχώς Δήμο μου άμα δε θες να το χάσεις πρέπει να βρεις το λόγο που έχει καρίνα και το λόγο που κάνει αυτό το τρέμουλο. Αξίζει να κάνεις λίγα χιλιόμετρα για μια τέτοια απίστευτη φάτσα! Και απ΄ότι βλέπω είναι και ήμερη και φιλική με σένα! Αν σου πω εγώ τι έχω κάνει για τα καναρίνια μου δε θα το πιστέψεις! Ήμουν στο εξοχικό και με το κτελ πήγα (1μιση ώρα απόσταση) στον Άγιο Δημήτριο 3 δείγματα κουτσουλιών από τρία καναρίνια! Όμως βρήκα ότι δεν έχουν τίποτα και άρα απέκλεισα το ενδεχόμενο μικροβίου ή μύκητα. Πάρε δείγμα κουτσουλιάς σε αλουμινόχαρτο, πάρε τηλ πρώτα κάποια κτηνιατρεία και αν βρεις κάποιο που κάνει εξετάσεις και ανάλυση κοπράνων να πας το δείγμα εκεί! Δε θα στρεσαριστεί το πουλάκι και μπορεί να μάθεις το λόγο που είναι αδύνατο και τρέμει να σου δώσει θεραπεία ο γιατρός και να γίνει καλά!

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά που θα πάρουν μέρες, δίνε σκορδόνερο, μηλόξυδο και τσάι βοτάνων εναλλάξ! Μόνο κακό δε θα του κάνουν! 😉

Περαστικά σας!
 
Το πουλακι δεν δειχνει να εχει κατι στις φωτο. Ολοι οι παπαγαλοι οταν χαλαρωνουν κανουν ενα τρεμουλο που δηλωνει την χαλαρωση κι οχι ασθενεια πολλες φορες τριζοντας και το ραμφος τους ταυτοχρονα με το τρεμουλο.. Τα φτερα επισης φαινονται να ειναι κομμενα (ή χαλασμενα απο το ιδιο;), καθως λειπουν τα πιο μακρια εξωτερικα φτερα πτησης τα οποια τα επρεπε να φτανουν περα απο τη βαση της ουρας. Επισης το δαχτυλακι του το ενα, στο δεξ ποδι το πισω μεγαλο δαχτυλο, γυρναει προς τα μεσα εντονα; Ειναι τυχαια σταση της φωτογραφις ή εχει κατι;
 
Κάποια κοπέλλα μέλος μας, θα κάνει μια επέμβαση στο κτηνιατρικό τμήμα του Πανεπιστημίου, θέλεις να την ρωτήσεις να σου δώσει επαφή; Αυτά είναι τα θέματά της Η εμπειρία μου με το πρώτο cockatiel μου | PetBirds και Μήπως να χωρίσω το ανάπηρο κοκατιλ απο το μπάτζι με το οποίο ζει μαζί του; | PetBirds
Αυτο το κτηνιατρικο τμημα που βρισκεται. Ευαριστω παντως για την αναποκριση αυτου του μελους!
Δυστυχώς Δήμο μου άμα δε θες να το χάσεις πρέπει να βρεις το λόγο που έχει καρίνα και το λόγο που κάνει αυτό το τρέμουλο. Αξίζει να κάνεις λίγα χιλιόμετρα για μια τέτοια απίστευτη φάτσα! Και απ΄ότι βλέπω είναι και ήμερη και φιλική με σένα! Αν σου πω εγώ τι έχω κάνει για τα καναρίνια μου δε θα το πιστέψεις! Ήμουν στο εξοχικό και με το κτελ πήγα (1μιση ώρα απόσταση) στον Άγιο Δημήτριο 3 δείγματα κουτσουλιών από τρία καναρίνια! Όμως βρήκα ότι δεν έχουν τίποτα και άρα απέκλεισα το ενδεχόμενο μικροβίου ή μύκητα. Πάρε δείγμα κουτσουλιάς σε αλουμινόχαρτο, πάρε τηλ πρώτα κάποια κτηνιατρεία και αν βρεις κάποιο που κάνει εξετάσεις και ανάλυση κοπράνων να πας το δείγμα εκεί! Δε θα στρεσαριστεί το πουλάκι και μπορεί να μάθεις το λόγο που είναι αδύνατο και τρέμει να σου δώσει θεραπεία ο γιατρός και να γίνει καλά!

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά που θα πάρουν μέρες, δίνε σκορδόνερο, μηλόξυδο και τσάι βοτάνων εναλλάξ! Μόνο κακό δε θα του κάνουν! 😉

Περαστικά σας!
Ευαριστω.Αν ειναι θα ψαξω να βρω κτηνιατριο στη θεσσαλονικη.
Το πουλακι δεν δειχνει να εχει κατι στις φωτο. Ολοι οι παπαγαλοι οταν χαλαρωνουν κανουν ενα τρεμουλο που δηλωνει την χαλαρωση κι οχι ασθενεια πολλες φορες τριζοντας και το ραμφος τους ταυτοχρονα με το τρεμουλο.. Τα φτερα επισης φαινονται να ειναι κομμενα (ή χαλασμενα απο το ιδιο;), καθως λειπουν τα πιο μακρια εξωτερικα φτερα πτησης τα οποια τα επρεπε να φτανουν περα απο τη βαση της ουρας. Επισης το δαχτυλακι του το ενα, στο δεξ ποδι το πισω μεγαλο δαχτυλο, γυρναει προς τα μεσα εντονα; Ειναι τυχαια σταση της φωτογραφις ή εχει κατι;
Το ξερω οτι τρηβουν το ραμφος οταν αλαρωνουν αλλα για το τρεμουλο πρωτη φορα το ακουω. Οσο για τα φτερα αυτος μου ειπε δεν τα εκοψε. Οσο για το ποδι αυτο το πουλακι οι γονεις του ειναι και οι δυο lutino οποτε καταλαβαινεις. Εγω τον ειπα οτι δεν κανει να ζευγαρωνουμε lutinο με lutino.
 
Στείλε μήνυμα στην Ανατολία στο προφίλ της να σου δώσει τηλέφωνα.
 
Η Ανατολια πηγε στην κλινικη του ΑΠΘ που βρισκεται στη Γιαννιτσων. Απο εκει που μπαινεις εσυ Δημο στη Θεσσαλονικη, θα διασχισεις ολη την πολη και θα βγεις απο την αλλη πλευρα πηγαινοντας προς Σινδο. Δεν βγαινεις απο τη Θεσσαλονικη, ο πατερας σου θα γνωριζει.
 
Τμήμα Παθολογίας Πτηνών ΑΠΘ 2310994522
Πάρε τηλ πρώτα να δεις εάν ειναι ανοικτά και ποτέ μπορείς να πας, θα το βρεις εύκολα, καλη ανάρρωση :)
 
Καλησπερα, επανερχομαι στο θεμα. Τελικα τα φτερα τα εκοψε ο εκτροφεας. Τωρα το θεμα ειναι το εξης. Ο εκτροφεας μου ειπε οτι ειναι αδυνατο λογω ελειψεη βιταμινων. Επειδη εγω το πειρα αρχες Δεκεμβριου και το πουλακι ειχε λιγες μερες που σταματησε την κρεμα και δεν μου ειχε πει κατι για βιταμινες νωρις, μου το ειπε πιο μετα και το εδωσα βιταμινες αρχες Ιανουαριου, μου ειπε οτι αργησα να το δωσω. Σε αυτο δεν φταιω εγω γιατι την παραγγειλα απο το ιντερνετ και ηταν μεσα στις γιορτες και αργησαν να ερθουν. Τωρα ομως δεν ξερω αν ειναι αρρωστο ή απλως εχει ελλειψη βιταμινων. Επισης να πω οτι κοιματε με το ενα ποδι (φυσιολογικα) και το κεφαλι πισω.Απλως καποιες φορες τρεμει.
Δειτε και την καρινα του:
CAM00577_zpsde736748.jpg
 
Δήμο προσπάθησες να επικοινωνήσεις με γιατρό;
Κάνε μας μια συνολική περιγραφή της κατάστασης και της συμπεριφοράς του πουλιού.
Η φωτογραφία δεν είναι καλή αλλά όσο φαίνεται το πουλί δεν μοιάζει να είναι σε καλή κατάσταση.
Βγάλε φωτογραφίες καλύτερες της κοιλιάς, της αμάρας και γενικά του πουλιού.
Μα είναι Τετάρτη, είχες τα τηλέφωνα, δεν επικοινώνησες τόσες μέρες;
Να ξέρεις τα μικρά σε ηλικία πουλιά και μάλιστα ταϊσμένα στο χέρι, χωρίς αντισώματα, χάνονται εύκολα. Μην ροκανίζεις τις μέρες.
Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά πρέπει.
 
Δήμο προσπάθησες να επικοινωνήσεις με γιατρό;
Κάνε μας μια συνολική περιγραφή της κατάστασης και της συμπεριφοράς του πουλιού.
Η φωτογραφία δεν είναι καλή αλλά όσο φαίνεται το πουλί δεν μοιάζει να είναι σε καλή κατάσταση.
Βγάλε φωτογραφίες καλύτερες της κοιλιάς, της αμάρας και γενικά του πουλιού.
Μα είναι Τετάρτη, είχες τα τηλέφωνα, δεν επικοινώνησες τόσες μέρες;
Να ξέρεις τα μικρά σε ηλικία πουλιά και μάλιστα ταϊσμένα στο χέρι, χωρίς αντισώματα, χάνονται εύκολα. Μην ροκανίζεις τις μέρες.
Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά πρέπει.
Μαρια οχι δεν εποικινωνησα ακομ. Τωρα περιμενω την Ανατολια να μου δωσει το τηλεφωνο και να εποικηνωνισω! Το πουλι ειναι σχετικα ζωιρο, απλως κοιματε πολυ συχνα! Το τρεμουλο το μαλλον το σταματησε. Επισης αναιβενει στο χερι μου το ταιζω και το χαιδευω. Την δινω απλη τροφη χωρις φρουτα. Οι κουτσουλιες τις ειναι οκ. Οσο για τις φοτο, δεν θελω να το στρεσαρω.
 
Σου έδωσε τηλέφωνο πιο πάνω ο John P. Τι να σου πω. Το να είναι συνεργάσιμο και ν' ανεβαίνει στο χέρι σου είναι μικρής σημασίας μπροστά στα θέματα υγείας και επιβίωσης.
 
Σου έδωσε τηλέφωνο πιο πάνω ο John P. Τι να σου πω. Το να είναι συνεργάσιμο και ν' ανεβαίνει στο χέρι σου είναι μικρής σημασίας μπροστά στα θέματα υγείας και επιβίωσης.
Nαι εχεις δικιο δεν το ειδα! Θα τηλεφωνησω και θα σας πω!
 
Με χαρα μου σας ανακοινωνω οτι το κοκατιλακι μου εγινε καλα! 🙂Η καρινα του δεν φαινεται πια, οι κουτσουλιες τις εγιναν κανονικες και εσυνεχεια φωναζει και παει πανω κατω! Ολα αυτα μετα απο θεραπεια 5 ημερων με το tainiazine!
 
Back
Top