Διατροφή Κοκατίλ: μόνιμο τάισμα στο χέρι;

Budgie1999

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Όντας έτοιμος να υποδεχτώ το κοκατίλ που θα παραλάβω, κάνω την απαραίτητη έρευνα. Ένας εκτροφέας με τον οποίο είχα συμφωνήσει να αγοράσω ένα ήμερο κοκατίλ αλλά τελικά ακυρώθηκε μου είχε πει ότι πρέπει να το ταΐζω συνεχώς στο χέρι για να μην αγριέψει, δηλαδή να μην του έχω μπολ με τροφή μες στο κλουβί αλλά να τρώει συνεχώς από εμένα. Τι γνώμη έχετε για αυτό; Αν βάλω μπολ με τροφή θα αγριέψει το πουλί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ένας εκτροφέας με τον οποίο είχα συμφωνήσει να αγοράσω ένα ήμερο κοκατίλ αλλά τελικά ακυρώθηκε μου είχε πει ότι πρέπει να το ταΐζω συνεχώς στο χέρι για να μην αγριέψει, δηλαδή να μην του έχω μπολ με τροφή μες στο κλουβί αλλά να τρώει συνεχώς από εμένα
Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που διαβάζω εκτροφέας να προτείνει κάτι τέτοιο. Μήπως έγινε παρανόηση και δεν κατάλαβες καλά;
Τι γνώμη έχετε για αυτό; Αν βάλω μπολ με τροφή θα αγριέψει το πουλί;
Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να αγριέψει, αν εσύ έχεις ένα πρόγραμμα και το ακολουθείς πιστά αφιερώνοντας του κάθε μέρα το χρόνο που θα έχει συνηθίσει. Σύμφωνα με το πρόγραμμά σου θα έχεις ένα πλάνο που θα το βγάζεις εκτός κλουβιού την ίδια περίπου ώρα και την ίδια περίπου διάρκεια.
Ο παπαγάλος σου θα αγριέψει μόνο στην περίπτωση που τον παραμελήσεις και σταματήσεις να ασχολείσαι μαζί του.
Μέσα στο κλουβί θα του έχεις μόνιμα τους σπόρους του, την αυγοτροφή του και όταν θα τον βγάζεις εκτός κλουβιού θα του πρόσφερεις διάφορες λιχουδιές. Κεχρί σενεγάλης, κάποιο φρούτο(πχ μήλο), λαχανικά κτλ.
Εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς το κοκατιλ σου!
 
Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που διαβάζω εκτροφέας να προτείνει κάτι τέτοιο. Μήπως έγινε παρανόηση και δεν κατάλαβες καλά;

Νομίζω πως κατάλαβα καλά αλλά θα παραθεσω και το απόσπασμα της συνομιλίας, ανώνυμα φυσικά.

IG9uObLSLslO1TBgywUGslf_m7C05AaEwUUgPWlWsyiyRGRYJTPr4RMs7VzUIhMAOCPNF-6hn_9-c3YBIynZVrqZOO9m5f6zDIOdJd7A987krO1n2yx_jjWe8up6_FKK1RfQkePRrpObeEYMlpsnPu49EAKwCDdvj6zWh_Mu1rTiqCHLtpUveZdp8sZ9AZ_7Ybp0FQXvoHEt4_RVmfZ3a3j3B55o3LhgR7gfw1tN76l_rVn0wB3VxyvwhPSLARYOPVIqc66NHC_HQSrobxCge90hYOMT9bAco2hykTNt1EEimOYk8_02vd9q6aar_Hw8tmXNhnEaZys3NtnryZqIVH8GpnBOw0EatyZPrIN5kNoz3HV6JF9mKx1tKEo-yQ49fKquhGnxMaSuqsJM05vUs1JwJ9nGc0gRHUP-_q3OSlwJ9bYZi6tv1iMoY__Yok2Tei7QkOlu9c5o-srFiYIuVzJrC1I9Kb2jf2DZIuNgiOSY_FiW-GDynTHALzyEIEaIntE-IWdUVU8g0e0hTYPFDbJNwcRDjHvAiZUovJG3C47-aXWb6T8eQdRblYFPF-neArPlpWWrHV2QmJX01si5Vjt8aIA1PuR9cRAG8WA=w336-h330-no
 
παραθεσω και το απόσπασμα
Αυτός είναι από εκείνους που θεωρούν πως τα ζώα εξημερώνονται μέσω της πείνας.
Να βλέπει δηλαδή το χέρι σου σαν ταΐστρα από την λιγούρα του.
Όχι αυτά δεν είναι σωστά πράγματα. Θέλουμε τα ζώα μας χορτάτα και χαρούμενα.
Να σε πλησιάζουν μέσω της εμπιστοσύνης.
Άλλο η ανταμοιβή με λιχουδιά αλλά η ξε-νηστικομάρα.
Έχεις διαβάσει τα άρθα περί εκπαίδευσης; Αν όχι να στα δώσουμε.
 
Με τον όρο εκπαίδευση, στην ουσία εννοούμε την ανάπτυξη μιας σχέσης αμοιβαίας εμπιστοσύνης ανάμεσα σ' εμάς και τον παπαγάλο που φροντίζουμε.
Κάποιοι διαθέτουν χρόνο και ενδιαφέρονται να μάθουν και κάποια κόλπα στο πουλάκι τους, κάποιοι άλλοι αρκούνται στην απλή καθημερινή παρέα και αλληλεπίδραση.
Όποιο στόχο και αν έχουμε, το βασικό είναι να καταλάβουμε τι είναι, πως σκέφτεται και πως νιώθει το πτηνό μας και μετά η συνέχεια είναι αρκετά απλή.
Ξεκίνα με αυτά πρώτα:
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διακήρυξη-των-δικαιωμάτων-ενός-παπαγάλου.17678/
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
https://community.petbirds.gr/threa...εργαλεία-για-να-αλέσουν-την-τροφή-τους.37186/
https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
Συνεχίζεις με αυτά :
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαιδευση-με-κλικερ.19105/
https://community.petbirds.gr/threads/Έξυπνη-κοκατιλίνα-kivi-εκπαίδευση.3581/
Και κράτησε και τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, που εκτός αυτών των άρθρων, περιλαμβάνει και τα περί διατροφής και λοιπής φροντίδας, που θα σου φανεί χρήσιμος διαχρονικά να ανατρέχεις από καιρού εις καιρόν
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
Ό,τι χρειάζεσαι να ρωτάς 🙂
 
Ο κάθε ''πικραμένος'' χρίζεται... Εκτροφέας! Αν είναι δυνατόν να ταΐζεις το πουλί με το χέρι για όλη του τη ζωή!
Και κατά τ΄άλλα φυσικά...''παπαγαλίνη κανονικά''
Οι παπαγάλοι, εκτός από σπόρους θα πρέπει να μάθουν από μικροί να τρώνε λαχανικά-φρούτα-και βότανα.
 
Ο κάθε ''πικραμένος'' χρίζεται... Εκτροφέας! Αν είναι δυνατόν να ταΐζεις το πουλί με το χέρι για όλη του τη ζωή!
Και κατά τ΄άλλα φυσικά...''παπαγαλίνη κανονικά''

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου φάνηκε πολύ περίεργη αυτή η «συμβουλή». Για αυτό ρώτησα κι εδώ για να είμαι σίγουρος ότι αυτά είναι βλακείες...

Οι παπαγάλοι, εκτός από σπόρους θα πρέπει να μάθουν από μικροί να τρώνε λαχανικά-φρούτα-και βότανα.

Το έχω υπ' όψιν μου έχοντας διαβάσει πολλά και σε αυτό το φόρουμ και αλλού...
:)
 
Το πουλάκι το θέλει για συντροφιά και όχι εξαρτημένο αποκλειστικά από εσένα...
Οποιος τα λέει αυτά απλά είναι κομπογιαννίτης και δε γνωρίζει τα βασικά για το είδος που "εκτρέφει"...
Ένα φυσιολογικό (ταϊσμένο)πουλί δεν έχει την ανάγκη να το ταΐζεις στο στόμα εφόρου ζωής για να είναι κοντά σου.
Η σχέση σας πρέπει να βασίζεται στην εμπιστοσύνη, την ασφάλεια και την αλληλεπίδραση που υπάρχει μεταξύ σας.Αν κάτι από τα 3 κλονιστεί ή πάψει να υπάρχει... Τότε υπάρχουν προβλήματα και απομακρύνεται το πουλάκι.

Ο άνθρωπος μπήκε στη διαδικασία να παίξει το ρόλο του γονέα, από μια ηλικία και μετά,ταΐζοντας ειδικές κρέμες για νεοσσούς ώστε τα 3 παραπάνω να κατακτηθούν πιο εύκολα ανάμεσα σε πουλί και άνθρωπο.Αυτό δε σημαίνει όμως ότι κρατάμε υποχείριο μας ένα πουλί(μέσω της τροφής και την έλλειψη αυτής), βασανίζοντας το στην ουσία.

Ψάξε... Διαβασε... Ενημερώσου και μη βιάζεσαι...
Υπάρχουν πολλοί που εκμεταλλεύονται μόνο την ανάγκη μας να αποκτήσουμε ένα φτερωτό συντροφάκι και δεν ξέρουν... Ούτε αγαπουν αυτά τα υπέροχα πλάσματα που λέγονται παπαγάλοι.
 
Ψάξε... Διαβασε... Ενημερώσου και μη βιάζεσαι...
Υπάρχουν πολλοί που εκμεταλλεύονται μόνο την ανάγκη μας να αποκτήσουμε ένα φτερωτό συντροφάκι και δεν ξέρουν... Ούτε αγαπουν αυτά τα υπέροχα πλάσματα που λέγονται παπαγάλοι.

Πολύ ωραία απάντηση, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Έχω ψάξει αρκετά τον τελευταίο μήνα για τα πουλιά έτσι ώστε να αποκτήσω ένα και να του προσφέρω ό,τι καλύτερο μπορώ, αν και σίγουρα ποτέ δεν είναι αρκετή η ενημέρωση για αυτά τα υπέροχα πλάσματα. Βρήκα όπως είπα σε ένα άλλο θρεντ μια κοπέλα τελικά που θα μου πουλήσει ένα κοκατίλ το επόμενο Σκ. Ελπίζω τελικά να εξασφαλίσω τις καλύτερες συνθήκες ζωής για αυτό, στο μέτρο του δυνατού για εμένα.
 
Μακάρι να βρήκες αξιόπιστο άτομο και να παράγει πουλάκια υγιή, με τις σωστές διαδικασίες και όχι από γονείς μηχανές που του επιφέρουν μόνο κέρδος...
Αισθάνομαι λίγο κάπως... Και είναι λεπτή η θέση μου γιατί πολύ εύκολα μπορεί να παρεξηγηθούν τα λεγόμενα...ή να παρερμηνευτούν επειδή κι εγω εκτρέφω παπαγάλους. Δεν υπάρχει από μεριάς μου, καμία πρόθεση να δυσφημίσω κάποιον(γιατί δε τους ξέρω κιόλας) αλλά ούτε να διαφημιστώ.
Οι περισσότεροι ξέρω, οτι θέλουν να σε προστατέψουν λέγοντας την εμπειρία τους και τι πιστεύουν, στα παραπάνω ποστ.
Εσύ είσαι εκείνος που θα πάρεις την απόφαση και θα δώσεις τα χρήματα σου.

**-ζήτα να δεις το πουλάκι πριν στο στείλουν... Και την εξέλιξη του κατά τη διάρκεια της ανατροφής του στο χέρι...
-μη πάρεις πουλάκι με κομμένα φτερά αν εσύ δε το ζητήσεις να κοπούν λίγο πριν έρθει σε σένα...
-παρατήρησε τη κάθε λεπτομέρεια επάνω του και σύγκρινε το με ένα υγιέστατο πουλί που έχεις δει ή γνωρίσει από κοντά.
 
σίγουρα ποτέ δεν είναι αρκετή η ενημέρωση για αυτά τα υπέροχα πλάσματα.
η ενημέρωση είναι μόνο η αρχή... Μην ξεχνάμε ότι κάθε φιλαράκι, έχει τον δικό του χαρακτήρα... Την δική του ξεχωριστή προσωπικότητα... Τις δικές του ανάγκες...
ξεκινάς μαθαίνοντας όσα μπορείς περισσότερα και τα "προσαρμόζεις" στην καθημερινότητά σας.
με το καλό να δεχτείς το μικρό σου!
 
Μακάρι να βρήκες αξιόπιστο άτομο και να παράγει πουλάκια υγιή, με τις σωστές διαδικασίες και όχι από γονείς μηχανές που του επιφέρουν μόνο κέρδος...
Αισθάνομαι λίγο κάπως... Και είναι λεπτή η θέση μου γιατί πολύ εύκολα μπορεί να παρεξηγηθούν τα λεγόμενα...ή να παρερμηνευτούν επειδή κι εγω εκτρέφω παπαγάλους. Δεν υπάρχει από μεριάς μου, καμία πρόθεση να δυσφημίσω κάποιον(γιατί δε τους ξέρω κιόλας) αλλά ούτε να διαφημιστώ.
Οι περισσότεροι ξέρω, οτι θέλουν να σε προστατέψουν λέγοντας την εμπειρία τους και τι πιστεύουν, στα παραπάνω ποστ.
Εσύ είσαι εκείνος που θα πάρεις την απόφαση και θα δώσεις τα χρήματα σου.

Δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσω γιατί πάντα θεωρώ καλοδεχούμενες τις συμβουλές εκείνων που είναι πολύ πιο έμπειροι από εμένα.

**-ζήτα να δεις το πουλάκι πριν στο στείλουν... Και την εξέλιξη του κατά τη διάρκεια της ανατροφής του στο χέρι...

Έχω δει φωτογραφίες των μικρών και πώς ανατρέφονται, μου εστάλησαν και φωτογραφίες του παπαγάλου που θα πάρω. Η παραλαβή θα γίνει χέρι με χέρι.

-μη πάρεις πουλάκι με κομμένα φτερά αν εσύ δε το ζητήσεις να κοπούν λίγο πριν έρθει σε σένα...

Δεν τα κόβει τα φτερά μού είπε.

-παρατήρησε τη κάθε λεπτομέρεια επάνω του και σύγκρινε το με ένα υγιέστατο πουλί που έχεις δει ή γνωρίσει από κοντά.

Το πουλάκι είναι αυτό και είναι σχεδόν 2 μηνών τώρα.
UpFzireXvcOaO2ljNb9LsNQ9_ZSN8WWBM02Pd1QKFTiAmwmCLtHsooJydtCjmJHbWbqK37LdcgRLdq67KZT9W4YH1wiS68Lw4Qwr_BTt2DckSHKgvsjbAiOmJIbwLq8FLQXPdcT1oThN5BEDcRXfPEQJXuU_CgFhCenS8wd02vsa0nHQEBWSEjMTj9zlPFn7JCXqQg2spKyyxHtSq8qsm3INu7oVOyJl9H2apnerCMqTCvSA3BnnHyYTqmMWOA5KCAjhSVZXO1Qf9SrvOYzlcFjaAcpjyxdARpXJg4gbWN-9QRKuHtTVaSAcdZbGE5IH6JIMNHXWK6FB6D3N6ihttAxsCKm_vd__drF8-VnRzkrOJ8-V_ni6vyxF_cDlSasBp1hsZAuX3UzTUwBIlXmjZVYAgNhY_kw_LuxBf7X9ZhWUab9_BkZlhW8M1BeJyQe6sVfhADO9_iGyA7XcCYKh98afZJ7a-mttX2FtSHEqFPpSPDS8WwirhXGsI2hXRWJUD20VxFoQvVrM6cdrrZOZw_9gKy4Yh4ltzssQPVOgoGpme6RaJWNejA_WZEi-vIKEfJyK_Tj7PtY1fuwjytqLcpMjBh1GgsQ5IlFkgDOy=w1690-h949-no
 
Βασικά είναι λίγο μικρότερο (45-50 ημερών). Γιατί δεν είναι καλή η εικόνα του;

Συγκρινε μόνος σου... Είναι ίδιας ηλικίας περίπου και ίσως λιγες μέρες μικρότερα στις φωτο που είναι και τα 3 μάζι
 

Συνημμένα

  • 23846617_10215096958046295_1228615239_o.webp
    23846617_10215096958046295_1228615239_o.webp
    45,5 KB · Προβολές: 23
  • 23874150_10215096974086696_2105773180_o.webp
    23874150_10215096974086696_2105773180_o.webp
    68,8 KB · Προβολές: 22
  • 24819199_10215204485014402_1322482135_o.webp
    24819199_10215204485014402_1322482135_o.webp
    23 KB · Προβολές: 19
  • 24882937_10215204496214682_901717832_o.webp
    24882937_10215204496214682_901717832_o.webp
    19,8 KB · Προβολές: 26
Ευχαριστώ πολύ, πράγματι το φτέρωμά του δεν είναι καλό. Ίσως δεν αγοράσω τελικά, μάλλον είμαι ακατάλληλος για κάτι τέτοιο, χωρίς ειδικές γνώσεις και εμπειρία. Ευχαριστώ και πάλι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
η πρώτη ματιά και από φώτο, δεν είναι ενθαρρυντική... Εγω δε θα το επέλεγα.
αυτό δε σημαίνει οτι το πουλάκι είναι άρρωστο...
Μπορεί να μην είναι καλά προσσεγμένο κατα την ανατροφή του, άρα ο εκτροφέας δε κανει σωστά το έργο του
Μπορεί ο συνδυασμός των γονιών του να μην είναι ο σωστός και παρουσιάζει τέτοιο φτέρωμα το μωρό... Πάλι κακη επιλογή από τον εκτροφέα
Μπορεί οι γονείς να είναι κουρασμένοι(πολυ συχνό φαίνομενο) και η γέννα να ήταν βάρος για τους γονείς και να το μάδησαν... Πάλι ο εκτροφέας έχει πουλιά μηχανές και σκοπός του ΜΟΝΟ το χρήμα.

Υπάρχουν πολλοί εκτροφείς του είδους... Καλύτερα να περιμένεις και να πληρώσεις λίγο παραπάνω παρά να απογοητευτείς. Γιατί μιλάμε για ζωντανό οργανισμό και όχι ένα παντελόνι...
 
Ευχαριστώ απεριόριστα, πήρα φωτογραφίες και από άλλα πουλάκια και θα επιλέξω κάποιο άλλο αν αγοράσω τελικά...
 
Ευχαριστώ απεριόριστα, πήρα φωτογραφίες και από άλλα πουλάκια και θα επιλέξω κάποιο άλλο αν αγοράσω τελικά...
Από την ίδια εκτροφέα;
Από τους ίδιους γονείς;
Μπορείς αν θέλεις να τις βάλεις εδώ ή σε ένα νέο θέμα και ο vagelis76 και προφανώς και κάποιοι άλλοι να σου προτείνουν ποιο θα διαλέξεις. Αλλά φαντάζομαι θα χρειαστεί να γράψεις και τις ακριβείς ηλικίες των πουλιών που θα ποστάρεις.
vagelis76 , εννοείται ότι πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου έπραξες και είπες τη γνώμη σου και αποθαρρύνθηκε ο φίλος μας από τη συγκεκριμένη αγορά. Είναι χίλιες φορές καλύτερο αυτό, παρά να ταλαιπωρείται στη συνέχεια με ένα άρρωστο πουλάκι.
 
Back
Top