Γενικά Κοκατιλ και μπαντζι μαζι

Εγγραφή
9 Νοε 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Γαστούνη
Καλησπέρα μια ερώτηση προς τα έμπειρα μέλη της ομάδος.. Ένα ζευγάρι κοκατιλ μπορεί να έχει μια αρμονική συγκατοίκηση με ένα ζευγάρι μπατζι σε ένα ευρύχωρο κλουβί;
 
Νίκο αυτό είναι ενα πολυσυζητημένο θέμα εδώ στο φόρουμ. Δεν ενδείκνυται να βάζουμε διαφορετικά είδη στο ίδιο κλουβί ποσό μάλλον όταν εχουν τοσο μεγάλη διαφορά μεγέθους. Σε κλούβα-δωμάτιο θα το συζητούσαμε.
 
Ισως θα μπορουσες να μας πεις και τα χαρακτηριστικα της ευρυχωρης κλουβας, εαν μπορεσουμε να σου δωσουμε καποια συμβουλη για ποιο ζευγαρι θα ηταν καταλληλοτερη!
 
Ισως θα μπορουσες να μας πεις και τα χαρακτηριστικα της ευρυχωρης κλουβας, εαν μπορεσουμε να σου δωσουμε καποια συμβουλη για ποιο ζευγαρι θα ηταν καταλληλοτερη!
61 χ 38 Χ 76 αυτό είναι το παλάτι μας αγαπητή μοίρα
 
61 χ 38 Χ 76 αυτό είναι το παλάτι μας αγαπητή μοίρα
Χρονια πολλα :)

Θα ελεγα οτι το συγκεκριμενο παλατι ειναι για το ζευγαρι μπατζι μεγαρο.

Εχω ενδοιασμους για τα κοκατιλ, οντας δυο και μεγαλυτερα. Αλλα και για τα 4 δεν θα το ελεγα, ειναι πολυ μικρο και σε αναπαραγωγικη περιοδο την καλυτερη θα σφαχτουν για τα ματια των κυριων.
 
Συνονόματε, κατ αρχήν χρόνια πολλά! Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, το κλουβί που έχεις είναι ιδανικό για το ζευγάρι Μπάτζι, ( πάνω κάτω και το δικό μου ίδιο είναι σε διαστάσεις, ) αλλά όχι για τα κοκατίλ, πόσο μάλλον και για τα τέσσερα μαζί! Από κει και πέρα είμαι της άποψης: τα κοκατίλ με τα κοκατίλ, και τα Μπάτζι με τα Μπάτζι!
 
Χρονια πολλα :)

Θα ελεγα οτι το συγκεκριμενο παλατι ειναι για το ζευγαρι μπατζι μεγαρο.

Εχω ενδοιασμους για τα κοκατιλ, οντας δυο και μεγαλυτερα. Αλλα και για τα 4 δεν θα το ελεγα, ειναι πολυ μικρο και σε αναπαραγωγικη περιοδο την καλυτερη θα σφαχτουν για τα ματια των κυριων.
Ευχαριστώ για τις ευχές μοίρα μου... Δλδ να δώσω τα κοκατιλ και να πάρω μπατζι εννοείς; Μ'αρέσουν και τα μπατζι άλλα όχι μόνο 2; 4- 6 πιστεύω είναι καλά να γίνεται τζετζελες τι λες;
 
Συνονόματε, κατ αρχήν χρόνια πολλά! Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, το κλουβί που έχεις είναι ιδανικό για το ζευγάρι Μπάτζι, ( πάνω κάτω και το δικό μου ίδιο είναι σε διαστάσεις, ) αλλά όχι για τα κοκατίλ, πόσο μάλλον και για τα τέσσερα μαζί! Από κει και πέρα είμαι της άποψης: τα κοκατίλ με τα κοκατίλ, και τα Μπάτζι με τα Μπάτζι!
Ανταποδίδω τις ευχές νικο μου με υγεία πάντα, ακούω πάντα όλες τις συμβουλές σας τουτέστιν είστε έμπειροι στους παπαγάλους
 
Ευχαριστώ για τις ευχές μοίρα μου... Δλδ να δώσω τα κοκατιλ και να πάρω μπατζι εννοείς; Μ'αρέσουν και τα μπατζι άλλα όχι μόνο 2; 4- 6 πιστεύω είναι καλά να γίνεται τζετζελες τι λες;
Οχι προς Θεου δεν ειπα να τα δωσεις. Το ζευγαρι μπατζι στο κλουβι που ειπες, και το ζευγαρι κοκατιλ σε αλλη κλουβα μεγαλυτερη.

Για να γινει τζερτζελες με τα μπατζυ, θες μισο δωματιο για να σαι ασφαλης. Οχι μπουγιο.
 
Οχι προς Θεου δεν ειπα να τα δωσεις. Το ζευγαρι μπατζι στο κλουβι που ειπες, και το ζευγαρι κοκατιλ σε αλλη κλουβα μεγαλυτερη.

Για να γινει τζερτζελες με τα μπατζυ, θες μισο δωματιο για να σαι ασφαλης. Οχι μπουγιο.
Πάντως έχω γείτονά που έχει 5 σε ζευγαρωστρα αυτή με το χώρισμα στη μέση που πουλανε όλα τα μαγαζιά και είναι μια χαρά κελαιδανε παίζουν κτλ
 
Η γνώμη μου είναι να κρατήσεις τα πουλάκια που έχεις και να το παλέψεις. Διάβασε λίγα πράγματα για την ψυχολογία τους να μπορέσεις να τα πλησιάσεις. Ακόμα διάβασε και αυτό.
Η δημιουργία σμήνους σε κλούβα-κλουβί, δεν είναι κάτι απλό. Κατά τον οίστρο και την παραγωγική περίοδο, μπορεί να ξεσπάσουν φονικές μάχες.
Καλύτερα όποιος δεν διαθέτει χώρο διαστάσεων δωματίου όπως έγραψε και ο Ανέστης πιο πριν, να μην τολμά τέτοιους συνδυασμούς.
Εμένα μου έχει τύχει αγαπημένες φίλες μπατζίνες, να σκοτώσει η μία την άλλη σε τέτοια φάση.
Είναι πολύ δυσάρεστο και δεν θα ήθελα να το βιώσει κάποιος άλλος.
 
Πάντως έχω γείτονά που έχει 5 σε ζευγαρωστρα αυτή με το χώρισμα στη μέση που πουλανε όλα τα μαγαζιά και είναι μια χαρά κελαιδανε παίζουν κτλ
Μπορω να σου δωσω απειρα παραδειγματα.. Προς αποφυγην.

Στα πετσοπ ειναι προσωρινη η διαμονη τους, ειναι τα μισα αρρωστα και δεν αντιδρουν και δεν σημαινει πως ειναι και σωστο.
 
Η γνώμη μου είναι να κρατήσεις τα πουλάκια που έχεις και να το παλέψεις. Διάβασε λίγα πράγματα για την ψυχολογία τους να μπορέσεις να τα πλησιάσεις. Ακόμα διάβασε και αυτό.
Η δημιουργία σμήνους σε κλούβα-κλουβί, δεν είναι κάτι απλό. Κατά τον οίστρο και την παραγωγική περίοδο, μπορεί να ξεσπάσουν φονικές μάχες.
Καλύτερα όποιος δεν διαθέτει χώρο διαστάσεων δωματίου όπως έγραψε και ο Ανέστης πιο πριν, να μην τολμά τέτοιους συνδυασμούς.
Εμένα μου έχει τύχει αγαπημένες φίλες μπατζίνες, να σκοτώσει η μία την άλλη σε τέτοια φάση.
Είναι πολύ δυσάρεστο και δεν θα ήθελα να το βιώσει κάποιος άλλος.
Όχι Μαρία να σκοτωθούν κιόλας Εγώ έλεγα να πάρω μπόλικα για σωσω όσα γίνεται περισσότερα από τα άθλια μαγαζιά αλλά όχι και να φαγωθούν αμαρτία από το Θεό.. καλό πάω να κάνω
 
Πάρε ένα ζευγαράκι τότε.
Αν και δεν είναι λύση αυτή. Δεν σώζονται έτσι, αντίθετα αναπτύσσεται το εμπόριο.
Εγώ θα σου έλεγα, πάρε ένα αρσενικό από ένα εκτροφείο, να είναι υγιές, ήμερο, να κάνεις το κέφι σου.
 
Μπορω να σου δωσω απειρα παραδειγματα.. Προς αποφυγην.

Στα πετσοπ ειναι προσωρινη η διαμονη τους, ειναι τα μισα αρρωστα και δεν αντιδρουν και δεν σημαινει πως ειναι και σωστο.
Τον ξέρω από τα κοκατιλ που τα πήρα μισοπεθαμενα και τα έκανα μπουμπούκια τα μαγαζιά εμπόριο κάνουν σιγά μην τα προσέξουν τα πείρα υποσιτισμενα και τα πιάνεις τώρα στο χέρι σου και σαν κοτοπουλα
 
τα μαγαζιά εμπόριο κάνουν σιγά μην τα προσέξουν τα πείρα υποσιτισμενα
.. Και γι αυτο το λογο ξαναλεω οτι δεν ειναι παραδειγμα το οτι συμβιωνουν για λιγο καιρο πολλα σε μικρα κλουβια.
 
Πάρε ένα ζευγαράκι τότε.
Αν και δεν είναι λύση αυτή. Δεν σώζονται έτσι, αντίθετα αναπτύσσεται το εμπόριο.
Εγώ θα σου έλεγα, πάρε ένα αρσενικό από ένα εκτροφείο, να είναι υγιές, ήμερο, να κάνεις το κέφι σου.
Μόνο 1 δεν θα έχει ενδιαφέρον εγω θελω Κοινωνία να βλέπω αντιδράσεις αγάπες κτλ
 
.. Και γι αυτο το λογο ξαναλεω οτι δεν ειναι παραδειγμα το οτι συμβιωνουν για λιγο καιρο πολλα σε μικρα κλουβια.
Ναι αλλά πόσο μεγάλο κλουβί πρέπει να έχεις ειναι και θέμα πρακτικό μετά στο σπίτι.. μην βγούμε εμείς έξω και να μπουν τα πουλιά... Κάποια λύση ενδιάμεση πρέπει να υπάρχει
 
Μόνο 1 δεν θα έχει ενδιαφέρον εγω θελω Κοινωνία να βλέπω αντιδράσεις αγάπες κτλ
Ναι αλλα φιλε μου Νικο (Χρονια Πολλα κι ολας με υγεια :) ) θελεις και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο!
Απο την μια θελεις να τα βγαζεις και να εχεις ουσιαστικη σχεση μαζι τους και να μην τα βλεπεις απλα στο κλουβι και απο την αλλη θελεις πολλα :)
Μια λυση ειναι να εχεις καποια μπαντζι να τα βλεπεις και να τα χαιρεσαι και ενα ημερο κοκατιλ.

*Τωρα θυμηθηκα οτι εχεις ηδη 2 κοκατιλ.
Τοτε μπορεις να εχεις τα κοκατιλακια σου και να παρεις και ενα ημερο μπαντζι για παρεα :)
 
Back
Top