Γενικά Κοκατιλ και μπαντζι μαζι

Ναι αλλα φιλε μου Νικο (Χρονια Πολλα κι ολας με υγεια :) ) θελεις και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο!
Απο την μια θελεις να τα βγαζεις και να εχεις ουσιαστικη σχεση μαζι τους και να μην τα βλεπεις απλα στο κλουβι και απο την αλλη θελεις πολλα :)
Μια λυση ειναι να εχεις καποια μπαντζι να τα βλεπεις και να τα χαιρεσαι και ενα ημερο κοκατιλ.

*Τωρα θυμηθηκα οτι εχεις ηδη 2 κοκατιλ.
Τοτε μπορεις να εχεις τα κοκατιλακια σου και να παρεις και ενα ημερο μπαντζι για παρεα :)
Ευχαριστώ πολυ για τις ευχές ειναι η αλήθεια ολα τα θέλω 😀
 
Πάρε ένα ζευγαράκι τότε.
Αν και δεν είναι λύση αυτή. Δεν σώζονται έτσι, αντίθετα αναπτύσσεται το εμπόριο.
Εγώ θα σου έλεγα, πάρε ένα αρσενικό από ένα εκτροφείο, να είναι υγιές, ήμερο, να κάνεις το κέφι σου.
Μαρία λίγο άσχετο αυτό που θα σου πω αν θέλεις σβηστο... Βρήκα έναν σενεγαλης του 16 με δαχτυλίδι ήρεμο και λέει τις πρώτες λεξούλες μου είπαν στα 450 εκεί παίζουν οι τιμές σε αυτό το είδος η μου είπαν ακριβά; Και αν είναι επιπέδου ζακο σε εξυπνάδα και συντροφικότητα δλδ παπαγαλος ήρεμος. Γιατί τα λεφτά δεν ειναι και λίγα και δεν θέλω να κάνω κάτι λάθος
 
Νίκο, το πρώτο που ενδιαφέρει ειναι τα πουλιά να περνούν καλά. Και για να συμβεί αυτό θα πρεπει να ειναι άνετα. Οποτε χρειάζονται έναν άνετο χώρο για να διαβιώνουν. Οσο πιο πολλά πουλιά, τόσο μεγαλώνει ο απαιτούμενος χώρος και. Για να μην βγούμε εμείς απο το σπίτι, περιορίζουμε τον αριθμό των πτηνών που φροντίζουμε.
Έχεις τα κοκατίλ. Θα χρειαστείς καμπόσο καιρό, θα οπλιστείτε με υπομονή, θα τα εξοικειώσεις με εσένα, θα γίνετε κατι σαν φίλοι. Καθώς θα προχωρά αυτη η αλληλεπίδραση θα αυξάνει και η ικανοποίησή σου.
Μπράβο σου που τα έσωσες απο τη βρώμα, την αφροντισιά και το μικρό χρόνο που τα είχαν.
Χρονια πολλά κι απο εμένα!
 
Αν δεν κανω λαθος αγρια σενεγαλης μπορεις να βρεις και με 200-250. Για ημερο δεν ξερω αλλα προφανως πιο ψηλα.
Ξέρω τω μοίρα μου φάνηκε λίγο υψηλή η τιμη βέβαια λέει πριν είναι ημέρα και λέει λεξούλες είναι δυνατόν του 16 πουλί να μιλάει;
 
Νίκο, το πρώτο που ενδιαφέρει ειναι τα πουλιά να περνούν καλά. Και για να συμβεί αυτό θα πρεπει να ειναι άνετα. Οποτε χρειάζονται έναν άνετο χώρο για να διαβιώνουν. Οσο πιο πολλά πουλιά, τόσο μεγαλώνει ο απαιτούμενος χώρος και. Για να μην βγούμε εμείς απο το σπίτι, περιορίζουμε τον αριθμό των πτηνών που φροντίζουμε.
Έχεις τα κοκατίλ. Θα χρειαστείς καμπόσο καιρό, θα οπλιστείτε με υπομονή, θα τα εξοικειώσεις με εσένα, θα γίνετε κατι σαν φίλοι. Καθώς θα προχωρά αυτη η αλληλεπίδραση θα αυξάνει και η ικανοποίησή σου.
Μπράβο σου που τα έσωσες απο τη βρώμα, την αφροντισιά και το μικρό χρόνο που τα είχαν.
Χρονια πολλά κι απο εμένα!
Ευχαριστώ για τις ευχές σου και τα καλά σου λόγια έχεις δίκιο σε αυτά που λες
 
Η 450 δεν είναι υπερβολική; Βάζεις λίγα ακόμα και περνεις ζακο αν δεν κανω λαθος
Κι εγώ την βλέπω τσιμπημένη. Βέβαια όλοι σκέφτονται ας ξεκινήσω από κάπου υπολογίζοντας και το παζάρι. Κανένα 350 αν είναι και μπορείς, δώστο.
 
Κι εγώ την βλέπω τσιμπημένη. Βέβαια όλοι σκέφτονται ας ξεκινήσω από κάπου υπολογίζοντας και το παζάρι. Κανένα 350 αν είναι και μπορείς, δώστο.
Ακατεβατα τα ήθελε και τον απέρριψα... Εδώ ο κόσμος πεινάει και ο εγω δινω μετρητά και αυτός θελει να βγάλει από την μύγα ξύγκι, ας το κρατήσει να το βλέπει... Είχα και μια επικοινωνία με το τροπικάλ μπερντ φαρμ και ειδα μια αδιαφορία τον χάλασαν τα λεφτά που έδινα αργούσε να απαντήσει μάλλον ο άνθρωπος έχει συνηθίσει στα χιλιάρικα να του σκανε και τα δικά μου τα βρήκε λίγα... Και στην ουσία ποτέ δεν μου απαντησε στα 400 ευρώ τι διαθέτει... Κρίμα γιατί τον υμνητε πολύ στην ομάδα...
 
κρίμα γιατί τον υμνητε πολύ στην ομάδα...
Νίκο μου δεν είναι πως τον υμνούμε, δυστυχώς υπάρχουν λίγοι εκτροφείς με ονοματεπώνυμο :) ώστε να πάρουμε το θάρρος να τους προτείνουμε.
Στις ομάδες των αγοραπωλησιών στο facebook κοίταξες; Αν δεν ξέρεις να σου γράψουμε μερικές. Μην μας αποπάρεις μετά όμως ε;:)
 
Νίκο μου δεν είναι πως τον υμνούμε, δυστυχώς υπάρχουν λίγοι εκτροφείς με ονοματεπώνυμο :) ώστε να πάρουμε το θάρρος να τους προτείνουμε.
Στις ομάδες των αγοραπωλησιών στο facebook κοίταξες; Αν δεν ξέρεις να σου γράψουμε μερικές. Μην μας αποπάρεις μετά όμως ε;:)
Δεν τα πάω καλά Μαρία μου με τους εκτροφείς των μπαλκονιων και της ταράτσας ζητάνε πολλά για την ποιότητα που δίνουν...άσε που με την κρίση και η κουτσή Μαρία ζευγαρωνει για να τα οικονομαει, δεν θα κάνω μάγκες με τα λεφτά μου τα παιδαρελια που το παίζουν εκτροφείς
 
Δεν τα πάω καλά Μαρία μου με τους εκτροφείς των μπαλκονιων και της ταράτσας ζητάνε πολλά για την ποιότητα που δίνουν...άσε που με την κρίση και η κουτσή Μαρία ζευγαρωνει για να τα οικονομαει, δεν θα κάνω μάγκες με τα λεφτά μου τα παιδαρελια που το παίζουν εκτροφείς

Κι ομως εδω κανεις λαθος.. Στις ομαδες του facebook εχω δει τις καλυτερες τιμες...Ακριβως επειδη ειναι ερασιτεχνες, δεν μπροουνε να κρατησουν τοσα πουλια σπιτι, θελουν να τους βρουνε σπιτια :)
Εχω βρει πολυ αξιολογους εκτροφεις εκει μεσα, που απλα για εκτροφειο εχουν το σπιτι τους!
 
κρίμα γιατί τον υμνητε πολύ στην ομάδα...
Χωρίς να τον ξέρω ... @Νικολαος cockatiel (χρόνια πολλά για χτες) πιστεύεις πως υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να αποτρέπει τις συστάσεις των ανθρώπων που το κάνουν εδώ μέσα;
Γιατί αν υπάρχει θα πρέπει να το αναφέρεις για προστασία των υπολοίπων.
Διαφορετικά ας προστατέψουμε την επώνυμη θέση του.
Ξέρω τω μοίρα μου φάνηκε λίγο υψηλή η τιμη βέβαια λέει πριν είναι ημέρα και λέει λεξούλες είναι δυνατόν του 16 πουλί να μιλάει;
Περισσότερο για να μάθω μια και δε γνωρίζω σχετικά... αν όντως λέει λεξούλες και είναι ήρεμο εξακολουθεί η τιμή του να είναι υψηλή;
Γιατί αν στα όσα (και πιθανόν πολλά) ζητάει ο κάθε εκτροφέας... αν έχουμε να αντιπαραθέσουμε καλύτερη ποιότητα με λιγότερα χρήματα... αυτόματα τον "εκθέτουμε" σε "αγοραστική" δυσπραγία.
Μπορούμε να απευθυνθούμε αλλού, μπορούμε να διαπραγματευτούμε οτιδήποτε.
Όμως αν εκτρέφει τα πτηνά είτε είναι στο μπαλκόνι του, είτε στην ταράτσα του, δεν είναι επιλήψιμο, ούτε κατά τη γνώμη μου κατακριτέο...
Εκεί μπορεί να εκτρέψει τα πουλιά... εκεί το κάνει...
Λάθος είναι οι κακές συνθήκες διαβίωσης, οι κακή διατροφή, τα άρρωστα πουλιά, ο υπερπληθυσμός, η εξαπάτηση του αγοραστή και ίσως αρκετά ακόμη που δεν έγραψα.
Όσο δεν συντρέχουν όμως τα παραπάνω... Δεν μπορούμε όμως να μη σεβόμαστε τον κόπο του και την εκτίμησή του (ακόμη και με υψηλή τιμή) αν αυτός έτσι κρίνει...
Έρευνα αγοράς για κάθε κίνησή μας...
 
Παντως νομιζω οτι τα ημερα Σενεγαλης καπου εκει κυμαινονται γιατι ειδα και μια αλλη αγγελια με ημερα που ειχαν 520 ευρω!
Δεν εχω προσωπικη αποψη βεβαια :)
 
Αναφέροντας έναν προμηθευτή, δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο από την μετάδοση μιας πληροφορίας.
Είναι όπως λέμε αυτά τα μανταλάκια τα πουλάει ο ΑΒ ή αυτό το πλαίσιο το βρίσκεις στα Jumbo.
Η μετάδοση της πληροφορίας, αποσκοπεί στην διευκόλυνση αυτού που ρωτάει. Ευτυχώς έχουμε την ελευθερία εδώ μέσα να μοιραζόμαστε αβίαστα τις πληροφορίες μας, χωρίς να εγείρουμε υποψίες περί συμφέροντός μας.
Το γεγονός πως κάποιος έμεινε ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος από κάποιον προμηθευτή και επίσης μπορεί να το αναφέρει ελεύθερα, βελτιώνει και τις παρεχόμενες υπηρεσίες όσων έχουν διάθεση να βελτιωθούν και εμάς να προσέξουμε που απευθυνόμαστε.
Αυτό είναι όλο κι όλο.
Προσωπικά προτιμώ την ελευθερία στην μετάδοση των πληροφοριών και εναντιώνομαι στις ψιθυριστές πληροφορίες. :)
 
Παιδιά θέλω να τονίσω ότι μιλάμε για δύο διαφορετικά πρόσωπα μετά τον πρώτο που μου φάνηκε υπερβολική τιμή στράφηκε και στο τροπικαλ που είδα την απόλυτη αδιαφορια, δεν ξέρω τα πουλιά του που πολύ πιθανόν να είναι καλά απλά ο τρόπος του ήταν αποτρεπτικος για κάθε συναλλαγή μαζί του
Χωρίς να τον ξέρω ... @Νικολαος cockatiel (χρόνια πολλά για χτες) πιστεύεις πως υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να αποτρέπει τις συστάσεις των ανθρώπων που το κάνουν εδώ μέσα;
Γιατί αν υπάρχει θα πρέπει να το αναφέρεις για προστασία των υπολοίπων.
Διαφορετικά ας προστατέψουμε την επώνυμη θέση του.

Περισσότερο για να μάθω μια και δε γνωρίζω σχετικά... αν όντως λέει λεξούλες και είναι ήρεμο εξακολουθεί η τιμή του να είναι υψηλή;
Γιατί αν στα όσα (και πιθανόν πολλά) ζητάει ο κάθε εκτροφέας... αν έχουμε να αντιπαραθέσουμε καλύτερη ποιότητα με λιγότερα χρήματα... αυτόματα τον "εκθέτουμε" σε "αγοραστική" δυσπραγία.
Μπορούμε να απευθυνθούμε αλλού, μπορούμε να διαπραγματευτούμε οτιδήποτε.
Όμως αν εκτρέφει τα πτηνά είτε είναι στο μπαλκόνι του, είτε στην ταράτσα του, δεν είναι επιλήψιμο, ούτε κατά τη γνώμη μου κατακριτέο...
Εκεί μπορεί να εκτρέψει τα πουλιά... εκεί το κάνει...
Λάθος είναι οι κακές συνθήκες διαβίωσης, οι κακή διατροφή, τα άρρωστα πουλιά, ο υπερπληθυσμός, η εξαπάτηση του αγοραστή και ίσως αρκετά ακόμη που δεν έγραψα.
Όσο δεν συντρέχουν όμως τα παραπάνω... Δεν μπορούμε όμως να μη σεβόμαστε τον κόπο του και την εκτίμησή του (ακόμη και με υψηλή τιμή) αν αυτός έτσι κρίνει...
Έρευνα αγοράς για κάθε κίνησή μας...
Αν εσυ μισαλουρη είχες μια επαφή μαζί του και σου απέφευγε να σου απαντήσει στο ποσο που διαθέτεις τι πουλι να πάρεις με φθηνές δικαιολογίες τύπου οδηγαω και δεν μπορώ να απανταω στα μνμ κτλ και στο τέλος της κουβέντας ακόμα δεν σου είχε πει στο Πόσο που διαθέτεις τι πουλί εχει και σου αρχίζει τις ευχές καλές γιορτές κτλ ... Τι συμπέρασμα βγάζεις; Εγω έβγαλα ότι κύριος δουλευει με πόσα πολυ παραπανω των 400 που διαθέτω εγώ... Και το ποσόν μου του φάνηκε γελοίο όπως και του το ειπα
 
Εγω έβγαλα ότι κύριος δουλευει με πόσα πολυ παραπανω των 400 που διαθέτω εγώ... Και το ποσόν μου του φάνηκε γελοίο όπως και του το ειπα
Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο σε όλα...
Μπορεί να θεώρησε το ποσό λίγο.. Το οποίο είναι και δικαίωμά του.
Πας με τα χρήματά σου αλλού... Κι αγοράζεις...
Για τη συμπεριφορά του δεν την κρίνω γιατί δεν την ξέρω...
 
Back
Top