Ασθένειες Κοκκίδια σε καναρίνι

xaris_canary

PB New Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2017
Μηνύματα
11
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα στην ομαδα. Για τα κοκκιδια σε καναρινια και καρδερινες ποια θεωρειτε ειναι καλυτερη λυση baycox ή esb3? ειχα θεματα πρωτη φορα φετος και επειδη το καταλαβα μετα, θελω να ειμαι ετοιμος αν ξαναεμφανιστει κατι παρομοιο. Γι αυτο ρωταω ποιο απ τα 2 να παρω κι αν μπορω να το δινω γενικα προληπτικα οταν αλλαζει ο καιρος με βροχες...
 
Πως εισαι σιγουρος οτι ειναι κοκκιδια;
το ειχε δει το πουλακι φιλος εκτροφεας, αλλα δε το προλαβαμε. Γι αυτο ειπα να εχω καποιο απ τα δυο αν ξαναεμφανιστει το φαινομενο
 
Για εμενα ειναι το πιο ευκολο να σου γραψω πως προτεινει ο Couttel ή οι αλλοι πτηνιατροι την ληψη Baycox ή ESB3.
Το θεμα ειναι αν τα πουλακια σου δεν εχουν κοκκιδια θα συνεχισεις να τα χανεις.

Ειναι αλλο το σκουρο εντερο, αλλο το πρησμενο εντερο και αλλο το σκουρο και πρησμενο εντερο.
Σκουρο εντερο μπορεις να δεις και οταν το πετυχεις απλα γεματο ακαθαρσιες.

Επισης κοκκιδια σε καναρινι δεν ειναι κατι σύνηθες, εχεις και ιθαγενη;
 
Για καναρίνι παιδιά μιλάμε.. και έχει κοκκίδια;

Για καναρινι μιλαμε και ειναι πιθανο να προσβληθει απο κοκκιδια ιδιαιτερως αν συμβιώνει με ιθαγενη Γιαννη.

Δεν ειναι κατι που δεν εχουμε ξαναδει.
 
Πειτε μου τοτε αν αυτο το καναρινι εχει κοκκιδια... ειναι με ανορθωμενο πτερωμα παρα πολυ καιρο. Δεν εχει στρωσει ουτε με μηλοξιδο ουτε με ριγανελαιο ουτε με αντιβιωση aviomycine. Τι να δωσω; Τρωει πινει πεταει κανονικα απλα εχει ανορθωμενο πτερωμα. Εχει κανει καρινα...
 

Συνημμένα

  • 20190228_171331.webp
    20190228_171331.webp
    20,7 KB · Προβολές: 49
Η φωτο δεν ειναι καθαρη αλλα το πιο πιθανο ειναι να βλεπουμε πρησμενο εντερο αλλα και Megabacteria
H φωτο ομως δεν βοηθα.

Οπως λεει και ο Σταματης πρεπει να το δει πτηνιατρος η να στειλεις κουτσουλια σε διαγνωστικο.
 
Με το μάτι δεν μπορεί κανείς να καταλάβει αλλά και ούτε υπάρχει ποτέ η περίπτωση δίνοντας διάφορα φάρμακα να λυθεί το πρόβλημα. Αντιθέτως επιδεινώνεται. Όταν δεν υπάρχει πτηνιατρος στην περιοχή μας, στέλνουμε κουτσουλιές σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο ώστε να εντοπιστεί το πρόβλημα και να δοθεί το κατάλληλο φάρμακο. Διαφορετικά συνεχίζουμε να χάνουμε πουλιά. Δυστυχώς!
 
Δεν εγραψα παραπανω οτι τα πουλια τα εχω σε εσωτερικο χωρο που αεριζεται βεβαια, αλλα εχω και 4-5 καρδερινες σε χωριστα κλουβια. Η φωτο ηταν μεγαλη και την εκοψα να φαινεται μονο η κοιλια για μειωση μεγεθους
 
Αν μπορείς ανέβασε και μια φώτο από τις καρδερίνες
Αν υπάρχει κάποιο θέμα με αυτές, πρέπει να ξεκινήσει νέα συζήτηση στο forum των ιθαγενών. Εδώ είναι εκτός θέματος.
 
Αν υπάρχει κάποιο θέμα με αυτές, πρέπει να ξεκινήσει νέα συζήτηση στο forum των ιθαγενών. Εδώ είναι εκτός θέματος.
Συμφωνώ! Αλλά πως θα δούμε για το εάν έχουν θέμα αν δεν το πούμε κάπου;

Υ. Γ. Αφού μου το θύμισε και ο @Stavros αν θες άνοιξε ένα νέο θέμα για αυτές!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top