Ασθένειες Κοκκιδιωση σε καναρινι

alexan2dros

Banned
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
252
Πόλη
Ηράκλειο
γεια σασ πηρα πριν 5 μερες ενα καναρινι.. Το πηγα να δουνε αν ειναι θηλυκο η αρσενικο και μου ειπε οτι δεν μπορει να δειξει λεει ακομα τη φυση του και μου ειπε οτι εχει κοκκιδιωση... και οτι μεταδιδεται απο της κουτσουλιες και μου εδωσε λιγη σκονη για να διαλυω στο νερο του για 3 με 4 μερες.. sb3 νομιζω λεγεται αυτο π μ εδωσε.. εντωματξυ εχω το αλλο μ καναρινι σε αλλο κλουβι σε αποσταση 2 μετρων. μου ειπε οτι δεν κολλαει απο τετοια αποσταση..
ΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..
 
εχει petshop αυτος.. εχει πολλα γνωριζει πολλα.. Τωρα δεν ξερω να σου πω αν λεει ζαμπονιες... Να παω το πουλι σε κτηνιατρο; η να κανω τη θεραπεια;
 
Να το πας σε κτηνιατρο. Και μετα θα κανεις οτι σου πει αυτος..
Ολοι οι πετ- σοπαδες εχουν κανει διδακτορικο στις ασθενειες το φελεκι μου μεσα! 😀!
 
😀.. Θα προσπαθησω να το παω σημερα... Αν και μαλλον αυριο.. αν τυχον και εχει κατι μπορει να κολλησει τον καναρο μου τον λεβεντη σε τετοια αποσταση;
 
Δυο μετρα;Δεν νομιζω.Απλα μην ανακατευεις τα σκευη τους και κανε σχολαστικη καθαριοτητα.
 
λοιπον μολις γυρισα! Δεν το επιασε το πουλι.. απλα το ειδε.. με ρωτησε πως ειναι η διαθεση του.. ειδε τις κουτσουλιες και ετσι.. μ ειπε οτι δεν εχει τιποτα.. και μου ειπε καλο ειναι να κανω για 4 μερες την θεραπεια προληπτικα..
 
οχι δεν πληρωσα, επρεπε να το πιασει ε. Αδικα το πηγα... εγω θα κανω για 4 μερες τη θεραπεια και οτι βγει,.. αν ειχε κοκκιδιωση το πουλι δεν επρεπε να εκανε διαρρια; Μια χαρα ειναι ευδιαθετο τρωει πεινει ολα καλα..
 
Βρε Αλεξανδρε.. Εσυ το καναρινι το πηγες αρχικα για να δεις τι φυλο ειναι.. Οχι οτι σου παρουσιασε κατι..
Οποτε κριμα δεν ειναι να το φορτωσεις φαρμακα;
 
σιγουρα.. αλλα με τη συμβουλη του κτηνιατρου... ε; εσυ δε θα το εκανες προληπτικη; α και ποτε εγω ποιοα θα μαθω αν ειναι θηλυκο η αρσενικο.. Ο...
 
Δεν με επεισε η ''εξεταση'' του γιατρου.Απλα σου ειπε δωστου προληπτικα ωστε να εχει το κεφαλι του ησυχο.Αν εχει κατι καλως.. Αν δεν εχει... Οκ τι εγινε;Αυτος παιρνει φαρμακα;
Θα σου ελεγα να το αφησεις ησυχο, αφου δεν εχει συμπτωματα.
Οσο για το φυλο.. Εριξες μια ματια σε σχετικα θεματα του φορουμ;Ισως καποια να σου φανουν ιδιαιτερα χρησιμα.
 
ναι κοιταξα αλλα και παλι δεν εβγαλα ακρη εδω το πηγα σε 3 διαφορετικους και κανεις δεν μπορεσε να μου πει σιγουρα... μ λενε δειχνει απο κατω ισως σαν αρσενικο αλλα χρωματα φωνη συμπεριφορα θηλυκιας.. και να το παω μετα απο μια εβδομαδα... και οι 3 ακριβως το ιδιο.. Βεβαι ο τελευταιος μου βρηκε οτι εχει και κοκκιδιωση..
 
Η μονη συμπεριφορα που θα μπορουσε να δειξει οτι ειναι θηλυκια θα ηταν να αρχισει να γενναει αυγα μπροστα τους... Και χρωμα; Τι χρωμα δηλαδη;
Προσπαθησε να ανεβασεις μια φωτο... Αν δεν μπορεις μονος...ζητησε βοηθεια απο καποιον.
 
το καναρινι αν ειναι στην κατασταση που δειχνει στη φωτο και αν οι κουτσουλιες του εινναι οπως και του αλλου πουλιου μαλλον δεν εχει προβλημα αλεξανδρε. Καλυτερα ειναι να μην δωσεις φαρμακα χωρις λογο. Δεν ειναι σωστο να κρινουμε γιατρους αλλα ακομα και αν εβλεπε ενδειξεις καποιας ασθενειας χωρις να ηταν σιγουρος για το τι ειναι μαλλον θα επρεπε να σου προτεινει εξεταση μικροβιολογικη των κουτσουλιων. Ασχετα αν εσυ δεχοσουν να επιβαρυνθεις ενα καποιο κοστος ή οχι(το γραφω γιατι ειδα οτι δεν σου πηρε χρηματα), παρα να σου απαντηση με οχι κατι συγκεκριμενο.

αν το πουλακι δεν εχει καποιες ενδειξεις για προληπτικους λογους μπορεις να εισαγαγεις βοτανα οπως θυμαρι,ριγανη αλλα και σκορδο στην διατροφη των πουλιων που εχουν τουλαχιστον προληπτικη αποτελεσματικοτητα εναντιων ασθενειων του πεπτικου συστηματος των πουλιων.στο παρακατω λινκ
Πρόπολη, εναλλακτικό μέσο πρόληψης ασθενειών των πτηνών (για να ευλογησω και τα γενεια μου:) περα απο πληροφοριες για την χρηση της προπολης για παρομοιο λογο που προτεινω μπορεις ευκολα να βρεις λινκ για ριγανη και σκορδο και τη χρηση τους αλλα και με την βοηθεια της "αναζητησης" και για το σκορδο καθως (τωρα το θυμηθηκα :)και για τον βασιλικο
 
  • Like
Αντιδράσεις: larys
λογο σπουδων ξερω στο περιπου τι παιζει με τα αρωματικα αυτα φυτα.. (τεχνολογως γεωπονος).. Τωρα επειδη εκανα και μελλισοκομια αυτο το εξαμηνο γνωριζω αρκετα για την προπολη.. Το θεμα ειναι να την βρουμε... Και κανει πολυ καλο στον ανθρωπο... Βαλε ρακι και μεσα ενα κομματι προπολης και αστο μερικες μερες μετα σουρωσε το και εχει ενα πολυ καλο αντισιπτικο. Για πονολαιμο πονοδοντο... Τωρα σκεφτομαι να βρω για να κανω μιγμα με νερο και να βαζω να πινουν τα πουλια μου.
 
αλεξανδρε συντομα με καποια στοιχεια θα ανοιξω και ποστ περα απο το αρθρο για την προπολη. Ετοιμα σκευασματα υπαρχουν αλλα τα περισσοτερα περιεχουν αλκοολη κατι που ειναι επιβαρρυντικο για το συκωτι του πουλιου.σε πολυ μικρη δοση (οχι των αποσταγματων σε σταγονες με αλκοολ που ειναι μεγαλη) πχ σε σιροπια με μελι και βοτανα οπως θυμαρι και αλλα που κυκλοφορουν μπορουμε να κανουμε χρηση οπως εχω διαβασει σε συζητησεις γερμανικων φορουμ οπου γινεται συζητηση(σκευασμα σταγονων 90% αλκοολ, ενω σιροπια με μελι 9% ).σιροπια υπαρχουν αρκετες γνωστες και μη εταιριες που εχουν (βρισκεις σε φαρμακεια και βιολογικα ειδη). Μη αλκοολουχες σταγονες εχω βρει μονο μια απο θεσαλλονικη και για να μην παρθει ως διαφημηση ψαχνω και για αλλες για να την αναφερω.υπαρχει επισης τροπος με λεκιθινη αν παρουμε ακατεργαστη προπολη (που επισης βρισκεις ευκολα) να καταφερουμε και υδροδιαλυση μονοι μας (αλλιως δεν ειναι ευκολο αποτι ξερω παρα μονο σε αλκοολ). Επειδη εισαι του αντικειμενου τα γραφω για να μας εροιμασεις εσυ:) περισσοτερες πληροφοριες οταν ανοιξω ή ανοιξεις το σχετικο ποστ-θεμα. Ελπιζω επισης οι νομοι της αγορας (ζητηση) να προτρεψουν εταιριες του χωρου των κατοικιδιων να κανουν και σχετικες εισαγωγες να μας διευκολυνουν 😉

δεν σου λεω περαστικα για το πουλακι σου γιατι δειχνει να ειναι καλα:). Ελπιζω και ο αρσενικος σου επισης :Dνα ειναι καναρα!
 
αλεξανδρε
1)τη διαγνωση την κανει μονο γιατρος
[οσον αφορα τις κουτσουλιες ]αποκλειστικα κ ΜΟΝΟ σε μικροσκοπιο]

2)δεν επιβαρυνουμε ποτε τα πουλια μας με φαρμακα χωρις λογο

3)οταν κ αν χρειαστει να κανει θεραπεια για κοκκιδια, θα πρεπει να παρει φαρμακο κ οποιο αλλο πουλι ειναι στον ιδιο χωρο-ασχετα αν απεχει το ενα κλουβι απ το αλλο 0,5 η 2-3 μετρα.

ασχετα με το αν πηρε η οχι χρηματα για την εξεταση ο γιατρος,
εγω σε καποιον που κανει διαγνωση με το ματι (για κοκκιδια)
δεν θα πηγαινα ουτε τις... Μυγες τις γειτονιας μου(!)😎

αν το καναρινι ειναι αρσενικο θα κελαηδησει καποια στιγμη 😉

τα κοκκιδια μπορει να παρουσιασουν διαρροια στα πουλια,αλλα μπορει κ οχι

επισης
μετα απο θεραπειες χορηγουμε προβιοτικα η πολυβιταμινες 🙂

Υ. Γ
κ προπαντος δεν ακουμε τι ειπε ο καθε "μητσος" για το πουλι μας
[αν θελουμε να εχει καλη υγεια].
ευθυνη μας ειναι, οταν αποκτουμε μια υπαρξη, να την φροντιζουμε σωστα κ με ολη μας την αγαπη.

καλη επιτυχια με το πουλακι
 
Back
Top