Ασθένειες Κοκκιδιωση σε καναρινι

Αυτά που συμπεραίνω από τη συζήτηση είναι ότι το καναρίνι δεν έχει τίποτα κι ότι (μάλλον) είναι θηλυκό. Στα 2 μέτρα απόσταση δεν έχεις πρόβλημα. Συνεχής παρατήρηση για να καταλάβεις τι ''ρόλο" παίζει το καινούριο σου καναρίνι και να σου λύσει τις απορίες! Καλή τύχη!
 
ναι αν ανοιξεις θα ψαξω και εγω διαφορες πληροφοριες... μακαρι να ειναι θηλυκια...
 
σας ευχαριστω πολυ παιδια,! το θεμα ειναι υπαρχουν κτηνιατροι που να ξερουν; Εδω πτηνιατρη δεν πρεπει να υπαρχουν.. Θα το ψαξω για σιγουρα βεβααια..
 
να συμπληρωσω, στο ποστ μου πιο πριν [#20]
για το "μητσους"...
οτι δεν αναφερομαι σε καποιον ειδικα, ουτε σε καποιον δημητρη του φορουμ προς αποφυγη προσθετης παρεξηγησης.

απλως με το μητσους, εννοουσα ολους αυτους που λενε τη γνωμη τους (πετσοπαδες κ λοιποι..."περαστικοι", "γνωστοι" κλπ) μη εχοντας γνωσεις
κ παιρνουν στο λαιμο τους αδικως, τις υπαρξεις αυτες που εμεις εχουμε εγκλωβισει κ οπως προανεφερα οφειλουμε να φροντιζουμε σωστα εφ΄οσον τις αποκτουμε.
δεν αναφερω τη λεξη "αγοραζουμε" γιατι τα θεωρω εμψυχα τα ζωα κ οχι αντικειμενα κ μαλιστα πειραματων(!)😎

(ασχετα που η θρησκεια τα θεωρει αψυχα, αλλα προικισμενα μονο με... ενστικτο.🙄)
ελπιζω να καλυψα οποιες ενδεχομενες παρεξηγησεις.
ελπιζω οτι δεν θιγω κανεναν 🙂
 
no problem φιλεναδα

*off topic : αν εννοεις την ορθοδοξη χριστ. Θρησκεια ολα τα ζωα γιαυτην εχουν ψυχη "ζωσα". Αυτο που δεν εχουν ειναι το "πνευμα" ελπιζω να καταλαβαινεις τη διακριση😉
 
no problem φιλεναδα

*off topic : αν εννοεις την ορθοδοξη χριστ. Θρησκεια ολα τα ζωα γιαυτην εχουν ψυχη "ζωσα". Αυτο που δεν εχουν ειναι το "πνευμα" ελπιζω να καταλαβαινεις τη διακριση😉
δεν αναφερομαι στο "ψυχη "ζωσα"δημητρη
θυμαμαι που μου χε κανει τρομερη εντυπωση στο σχολειο
[την... Πλειστόκαινο😛 που πηγαινα κ γω γυμνασιο...] την καθηγητρια θρησκευτικων, που μας ελεγε οτι στην[ ορθοδοξη εννοειται ]θρησκεια,δεν αναγνωριζουν ψυχη στα ζωα.

ας σταματησουμε ομως το off topic εδω
αλλα μια που ειναι ενδιαφερον πιστευω το θεμα :)οποιος θελει ας ανοιξει ενα νεο... 😉
 
γιατι;τα ζωα δεν εχουν ψυχη; αυτη η θρησκεια μου/μας οσο ωραια ειναι σε καποια πραγματα τοσο παραλογη ειναι σε καποια αλλα..
 
Για να επανέλθουμε στο θέμα. Δεν ξέρω αν είσαι απο
τους "διαβαστερούς" τύπους Αλέξανδρε, αλλά νομίζω
οτι αξήζει τον κόπο να αφιερώσεις λίγη ώρα γι' αυτό..
Η κοκκιδίωση 1
και αν σου ανοίξει η όρεξη,ρήξε μια ματιά και σε γενικότερες
περιγραφές συμπτωμάτων.
Αναγνώριση ασθενειών στα Waterslager και τα άλλα καναρίνια
-Οσον αφορά τον φίλο σου, η γνώμη μου είναι...
... Θα σου ελεγα να το αφησεις ησυχο, αφου δεν εχει συμπτωματα.
 
ευχαριστω.. Δεν θα κανω τιποτα απλα λιγη ριγανη θα του βαλω.. και θα προσπαθησω να βρω προπολη... Θαναση γιατι λες ειναι μαλλο θηλυκο; Σημερα κλεινω 7 μερες και ακομα δεν εχει κελαηδησει...
 
Αν δεν ξεγελάει η φωτό το πουλί είναι θηλυκό. Στη φωτό μοιάζει με μωσαϊκού οπότε αφού δεν έχει εκτενή μάσκα αλλά μόνο δυο μικρά σημαδάκια χρώματος στα μάτια είναι θηλυκό. Όσον αφορά την πρόληψη από διάφορες πηγές έχω δει ότι προληπτικά για τα κοκκίδια λειτουργεί ο συνδυασμός βασιλικός, θυμάρι, ρίγανη. Εγώ τα χρησιμοποιώ στην αυγοτροφή μου εδώ και ένα τρίμηνο όχι μόνο για την πρόληψη στα κοκκίδια αλλά γενικότερα για τις ιδιότητές τους σαν βότανα. Χωρίς συμπτώματα και διάγνωση μην χρησιμοποιήσεις φάρμακα. Στο συγκεκριμένο κτηνίατρο δεν θα ξαναπήγαινα αν ήμουν στη θέση σου. Προφανώς δεν πήρε και τόσο στα σοβαρά την περίπτωση για αυτό και δεν πήρε χρήματα.
 
Αυτή την εποχή αποξηραμένα και τα τρίβω μέσα στην αυγοτροφή, δεν μένει τίποτα. Την άνοιξη που θα αρχίσουν να υπάρχουν φρέσκα έχω σκοπό να τους τα δίνω σαν πρασινάδα. Το ίδιο το έκανα πέρσι με ρίγανη και δυόσμο που είχα φυτεμένα.
 
Αυριο θα παω το καναρινι ξανα σε αλλο κτηνιατρο να το δει γιατι ακομα δεν εχει κελαηδηση και θελω να δω αν τυχον οντως εχει κοκκιδιω.. Θα σας ενημερωσω...
 
Καλα οπως το βλεπω το θεματακι σου θα αργησει να κελαιδισει. Κατι τα περα δωθε σε γιατρους και πετ σοπαδες... Κατι τα πανω κατω ωσπου να βρει το σημειο που θα εχει εμπνευση... Του εχεις ''αλλαξει τον αδοξαστο''.
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ηρεμεις... Ειναι θηλυκο;ωραια.. Παιρνεις αλλο αργοτερα. Ειναι αγορακι και δεν μπορει να ερθει σε καλλιτεχνικο οιστρο;Υπομονη... Εχεις τρελαθει και εχεις τρελανει και εμας.. Πεταει σπορια, δεν εχεις ανακαλυψει το φυλο του, δεν κελαιδαει... Μπορει να ειναι αρρωστο...
Το εχεις κανει μεγα θεμα.
Δειξε αυτοσυγκρατηση.. Αυτοελεγχο... Και τελος... λυπησου μας!
 
με συνχωρητε πολυ κυρια σοφια.. και αν σας εχω πριξει προσωπικα εσας καλο θα ειναι να μην διαβαζετε τα θεματα μου... και να μην ασχοληστε με εμενα και αυτη η επιθεση απο εσας δεν ειναι καθολου ωριμη..
παντως ευχαριστω για την συμβουλη..
 
τι ειπε ο κτηνιατρος για το πουλακι αλεξανδρε;:)
η δεν το πηγες ακομα;
 
το καναρινι εχει κοκκιδιω το ιδιο και το αλλο μου.. Βλεπω και κανει κουτσουλιες κοκκινες... Ο κτηνιατρος μ εδωσε baycox να βαζω σε ολα τα καναρινια μου για 3 μερες και μετα επαναληψη ααπο 15 μερες.. Το ξερετε εσεις το BAYCOX...
 
Back
Top