Ασθένειες Κοκκιδιωση σε καναρινι

τωρα ειδα οτι στειλατε!
οταν λετε αν τα προλαβεις; δηλαδη; υπαρχει περιπτωση να επελθη το μοιραιο;
 
οταν λεμε προβιωτικο; βιταμιννες; Μου ειπε να δινω 0,2 ml στη ποτιστρα για 3 μερες σε ολα τα καναρινια καθε μερα να αλλαζω και να βαζω καινουργιο διαλλυμα και ξανα μετα απο 15 μερες μια επαναληψη
 
Tι ταιζει ςτ απουλια; Μηπως βαζεις καμια περιεργη αυγοτροφη εμποριυ, σιγορα το κοκκινο ειναι αιμα και δεν ειναι απο κατι που ταισες;διαβασε προσεκτικα τα αρθρα που σου ειπε ο μακης. 😉
 
Συνήθως τα πουλιά δεν πεθαίνουν απο την κοκκιδίωση αλλά απο της
επιπλοκές της. Να ρωτήσεις τον γιατρό αν χρειάζεται παροχή προβιοτικών
Η παροχή baycox δεν τα καθιστά απαραίτητα, αλλά το γεγονός οτι υπάρχει
πιθανή αιμοραγία (κόκκινα κόπρανα), ίσως τα δικαιολογεί

Δές και αυτό
Liviferm

Υ. Γ Να αλλάζεις το υλικό του πάτου κάθε 24-48 ώρες.
 
σε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ.. Θα το ρωτησω το γιατρο μου.. Οταν λεμε επιπλοκες; Εννοουμε;
 
κατερινα ισως το μονο λαθος π κανω στη τροφη ειναι οτι περνω χυμα αλλα αυτο μεχρι να μ τελειωσει αυτη π εχω και ξεκιναω με συσκευασμενη.. αυγοτροφη δινω της beaphar... Τωρα τελευταια δινω μηλο και αυγο..
 
Καλύτερα να την πετάξεις απο τώρα την χύμα τροφή και να πάρεις συσκευασμένη που έχουν και ημερομηνία λήξης.
 
πηγα και πηρα μια prestige λεγεται την ξερει κανενας; τι προτεινεται; δεν ξερω απο συσκευασμενες...
 

Συνημμένα

  • 110220091276.webp
    110220091276.webp
    48,4 KB · Προβολές: 87
αν πραγματι υπαρχει προβλημα στο συκωτι τοτεπροσπαθησε να βρεις και δωστου σπορους γαιδουραγκαθου-milkthistle (αγκαθι μαριας). Μια ουσια που εχουν η συλιμαρινη εχει την ιδιοτητα να αναγεννα το συκωτι και τα κατεστραμενα κυτταρα του

Milk Thistle: Effects on Liver Disease and Cirrhosis and Clinical Adverse Effects: Summary of Evidence Report/Technology Assessment, No. 21

https://community.petbirds.gr/threads/Γάλα-γαϊδουράγκαθου-silybum-marianum-milk-thistle.9423/

http://www.bionews.gr/bionews/057/medmelon.htm

(μην του δωσεις απο το σκευασμα της ιστοσελιδας. Ενημερωτικα το εβαλα. Μην μπερδεψεις δοσολογιες και κανεις κακο. Μονο σπορους και οσο θελει )
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
εχει σχεση με το κοκκιδιο η ειναι και κατι αλλο; να παω σε πετσοπ να ρωτησω για σπορους γαιδουραγκαθου; σε ευχαριστω πολυ! Κατα που φαινεται δε θα το βαλω το πουλι για ζευγαρωμα.. ασε να γινει σιγουρα και εντελως καλα... ειναι πυρωμενο τωρα. Πειραζει;
 
αλεξανδρε δεν εκανα καμμια διαγνωση. Δεν ξερω καν αν το πουλακι εχει κοκκιδια. Αφου λες οτι ο γιατρος σου εδωσε καποια θεραπεια ακολουθησε τη και ενημερωσε τον για τις εξελιξεις. Αν το συκωτι εχει πρειστει μετα την επισκεψη σου στο γιατρο τηλεφωνησε του και πεσ του το. Ισως σου ζητησει να το δει. Εγω απλα σου λεω αν πραγματι βλεπεις προβλημα στο συκωτι και μπορεις να προμηθευτεις αυτους τους σπορους και μονο σπορους(αλλο σκευασμα μονο ο γιατρος) που σιγουρα κανουν καλο ειναι δεν ειναι αρρωστο το πουλακι. Το εχεις παει στο γιατρο, αναζητησες και εχεις παρει και τι δικες μας γνωμες, οτι μπορεις να κανεις το εκανες. Μην αγχωνεσαι τοσο πολυ.σε καταλαβαινω και γω οταν εχω προβλημα με πουλακι αγχωνομαι αλλα ειμαι πιο πονηρος:Dκανω σε σενα τωρα τον πολυξερο και τοτε αλλαζω τα φωτα στα τηλεφωνα καποιους... Παλαιους της παρεας που με ανεχονται 🙄 και μου δινουν τα φωτα τους
 
😀... ευχαριστω πολυ... ελπιζω μεχρι το σαββατο το πουλι να ειναι καλα οτι αφορα της κουτσουλιες... Θα ενημερωσω...
 
μετα το τελος της θεραπειας ειναι αναγκαια τα προβιωτικα; δεν ειχε κανενα πετ σοπ και ο κτηνιατορς κλειστος.. εβαλα πολυβιταμινη..
 
μετα το τελος της θεραπειας ειναι αναγκαια τα προβιωτικα; δεν ειχε κανενα πετ σοπ και ο κτηνιατορς κλειστος.. εβαλα πολυβιταμινη..
εμενα ο γιατρος, μου λεει να βαζω οτι εχω.
δεν ειναι θεμα αναγκης τα προβιοτικα.:)
συμπληρωμα ειναι, για την καλη λειτουργια του εντερου.

μετα απο τις θεραπειες γενικα χρειαζονται, αλλά κ οι βιταμινες καλη δουλεια κανουν
καλο ειναι να υπαρχουν κ απ τα δυο ειδη παντως
κ να μπαινουν εναλλαξ ;)

εγω τουλαχιστον ετσι κανω
ενα 3ημερο καθε μηνα πρε-προβιοτικα
κ καθε 2-3 μηνες ενα 3ημερο πολυβιταμινες
 
Back
Top