Φροντίδα Κονούρα δαγκώνει άλλα μέλη της οικογένειας

christina07

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
1.213
Πόλη
Κομοτηνή
Καλησπέρα σας! Το τελευταίο διάστημα με τα δαγκώματα έχει ξεφύγει (μιλάμε για green cheek conure,αρσενικό,6 περίπου μηνων). Στο θέμα μας. Συγκατοικώ με το αγόρι μου, είμαστε οι δυο μας,φυσικά φαίνεται να έχει δεθεί με εμένα περισσότερο (μου κάνει περισσότερα χαδια,φιλάκια,παίζει μαζί μου) αλλά γενικότερα μας ψάχνει και τους δυο και μας θέλει και τους δυο. Στις αρχές το αγόρι μου έλειπε αρκετά από το σπίτι λόγω στρατού,από την αρχή τον δάγκωνε δυνατά,πίστευα ότι το κάνει επειδή δεν του δίνει σημασία,τον τελευταίο καιρό και αφού έχει επιστρέψει μόνιμα σπίτι,πετάει πάνω του (αγνοεί ακόμα και εμένα) κάθεται για 2-3 δευτερόλεπτα και έπειτα δαγκώνει δυνατά σε σημείο που του κάνει πληγές,δεν βλέπω κάποια επιθετική συμπεριφορά από την στάση του σωματος του,αλλά μου κάνει εντύπωση που τα κάνει κυρίως σε αυτόν και πηγαίνει πάνω του. Από την αρχή,όταν ήταν μωράκι και δάγκωνε (ελαφρά) τον αφήναμε στο τραπέζι και δεν του δίναμε σημασία,στην μια εβδομάδα το σταμάτησε. Είναι ζήλεια; Μήπως επειδή δεν ασχολείται τόσο; Τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό;
 
@takis1964 ωχ,και πως το λες αυτό! Ναι αλλά μου κάνει εντύπωση που με γράφει και πηγαίνει πάνω του,τον δαγκώνει βέβαια,αλλά πηγαίνει..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Nikolma το προσπαθεί πολύ ο καημένος,έχει μεγάλη αδυναμία στους παπαγάλους και ειδικότερα στον Τζόι. Αλλαξαμε και ρόλους για να βγαίνω εγώ η «κακια» αλλά τίποτα!
[automerge]1634373236[/automerge]
@Panosfros δαγκώνει και φεύγει. Θα κάτσει μόνο στην ανάγκη (όταν λείψω εγώ) και αυτό με δαγκώματα..και εμένα με δαγκώνει για να παίξει..δεν πονάει δεν το καταλαβαίνω,το αγόρι μου όμως τον ματώνει. Εμείς συνεχίζουμε το ίδιο που κάναμε όταν είναι μωράκι και αν έχετε κάποια συμβουλή θα βοηθήσουμε!
[automerge]1634373280[/automerge]
@Φοίβος αχ τι καλά…υπάρχει τρόπος να ηρεμήσει καθόλου; Ή έτσι θα μας πάει;
 
@christina07 όταν σε έχει δαγκώσει μια, τότε νάσαι σίγουρη ότι σε ανύποπτη στιγμή θα το ξανακάνει, επειδή είμαι παθών, όσες φορές μετά από 3 δυνατές δαγκωματιες που κατάλαβα τι παίζει, προσπάθησε να κάτσει επάνω μου δεν την άφηνα
Επισης πριν την δώσω όταν με έβλεπε με την πλάτη γυρισμένη, πέρναγε από πάνω μου και με τα πόδια της κτυπαγε το κεφάλι μου 🤣κ απομακρυνοτανε
Φοβερό μπουλινγκ δηλαδη
[automerge]1634392789[/automerge]
@Nikolma δεν βρίσκεις άκρη με παπαγαλους, εγώ τον φρόντιζα και με δάγκωνε, όλα εγώ του τα πρόσφερα!
 
Μπορεί
Καλησπέρα σας! Το τελευταίο διάστημα με τα δαγκώματα έχει ξεφύγει (μιλάμε για green cheek conure,αρσενικό,6 περίπου μηνων). Στο θέμα μας. Συγκατοικώ με το αγόρι μου, είμαστε οι δυο μας,φυσικά φαίνεται να έχει δεθεί με εμένα περισσότερο (μου κάνει περισσότερα χαδια,φιλάκια,παίζει μαζί μου) αλλά γενικότερα μας ψάχνει και τους δυο και μας θέλει και τους δυο. Στις αρχές το αγόρι μου έλειπε αρκετά από το σπίτι λόγω στρατού,από την αρχή τον δάγκωνε δυνατά,πίστευα ότι το κάνει επειδή δεν του δίνει σημασία,τον τελευταίο καιρό και αφού έχει επιστρέψει μόνιμα σπίτι,πετάει πάνω του (αγνοεί ακόμα και εμένα) κάθεται για 2-3 δευτερόλεπτα και έπειτα δαγκώνει δυνατά σε σημείο που του κάνει πληγές,δεν βλέπω κάποια επιθετική συμπεριφορά από την στάση του σωματος του,αλλά μου κάνει εντύπωση που τα κάνει κυρίως σε αυτόν και πηγαίνει πάνω του. Από την αρχή,όταν ήταν μωράκι και δάγκωνε (ελαφρά) τον αφήναμε στο τραπέζι και δεν του δίναμε σημασία,στην μια εβδομάδα το σταμάτησε. Είναι ζήλεια; Μήπως επειδή δεν ασχολείται τόσο; Τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό;
Μπορεί να το κάνει επειδει νιώθει ότι το αγόρι σου είναι απηλη και για εσένα και για τον παπαγάλο σου
 
@Tony Forpus ασχολείται αρκετά, απλά έχει φτάσει σε ένα σημείο να μην τον θέλει γιατί δαγκώνει,με τα δικια του κι ολας.

Ναι,πονανε τα δαγκωματα.
Ισως θα βοηθουσε αν του τραβουσε με κατι την προσοχη αφου κατσει επανω του.
Ισως καποια λιχουδια.
 
Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι μελλοντικά, απεναντίας ίσως ενταθεί περισσότερο! Λογικό να μην τον θέλει ο φίλος σου, έχει χάσει την εμπιστοσύνη του! Και είναι μικρός ακόμα, μετά τον χρόνο η δύναμη του δαγκωματος πολλαπλασιαζεται
 
@takis1964 προφανώς,ακόμα δεν έχω μάθει την αιτια,αν δεν μάθω αυτό δεν μπορώ να το λύσω,προς το παρόν συνεχίζουμε με το όταν δαγκώνει να μην του δίνουμε σημασία (και εγώ μαζί) να του δίνει λιχουδιές,παιχνίδια,να τον βγάζει έξω από το κλουβι και αντίστοιχα εγώ να τον βάζω μέσα,έγινα λίγο κακια. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
 
Η κατάσταση πλέον έχει γίνει απελπιστική,δεν μπορούν να συνυπάρξουν ούτε στον ίδιο χώρο,όσο επιβλέπω τα πράγματα είναι πιο ήρεμα σε αντίθεση με όταν φεύγω και μένουν μόνοι που γίνεται ο κακός χαμός,πλέον οι επιθέσεις είναι ξεκάθαρες,ανοίγει τα φτερά,ανοίγει την ουρά και επιτίθεται..
 
Χριστίνα επιτίθεται απο μακριά? Δηλαδή στα καλά καθούμενα απογειώνεται και πέφτει πάνω στον φίλο σου να τον δαγκώσει?

Πόσες ώρες κοιμάται?

Ίσως να μείωνες λίγο το χρόνο που περνάς μαζί του και να άφηνες την βαασική φροντίδα στο φίλο σου. Αν οι επιθέσεις είναι απο μακριά κι απρόκλητες τότε θα σκεφτόμουν σοβαρά το ψαλίδισμα των φτερών πτήσης ώστε να του κοπεί ο πολύς τσαμπουκάς.
 
@Φοίβος Κυρίως όταν είναι κοντά μας..αλλά έχει τύχει να επιτεθεί και από μακρυά (1 φορά κατέβηκε από την κουρτίνα και του ορμηξε στο πρόσωπο). Δηλαδή εκεί που καθόμαστε στον καναπέ και παιζουμε θα πάει κοντά στον φίλο μου και θα τον δαγκώσει. Από τοτε που έγραψα στο φόρουμ έχω απομακρυνθεί και δεν περνάμε τόσο χρόνο μαζί,έχω αφησει τον φίλο μου να του κάνει τα χατήρια και να τον φροντιζει,προσπαθεί παρα πολύ και σήμερα έφτασα στα όρια μου όταν τον είδα να επιτίθεται τόσο άσχημα(δεν τον είχα ξανά δει καθώς μπροστά μου δεν τα κάνει), ενώ τους έβλεπα στον καναπέ να λιώνουν στα χαδια (μόνος του ζήτησε τα χαδια και προσέγγισε τον φίλο μου) πλησίασα και εγώ και απολάμβανε χαδια και από τους δυο,μόλις σηκώθηκα να πάω στο μπάνιο ορμηξε στον φίλο μου και τον δάγκωσε.

Οι ώρες που κοιμάται είναι σταθερές κάθε βράδυ,κοιμάται στις 7 και ξυπνάμε στις 8-9 (αυτός με ξυπνάει δηλαδή), πρόσφατα μας επισκέφθηκαν φίλοι (ένα ζευγάρι) ήθελα να δω αν αντιδράει με όλους τους άντρες το ίδιο,και στους δυο συμπεριφέρθηκε άψογα, οποτε καταλήγω στο συμπέρασμα οτι μόνο με τον φίλο μου έχει πρόβλημα. Άλλαξα την διαρρύθμιση του κλουβιου,τον χώρο στον οποίο βρισκόταν,αύξησα τις ώρες ύπνου αλλά εξακολουθεί να κάνει τα ίδια. Δοκιμάσαμε να του αποσπάσουμε την προσοχή με παιχνίδια,λιχουδιές αλλά δεν πτοείται,επίσης είμαστε στο στάδιο που δοκιμάζουμε την μέθοδο clicker and target training ώστε να μην δαγκώνει,το δουλεύουν μόνοι τους χωρίς εμένα στον χώρο,μετά τα πρώτα 5 λεπτά ενημερώνομαι πως ορμηξε..επίσης δεν μπορει ούτε να τον βάλει μέσα στο κλουβι (ένας λόγος που είναι δύσκολο να περνάνε χρόνο όταν λείπω) ούτε να του αλλάξει κλουβι για τον ύπνο (αλλάζουμε κλουβι ώστε να τον πηγαίνω στο γραφείο που έχει ησυχία για να μην μετακινώ το μεγάλο) αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τον βάζω στο μικρό κλουβι πριν φύγω για την σχολή (6 η ώρα) και να κάθεται εκεί μέχρι την ώρα ύπνου.
 
πλησίασα και εγώ και απολάμβανε χαδια και από τους δυο,μόλις σηκώθηκα να πάω στο μπάνιο ορμηξε στον φίλο μου και τον δάγκωσε.
Aυτό θα το απέφευγα. Τα χάδια θα τα περιόριζα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον και όχι για πολύ ώρα σε σημείο που να φτάνουν να τον διεγείρουν. Σε ποια σημεία του σώματος τον ακουμπάτε? Αν τον χαϊδεύετε οπουδήποτε αλλού πέρα απο το κεφάλι και τον λαιμό μάλλον του δίνετε το λάθος μήνυμα. Επίσης τα πουλιά δεν ζουν απο τη φύση τους σε αγαπημένες οικογένειες όπου όλοι αγαπάνε όλους τους άλλους. Στα σμήνη δεν υπάρχει ένδειξη στοργής με χάδια εκτός του ζευγαριού και της οικογένειας όσο μεγαλώνει νεοσσούς.
αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τον βάζω στο μικρό κλουβι πριν φύγω για την σχολή (6 η ώρα) και να κάθεται εκεί μέχρι την ώρα ύπνου.
Δεν είναι πρόβλημα το να περνάει περισσόερη ώρα εντός κλουβιού. Γενικά μην τον αφήνετε ελεύθερο να αλωνίζει στο σπίτι και να κάθεται όπου θέλει. Θα περιόριζα τις εξόδους σε 1-2 δίωρα την ημέρα ώστε να αποκτήσετε τον έλεγχο της κατάστασης και πάλι. Θα ξαναπροτείνω το ψαλίδισμα των φτερών πτήσης για μια φορά (τα φτερά θα αντικατασταθούν πλήρως στην επόμενη πτερόροια) ώστε να έχετε τη δυνατότητα να δουλέψετε μαζί του με περισσότερη ασφάλεια κι ηρεμία.
 
Back
Top