Ασθένειες Κόκκινη ψείρα στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλημερα
απο την στιγμη που μιλαμε για μπαλκονι
5 τσουβαλια pinex να ριξουμε ή γη διατομων δεν θα φυσηξει αερας δεν θα βρεξει δεν θα πλυνουμε την βεραντα δεν θα ποτισουμε τα φυτα μας?η αν ειναι κρεμασμενα υπαρχει και ο τοιχος για να φτασουν τα εντομα

Εκτος αν παρουμε μια λαμαρινα φουρνου την γεμισουμε με κατι απο τα παραπανω και μεσα σε αυτη να πατανε τα κλουβια. Εντομοαποθητικη ταφρος :-) αλλα και παλι δεν τα σκοτωνει μπορουν να κανουν μια επιδρομη στα κλουβια και να αφυδατωθουν μετα
Αλλο ενα κλουβακι αλλο 3 ζευγαρωστρες εξηνταρες στο μπαλκονι . δυστυχως ειδικα τα μυρμηγκια αν εχουν καποια φωλια κοντα κανουν παρτυ με τους σπορους που πεφτουν. Χημικες λυσεις (με ολα τα μετρα προφυλαξης στις φωλιες των εντομων) δυστυχως μαλλον ειναι οι μονιμες λυσεις σε συνδυασμο με οσο το δυνατον καθαριοτητα στο μπαλκονι αν τα εχουμε εξω. Δυστυχως μυρμηγκοφαγοι δεν βγαινουν σε κατοικιδιο να εχουμε τον φυσικο εχθρο τους συμμαχο μας.

Αοσμο το teza /aroxol κλπ για εμας ειναι σιγουρα. Για τα πουλια? ποση διαρκεια δρασης εχει σε μπαλκονι (εξωτερικο χωρο) ? To teflon που υπηρχε παλιοτερα σε παρα πολλα σκευη και ηταν επικινδυνο για τα pet birds σε φαση υπερθερμανσης του σκευους δεν ηταν εντοπισημο οσμικα απο τους ανθρωπους αλλα τα πουλια ΤΕΖΑ (υπο συνθηκες) .Τον ρολο των καναρινιων στα ορυχεια τον γνωριζουμε υποθετω. Αοσμα ηταν και εκει τα αερια.
 
Δυστυχως μυρμηγκοφαγοι δεν βγαινουν σε κατοικιδιο να εχουμε τον φυσικο εχθρο τους συμμαχο μας.
χαχαχα...γέλασα πολύ, γιατί ακριβώς αυτό σκέφτομαι κάθε καλοκαίρι. Να φανταστείτε ότι έχω σκεφτεί ακόμα και να βρω να αγοράσω κάτι φρικτούς μύκητες - τύπου μανιτάρι ή κάτι τέτοιο, και να ρίξω στις γλάστρες μου, οι οποίοι καθώς εκνεφώνουν τα σπόριά τους, αυτά όταν ακουμπήσουν μυρμήγκι, εγκαθίστανται μέσα του και αναλόγως του είδους του μύκητα, το σκοτώνουν σιγά - σιγά, αφού όμως πρώτα το κάνουν ζόμπι και το αναγκάσουν να πάει σε ένα σημείο να προσκολληθεί με τις δαγκάνες του, πολύ ισχυρά μάλιστα. Ο δε μύκητας μεγαλώνει στο σώμα του μυρμηγκιού και έπειτα εκλύει τα σπόρια της επόμενης γενιάς και ακολουθεί νέος κύκλος....συχνά καταστρέφοντας ολόκληρες αποικίες μυρμηγκιών. Αλλά στην κυριολεξία αφενός η όλη κατάσταση που έχω δει σε ντοκιμαντέρ, μου φαίνεται αρρωστημένη, αφετέρου, αν και δε φαίνεται να προσβάλλουν ανθρώπους, στην κυριολεξία διστάζω, βασικά φρικάρω στην ιδέα να γίνω το πρώτο case report παγκοσμίως, όπως κάτι τύποι στους οποίους εγκαταστάθηκε ένα άλλο είδος μύκητα (στην Ασία αυτό, όχι στη Ν. Αμερική όπως οι πρώτοι), των οποίων τα σπόρια εισπνέονται, και έβγαλαν εκβλαστήσεις στην σπονδυλική στήλη (ίσως και σε άλλα σημεία...το έχω απωθήσει, λόγω της φρίκης που ένιωσα).
Εκτος αν παρουμε μια λαμαρινα φουρνου την γεμισουμε με κατι απο τα παραπανω και μεσα σε αυτη να πατανε τα κλουβια. Εντομοαποθητικη ταφρος :-) αλλα και παλι δεν τα σκοτωνει μπορουν να κανουν μια επιδρομη στα κλουβια και να αφυδατωθουν μετα
Αν όμως βάλουμε γύρω από τις γλάστρες και πάνω στα εξωτερικά τους τοιχώματα, και ποτίζουμε πολύ προσεκτικά, τότε νομίζω, βασικά ελπίζω, γιατί αυτό έχω κάνει προχθές, ότι μπορεί και να μειώσουμε τον πληθυσμό που σουλατσάρει στα μπαλκόνια μας (προσωπικά θα ήθελα απεγνωσμένα να εξαλείψω ακόμα και το τελευταίο μυρμηγκάκι του μπαλκονιού μου, ενώ η γυναίκα μου και το τελευταίο φυλλαράκι που υπάρχει στο σπίτι μας)
 
χαχαχα...γέλασα πολύ, γιατί ακριβώς αυτό σκέφτομαι κάθε καλοκαίρι. Να φανταστείτε ότι έχω σκεφτεί ακόμα και να βρω να αγοράσω κάτι φρικτούς μύκητες - τύπου μανιτάρι ή κάτι τέτοιο, και να ρίξω στις γλάστρες μου, οι οποίοι καθώς εκνεφώνουν τα σπόριά τους, αυτά όταν ακουμπήσουν μυρμήγκι, εγκαθίστανται μέσα του και αναλόγως του είδους του μύκητα, το σκοτώνουν σιγά - σιγά, αφού όμως πρώτα το κάνουν ζόμπι και το αναγκάσουν να πάει σε ένα σημείο να προσκολληθεί με τις δαγκάνες του, πολύ ισχυρά μάλιστα. Ο δε μύκητας μεγαλώνει στο σώμα του μυρμηγκιού και έπειτα εκλύει τα σπόρια της επόμενης γενιάς και ακολουθεί νέος κύκλος....συχνά καταστρέφοντας ολόκληρες αποικίες μυρμηγκιών. Αλλά στην κυριολεξία αφενός η όλη κατάσταση που έχω δει σε ντοκιμαντέρ, μου φαίνεται αρρωστημένη, αφετέρου, αν και δε φαίνεται να προσβάλλουν ανθρώπους, στην κυριολεξία διστάζω, βασικά φρικάρω στην ιδέα να γίνω το πρώτο case report παγκοσμίως, όπως κάτι τύποι στους οποίους εγκαταστάθηκε ένα άλλο είδος μύκητα (στην Ασία αυτό, όχι στη Ν. Αμερική όπως οι πρώτοι), των οποίων τα σπόρια εισπνέονται, και έβγαλαν εκβλαστήσεις στην σπονδυλική στήλη (ίσως και σε άλλα σημεία...το έχω απωθήσει, λόγω της φρίκης που ένιωσα).

Αν όμως βάλουμε γύρω από τις γλάστρες και πάνω στα εξωτερικά τους τοιχώματα, και ποτίζουμε πολύ προσεκτικά, τότε νομίζω, βασικά ελπίζω, γιατί αυτό έχω κάνει προχθές, ότι μπορεί και να μειώσουμε τον πληθυσμό που σουλατσάρει στα μπαλκόνια μας (προσωπικά θα ήθελα απεγνωσμένα να εξαλείψω ακόμα και το τελευταίο μυρμηγκάκι του μπαλκονιού μου, ενώ η γυναίκα μου και το τελευταίο φυλλαράκι που υπάρχει στο σπίτι μας)
Να βάλω και 2 προϊόντα ακόμα αβλαβή στο τραπέζι?
Κραμβελαιο σε σπρέι από γεωπόνο
Pankill 2 από φαρμακειο
 
Pankill 2 από φαρμακειο
Το προϊόν είναι εγκεκριμένο για χρήση σε επιφάνειες, όχι σε ζώα / πτηνά. (αυτό το γράφω ώστε να μην μπερδευτεί κάποιος χρήστης και διαβάσει το θέμα "διαγώνια" και πάει και το κοπανήσει σε κανένα πουλί, ζώο ή κλουβί.
Κραμβέλαιο: https://www.enallaktiko.gr/blogs/blog/rapeseed-oil προσωπικά δεν το διάβασα όλο, αλλά έως ενός σημείου, που αναφέρει για μαζική δηλητηρίαση από άλλου τύπου κραμβέλαιο, όχι δλδ αυτό για ανθρώπινη κατανάλωση, και για μια χρόνια ασθένεια, και....
 
Pankill 2 από φαρμακειο
Το προϊόν είναι εγκεκριμένο για χρήση σε επιφάνειες, όχι σε ζώα / πτηνά. (αυτό το γράφω ώστε να μην μπερδευτεί κάποιος χρήστης και διαβάσει το θέμα "διαγώνια" και πάει και το κοπανήσει σε κανένα πουλί, ζώο ή κλουβί.
Κραμβέλαιο: https://www.enallaktiko.gr/blogs/blog/rapeseed-oil προσωπικά δεν το διάβασα όλο, αλλά έως ενός σημείου, που αναφέρει για μαζική δηλητηρίαση από άλλου τύπου κραμβέλαιο, όχι δλδ αυτό για ανθρώπινη κατανάλωση, και για μια χρόνια ασθένεια, και....
Εννοειται ποτέ πάνω σε ζώα.μονο σε επιφάνειες γλάστρες λουλούδια.κραμβελαιο μόνο από γεωπονικό για λουλούδια αλλά ακίνδυνο και σκοτώνει πολλά ζωύφια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κραμβελαιο σε σπρέι από γεωπόνο
(αυτό το γράφω ώστε να μην μπερδευτεί κάποιος χρήστης και διαβάσει το θέμα "διαγώνια" και πάει και το κοπανήσει σε κανένα πουλί, ζώο ή κλουβί.
αυτο ειναι ενα θεμα παντα γιατι πολλες φορες καποιος θα διαβασει την προτροπη μας για φαρμακο δεν θα ψαξει τους κινδυνους /παρενεργειες / δοσολογιες μονος του και μπορει να εχει δυσαρεστα αποτελεσματα η συμβουλη. Το εχουμε δει ακομα και με pellets που εγινε λαθος τελειως η μεταβαση επειδη παρερμηνευτηκαν απαντησεις και δεν εγινε ερευνα σωστη απο τον φροντιστη.

Με το πηρουνι τρωμε αλλα μπορει να κανουμε και μεγαλο κακο με την λαθος χρηση
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos

αυτο ειναι ενα θεμα παντα γιατι πολλες φορες καποιος θα διαβασει την προτροπη μας για φαρμακο δεν θα ψαξει τους κινδυνους /παρενεργειες / δοσολογιες μονος του και μπορει να εχει δυσαρεστα αποτελεσματα η συμβουλη. Το εχουμε δει ακομα και με pellets που εγινε λαθος τελειως η μεταβαση επειδη παρερμηνευτηκαν απαντησεις και δεν εγινε ερευνα σωστη απο τον φροντιστη.

Με το πηρουνι τρωμε αλλα μπορει να κανουμε και μεγαλο κακο με την λαθος χρηση
Αν πας σε γεωπονικό κατάστημα όμως και δεν το παραγγείλεις από ιντερνετ θα σου πει πως και που το χρησιμοποιείς.
 
Αν πας σε γεωπονικό κατάστημα όμως και δεν το παραγγείλεις από ιντερνετ θα σου πει πως και που το χρησιμοποιείς.
Μαλλον δεν σου εχει τυχει καποιος να του λες μια δοσολογια σε φαρμακο και να βαζει πολλαπλασια..και για να σου πει το καθε γεωπονικο θα πρεπει α) να ρωτησεις(αρα να ενδιαφερθεις) β) να υπαρχει καποιος που να ξερει να σου απαντησει και να μην σου διαβασει αυτα που λεει η συσκευασια.

θα πω ξανα οτι εχει ειπωθει πολλες φορες εδω οτι στα pellets περναμε με συγκεκριμενο τροπο και η μεταβαση παιρνει πολλες μερες.
Καθε εταιρεια ειτε στην συσκευασια ειτε στο site εχει οδηγο μεταβασης
οταν ομως αγνοηθηκαν αυτες οι πηγες ενημερωσης και εγινε αμεσα η αλλαγη ..υπηρξε απωλεια .
με την λαθος αναγνωση η αν θες βιαστικη αναγνωση.
Για αυτο θελει ας πουμε προσοχη στις προτασεις γιατι δεν κανουν ολοι διερευνηση
Ενα φαρμακο, για παραδειγμα, που σε εμενα επιασε σε σενα μπορει να βγαλει παρενεργεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης Μιλάτε για τα έντομα γενικά ή τα μυρμήγκια; Για τα μυρμήγκια έγινε μια διαπίστωση δική μου χωρίς να έχω κάνει και κάποια έρευνα η πείραμα. Το δεύτερο όμως έτσι από περιέργεια είναι σε εξέλιξη με αποτελέσματα (μέσα σε δευτερόλεπτα) που θα σας εκπλήξουν. Τώρα από πού μπορούν να ανέβουν τα έντομα η απάντηση είναι από παντού. Και από τον αέρα. Ακόμα και μυρμήγκια υπάρχουν με φτερά. Πόσο μάλλον άλλα έντομα. Η καταπολέμηση των μυρμηγκιών μπορεί να γίνει με φυσικά μέσα (καγιέν, κανέλα, κλπ) και όχι με pinex. Έλα ντε όμως που και αυτό κάνει δουλειά. Εμένα μια εβδομάδα εκεί που θα το ρίξω εκεί θα μείνει (το πλύσιμο γίνεται εβδομαδιαία). Ίσως γιατι τα πλακάκια στο μπαλκόνι μου είναι σπάνια και υψηλής ποιότητας. Για τον χρόνο δεν υπάρχει λόγος να μείνει παραπάνω το pinex. Αν βάζεις περιοδικά μια φορά τον μήνα pinex και ενδιάμεσα γίνεται καθάρισμα με σκόνη Αρκάδι (τριμμένο σαπούνι αρκάδι) που είναι και αυτό φυσικό εντομοαπωθητικό δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια η καλύτερη λύση πάντα είναι να βρεις την γλάστρα που έχουν κάνει αποικία τα μυρμήγκια να αφαιρεθεί προσεκτικά το χώμα, να πλυθεί το ριζικό σύστημα από αυτό και μετά να εμβαπτιστεί το ριζικό σύστημα σε διάλυμα νερού με 1% χλωρίνη για πέντε λεπτά. Μετά σε φρέσκο καθαρό μείγμα χώματος κάνεις μεταφύτευση και είσαι έτοιμος. Για τους κάκτους είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα πρέπει για σιγουριά να μένουν μια εβδομάδα σε σκιερό μέρος με ακάλυπτο το ριζικό σύστημα και μετά να γίνει μεταφύτευση σε έδαφος ελαφρά υγρό για να την αποφυγή προσβολής από παθογόνα.
[automerge]1685714807[/automerge]
αποφυγή προσβολής από
... μύκητες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top