Φροντίδα Κόψιμο Νυχιών Ζακο

Αναστασια μου ακομη δεν με εχει δαγκωσει ολα αυτα τα χρονια με αφηνει νατον χαιδευω κ τρωει απο το χερι μου αλλα δεν αναιβαινε στο χερι κ μονο στο κεφαλι κ απο τη πανω μερια προς το παρον δεχται χαδια. Αλλα οσο παμε κ προοδευουμε... Θα τα καταφερω καποια στιγμη!
 
Αναστασια μου ακομη δεν με εχει δαγκωσει ολα αυτα τα χρονια με αφηνει νατον χαιδευω κ τρωει απο το χερι μου αλλα δεν αναιβαινε στο χερι κ μονο στο κεφαλι κ απο τη πανω μερια προς το παρον δεχται χαδια. Αλλα οσο παμε κ προοδευουμε... Θα τα καταφερω καποια στιγμη!
Σίγουρα θα τα καταφέρετε! Με υπομονή, επιμονή και αγάπη. Και όπως βλέπω όλα τα διαθέτεις οπότε όλα θα πάνε καλά
 
Ανέστη στις καινουργιες φωτο που θα βαλω ριξε μια ματια γιατι ουτε εγω ειμαι σιγουρη οτι θελει το ραμφος. Παιχνιδια ξυλινα εχει τα οποια δαγκωνει οποτε ισως οντως να μην χρειζεται. Με τα καρυδια παιζει μπαλα κυριως! Τιποτα δεν κανει φυσιολογικα αυτο το πουλι μου...
 
Μαριάννα για σιγουριά μπορείς να ρωτήσεις και τον πτηνίατρο όταν θα τον πας για να κόψει τα νύχια του.
 
Με το καρυδι παιζει μπαλα κ του δινω ενα μπαλακι λαστιχενιο το οποιο το εχει κανει κομματια! Αυτο το πουλι διαφερει σε ολα ειναι μοναδικο...
 
Πάντως και εγω που είδα τις φωτογραφίες του, δεν νομίζω ότι το ράμφος του έχει πρόβλημα...Αν το πας σε πτηνίατρο αυτός θα σου πει σίγουρα.
 
Καλά Αναστασία μου τι συχρονισμός είναι αυτός σήμερα στις απαντήσεις μας :D
 
Και γω πιστευω πως το ραμφος του δεν εχει προβλημα.. Οσο για τα νυχια
πιστευω πως καλιτερα με μια πετσετα να τον πιασεις και να του τα λιμαρεις
ισως ετσι του σπασεις λιγο και τον.. Τσαμπουκα και του δειξεις ποιος ειναι ο
αρχηγος
 
Και γω πιστευω πως το ραμφος του δεν εχει προβλημα.. Οσο για τα νυχια
πιστευω πως καλιτερα με μια πετσετα να τον πιασεις και να του τα λιμαρεις
ισως ετσι του σπασεις λιγο και τον.. Τσαμπουκα και του δειξεις ποιος ειναι ο
αρχηγος

Και με πετσετα να τον πιασει η ιδια και να του τα λιμαρει ειναι καλυτερα να του εχει σκεπασμενο το κεφαλι να μην βλεπει ουτε την ιδια ουτε τι γινεται. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ετσι μειωνεται κατα πολυ το αγχος της διαδικασιας. Αυτο το εχω διαβασει και σε πολλα site και αν δεις και βιντεο στο youtube ετσι το κανουν. :) Διαφορετικα πιστευω πως μπορει να εχει και τα αντιστροφα αποτελεσματα οπως το να τον τρομαξει και να της το φυλαει για την επομενη φορα που θα απλωσει το χερι της. 😉
 
Back
Top