Φροντίδα Κόψιμο ράμφους καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakis dc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sakis dc

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2014
Μηνύματα
82
Πόλη
Καρδίτσα
Είμαι νέος και ερασιτέχνης και δεν ξέρω πως γίνεται το κόψιμο της μύτης, γιαυτό θα ήθελα πληροφορίες για να το κάνω.
Εάν υπάρχει και κανένα κατατοπιστικό βίντεο ακόμα καλύτερα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΦΙΛΙΚΑ.
 
εγώ σε μια ροζέλλα που είναι το μόνο μου πουλί που αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα, την κόβω με πενσάκι γυναικείο για μανικιούρ pensaki.webp
 
Η με νυχοκόπτη.. Αφαιρείς το κομμάτι του ράμφους που εξέχει από τη νοητή ένωση του πάνω με το κάτω μέρος, κόβοντας πλάγια σύμφωνα με τη φορά του ράμφους.
Δεν κόβεις και τα δύο μέρη, παρά μόνο το πάνω που πιθανώς εξέχει η αν το κάνεις (ελάχιστα), θα πρέπει να προσέξεις τα μην τα κόψεις πολύ κι αφήσεις κενό η τρύπα στο σημείο που ενώνονται.
 
Nίκο όταν λες (πλάγια σύμφωνα με την φορά του ράμφους) τι ενοείς;
 
Όχι κάθετα στο ράμφος, αλλά το εργαλείο που θα χρησιμοποιήσουμε να σχηματίζει μια μικρή γωνία με το ράμφος. ώστε να ''σβήνει'' το κόψιμο και να μην είναι κομμένο ίσια, αλλά πλαγιαστά.. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα ☹
 
Η κλήση να είναι προς τα εμπρός της μύτης ή προς τα πίσω, προς το κεφάλι
 
Σύμφωνα με τη φυσιολογική φορά του ράμφους.
 
Βέβαια το αν χρειάζεται μία καρδερίνα κόψιμο του ράμφους της αυτό "μπορεί" και να δηλώνει κάποιο πρόβλημα στο πουλάκι.

πχ... Πρόβλημα στο συκώτι.
 
Εντάξει παιδιά κατάλαβα, είδα και κάποιο βίντεο με κόψιμο νυχιών.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
Και εγώ αυτό γνωρίζω που λέει ο Βασίλης! Νομίζω ότι δεν είναι φυσιολογικό να μεγαλώνει το επάνω ράμφος σε πουλάκι!

Πρόβλημα σε συκώτι η στρεσάρισμα όπως είχα εγώ σε μια καρδερίνα μου!

Προσέξτε την "βελόνα" που έχει δημιουργηθεί στην καρδερίνα με τα κόκκινα δαχτυλίδια!
Ηταν στης πρώτες μέρες προσαρμογής στον χώρο μου και μετά από μεγάλο ταξίδι από Αθήνα!

Δεν έδωσα καμία φαρμακευτική αγωγή, δεν έκοψα κανένα ράμφος. Σιγά σιγά το πουλάκι προσαρμόστηκε στων χώρο του, και το ράμφος επανήλθε στην φυσιολογική του μορφή !

309261_4161321664809_1111251059_n.jpg


535967_3659424677698_1415797829_n.jpg
 
Αλεξ στην αρσενική είχες δώσει κόκκινη χρωστική;
 
Σταύρο 1 φορά δοκίμασα να βάλω χρωστική που μου έδωσαν στην αυγοτροφή που φτιάχνω! Μόλις είδα το χρώμα που έβγαλε... Δεν την ξαναχρησιμοποιήσα ποτέ !
Είμαι αντίθετος με της χρωστικές για τον λόγο που όλοι γνωρίζουμε... Πρόβλημα στο συκώτι (σε μεγάλες ποσότητες) ! Εγώ λόγο του ότι έχω τον φόβο λοιπόν μέσα μου, έβαλα στα 100 γραμμάρια ίσα-ίσα στην μύτη του κ. Γ. και πάλι κοιτάξτε χρώμα που έβγαλε η αυγοτροφή !

098b387b4b0142d782a3749.png


304a8c8615ff4889a60d9c1.png


Και εδώ έτοιμη πριν την περάσω στα πουλιά ! Μπλιαχχχχχχ... χαιμουφτούυυυ... 😱

26a79e551bff4faabaa72c7.png




Ενας λόγος που δεν πρόκειται ποτέ μου να έχω πουλιά χρώματος ο παραπάνω..
 
Μου φαίνεται ότι έχει περάσει λίγη κόκκινη χρωστική στο κίτρινο των φτερών πτήσης του αρσενικού, γι αυτό ρώτησα. :)
 
Αλέξανδρε και η δικιά μου έτσι είναι η μύτη της και λίγο ποιο μεγάλη. Θα το αφήσω και θα δούμε τι θα γίνει!
 
Υπάρχουν και πουλιά που η μύτη τους μεγαλώνει όταν ξεκινάει η περίοδος αναπαραγωγής και ξαναμικραίνει από μόνη της λίγο πριν την πτερόροια.
 
Back
Top