Φροντίδα Οδηγίες για κόψιμο νυχιών και ράμφους παπαγάλου

καθε ποτε κοβομε τα νυχια και το ραμφος και ειναι υποχρεωτικο να τα κοψεις; και οταν ειναι ελευθερα τα πουλια και δεν τα κοβει κανεις παθενουν τιποτα
 
καθε ποτε κοβομε τα νυχια και το ραμφος και ειναι υποχρεωτικο να τα κοψεις; και οταν ειναι ελευθερα τα πουλια και δεν τα κοβει κανεις παθενουν τιποτα

Στη φύση η εύρεση τροφής (δεν τρώνε ότι τα ταίζουμε στην αιχμαλωσία) κρατάει σε φόρμα το ράμφος και τα νύχια τους.
 
σε ολους τους παπαγαλους τα κοβουμε και σε ποσα χρονια; και δεν θα στρεσαριστουν οταν τους τα κοβεις
 
Όταν μεγαλώνοντας το ράμφος ή τα νύχια χάσουν τη λειτουργικότητά τους τότε είναι απαραίτητο να κοπούν διαφορετικά κινδυνεύει η υγεία και σε κάποιες περιπτώσεις και η ζωή των πουλιών.
Στη φύση όλα αυτά... αυτορυθμίζονται με την καθημερινή φθορά.
 
σε ολους τους παπαγαλους τα κοβουμε και σε ποσα χρονια;
Όχι Δημήτρη μου, στο είπαμε σαφώς και εγώ και ο Ανέστης. Προσωπικά μόνο ένας παπαγάλος μου έχει τύχει να μεγαλώνει το ράμφος του και του το κόβω εγώ. Ε στρεσσάρεται αλλά όταν μεγαλώνει πολύ δυσκολεύεται να σπάσει σπόρους.
Και στα κλουβίσια μόνο σε περίπτωση κάποιας δυσλειτουργίας συμβαίνει αυτό. Δεν είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί κάποτε σε όλους.
 
με επιασε ανχος
:)
Απλά θα τον παρακολουθείς, θα του δίνεις ξύλα και κουκουνάρια να παίζει και πέτρα, του πήρες μεγάλη πέτρα που σου είχα πει πέρα από το σουπιοκόκκαλο;
 
ξυλα εχει σαπιουνοκοκαλο εχει πετρα εχει του εβαλα κουκουναρια δεν πολυασχολειτε δεν του αρεσει και κατω του εβαλα μια στρωση για να μην μυριζουν τα κατουρα του συσκευασια ειναι που βαζω και στα καναρινια και ειναι απο ξυλο ο κερατας τα ετρωγε δεν του ξαναβαζω θα βαριοστομαχιαση
 
Στα κοκατιλ από ότι ξέρω δεν κόβουμε τα νύχια επειδή έχουν νεύρα
 
@Voukefalas Όλων των πουλιών τα νύχια έχουν αγγεία με αίμα μέσα. Και στα κοκατίλ κόβονται τα νύχια όταν μακρύνουν πολύ.
Αλήθεια? Επειδή ρώτησα και με είπαν όχι
 
Και γω τον πήγα σε κτηνίατρο να του τα κόψει γιατί μας είχε γεμίσει γρατζουνιές αλλά κυρίως γιατί άρχισαν να μπλέκονται στα παιχνίδια του και το πίσω το έκοψε πολύ και μάτωσε ελπίζω να μην εχω τίποτα προβλήματα, αλλά είναι λίγο κακοδιαθετος δυο μέρες τώρα
 
Back
Top