Αναπαραγωγή Λάθος από την αρχή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα καθώς έκανα αποπαρασίτωση καθάρισμα κλουβιών για να μπει το πρώτο ζευγάρι έγινε η στραβή. Ο ένας αρσενικός πέρασε από το κάγκελο στη μεριά της μιας θηλυκιάς (η οποία προοριζότανε να μπει με τον άλλο αρσενικό) και όρμησε να την βατέψει.Από βίντεο παιδιών έχω δει το βάτεμα διαρκεί λίγο. Δεν νομίζω να την βάτεψε αλλά επειδή υπάρχει και μια πιθανότητα να έγινε και να μην το κατάλαβα αν και τα χώρισα γρήγορα τί να κάνω;Να βάλω τη θηλυκιά με τον άλλο αρσενικό ή μπορεί μετά από δυο βδομάδες να μου κάνει αυγά από τον πρώτο αρσενικό; Και να μην ξέρω ποιανού είναι τα πουλάκια. Μπορεί ενώ βάλω τον άλλο αρσενικό μετά από 3 βδομάδες που θα τα ενώσω η θηλυκιά να κάνει αυγά από τον πρώτο αν βατεύθηκε; Και αν βατεύθηκε πότε κανονικά θα πρέπει να κάνει αυγά;
 
Δεν είναι και τόσο εύκολο να έχεις τέτοια προβλήματα. Ειδικά αν η ωοτοκία καθυστερήσει 10-12 μέρες είναι απίθανο.
Ποτέ δεν ξέρεις, αλλά έχω βάσιμες υποψίες πως δεν έγινε τίποτε.
 
Θα τα αφήσω όπως είναι τελικά και όχι όπως σχεδίασα. Η θηλυκιά την τελευταία βδομάδα έδειξε σημάδια πυρώματος είδα ψιλομαδιότανε. Και ο αρσενικός που πήγε να βατέψει πολύ πυρωμένος τρώει κάγκελα. Ο αρσενικός που της προόριζα ακόμα δεν έχει πυρώσει οπότε θα τον βάλω αργότερα με το άλλο θηλυκό.Αλλαγή σχεδίων και βλέπουμε.
 
Απλά δεν κάνω αυτό που είχα σχεδιάσει. Μπορεί να βγει και σε καλό. Δεν ξέρω. Κανείς πιστεύω δεν μπορεί να εγγυηθεί σε ποιό συνδυασμό γεννητόρων θα έπαιρνα καλύτερα πουλιά μιας και τα δυο αρσενικά είναι αβαθμολόγητα και καναρίνια φωνής.Αυτά τα δυο που θα μπούνε τελικά μαζί βαστάνε από ισπανικά αίματα. Οπότε μένει να δούμε πως θα πάει η δουλειά.Απλά τα έβαλα γιατί είδα την κανάρα πυρωμένη και δεν ήθελα να συνεχιστεί το μάδημα.Αν και δεν ήτανε έντονο. Σημειωτέον ο άλλος αρσενικός είναι σχεδόν 10 μηνών και στα μάτια μου ανέτοιμος για την ώρα.
 
Σημειωτέον ο άλλος αρσενικός είναι σχεδόν 10 μηνών και στα μάτια μου ανέτοιμος για την ώρα.
Σαν πληροφορία να πω κι γω πως τα χρονιάρικα αρσενικά μου που και μένα είναι 9-10 μηνών, όλα τρώνε κάγκελα! Και έχω περιέργεια.. μπορούν άραγε να βατέψουν και να γίνουν μπαμπάδες όσο πολύ το δείχνουν!; 😛
 
Σαν πληροφορία να πω κι γω πως τα χρονιάρικα αρσενικά μου που και μένα είναι 9-10 μηνών, όλα τρώνε κάγκελα! Και έχω περιέργεια.. μπορούν άραγε να βατέψουν και να γίνουν μπαμπάδες όσο πολύ το δείχνουν!; 😛
Αλίκη μου πληροφοριακά να σε ενημερώσω ότι μόλις χθες έγινε μπαμπάς αρσενικό μου που είναι γεννημένο Ιούλη δηλαδή είναι 7 μηνών.
 
Ο αρσενικός ενώ την πρώτη μέρα έτρωγε κάγκελα σήμερα δεν βγάζει άχνα. Κάποιες φορές θα πάνε να φιλιθούνε αλλά το πρωί είδα ήτανε αντικρυστά στο χώρισμα και πεταρίζανε πιθανών τσακωνόντουσαν σαν τα κοκόρια. Εγώ έτσι το κατάλαβα. Τσακωμός δεν δείχνει αυτό?Η κανάρα τράβαγε με μανία χαρτί από τον πάτο απορώ πως το έφτασε και όταν το έφτιαξα να μην το φτάνει συνέχισε να προσπαθεί να κόψει κάποιο φτερό της. Σκέφτομαι αύριο να της δώσω νήμα και φωλιά να δω αν έχει διάθεση να στρώσει φωλιά. Εσείς τί λέτε;Είναι φυσιολογικό να μουγγάθηκε ξαφνικά ο αρσενικός; Αν δω ότι δεν στρώνει φωλιά θα τα χωρίσω σε ξεχωριστά κλουβιά και θα περιμένω να φτιάξει κάπως ο καιρός μπας και βγούνε έξω. Εσείς τί λέτε;
 
Είναι φυσιολογικό να μουγγάθηκε ξαφνικά ο αρσενικός;
Απόλυτα φυσιολογικό να σταματήσει κάθε τραγούδι.
Το τραγούδι χρησιμοποιείται για να προσκληθεί το θηλυκό... όταν έρθει... Τραγουδά αν και όποτε θέλει.
Αν δω ότι δεν στρώνει φωλιά θα τα χωρίσω σε ξεχωριστά κλουβιά και θα περιμένω να φτιάξει κάπως ο καιρός μπας και βγούνε έξω.
Να τα αφήσεις όπως είναι.
Σε μένα δείχνουν πως βρίσκονται στο σωστό δρόμο... λίγο πριν την τελική ευθεία.
 
Το τραγούδι χρησιμοποιείται για να προσκληθεί το θηλυκό... όταν έρθει... Τραγουδά αν και όποτε θέλει.
Δεν διαφωνώ αλλά δεν έρχεται το θηλυκό. Εμείς τα βάζουμε μαζί :).Λοιπόν τα νέα είναι τα εξής. Έβαλα νήμα και εξωτερική φωλιά.Αποτέλεσμα το νήμα στον πάτο. Τα άφησα έτσι περίπου 4 ώρες και αυτή έπαιζε με το νήμα. Το ίδιο και ο αρσενικός που το έφτανε. Παίρνω την εξωτερική φωλιά και βάζω εσωτερική. Μετά από λίγο άρχισε να την στρώνει. Το μόνο πρόβλημα δεν είχα ράψει την τσόχα και μπαίνοντας μέσα αυτή κούνησε τη μισή τσόχα έξω από τη φωλιά. Εντωμεταξύ έδειχνε να κάθεται μέσα για λίγα λεπτά και φοβήθηκα μην κάνει κανένα αυγό γιατί βάζοντας το χέρι μέσα δεν κουνιόταν. Ξαναπαίρνω τη φωλιά ράβω την τσόχα και την ξαναβάζω. Τώρα βλέπω την στρώνει. Ο αρσενικός δείχνει να θέλει να πάει να βοηθήσει αλλά δεν ξέρω αν κάνει να ανοίξω το χώρισμα. Τί λέτε να τραβήξω το σούρουπο το χώρισμα; Σημειωτέον δεν έχω βάλει καθόλου υγρό ασβέστιο στη θηλυκιά. Να βάλω αύριο το πρωί;
 
Όχι τώρα ασβέστιο... μόνο μετά το δεύτερο αυγά για δυο τρεις μέρες.
Βγάλε το χώρισμα... ακόμη κι αν μαλώνουν για λίγο. Φυσικά αν οι καυγάδες είναι μεγάλοι το χώρισμα θα τους σταματήσει...
Εμείς τα βάζουμε μαζί
Για το αρσενικό είναι το ίδιο... Βάζουμε το θηλυκό άρα έφτασε ο μεταφορέας των γονιδίων του στην επόμενη γενιά. Κι αυτό τους φτάνει.
 
Ούτε αυγό αύριο για παράδειγμα; Σουπιοκόκκαλο πάντα της έχω απλά μην έχουμε καμιά δυστοκία. Οπότε απόγευμα μόλις κουρνιάσουνε βγάζω το χώρισμα και βλέπω το πρωί σωστά;
 
... Οπότε απόγευμα μόλις κουρνιάσουνε βγάζω το χώρισμα και βλέπω το πρωί σωστά;
Αυτό δεν γίνεται ΠΟΤΕ ΒΡΑΔΥ . Πάντα πρωινή ώρα με την παρουσία σου.
 
Νόμιζα το βράδυ για να ξυπνήσουνε μαζί. Έγινε θα το βγάλω το πρωί τότε και ότι γίνει. Οι χοντροί τσακωμοί πως είναι για να ξέρω να τα χωρίσω; :).Αυγό να τους δώσω αύριο;
 
Οι χοντροί τσακωμοί πως είναι για να ξέρω να τα χωρίσω;
Δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν θα τους καταλάβει.
Άλλο μαλώνουν για λίγο και ησυχάζουν... Κι άλλο σκοτώνονται όλη μέρα...
 
Το θέμα τώρα είναι ότι η θηλυκιά από το μεσημέρι έφτιαχνε φωλιά και τώρα κάθεται στη φωλιά μέσα. Οπότε βλέπω αύριο αυγά άσπορα σωστά;
 
Το θέμα τώρα είναι ότι η θηλυκιά από το μεσημέρι έφτιαχνε φωλιά και τώρα κάθεται στη φωλιά μέσα. Οπότε βλέπω αύριο αυγά άσπορα σωστά;

ακομα και αφου τελειωσουν τη φωλια, αρκετες μερες μετα ερχεται το 1ο αυγο.. Εκτος αν εσυ χωρις να το καταλαβεις την εχεις φτασει στο οριο-στα προθυρα της γεννας γιατι καθυστερησες να κανεις τις κινησεις που επρεπε-φωλια, νημα, ενωση κλπ.. Οπως και να χει τα πουλια πρεπει να ενωθουν αμεσα

//δεν υποκυπτουμε τοσο ευκολα στις ορεξεις της θηλυκιας για συγκεκριμενου τυπου φωλια σε συγκεκριμενο σημειο, πρωτα προσπαθουμε να κανει φωλια σε αυτην που θελουμε εμεις στο σημειο που θελουμε.
 
Τους άνοιξα το χώρισμα πριν μια ώρα. Ο θεός βοηθός.Ίσως έχεις δίκιο Λευτέρη αλλά στην εξωτερική φωλιά δε ζύγωσε καθόλου. Και εκεί που είπα την βγάζω λέω κάτσε μήπως δεν της αρέσει η εξωτερική φωλιά. Και φάνηκε ότι την προτίμησε την εσωτερική. Δεν λέω ότι θα κάνει αύριο αυγό αλλά τα ένωσα και ότι θέλει ας γίνει.Απλά αύριο το πρωί θα δουλεύω οπότε δεν θα είμαι εκεί να δω αν τσακωθούν.Αν γεννηθεί αυγό τελικά μέχρι τί ώρα μπορώ να το αφαιρέσω;Γιατί στις 13:00 σχολάω.
 
εχω μαζεψει αυγα και στις 1 30 περιπου το μεσημερι και τιποτα δεν παθανε, τα πρωτα ετσι κι αλλιως δεν καθεται να τα κλωσσησει και το βραδυ να το μαζεψεις που λεει ο λογος το ιδιο κανει, αλλα ασπορο θα ναι και να κανε που δε θα κανει αυγο αυριο
 
Back
Top