Αναπαραγωγή Λάθος από την αρχή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυγό ακόμα δεν έχω δει. Τα πουλιά είναι μαζί ταίζει ο αρσενικός κάπως αρμονικά περνάνε. Σήμερα το πρωί τους έφτιαξα αυγοτροφή και παρατήρησα το εξής. Η κανάρα νωρίς το πρωί είχε μπει στη φωλιά και είχε αράξει κανά 10 λεπτο. Είπα μάλλον πάει για αυγό η δουλειά. Στη συνέχεια βγήκε και παρατήρησα να κάνει διάρροια και επίσης ανοιγόκλεινε το στόμα.Φοβήθηκα για δυστοκία αλλά δεν ξέρω τί γίνετε. Έφυγα για δουλειά και ξαναγύρισα μετά από 20 λεπτά να δω αν έχει πρόβλημα αλλά την είδα να τρώει αυγοτροφή κανονικά. Για δυστοκία πέραν του ότι θα φαίνεται η κοιλιά πρησμένη πως αλλιψς θα το καταλάβω; Δυστηχώς δεν μπορώ να φεύγω συνέχεια από τη δουλειά. Τώρα δεν είναι κανείς στο σπίτι ☹
 
Στη συνέχεια βγήκε και παρατήρησα να κάνει διάρροια και επίσης ανοιγόκλεινε το στόμα.
Προσπαθεί να κάνει το αυγουλάκι και δεν μπορεί.. Αλλά πιστεύω θα τα καταφέρει μην αγχώνεσαι! Εσύ δώσε κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και σουσάμι και κάνε υπομονή.. Αν και αύριο την δεις να ζορίζεται και να μην μπορεί να το βγάλει, τι να πω βάλε λίγο ασβέστιο στο νερό. Για να σου φύγει περισσότερο το άγχος..
 
Ξαναπήγα πριν καμιά ώρα και φαινότανε πιο νορμάλ. Ευτηχώς η δουλειά μου είναι στο δρόμο και την κάνω σκαστός όποτε μπορέσω.
 
Κάτι άλλο που είδα σήμερα ήταν και ο αρσενικός και η θηλυκιά παίζανε να το πω; Δεν ξέρω αλλά αφήσανε τη φωλιά με πολύ λίγο νήμα αν και από την αρχή δεν είχε πολύ μέσα. Να δώσω και άλλο νήμα αύριο μήπως θέλει η θηλυκιά να συμπληρώσει;Να βάλω μόνος μου λίγο νήμα στη φωλιά ή να τα αφήσω όπως έχουν; Το πιο πολύ μέρος της φωλιάς είναι η τσόχα με λίγο νήμα.
 
Κάτι άλλο που είδα σήμερα ήταν και ο αρσενικός και η θηλυκιά παίζανε να το πω; Δεν ξέρω αλλά αφήσανε τη φωλιά με πολύ λίγο νήμα αν και από την αρχή δεν είχε πολύ μέσα. Να δώσω και άλλο νήμα αύριο μήπως θέλει η θηλυκιά να συμπληρώσει;Να βάλω μόνος μου λίγο νήμα στη φωλιά ή να τα αφήσω όπως έχουν; Το πιο πολύ μέρος της φωλιάς είναι η τσόχα με λίγο νήμα.
Άποψη μου να τα αφήσεις όπως έχουν. Αφού έχει γεννήσει αβγά δύσκολα θα προσθέσει νήμα στη φωλιά, αλλά ακόμα και να προσθέσει θα καλύψει τα αβγά. Άστα όπως είναι. Αυτά ξέρουν τι κάνουν.
 
Κάτι άλλο που είδα σήμερα ήταν και ο αρσενικός και η θηλυκιά παίζανε να το πω; Δεν ξέρω αλλά αφήσανε τη φωλιά με πολύ λίγο νήμα αν και από την αρχή δεν είχε πολύ μέσα. Να δώσω και άλλο νήμα αύριο μήπως θέλει η θηλυκιά να συμπληρώσει;Να βάλω μόνος μου λίγο νήμα στη φωλιά ή να τα αφήσω όπως έχουν; Το πιο πολύ μέρος της φωλιάς είναι η τσόχα με λίγο νήμα.

Λάμπρο μου από την στιγμή που ξεκινάει η ωοτοκία αφαιρούμε τελείως την νηματοθήκη και το νήμα. Προτείνω να μην κάνεις απολύτως τίποτα. Δύο αβγουλάκια δεν έχει μέσα η φωλιά;
 
Ναι λογικά αύριο το επόμενο. Επίσης την πρώτη μέρα κοιμήθηκε στη φωλιά αλλά την ημέρα μπαινόβγαινε. Και σήμερα μπαινόβγαινε αλλά το βράδυ πάλι μέσα μπήκε. Τί να κάνω έχω ανγχωθεί μήπως την πειράζει ο αρσενικός τη φωλιά γιατί τον είδα με νήμα αλλά και την θηλυκιά αργότερα.
 
Τα αυγά δεν τα πειράζει τον έχω παρατηρήσει. Για την ώρα θα τον αφήσω μέσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
3ο αυγό στη φωλιά και δυστηχώς καθόλου νήμα μέσα.Λιγοστά ως καθόλου νήματα λινάτσας μόνο με την τσόχα ☹
 
Τα αυγά δεν τα πειράζει τον έχω παρατηρήσει. Για την ώρα θα τον αφήσω μέσα.

Το θέμα είναι να μην προλάβει να σου πειράξει τα αυγά. Εσύ ξέρεις καλύτερα άλλωστε. Παρατήρησε την συμπεριφορά του όταν η κανάρα ξεκινήσει επώαση.
 
Έγινε. Όταν αυτή κάθεται συνήθως στη φωλιά αυτός κάθεται στην γωνίτσα. Μόνο το πρωί όταν πάει να κάνει αυγό έχω δει βάτεμα και αυτόν στη φωλιά. Όλες τις άλλες φορές και όταν η κανάρα βγει από τη φωλιά αυτός κάθεται πάνω από τη φωλιά όχι μέσα και τα κοιτάει. Μόλις το δω αυτό όλο λέω ωχ μακάρι να μην τα σπάσει. Τί να πω είδωμεν αλλά φοβάμαι δεν θα πάρουμε καλά αποτελέσματα.Αλλά και να βγούνε πουλάκια άντε να ελπίσεις να μην δει η κανάρα τα δαχτυλίδια στα πόδια 😀. Τουλάχιστον το νήμα θα έκρυβε λίγο περισσότερο τα πράγματα. Είναι μακρύς ο δρόμος...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Όταν το αρσενικό στέκεται και "καραδοκεί" κοντά στη φωλιά, δε σημαίνει απαραίτητα πως στοχεύει στην καταστροφή των αυγών.
Το αντίθετο μάλιστα...
Κάποια από αυτά τα αρσενικά κάθονται και "κλωσούν" όταν βγει το θηλυκό.
 
Κλώσημα δεν έχω δει από τον αρσενικό αλλά μάλλον τα φυλάει φαντάζομαι.Αν ήταν να τα σπάσει πιστεύω θα το είχε κάνει. Η κανάρα δεν είναι βιδωμένη στη φωλιά βέβαια. Πάμε και για 4ο αυγό λέτε;
 
μην σε ανησυχεί που η φωλιά έχει μόνο την τσόχα,Λάμπρο.. Αν η κανάρα σου ανεβάσει θερμοκρασία, που συνήθως γίνεται μετά το 4ο αυγό, πιστεύω πως όλα θα πανε κατ'ευχήν. Οσο για τα δακτυλίδια, αν σε φοβίζει το γεγονός αυτό, ντύσε τα με λίγο καφέ λευκοπλάστ..👍
 
Κάτσε να βγούνε πουλάκια και μετά βλέπουμε για τα δαχτυλίδια Δημήτρη. Έχουμε δρόμο μπροστά μας :)
 
Back
Top