Αναπαραγωγή Λάμπες θερμότητας για καναρίνια

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Έχω τα καναρινια στο μπαλκονι λογω ελειψης χωρου και ο χειμωνας με ανυσηχει ιδιατερα καθως στην πολη μου κανει πολυ κρυο το χειμωνα. Ειδη τελη οκτωβρη η θερμοκρασια πεφτει το βραδυ στους 5 βαθμους. Αυτη τη στιγμη εχω τα κλουβια σε σταντ θερμοκηπιου. Ειναι ενα σταντ στο οποιο προσαρμοζεται ναιλον σκεπαστρο με φερμουαρ. Τα πουλια ομως δεν ειναι φασκιωμενα ωστε να μην μπορουν να παρουν αερα καθως το ναιλον αφηνει μια χαραμαδα 5 ποντων περιπου ωστε να επιτρεπει την εισοδο του αερα. Μεχρι τωρα καλα ομως απο το δεκεμβρη δυσκολευουν τα πραγματα. Ετσι εψαξα και βρηκα σε διαφορες σελιδες για τις λαμπες θερμοτητας elstein oi οποιες βγαινουν σε 60 και 100 watt. Μπορω να βαλω μια τετοια λαμπα κατω απο αυτο το σταντ? τα πουλια θα ζεστενονται, δε θα αλλαξει και πολυ η θερμοκρασια η θα σκασουν απο τη ζεσυη λογω ναιλον.σε ποια αποσταση απο τα πουλια πρεπει να τοποθετουνται; Και τελος ποσο κοστιζουν;
 
Θοδωρή, έκανες τίποτα τελικά με αυτό το θέμα; Έβαλες λάμπα; Υπάρχουν παρατηρήσεις, συμπεράσματα;
 
θοδωρη αν δεν εχεις βαλει ακομα τις λαμπες πες λιγες πληροφοριες για τις διαστασεις του σταντ, προς ποια κατευθυνση ειναι προσανατολισμενο και θα σου δωσω λιγες πληροφοριες μιας και εγω εχω τον χαμαιλεοντα εξω το καλοκαιρι και θελει και αυτος συνεχως λαμπες
 
Σταυρο ακόμα δεν εχω ετοιμη την εγκατασταση διοτι:
1 Η θερμοκρασια ειναι νορμαλ.Φτανει μεχρι 5 με το ναιλον που εχω στα κλουβια
2 Δοκιμασα τις κοκκινες αλλα δε μου αρεσει αυτοσ ο φωτισμοσ για μπαλκονι μοιαζει με... ασε που ενοχλει τα πουλια και γινονται λαλιστατα την νυχτα
3 Οι περισσοτερες λαμπες που εχω βρει δεν διευκρινιζουν αν ειναι καλυμενες με τεφλον
4 Το κοστοσ τησ λαμπασ ΕΛΣΤΕΙΝ ειναι μεγαλο αν σκεφτουμε οτι θελω μια για καθε οροφο του σταντ
5 Ενας μεγαλοσ αριθμοσ κατοχων πουλιων στο κεντρο της πολησ τα εχουν ακομα στα μπαλκονια αφυλακτα

Τελος με προβληματιζει πολυ η λαμπα κατω απο το ναιλον. Προσπαθω να πισω τη γυναικα μου να βαλω τα δυο ζευγαρια μου σε μονοκλουβα, να τα βαλω μεσα αργοτερα και θα εχω και το οφελος να ξεκινησω ενα μηνα νωριτερα τα ζευγαρωματα θα δουμε. Σκεφτομαι τελοσ επειδη εχω μια ζευγαρωστρα με τησ κλουβοτεχνικησ με χωρισμα να βαλω αναμεσα στο χωρισμα μια λαμαρινα και να τα βαλω σε ζευγαρια απο τωρα.Αλλα και παλι πρεπει να λυσω το προβλημα γυναικας
 
ρε συ θοδωρη αν δου αρεσει το κοκκινο παρε λαμπες καθρεπτου ΜΠΛΕ και βαλτες πανω απο το ναυλον 20 εκ ή στο πλαϊ και θα ανεβασεις την θερμοκρασια απο 4-7 αναλογα την λαμπα που θα βαλεις εγω παντως σωθηκα να εισαι καλα και ευχομαι επιτυχια με το θεμα της γυναικας γιατι και εγω τα ιδια τραβαω
 
τι εννοεις με το 4-7. Τοσο θα φτασει η θερμοκρασια η τοσουσ βαθμουσ θα αυξησω τη θερμοκρασια γυρω απο τα κλουβια
 
τοσο θα την αυξησεις π.χ. απο 5 που ειναι θα παει απο 9-12 βαθμους μεσα στο ναυλον να προσεχεις την υγρασια ομως γιατι θα ξεραινεται πολυ ο αερας μεσα στο ναυλον
 
Το σταντ ειναι αυτο που φαινεται στη φοτογραφιεσ. Ποσες λαμπεσ προτινεισ και που να τισ τοποθετησω; Αυτες που αγορασες ειναι ευκολο να τισ φορτωσεις φοτο; Ποσο σου στοιχισανε;
 
Εγώ πιστεύω πώς αν Βάλης μια λάμπα elstein εδω θα κάνει.

Νομίζω πώς είναι και η καλύτερη λύση γιατί το κόστος είναι το ίδιο γιατί αν η elstein έχει 20ευρο η λάμπες που λέει ο αστοπογιανος αν θυμάμαι καλά έχουν 10 με 12ευρο η μια τον 50watt και λογικά θα χρειαστείς δύο
 
θα σου κανω ενα σχεδιο να στο στειλω τωρα, τωρα οι λαμπες καθρεπτου που χρησιμοποιω ειναι κοκκινες και στοιχιζουν 2 ευρω η μια στα 60 βατ αν εσυ θελεις πιο πολυ δες τις ανγκες σου
 
πιστευω τα 60 βατ θα ειναι καλα σε περιπτωση που χιονισει ομως θα προτεινα να τα ανεβασεις
 
για να μην παιδευεσαι με ερωτησεις καλωδιο πλακε διπλο 6 μετρα,2 ντουϊ,2 λαμπες.1 φις και ενας διακοπτης στοιχιζουν μετα βιας 15€
 
Νομίζω πώς πανω δεν χρειάζεται λάμπα γιατί έτσι κι αλλιώς η ζεστή θα ανεβαίνει πανω
 
εγ θα εβαζα γιατι ειναι πολυ εκτεθειμενο στον αερα αλλα ας βαλει το ντουϊ και ας μην εχει λαμπα πανω διοτι αν χιονισει πραγμα πολυ πιθανο για την λαρισα θα την χρειαστει την δευτερη
 
Εαν εχει PLUS καταστημα κοντα σου εχει αυτο της Philips με βαση και καλωδιο στα 10 ευρω μοιαζει με αυτη και η πλαστικη βαση δεν ζεστενεται
<broken link removed>

Γνωμη μου
καλυψη 3 πλευρων
προσοψη ανοικτη οποσδηποτε αλλιως θα ξεραθουνε
μια λαμπα ανα οροφο σχετικα κοντα σε μια πλευρα κλουβιου
Τα καναρινια θα σου δειξουν τι προτιμανε πλησιαζωντας οτανπερνουν θεση για υπνο στην καταληλη αποσταση γιαυτα
ΜΦΧ
Πανος
 
ναι το ειπα αυτο σε σχεση με την υγρασια αλλα καλα κανει κι το επισημαινει ξανα ο λανκασαϊρ ΠΡΟΣΟΧΗ στον εξαερισμο
 
Επισης μην ξεχνας την αυξηση της ΔΕΗ οποτε ενα καλο δωρακι στην γυναικα θα σου ερθει πιο οικονομικα

ΜΦΧ
Πανος
 
Εαν εχει PLUS καταστημα κοντα σου εχει αυτο της Philips με βαση και καλωδιο στα 10 ευρω μοιαζει με αυτη και η πλαστικη βαση δεν ζεστενεται
<broken link removed>

Γνωμη μου
καλυψη 3 πλευρων
προσοψη ανοικτη οποσδηποτε αλλιως θα ξεραθουνε
μια λαμπα ανα οροφο σχετικα κοντα σε μια πλευρα κλουβιου
Τα καναρινια θα σου δειξουν τι προτιμανε πλησιαζωντας οτανπερνουν θεση για υπνο στην καταληλη αποσταση γιαυτα
ΜΦΧ
Πανος
Αν αφησω την προσοψη ανοιχτη τα πουλια θα ειναι εκτεθημενα σε ρευματα αερα και δευτερον το κρυο ειναι πολυ περισσοτερο απο 4 βαθμουσ που μπορει να αυξησουν οι λαμπεσ. Θα ειναι πανω κατω αχρηστεσ.υπενθυμιζω οτι ο αερας περνα απο κατω. Οσο για υγρασια αλλο τιποτα στη Λαρισα ωστε να μη ξεραθει ο χωροσ
 
Φιλε καλε και εγω εξω στο μπαλκονι τα εχω
βλεποντας το μπαλκονι θα προτεινα εαν ειναι εφικτο να τα πασ πιο μεσα προς τον τοιχο
Γωνιαζοντας μειωνεις την εκθεση σε ρευμα
Η πατεντα μου ειναι πλαστικη ντουλαπα
και την προσοψη θα την καλυψω με ναυλον για τα κρυα
με βιδακια στην κορυφη και θα την μαζευω τυλιγωντας οταν πρεπει
χρατσακι στην ακρη για εφαρμογη

επισης λες
κοιτα μια ντουλαπα που σου πηρα γυναικα
ολη δικια σου οταν φτιαξω το εκτροφειο μου

το φαρασακι βασικο εργαλειο των "παντρεμενων με πουλια'"
 
Back
Top