Γενικά Λήδα και Πέπερ (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Η σχέση μου μαζί της ξεκίνησε έτσι:
Η νέα παρέα του Μάριου ένα πράσινο parrotlet η Lida
, αργότερα κατέληξε έτσι:
ΠΕΠΕΡ και ΛΗΔΑ, η γνωριμία τους
... Και τώρα συνεχίζουμε πάλι από 'την αρχή'' σχεδόν, αφού έλειψε εννέα μήνες και συζεί με τον... Πεπερόνι!
Η Ελένη (Eleni pepper) θα λείψει για κάποιους μήνες (εκτός Ελλάδος), οπότε προέκυψε το θέμα φιλοξενίας τους.
Όπως είχα γράψει...
... Ελενάκι μου γνωρίζω την αγάπη και την φροντίδα που προσφέρεις στο πεπερονάκι και γι αυτό σου εμπιστεύομαι την Ληδούλα. Πιστεύω να γίνουν ένα αγαπημένο ζευγαράκι και να χαιρόσαστε-χαιρόμαστε για πολλά χρόνια την συντροφιά τους.
Και πάλι θέλω να επαναλάβω πως για οτιδήποτε χρειαστεί θα είμαι δίπλα σου, θέλω στο μέλλον να υπολογίζεις σ΄εμένα. Οτιδήποτε δεν πάει καλά ή κάτι αλλάξει την απόφαση σου να φιλοξενείς το Ληδάκι, να ξέρεις πως στο σπίτι μου θα υπάρχει πάντα μια ''θέση'' γι αυτήν...
Οι ''θέσεις'' στο σπίτι έγιναν 😛δύο αφού Λήδα και Πέπερ έζησαν στο ίδιο κλουβί, επί 10μηνο.
Όλο αυτό το διάστημα αισθανόμουν άδειο το σπίτι χωρίς σκυλιά και πουλιά (για πρώτη φορά στη ζωή μου), αλλά απολάμβανα και την ελευθερία μου από την άλλη...Βασικά μου είχε φύγει το άγχος των ασθενειών-κτηνιάτρων-θεραπειών-απωλειών και στεναχώριας που με είχε ''πνίξει'' τα τελευταία 2+χρόνια με τα ζώα και πουλιά που φιλοξενούσα.
Ποτέ όμως δεν θα ''εγκατέλειπα'' την Λήδα και τον Πέπερ μια τέτοια στιγμή!Η Ελένη είχε εναλλακτικές λύσεις, αλλά αισθανόμουν-αισθάνομαι υπεύθυνη για το Ληδάκι και κατ΄επέκταση και για το Πεπερονάκι.
Την Τρίτη λοιπόν κάναμε μια εκδρομούλα με την μητέρα μου στην Εύβοια (εγκαινιάζοντας συγχρόνως το νέο μου αυτοκίνητο), για να παραλάβουμε τα παιδιά και την *προίκα τους (την οποία τελικά δεν χρειάζομαι διότι διαθέτω ακόμα όλα τα comfort😛 ).
*στο κουβάλημα διαπίστωσα πόσο βαρύ είναι το... Ένα hi tech κλουβί!

Αυτές τις λίγες ώρες που πρόλαβα να τους ζήσω διαπίστωσα πως το Ληδάκι δεν είναι τόσο ήρεμη και υπάκουη όπως παλιά (θα πρέπει ν΄ασχοληθώ μαζί της).
Όσο για τον Πέπερ, πρόκειται για ένα 😛τρελοparrotlet με χαρακτήρα τύπου Μάριου (αλλά χωρίς τις ''ελείψεις'' του Μάριου δηλ μαδημένα φτερά κτλ).
Είναι γενικά κυριαρχικός, στην Λήδα (συχνότατα επεμβαίνει και την διακόπτει όταν τρώει, θέλει τα ''επάνω διαμερίσματα'' μόνο για εκείνον. όποιος βάλει το χέρι του στο κλουβί (το έκανε και στην Ελένη) κάνει επιθέσεις-δαγκώνει-νευριάζει και κυνηγάει φωνάζοντας...
Που θα μου πάει, θα τον στρώσω...
Δεν είναι δυνατόν με πουλί ταϊσμένο στο χέρι, να σκέφτεσαι πως θα βγάλεις τις ταίστρες χωρίς, απώλειες! :D
Σαν πρώτη εντύπωση σκέφτομαι πως εγώ δεν θα τους άφηνα να ζήσουν μαζί με τις αντιδράσεις που βλέπω.. Σήμερα πχ έπεσαν από τα πάνω κλαδιά στον πάτο ενώ τσακώνονταν σώμα με σώμα...Φοβάμαι, αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως έζησαν έτσι εννέα μήνες...Από την άλλη, το κακό δεν θέλει πολύ για να συμβεί...Αν τους χωρίσω, σίγουρα θα κάνουν σαν τρελά για να ξαναβρεθούν μαζί κτλ κτλ...
😀!Ένα έχω να σας πω...''έμπλεξα'' (με τα ψυχολογικά τους) πάλι!
Ίδωμεν, βλέποντας και κάνοντας δηλαδή...

άλλος στα ψηλά κι αυτή στα χαμηλά... Κατόπιν διαταγής!

IMG_20181205_110222 (982 x 1309).jpg

άλλοτε όμως χτενισματάκια και αγκαλίτσες

IMG_20181205_110319 (1309 x 982).jpg
 
Σίσσυ μου είναι τρελοκομεία και τα δύο!
Αυτά μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν!

Χαίρομαι πάρα πολύ που τα έχεις εσύ, ήταν ένα τεράστιο άγχος για την Ελένη και το σίγουρο είναι ότι μαζί σου θα περάσουν υπέροχα!
 
Σίσσυ μου είναι τρελοκομεία και τα δύο!
*Αυτά μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν!

Χαίρομαι πάρα πολύ που τα έχεις εσύ, ήταν ένα τεράστιο άγχος για την Ελένη και το σίγουρο είναι ότι μαζί σου θα περάσουν υπέροχα!
Σ΄ευχαριστώ Βάσια μου!
*Αυτό είναι το θέμα! Ένα θέμα πολύ σοβαρό, που κάθε μελλοντικός ιδιοκτήτης ''μικρών'' parrotlets θα πρέπει να έχει υπ΄όψιν του. Δηλ είναι θέμα χρόνου να νιώσουν την ανάγκη συντροφιάς, είναι κάτι που σίγουρα θα συμβεί! Καλύτερα λοιπόν δυο μωρά από την αρχή παρά να πάρουμε δεύτερο όταν είναι μεγαλύτερα σε ηλικία... Κακά τα ψέματα, πρόκειται για δύσκολα-ιδιόρρυθμα πουλιά, κάτι που δεν υποψιάζεσαι βλέποντας το μικρό τους μέγεθος!
 
Το καλύτερο άτομο που θα μπορούσε να δώσει η Ελένη μας το Πεπερονι της και την Ληδα.
Δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος Σίσυ.
Η Ελένη τουλάχιστον θα είναι ήρεμη κι εσυ θα έχεις πάλι παρεούλα :)
Είμαι σίγουρη ότι θα έχουμε τακτικά φωτογραφίες :)
 
Το καλύτερο άτομο που θα μπορούσε να δώσει η Ελένη μας το Πεπερονι της και την Ληδα.
Δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος Σίσυ.
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Ηλέκτρα. 🙂
 
Σισσακι μου όλα καλά θα είναι θα δεις ο πεπερ ήταν πάντα χαδιάρης Κ μπέμπης ομολογώ άλλαξε καθώς ήρθε η ληδα έγινε πιο κυριαρχικός και λογικό. Πιστευω παίζει μεγάλο ρόλο που ξαφνικά είναι σε άλλο περιβάλλον με άλλον άνθρωπο Κ σε άλλο κλουβί άλλαξαν όλα για εκείνον νιώθω πως με τον καιρό θα ξανά γίνει γάτουλης 😀 Κ θα θέλει νάζια. Μην ξεχνάμε πως η ληδουλα ήταν πάντα με παρέα μαθημένη Κ ακόμα Κ όταν ήρθε με το πεπερονι παρέμενε Κ στο χώρο της εννοω κλουβι για αρκετο διάστημα. Αυτός ο καψερός ήταν πάντα μονος του με μόνη συντροφιά εμένα Κ είχε καλό βολευτεί χαχα σε ένα χρόνο γνώρισε κοπέλα άλλαξε δυο σπίτια κλουβί μετά ξανά στο δικό του κ τώρα πάλι σε άλλο. Βέβαια ήταν πάντα ννευρικος το καθικακι. ευχομαι να κυλήσουν όλα ωραία για τα μικρά μας όσο γι τους τσακωμούς στην αρχη ανησυχούσα Κ Εγω αλλά δν πληγώθηκαν ποτέ μόνο πεταρισματα Κ σαματά ήταν μετά φιλάκια Κ αγκαλιές. Να μας ενημερώνεις σισσακι μας για τις συμπεριφορές τους Κ καλή δύνααμη.σε ευχαριστώ άλλη μια φορά Κ από εδώ. Και θα περιμένω με ανυπομονησία νέα τους 🙂
 
Πολλά μπράβο σου Σίσσυ για την πάντοτε φιλική και ευγενική σου κίνηση και προθυμία! Μας απέδειξες για ακόμη μία φορά την μεγαλοψυχία, την καλοσύνη και την φιλοζωΐα σου! Καλά κάνατε εσύ και η Ελένη που αποφάσισατε να τα φιλοξενήσεις! Θα ευεργετηθείς ψυχολογικά και τα συμπαθέστατα σε όλους μας parrotlets θα ζήσουν αξιοπρεπέστατα σε σένα όσο καιρό θα απουσιάζει η Ελένη! 🙂👍

Είναι πανέμορφα και χαριτωμένα δίπλα δίπλα που κάθονται! Απορώ και γελάω με τα καμώματα και τις πολυδιάστατες προσωπικότητες τους! Σίγουρα με τον χρόνο θα εξομαλυνθούν οι σχέσεις τους και θα συνυπάρχουν αρμονικά και ήπια! Θα διαβάζουμε το θέμα σας και αναμένουμε νεότερα! 🙂
 
Σ΄ευχαριστώ Βάσια μου!
*Αυτό είναι το θέμα! Ένα θέμα πολύ σοβαρό, που κάθε μελλοντικός ιδιοκτήτης ''μικρών'' parrotlets θα πρέπει να έχει υπ΄όψιν του. Δηλ είναι θέμα χρόνου να νιώσουν την ανάγκη συντροφιάς, είναι κάτι που σίγουρα θα συμβεί! Καλύτερα λοιπόν δυο μωρά από την αρχή παρά να πάρουμε δεύτερο όταν είναι μεγαλύτερα σε ηλικία... Κακά τα ψέματα, πρόκειται για δύσκολα-ιδιόρρυθμα πουλιά, κάτι που δεν υποψιάζεσαι βλέποντας το μικρό τους μέγεθος!
Σωστότατο και το βλεπω τώρα εγώ παίρνοντας την Ταμου με τον Ερνεστο σχεδόν 5 ετών.
Οπως ακριβώς πάντως συμπεριφέρεται ο Πεπερ στη Ληδα, καπως έτσι είναι και ο Ερνεστο με την Ταμου (αν και η διαφορά ηλικίας είναι αντίστροφη)

Αντε, καλές χαρούλες και άγχη πάλι Σισσυ μου :)
 
Σ΄ευχαριστώ Βάσια μου!
*Αυτό είναι το θέμα! Ένα θέμα πολύ σοβαρό, που κάθε μελλοντικός ιδιοκτήτης ''μικρών'' parrotlets θα πρέπει να έχει υπ΄όψιν του. Δηλ είναι θέμα χρόνου να νιώσουν την ανάγκη συντροφιάς, είναι κάτι που σίγουρα θα συμβεί! Καλύτερα λοιπόν δυο μωρά από την αρχή παρά να πάρουμε δεύτερο όταν είναι μεγαλύτερα σε ηλικία... Κακά τα ψέματα, πρόκειται για δύσκολα-ιδιόρρυθμα πουλιά, κάτι που δεν υποψιάζεσαι βλέποντας το μικρό τους μέγεθος!

συμφωνω και προσθετω οτι δεν ισχυει μονο στα παρροτλετ! Οταν ενα πουλακι εχει μαθει μονο του για καποια χρονια ειναι δυσκολο μετα να δεχτει ενα δευτερο! Δεν ισχυει βεβαια για ολα τα πουλακια αλλα δε μπορουμε να το ξερουμε κιολας1
 
Καλώς τα δέχτηκες Σίσσυ. Έχεις την εμπειρία να διαχειριστείς τα πουλάκια και τις ιδιοτροπίες τους. Είναι βέβαιο ότι θα τους παρέχεις την καλύτερη δυνατή φροντίδα.
 
Ξεκίνησαν τα μαθήματα!
Ο Πέρερ αποδεικνύεται καλός μαθητής👍 (ιδού η απόδειξη)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
η Λήδα μένει 😛μετεξεταστέα... (χωρίς αποδείξεις)
 
Ξεκίνησαν τα μαθήματα!
Ο Πέρερ αποδεικνύεται καλός μαθητής👍 (ιδού η απόδειξη)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
η Λήδα μένει 😛μετεξεταστέα... (χωρίς αποδείξεις)

😀 εισαι αυστηρη δασκαλα!
 
Back
Top