Γενικά Λήδα και Πέπερ (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αχ μωρε το παιδιιι μου ποσό μου λείπουν ☹τα ατιμουτσικα και το λυδακι κάθεται πολλές φορές την έπαιρνα με Άγχος Κ φόβο γιατί φοβόταν μόλις όμως την έπιανα στα χάδια καθόταν Κ εκείνη. Ο πεπερ δώστου χάδια και παραδίδει σώμα και ψυχή γιαυτο τον λέω γάτο Αχ Σίσση μου θα τα πάτε περίφημα είναι το μόνο σίγουρα είναι πολύ τυχερά που σε έχουν. Δωστους ένα φιλάκι από εμένα Και ένα διπλό στον πεπερ, αισθητή η απουσία του πολύ αφού νομίζω ότι τον ακούω συνέχεια μέσα στο σπίτι να κατσαδιάζει το ληδακι. Ουφ δύσκολος ο αποχωρισμός αλλά ξέρω πως είναι στα καλύτερα χέρια :)
 
Σε νιώθω απόλυτα Ελενάκι μου... Να είσαι σίγουρη πως κάνω ότι καλύτερο μπορώ για τα παιδιά και ιδιαίτερα για το αγοράκι σου!
Μην ανησυχείς, η αλλαγή περιβάλλοντος δεν έχει επιρρεάσει καθόλου τον Πέπερ (ούτε τη Λήδα, γιατί και για αυτήν το περιβάλλον είναι νέο).
Τρώνε
ο Πέπερ ορμάει πρώτα στα λαχανικά και τα πετσοκόβει, τρώγωντας και πετώντας τα από δω και από κει... (μεγάλος τσαπατσούλης 😀)
Πίνουν
... Μπάνιο δεν τους είδα να κάνουν
Κάνουν παρέα
Τσακώνονται...
Σήμερα το πεπερόνι άκουγε κάποια σπουργίτια και προσπαθούσε να συνομιλήσει μαζί τους...
Έκαναν ηλιοθεραπεία... Του έκανα μασαζάκι στο κεφαλάκι, μιλήσαμε, τραγουδήσαμε...
Όλα πάνε καλά!
 
Αχ είναι πολύ τσαπατσουλης ρεζηλι θα με κάνει που είναι οι τρόποι που (δεν) του έμαθα. Ειμαι σίγουρη Σίσση μου είμαι απόλυτα σίγουρη ποσό πολύ τα προσεχείς. Οσο για το μπάνιο αν δν του έβγαζα έξω δν έκανε ο βρωμερουλης(αγόρι βλέπεις ) θέλει Κ ανέσεις ενώ το ληδακι σωστή δεσποινίδα δν χαμπαριάζει μπάνιο μπάνιο κάθε μέρα βούταγε να περιποιηθεί :)Και να είναι καθαρό κορίτσι.ζωη και κότα περνάνε ποιος την χάρη τους
 
E μα χωρίς πουλιά χωρίς σκυλιά, απορώ πως στο καλό άντεχες... :D Να περνάτε καλά με υγεία μόνο αυτό. 😉

ε μα πεστα! στο τσακ ημουνα να της στειλω κανα 2-3-4 κοκατιλ! 😀
 
Τα κλουβιά των parrotlet's (Μάριου+Κάρλο)
Εκτός όλων αυτών, έχω καιτο κλουβί του Πέπερ. σήμερα όμως αναγκαστικά αγόρασα μια μεγαλύτερη (και φτηνότερη) ζευγαρώστρα.
'Οχι, όχι, σας ξαναλέω, δεν έχω 😛μανία με την αγορά κλουβιών 😳🙄
Αλήθεια, δεν φταίω εγώ, αλλά το πεπερόνι που... Το΄πιασε η Άνοιξη και κυνηγάει με πονηρό σκοπό τη Λήδα...
Αυτή νευριάζει και καταλήγουν να τσακώνονται, τόσο έντονα κι επικίνδυνα!
(εγώ αυγά-μωρά δεν θέλω, γενικά διαθέτω ελάχιστο χρόνο το τελευταίο διάστημα).

Προκειμένου λοιπόν να ζουν αυτοί καλά (με ασφάλεια+άνεση χώρου) κι εγώ καλύτερα, κατέληξα στη συγκεκριμένη ζευγαρώστρα https://www.pet4u.gr/bird-cage-white-wire-9669.html

61946
IMG_20190405_165516 (1984 x 1488).jpg

IMG_20190405_165436 (1488 x 1984).jpg
 
Πωωω! Και μαζι κ χωρια; Μαρτυριο βρε για τα μικρα, αν δεν ζησουν τωρα τον ερωτα τους, πότε μου λες; Εγω βλεπω την δικια μου να προσπαθει να φτιαξει φωλιά κ ματωνει η καρδια μου! ☹
 
Καλημέρα Σίσσυ! Όπως πάντα τα έχεις σε αξιοπρεπέστατες, άρτιες και προσεγμένες συνθήκες διαβίωσης! Πάντα το καλύτερο για αυτά! Και θα επαναλάβω ότι δεν θα μπορούσε να βρεθεί καλύτερο και πιο υπεύθυνο άτομο από εσένα για την φιλοξενία τους! Καλή σας συνέχεια και σε ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες! 😊🙂👏🤝
 
Πωωω! Και μαζι κ χωρια; Μαρτυριο βρε για τα μικρα, αν δεν ζησουν τωρα τον ερωτα τους, πότε μου λες; Εγω βλεπω την δικια μου να προσπαθει να φτιαξει φωλιά κ ματωνει η καρδια μου! ☹
:)Μα δεν υπάρχει έρωτας Τάκη μου! Τουλάχιστον όχι αμοιβαίος😛
Ο μεν Πέπερ όλο τον χρόνο ταΐζει... Πορτοκάλια, μήλα, σακούλες, φλυτζάνια, μπουκάλια και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς (εκτός της Λήδας). Τον είδα λοιπόν έτσι στα καλά καθούμενα να προσπαθεί ν΄ανέβει πάνω της, ενώ σκοτώνονταν επειδή εκείνη δεν ήθελε.
Αν κάποιος δεν έχει ζήσει τους τσακωμούς που είναι ικανοί να κάνουν αυτοί οι... Κοντορεβυθούληδες, δεν μπορεί να φανταστεί το τι μπορούν να κάνουν! Άνετα κατασπαράζουν ο ένας τον άλλον σε δευτερόλεπτα!

Και κάτι άλλο...
Εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα (πριν ξεκινήσω να τους φιλοξενώ και τουλάχιστον μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου),
έχω αναλάβει υποχρεώσεις οι οποίες δεν μου αφήνουν ελεύθερο χρόνο ν΄ασχοληθώ μαζί τους (υπό κανονικές συνθήκες, πόσο μάλλον σε γέννες-αυγά-μωρά, κάτι που ούτως ή άλλως δεν ήθελα εξ΄αρχής), όσο κρίνω πως χρειάζεται (δηλ) και όπως έκανα με όλα τα πουλιά ή ζώα που μοιραζόμουν την ίδια στέγη...
Πραγματικά λοιπόν αισθάνομαι πως κάνω το καλύτερο γι αυτά, αλλά και για όλους μας:D
59Χ41Χ38ύψος
Δεν αγόρασα την μεγαλύτερη, δεν θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε, θα έπρεπε να έχω 😛φορτηγό! Ακόμη και αυτή πιάνει σχεδόν τα 2/3 στο πίσω κάθισμα (τζιπ).
Η μεγάλη μπορεί να αξιοποιηθεί μόνο ως μόνιμη-σταθερή σε σπίτι.

Υπέροχη Σίσσυ μου,έχω ξεσκονισει όλα τα ποστ σου😜περίμενα πως και πως να γράψεις για τα μικρά Ζουζουνακια σου❤️️️️έμαθα πολλά μέσα από την καθημερινότητα σας!😘
😘Με κάνεις τόσο χαρούμενη Βάσω μου! Αυτός είναι και ο στόχος, γράφοντας ή φωτογραφίζοντας την καθημερινότητα τους-μας 🙂

Καλημέρα Σίσσυ! Όπως πάντα τα έχεις σε αξιοπρεπέστατες, άρτιες και προσεγμένες συνθήκες διαβίωσης! Πάντα το καλύτερο για αυτά! Και θα επαναλάβω ότι δεν θα μπορούσε να βρεθεί καλύτερο και πιο υπεύθυνο άτομο από εσένα για την φιλοξενία τους! Καλή σας συνέχεια και σε ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες! 😊🙂👏🤝
Σ΄ευχαριστώ πολύ Αμβρόσιε για την πάντα καλοπροαίρετη διάθεση και τα καλά λόγια σου λόγια!
Η αλήθεια είναι πως μ΄έχει ☹προβληματίσει το ότι δεν μπορώ να τους αφιερώσω χρόνο!Ο Πέπερ κυρίως, (ως ταϊσμένος) αλλά και η Λήδα (ως ένα πολύ ήρεμο πουλάκι) έχουν ανάγκες που αναγκαστικά δεν μπορώ να τους παρέχω, λόγω έλλειψης χρόνου...
 
Άνετα κατασπαράζουν ο ένας τον άλλον σε δευτερόλεπτα!
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι 😐
Δικαίως μου έχει δημιουργηθεί αυτή η φοβία.
 
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι 😐
Δικαίως μου έχει δημιουργηθεί αυτή η φοβία.
Θα το ξαναγράψω.
Σε αμερικάνικο φόρουμ ένα μέλος είχε 5 μακάο και 2-3-4; Πάροτλετ...
Ο άνθρωπος είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά με τις... Ποντικομαμές!
Στους μακάο μου, γνωρίζω αντιδράσεις και τι να περιμένω από αυτούς κάθε ημέρα (έγραφε), με τα πάροτλετ δεν μπορώ να καταλάβω πως θ΄αντιδράσουν από τη μια στιγμή στην άλλη.
Και ο νοών νοείτω.

Η συμπεριφορά όλων όσων είχα (εκτός του Κάρλο) δεν μου άφηνε κανένα περιθώριο για... Πειραματισμούς!
Πιστεύω πως τυχαία η συγκατοίκηση Πέπερ Λήδας, δεν είχε...🙄τραυματίες ή θύματα.
Πιστεύω πως ποτέ δεν θ΄αποφάσισα να τους βάλω να συγκατοικήσουν, αν δεν το είχε ήδη κάνει η Ελένη. Φυσικά όταν τους πήρα δεν ήθελα να τους χωρίσω.
Διαπιστώνω όμως πως δεν τους πείραξε καθόλου το χώρισμα!
Σκοτώνονται και πίσω από το χώρισμα μια χαρά! 😧

Είναι τρόπος ζωής γι΄αυτά όπως έχω αντιληφθεί, αποκλείεται όμως να γίνει και δικός μου!
Χωρίς χώρισμα έτρεμα καθημερινά για το τι θ΄αντικρίσω, όταν άκουγα τις κραυγές, τις τσιρίδες και τα φτερουγίσματα επίθεσης.

Τέλειο το έκανες το κλουβί!
Στις μπανιέρες - ταιστρες τι τους έχεις;
Σ΄ευχαριστώ Γιώργο!φρούτα, λαχανικά, οτιδήποτε μπορεί να λερώσει έτσι που τινάζουν τα ράμφη τους (σωτήριο για φράουλες, σύκα, πορτοκάλια κτλ)
Έξυπνες λύσεις-πατέντες για κλουβιά κι εξοπλισμό #31
 
Σ΄ευχαριστώ πολύ Αμβρόσιε για την πάντα καλοπροαίρετη διάθεση και τα καλά λόγια σου λόγια!
Μην με ευχαριστείς Σίσσυ, αλίμονο, δεν κάνει τίποτα! Η αλήθεια πρέπει να υπογραμμίζεται! Εγώ σε ευχαριστώ πολύ!

Η αλήθεια είναι πως μ΄έχει ☹προβληματίσει το ότι δεν μπορώ να τους αφιερώσω χρόνο!Ο Πέπερ κυρίως, (ως ταϊσμένος) αλλά και η Λήδα (ως ένα πολύ ήρεμο πουλάκι) έχουν ανάγκες που αναγκαστικά δεν μπορώ να τους παρέχω, λόγω έλλειψης χρόνου...
Κατανοώ απόλυτα τον προβληματισμό σου, αλλά δεν μπορείς να πράξεις αλλιώς. Για περιορισμένο ελεύθερο χρόνο, τους έχεις εξασφαλίσει μια άνετη και καλή ζωή! 🙂
 
Είναι τρόπος ζωής γι΄αυτά όπως έχω αντιληφθεί, αποκλείεται όμως να γίνει και δικός μου!
Χωρίς χώρισμα έτρεμα καθημερινά για το τι θ΄αντικρίσω, όταν άκουγα τις κραυγές, τις τσιρίδες και τα φτερουγίσματα επίθεσης.

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θα είχα κάνει το ίδιο. Καλά έκανες και τους χώρισες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμβαίνει αυτό ούτε σε αυτά ούτε σε εσένα. 👍
 
Back
Top