Γενικά Λήδα και Πέπερ (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
... Διαλοκια σκετα! Γεροντοκοριασε ο Πεπερ μας!
Γενικά αυτά τα πουλιά διαθέτουν έντονους χαρακτήρες Τάκη, ιδιαίτερα μετά την ενηλικίωση
(τότε εμφανίζονται τα...😛''σκορδάκια''τους)
 
@Sissy, Το κλουβί από που το πειρες αν επιτρέπεται;
:)Ποιο απ΄όλα;... Το μεν τεράστιο, είναι Fop αγορασμένο από το pet city Γλυφάδας (πριν 15-17 χρόνια)
Η δε τελευταία ζευγαρώστρα, είναι κινέζικη από το κατάστημα pet4u της Αγ Παρασκευής
 
:)Ποιο απ΄όλα;... Το μεν τεράστιο, είναι Fop αγορασμένο από το pet city Γλυφάδας (πριν 15-17 χρόνια)
Η δε τελευταία ζευγαρώστρα, είναι κινέζικη από το κατάστημα pet4u της Αγ Παρασκευής
Για την ζευγαρωστρα έλεγα:D
 
Ο Πέπερ, η Λήδα κι εγώ, θέλουμε να ευχαριστήσουμε πολύ πολύ τη Ζωή (@ζιζι) για τις κούνιες που μας έκανε δώρο!
70840222_2337120563265811_5846744782545616896_n.webp

Τις παραλάβαμε σήμερα, 😁 φρέσκες-φρέσκες από την Κωνσταντινούπολη!
Σ΄ευχαριστούμε Ζωή! 😊 (επιφυλασσόμεθα)
 
Ειναι αντισεισμικες; 😛

Mε γεια!
Ευχαριστούμε!
Γνωρίζεις Αντώνη για τις αντισεισμικές κατασκευές πολυκατοικιών των οποίων τα θεμέλια στηρίζονται σε ''καρούλια''; (οπότε μετακινείται όλο το κτίριο)... Κάπως έτσι και οι κούνιες μας! 😁😉
 
Ο δικός μου θα ξεκινούσε από το κέντρο του χαρτονιού που έχει ήδη τρυπουλα...
Τι εννοείς ότι αυτό είναι απλά η συσκευασία και όχι το παιχνίδι; :)

Με γεια σας Σίσσυ!
 
Ο Πέπερ, η Λήδα κι εγώ, θέλουμε να ευχαριστήσουμε πολύ πολύ τη Ζωή (@ζιζι) για τις κούνιες που μας έκανε δώρο!
View attachment 67115

Τις παραλάβαμε σήμερα, 😁 φρέσκες-φρέσκες από την Κωνσταντινούπολη!
Σ΄ευχαριστούμε Ζωή! 😊 (επιφυλασσόμεθα)
Με γεια σας και εύχομαι να τις χαρούν οσο και τα δικά μου 🙂

@Tony Forpus Αντώνη, αν κρίνω από το γεγονός ότι τα δικά μου εχθές μετά τον σεισμό την έβγαλαν όλη την ημέρα καρφιτσωμενα στις κούνιες, τότε σίγουρα είναι αντισεισμικές 😁
 
Η @ζιζι μας δεν είναι η πρώτη φορά που "τρατάρει" τα πουλάκια μας με δώρα. Και σε μας είχε στείλει υπέροχες πατήθρες που τις καταχαιρόμαστε καιρό τώρα. Ενα μπράβο ξανά και απο εμένα στη φίλη μας απ' την Πόλη :) και φιλιά στα γλυκά φτερωτά και τετράποδα φιλαράκια της.
 
😁 Ο Πέπερ λατρεύει την παγωμένη (και με σχετική υγρασία) σακούλα που βάζω τα λαχανικά τους (στο ψυγείο).
Σημερινά, πρωινά βιντεάκια!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ο μικρός 😜βρομύλοΠεπεράκης δεν κάνει μπάνιο Ανέστη.. Σπάνια βρέχεται λίγο, όταν με δει μπροστά στη βρύση, πετάει έρχεται στον ώμο μου φωνάζοντας, κατεβαίνει στον καρπό μου, κοιτάζει το νερό τσιρίζοντας, κάνει κινήσεις δήθεν ότι θα βραχεί αλλά παίζει θέατρο πάντα, ποτέ δεν βρέχεται!
Ακολουθεί, απόδειξη! 😛
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Καθημερινά το πρωί που βγαίνουν εκτός κλουβιού υπάρχουν πάντα δυο χαμηλά μπολάκια με νερό πάνω στο τραπέζι, ουδέποτε θέλησαν ν΄ασχοληθούν... Πέπερ και Λήδα κάνουν υποχρεωτικά μπάνιο, ένας στην κάθε παλάμη μου, δεν πολυαντιδρούν...
Ο μικρός όμως τρελαίνεται πάντα με το παγωμένο νερό (χειμώνα-καλοκαίρι πίνω κρύο), μόλις δει να βγάζω το νερό από το ψυγείο τσιρίζει και κάνει σαν τρελός... Μόνο πίνει όμως δεν θέλει να πλυθεί.
Γι΄αυτό τριβόταν στη σακούλα, το ότι ήταν κρύα τον... Παρέσυρε!😉
 
Πριν λίγα λεπτά δεχτήκαμε (θέλοντας και μη) την επίσκεψη μιας (νομίζω) κουρούνας.
Πιστεύω πως έψαχνε για νερό (είχε συνεχώς το στόμα της ανοιχτό), δεν ''ανοίγω όμως τέτοιες πληγές'', όσο κι αν τη λυπήθηκα.
Εδώ στην εξοχή, τα πράγματα είναι ζόρικα! Κυκλοφορούν καρακάξες, κοράκια, γεράκια, γλάροι, γάτες, ποντίκια, ποντίκαροι και δεν υπάρχουν πια τα σκυλιά μου..δεν θέλω τέτοιου είδους φιλίες, άλλωστε σε αρκετά σημεία του δρόμου (στον οικισμό μας) βάζουν νερό και κροκέτες για τις γάτες.
Τεράστιο μέγεθος είχε, η μια πατούσα της ήταν σαν τον Πέπερ και η άλλη σαν τη Λήδα!😮
21).webp
 
'Οταν βρίσκομαι μαζί τους πάντα υπάρχει η σίτα στα παράθυρα (δεν θεωρώ πως είναι προστασία, απλά ένα μικρό εμπόδιο, εγώ παριστάνω τον φύλακα, όταν δεν βρίσκομαι στον ίδιο χώρο έχω πάντα κλειστά τα παράθυρα). Σήμερα ήταν πλήρως προστατευμένα, κλειστά παράθυρα-σίτα-κι εγώ φρουρός!😉
 
εγώ παριστάνω τον φύλακα,
χαχα, σε έκανα τώρα τρέιλερ ταινίας μικρού μήκους τύπου Αγγελόπουλος...Σίσσυ, περπατά πάνω - κάτω μπροστά στο παράθυρο, σε βηματισμό, κρατώντας το τουφέκι. 3΄αργότερα, επιτέλους Σίσσυ μιλά με σοβαρή, υπόκωφη σχεδόν φωνή." Αν σου κοτάει, κόπιασε". Την ίδια στιγμή το πλάνο γυρνά στα πουλιά: Ο Πέπερ κορδώνεται όσο δεν πάει άλλο και καμαρώνει, ενώ η Λήδα στο βάθος, σκυμμένη πλέκει την κάλτσα του φαντάρου. 😄
 
Back
Top