Γενικά Λαθος κοψιμο φτερων ringneck

Ανεστη μηπως εννοει ο Παναγιωτης οτι απλα εκπαιδευεται λιγο καλυτερα το πουλι με τα κομμενα φτερα; το λεω γιατι εχω προσεξει οτι ολα τα ακρως εκπαιδευμενα πουλια, που κανουν διαφορα, εχουν παραπολυ κοντα κομμενα τα φτερακια τους.

Σωτηρη, νομιζω πως αυτη η φραση δεν εχει υπονοουμενα και εννοοει αυτο ακριβως που λεει.
για να εξημερωθει ενας πολυ αγριος παπαγαλος και να του κοψεις το ηθικο

Κατα την αποψη τη δικη μου το ηθικο το μειωνεις σε εναν πολυ κυριαρχικο παπαγαλο που δαγκωνει ασταματητα και κοβει κομματια αλλα ειναι εξημερωμενος με προβλημα συμπεριφορας κι οχι σ'ενα αγριμι που δεν ειχε ποτε επαφη με ανθρωπο.

Τωρα οσο γι αυτα που εχεις δει σε βιντεο να κανουν τα εκπαιδευμενα πουλια πιστεψε με οτι δεν τα εμαθαν επειδη εχουν ψαλιδισμενα φτερα. Τα περισσοτερα ειναι αμερικανικα βιντεο και στην Αμερικη οι περισσοτεροι πτηνιατροι (εκει υπαρχουν οντως ως ξεχωριστη ειδικοτητα) θεωρουν πως για την ασφαλεια των πουλιων πρεπει να εχουν ψαλιδισμενα καποια φτερα πτησης, οχι πετσοκομμενα για να μην πετανε καθολου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Συμφωνω μαζι σου, απλα εχω δει τοσα πουλια στο youtube που κανουν χιλιαδυο πραγματα και ολα σχεδον εχουν κομμενα φτερα, και απλα το συνδιασα ετσι, επισης πολλα ξενα λινκ λενε οτι το πουλι εκπαιδευεται καλυτερα ετσι, αλλα φυσικα το καταλβαινω απολυτο οτι δεν ειναι και ο σωστοτερος τροπος, ασε που τον φοβαμαι στις αποτομες πτωσεις μετα το κοψιμο τον φτερων του, θα του βαλω το αβιατορ μεσα στην εβδομαδα, και αν το περνει με ευκολια που πιστευω κατα 90% το παιρνει, δεν θα του ξαναψαλιδησω τα φτερακια :)
 
το κοψιμο των φτερων γινετε για δυο λογους.1) για να εξημερωθει ενας πολυ αγριος παπαγαλος και να του κοψεις το ηθικο. Γιατι τα πουλια στο φυσικο τους μερος εχουν ενα αρχηγο και λειτουργουν σαν κοπαδι οποτε ετσι γινεσαι εσυ ο αρχηγος


Δηλαδη θες να μας πεις οτι ο αρχηγος του κοπαδιου που βρισκεται στην φυση, κοβει τα φτερα των κατωτερων;

Δηλαδη καποιοι ανθρωποι που εχουν αφιερωσει την ζωη τους να εκπαιδευουν παπαγαλους επρεπε απλα και μονο να τους κοψουν τα φτερα για να τους κανουν οτι θελουν;

Ελεος!
 
Πιστευω πως δεν καταλαβατε κατι. Με υπομονη και αγαπη εξημερωνεις εναν παπαγαλο που ειναι ειδη ημερος και απλος αγριευει γιατι αλλαζει ιδιοκτητη. Ετσι τον μαθαινεις και να τρωει απο το χερι σου. Με τους αγριους ειναι αλλιως. Και εαν πας στο εξωτερικο και ο παπαγαλος δεν εχει κομμενα φτερα πληρωνεις προστημο. Ειναι νομος! Και υπαρχουν οι εξυπνοι που νομιζουν οτι ολες οι περιπτωσεις ειναι ιδιες. Και προσπαθουν με υπομονη να πετυχουν. Και βλεπω παπαγαλους 2-3 μηνες στα κλουβια να χτυπιουνται και να σπανε τα φτερα τους και αυτοι να υπεριφανευωνται οτι τους πλησιασαν στα 2 μετρα χωρις να χτυπιουνται. Και αυτο γιατι πιστευουν οτι το κοψιμο των φτερων ειναι ακρωτηριασμος. Στους αγριους παπαγαλους ο αρχηγος μαλωνει με ολους. Μαχες γινονται με τα αρσενικα. Δεν κοβει τα φτερα των αλλων βεβαια αλλα ξεμαλιαζονται
 
... Και εαν πας στο εξωτερικο και ο παπαγαλος δεν εχει κομμενα φτερα πληρωνεις προστημο. Ειναι νομος!
σε ποια χωρα ακριβως γινεται αυτο; Νομιζω πως δεν εχει καμια μα καμια βαση αυτο που λες.

... Και βλεπω παπαγαλους 2-3 μηνες στα κλουβια να χτυπιουνται και να σπανε τα φτερα τους και αυτοι να υπεριφανευωνται οτι τους πλησιασαν στα 2 μετρα χωρις να χτυπιουνται. Και αυτο γιατι πιστευουν οτι το κοψιμο των φτερων ειναι ακρωτηριασμος.
τους παπαγαλους που φερονται σαν λιονταρια σε κλουβι και δεν πλησιαζονται στα 2 μετρα τους εχουν αρπαξει απο τη φυση. Τι να πει κανεις γι αυτα τα πλασματα η μαλλον για τους τυρρανους τους... 😡
Στους αγριους παπαγαλους ο αρχηγος μαλωνει με ολους. Μαχες γινονται με τα αρσενικα. Δεν κοβει τα φτερα των αλλων βεβαια αλλα ξεμαλιαζονται

😕 αυτο που ακριβως το διαβασες; Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο..

Καλο θα ηταν οταν λεμε κατι και το παρουσιαζουμε ως κανονα να βαζουμε και μια αναφορα σε καποια εγκυρη πηγη που το αναφερει, ωστε να μιλαμε με εγκυροτητα κι οχι να λεμε αοριστιες...
 
και οι παπαγαλοι οι αγριοι μονο με κοψιμο των φτερων εκπαιδευωνται και δεν φοβουνται. Ουτε καταπιεζονται τα ζωα. Η μεθοδος αυτη ειναι πολυ παλια απο τοτε που τους εξημερωναν. Να πω και μια κακια τωρα ασχετη. Πριν 2-3 μηνες με φωναξε μια φιλη να κοψω τα νυχια και τα φτερα του παπαγαλου τους. Ο αντρας της που ηταν εκει με ειπε χασαπη επειδη εκοψα τα φτερα και το λυποταν. Το γεγονος ομως οτι τον ειχαν σενα κλουβακι που ουτε μπορουσε να κουνηθει ο καιμενος δεν τον πειραξε. Του φαινοταν φυσιολογικο γιατι ειχε ελειψη χωρου στο σπιτι... Τι να πω..
 
Και εαν πας στο εξωτερικο και ο παπαγαλος δεν εχει κομμενα φτερα πληρωνεις προστημο. Ειναι νομος! Και υπαρχουν οι εξυπνοι που νομιζουν οτι ολες οι περιπτωσεις ειναι ιδιες.
Μπορούμε να μαθαίνουμε για πιο εξωτερικές χώρες μιλάς. Και που να βρω αυτό το νομος;
 
και οι παπαγαλοι οι αγριοι μονο με κοψιμο των φτερων εκπαιδευωνται και δεν φοβουνται. Ουτε καταπιεζονται τα ζωα. Η μεθοδος αυτη ειναι πολυ παλια απο τοτε που τους εξημερωναν.

Είμαι πολύ περίεργος ποτε ακούμε κάτι που είναι σωστό.
 
Παναγιώτη καλε μου μου φαίνεται δε θες να καταλάβεις και στο έχουν εξηγήσει ουκ ολίγες φορές. Γι'αυτο ας αρχίσουμε τα παραδείγματα,όσα πουλιά είχα-δλδ όχι μονο παπαγάλους-πριν μπω στο φόρουμ και ενημερωθω κλπ κλπ - δεν τους είχα κομμένα φτερά,ήταν ολα αγορασμένα απο πετ σοπς, προφανώς μη εξημερωμένα και η εκπέδευση τους κράτησε γύρω στο 2μηνο και τα αποτελέσματα ήταν άψογα και χωρίς κομμένα φτερά
επίσης,θέλω να σταθώ σε αυτο που αναφέρεις στο ποστ#26, αν κόψεις σε έναν άγριο παπαγάλο τα φτερά γίνεται πιο άγριος,όχι πιο ήμερος.
 
Στην Αμερικη, Σιγκαπουρη,Ιρλανδια ξερω στα σιγουρα γιατι παραλιγο να βρω τον μπελα μου. Οσο για τις μαχες τις ειχα και εγω καθημερινα μεχρι να βγει ο αρχηγος και τωρα ησυχασα. Δεν καταλαβενα το τι γινοταν και ετσι το εψαξα και ειδα οτι ετσι γινεται.Λειτουργουν οπως οταν ειναι στη φυση
 
και οι παπαγαλοι οι αγριοι μονο με κοψιμο των φτερων εκπαιδευωνται και δεν φοβουνται. Ουτε καταπιεζονται τα ζωα. Η μεθοδος αυτη ειναι πολυ παλια απο τοτε που τους εξημερωναν...

και καποτε οι ανθρωποι σκοτωναν αυτους που ειχαν διαφορετικο χρωμα η θρησκεια απο τους ιδιους... Τι σημαινει, οτι επειδη το εκαναν απο παλια ειναι και σωστο; Τι μας λες τωρα;

και σου ξαναλεω αυτο που ειπα και πριν οτι τους παπαγαλους που φερονται σαν λιονταρια σε κλουβι και δεν πλησιαζονται στα 2 μετρα τους εχουν αρπαξει απο τη φυση. Τι να πει κανεις γι αυτα τα πλασματα η μαλλον για τους τυρρανους τους... 😡 τι συζηταμε λοιπον για τετοιες περιπτωσεις;
 
στην Αμερική, μάλιστα,jamie αν διαβάσεις το θέμα θα παρακαλούσα να μας πείς αν όντως υσχίει αυτό που λέει ο Παναγιώτης, γιατι εγώ έχω ξαδέρφια απο Αμερική,έχω πάει πολλές φορές,έχουν sun conureκαι δεν έχω ακούσει για κανέναν νόμο που να λέει οτι πρέπει να κόβονται τα φτερά,ίσως να είμαι λάθος
 
Στην Αμερικη, Σιγκαπουρη,Ιρλανδια ξερω στα σιγουρα γιατι παραλιγο να βρω τον μπελα μου. Οσο για τις μαχες τις ειχα και εγω καθημερινα μεχρι να βγει ο αρχηγος και τωρα ησυχασα. Δεν καταλαβενα το τι γινοταν και ετσι το εψαξα και ειδα οτι ετσι γινεται.Λειτουργουν οπως οταν ειναι στη φυση

Με τιποτα δε συμβαινει αυτο διοτι εχω επαφη με ανθρωπους που εχουν παπαγαλους απο της Αμερικη και ποτε μα ποτε δεν μου εχουν πει κατι τετοιο. Μαλιστα πολλοι δεν τους εχουν ψαλιδισει ποτε τα φτερα. Και μην μου πεις οτι αυτοι ισως δεν το ξερουν... 😎

Οσο για τη θεωρια του αρχηγου πως ξερεις τι γινεται στη φυση; Εχουν κι εκει τα πουλια καγκελα τριγυρω τους και βρισκονται ενα σωρο μεσα σε ενα τετραγωνικο μετρο χωρο; Εχεις καποια πηγη που να το λεει;
 
Είμαι πολύ περίεργος ποτε ακούμε κάτι που είναι σωστό.
Χρυσοπληρωσα κοκατιλ σε εμπορα αγριων ζωων(οχι μαγαζι) και εκανα εισαγωγη αγριους. Επρεπε να βρω και πως να τους εξημερωσω. Ετσι το εψαξα... Και το εφαρμοσα και πετυχε... Τωρα τι αλλο να σου πω...



ειναι ομαδικα πουλια και ολα τα ομαδικα πουλια εχουν αργηγους. Και εγω δεν τα εχω σενα τετραγωνικο οποτε παρατηρω κιολας τι γινετε. Τωρα τι αλλο να σου πω. Οσο για την Αμερικη δοκιμασε να φερεις και θα δεις τι γινετε...
 
Στην Αμερική δεν είναι νομος το κόψιμο φτερών
αν θέλεις να ρωτάς μονο σου, κάτω μια διεύθυνση. Μπορείς να κανεις τώρα τηλέφωνο. Η γυναικα είναι εκεί και σου απαντάει.
Karen Key at Discount Birds in Canoga Park, CaliforniaDiscount Birds - 21731 Sherman Way - Canoga Park, CA 91303 - (818) 343-1040

και εδώ το ίδιο για Ιρλανδία. Πιο απλό, θα μπορείς να γραφεις ένα mail και σου απαντάνε σε αργότερα σε 10 λεπτά.
<email removed>

Τώρα για το Σιγκαπούρη δεν θέλω να κάνω άλλο Mail η τηλέφωνο, αλλα μάλλον εσέι μπορείς να μας δίνεις πηγή για το νομος.

PS.:Όλες η καινούργιες έρευνες για τα πουλια δείχνουν το σμήνος πουλιών δεν έχει αρχηγός.
Διαφορα έρευνες the βρείς στο internet χωρίς πρόβλημα.
 
δεν είναι νόμος,έστειλα μνμ στην ξαδέρφη μουκαι ρώτησα και έναν γνωστό απο Αμερική. Και οι δυο μου έδωσαν την ίδια αρνητική απάντηση. Ο γνωστός μου είχε κοκατίλ και η ξαδέρφη μου εχει κονούρα, δεν είναι δυνατόν κανένας τους να μην ήξερε για το νόμο
 
Δεν υπάρχει κανένας νόμος στις ΗΠΑ που απαιτεί από εσάς να κόψετε τα φτερά σε ένα πουλί. Ορισμένες πολιτείες απαγορεύουν την ιδιοκτησία ορισμένων ειδών παπαγάλων. Για παράδειγμα, στην πολιτεία μου (Tennessee) είναι παράνομη η κατοχή Quaker Parrots. Άλλες πολιτείες απαιτούν ορισμένοι παπαγάλοι να έχουν δαχτυλίδι.

In English-
There are no laws in the USA that require the owner to clip the wings of a bird. There are some laws that prohibit the ownership of some species. For example, in my state (Tennessee) it is illegal to own Quaker Parrots. Other states require some parrots to have a band (ring) on the leg.

Εκτός από τους κανονισμούς CITES, υπάρχουν πολύ λίγοι νόμοι που ελέγχουν την κυριότητα των παπαγάλων στις ΗΠΑ.

-

Όσον αφορά τη δεσπόζουσα θέση μέσα σε ένα κοπάδι... Ορισμένα είδη των παπαγάλων ζουν σε πολύ μεγάλα σμήνη. Για παράδειγμα, Budgies, cockatiels, και cockatoos μπορούν να ζουν σε κοπάδια εκατοντάδων πτηνών. Θα ήταν αδύνατο για ένα πουλί να είναι ο ηγέτης. Άλλα είδη των παπαγάλων ζουν σε μικρές ομάδες. Ωστόσο, κάθε πουλί έχει ένα ρόλο. Μερικοί Cockatoos ζουν σε μικρότερα σμήνη. Τα πουλιά αναλαμβάνουν με βάρδιες υπηρεσία "σκοπιάς". Αυτά τα πουλιά παρακολουθουν για αρπακτικά, ενώ τα άλλα πτηνά συλλέγουν την τροφή τους. Σε ένα κοπάδι χήνες, τα πτηνά αναλαμβάνουν με βάρδιες να οδηγούν το κοπάδι που μεταναστεύουν.

Νομίζω ότι η έννοια του "πουλιού άλφα" είναι αποτέλεσμα της στενής συνεργασίας μας με τα σκυλιά ή άλλα θηλαστικά. Αυτή η θεωρία δεν ισχύει απαραίτητα για τους παπαγάλους και πολλές άλλες προσφορές.
 
Λοιπον επειδη εμεις ειμαστε Ελληνες και εχουμε πραγματικη ελευθερια, δεν μας νοιαζει! Λοιπον να πω κατι για το θεμα που ξεκινησα, σε ποιο πανω ποστ ειχα πει αυτο ->
Παντος ομολογω οτι θα ξαναδοκιμασω για τα νυχακια του (φυσικα μονο με λιμα) θελω το κοψιμο τον φτερων και τα νυχια να μαθει να του τα κανω εγω, παρα σε αλλον, θελω μονο ο πτηνιατρος να τον εξεταζει επι του γενικου και τιποτα αλλο

1 Εχω να σας πω οτι με βαση του ενημερωτικου PDF στο πως να κοψουμε τα φτερα, συνιστω το 1 , και να το δικαιολογησω..
Οταν αφησουμε 2,3 φτερα μονο στις ακρες υπαρχει ο κυνδινος που επαθα εγω. Να μεινει μονο με μια πλευρα, να αφησουμε παραπανω δεν γινετε γιατι το πουλι πεταει σχεδον κανονικα, οποτε αν ειναι να του αφησουμε παραπανω τοτε απλα δεν το κανουμε καθολου.
2 Για τα νυχακια τους (μιλαω για πουλια μεγεθους εως ρινκνεκ και λιγο ακομα μεγαλυτερα) δεν χρειαζετε να κανουμε απολυτος τιποτα! Το μονο που θελουμε ειναι να παμε σε ενα πετ σοπ και να παρουμε αυτο το στρογγυλο χαρτι που μπαινει στην κουνια οι στις πατηθρες, λειτουργει σαν γυαλοχαρτο.. Με αποτελεσμα να τριβουν τα νυχακια τους αθελα τους εκει. Το πηρα μονο 1μιση ευρω, και εχει μεσα 3. Θα το βρειτε σε ολα τα πετ.
Παντος ακομα το σκεφτομαι αν ειμαι κατα η υπερ για κοψιμο φτερων.. Ξερω μονο ενα, οτι αν σου τυχει κατι και τρομαξει και εισαι καπου ακαταληλα παει.. Και οχι τιποτα αλλο η ειρωνια ειναι οτι ο παπαγαλος εχει συνηθισει να τα εχει ολα ετοιμα απο μας... Πως θα επιβιωση; Οι παπαγαλοι μας σχεδον οι ποιο πολλοι δεν ξερουν καν πως ειναι η φυση..
 
2 Για τα νυχακια τους (μιλαω για πουλια μεγεθους εως ρινκνεκ και λιγο ακομα μεγαλυτερα) δεν χρειαζετε να κανουμε απολυτος τιποτα! Το μονο που θελουμε ειναι να παμε σε ενα πετ σοπ και να παρουμε αυτο το στρογγυλο χαρτι που μπαινει στην κουνια οι στις πατηθρες, λειτουργει σαν γυαλοχαρτο.. Με αποτελεσμα να τριβουν τα νυχακια τους αθελα τους εκει. Το πηρα μονο 1μιση ευρω, και εχει μεσα 3. Θα το βρειτε σε ολα τα πετ.

Μα Σωτήρη δεν ξέρω πως τα κανεις, αλλα έχεις ταλέντο να πας από το ένα άχρηστο στο άλλο. Μην πιστεύω σου παο προσωπικό κόντρα, αλλα εσέι θα βρείς όλα τα πράγματα που θέλουν διορθώσει...
Αν χρησιμοποιείς αυτά τα γυαλοχαρτο που πάνε στις κούνιες και στις πατίστρες, δεν λιμάρει μονο τα νυχά... λιμάρη και το δέρμα κάτω στις πατούσες τον πουλιών, με τα αποτελέσματα να ανοίγουν πληγές και αφού το πουλί πρέπει να στέκεται συχνά πάνω στα πόδια κλείνουν πολύ δύσκολο πάλι. Και για το ωραίο παράδειγμα μια φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • ballengeschwuer-001.webp
    ballengeschwuer-001.webp
    10,3 KB · Προβολές: 81
  • ballengeschwuer-002.webp
    ballengeschwuer-002.webp
    3,6 KB · Προβολές: 80
Αλεξανδρε αν δεν κανω λαθος ο Σωτηρης εννοει την λιμα που χρησιμοποιουμε οι γυναικες για τα νυχια μας.
Βεβαια δεν ξερω αν αυτη παλι απο μονη της δημιουργει καποιο προβλημα στα ποδια των πουλιων.
Εμενα παντως ο κτηνιατρος μου ειπε πως καλο ειναι ουτε να τα κοψουμε ουτε να τα λιμαρουμε.
 
Back
Top