Γενικά Λατρεμένοι μου γείτονες

JAPAN HOSO11

PB Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2016
Μηνύματα
831
Πόλη
Κοκκώνι
καλησπερα σε ολους καιρο εχουμε να τα πουμε!
βασηκα δεν ξερω απο που να αρχησω, αλλα και πως θα τελειωσει το μαρτιριο μου.

οπως ειχα γραψει και παλαιοτερα φετος επιτελους βρηκα στεγη για τα καναρινακια μου αλλα αρχισαν και τα προβληματα, αν και ο ο χωρος ειναι ιδιοκτητος η εκτρωφη εσωτερηκη κτλ.
απο την αρχη που πηγα εκει ολοι θελουν με διωξουν. Γιατι δεν θελουν κανενα ζωντανο στην πολυκατοικια τους (λες και εγω δεν ειμαι ιδιοκτητης εκει).
στην αρχη αρχισαν οι απειλες του στυλ οτι κανω κατι παρανομο (απο χομπι διαγωνισμους δεν καταλαβενουν τιποτα) στη συναιχεια καποιες απειλες οταν ελειπα εγω προς τη γυναικα μου με διαφορα σεναρια...
και επητελους σημερα ενημερωθηκα οτι εχει γινει καταγγελια επισημα στην κτηνιατρικη του πειραια (γκρεμασανε χαρτι απο την υπερεσια, τη δουλεια τους κανουν οι ανθρωποι) επικοινωνισαμε μαζι τους και μου ειπανε πως πρεπει να ελεξουν το χωρο. (ονομα του καταγκελων δεν μου δωσανε ετσι και αλλιως τους ξερω).

δεν ξερω τι με πειραζει ποιο πολυ...
το οτι χωρις να πειραζω κανεναν με πηραζουν ή οτι βρηκανε την ευκαιρεια να βγαλουν την κακια τους τωρα που λειπω!1
 
Το ψυχολογικό σου το καταλαβαίνουμε όλοι και είναι να μην σου τύχει κακός γείτονας. Επί της ουσίας όμως πρέπει να αντιμετωπιστεί το γεγονός.
Πάνω στο χαρτί, το οποίο είναι δικό σας και να το ξεκολλήσει να το πάρει η γυναίκα σου, πρέπει να αναφέρει, τον νόμο, βάσει του οποίου καλείσαι να επιδείξεις τον χώρο σου και τον λόγο της καταγγελίας, θόρυβος, βρωμιά τι; . Επίσης υπάρχει κάποια προθεσμία;
Εκεί θα βρεθούν οι προδιαγραφές για να ξέρεις αν κάπου είσαι λάθος, να το τακτοποιήσεις.
Βάσει του πρόσφατου νόμου, μπορείς να έχεις όσα κατοικίδια επιθυμείς, εφόσον τα έχεις τακτικά και περιποιημένα.
Ίσως χρειαστεί να ζητήσεις συνδρομή της φιλοζωικής της περιοχής σου και του συλλόγου που ανήκεις (ανήκεις σε κάποιον για καναρίνια; )
Ψυχραιμία δεν είναι τίποτα,
 
Σταμάτη τι τους ενοχλεί; Υπάρχει θόρυβος; Δε μπορείς να μονωσεις το χώρο;
 
εχω κανει ολες τις κινησεις και δεν ειμαι καπου λαθος, οπως δεν γνωριζουν οι καταγκελων οτι πριν παω εκει τα καναρινια ειχα περασει πρωτα απο το συγκεκριμενο τμημα στην νομαρχεια πειραια και τα ειχα ρωτησει αυτα, τα βασηκα ειναι τα δακτυλιδια, καθαριοτητα και να μην τα εχεις σε εξωτερικους ή κοινοχρηστους χωρους και ειμαι σε ολα οκ!

αυτο που με πηραζει ειναι η ολη ιστορια! Και ειπα να τη μοιραστω μαζι σας.

Σταμάτη τι τους ενοχλεί; Υπάρχει θόρυβος; Δε μπορείς να μονωσεις το χώρο;
οχι εχουν καποιο κομπλεξ μα τα ζωντανα μιασ και δεν εχει κανενας εκει, ή ακομα και η παρουσια μου δεν ξερω ...
 
Καλά έκανες και τη μοιράστηκες.
Ανοίγεις το χώρο σου σε κάθε έλεγχο... Δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.
Καθαρά και περιποιημένα είναι... και το ότι τραγουδούν δείχνει πως αρέσει ο χώρος και στα πουλιά.
 
Γιαννη απο την αρχη προσπαθησα για το καλητερο γιατι μιας και καινουριος εκει δεν ηθελα μπελαδες εκτος απο εξαερισμο κτλ μεχρι και το κοπαδι μου μειωσα απο 100 πουλια εχουν μηνει 35 μονο. αλλα τερμα ως εδω δεν παω πουθενα!
 
ρε κάτι άνθρωποι... σα δεν ντρέπονται λίγο! αίσχος... Τι κακία είναι αυτή... αλλά αυτοί θα το μετανοιώσουν ! Εσύ κανόνισε να είναι όλα στην εντέλεια οταν θα έρθουν για έλεγχο και αν τους κάνεις και μια επίδειξη των γνώσεων και της δουλειάς σου για να ντραπούν που ήρθαν

Γιαννη απο την αρχη προσπαθησα για το καλητερο γιατι μιας και καινουριος εκει δεν ηθελα μπελαδες εκτος απο εξαερισμο κτλ μεχρι και το κοπαδι μου μειωσα απο 100 πουλια εχουν μηνει 35 μονο. αλλα τερμα ως εδω δεν παω πουθενα!
εννοείται! Γράψ'τους "στα παλαιότερα των υποδημάτων σου" ! Δεν θα χαλάσεις εσύ το χόμπι σου ή μάλλον τον τρόπο ζωής που εσύ επέλεξες χωρίς ουσιαστικό λογο, παρα μόνο επειδή κάποιοι έχουν κόμπλεξ !
 
Τι θα γίνει πρακτικά; Θα τους ανοίξει η γυναίκα σου μόνη της πριν επιστρέψεις; Μήπως πρέπει να ζητήσεις να είσαι παρών; Επειδή δεν ξέρεις τι και πως και επειδή στην χώρα μας όλα λειτουργούν μέσω γνωριμιών, σε καμία περίπτωση να μην είναι μόνη της, να ζητήσει παρουσία τρίτων ατόμων, δικηγόρου ή φιλοζωικής ή έστω μαρτύρων.
Γιατί πολλές φορές άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.
 
Τι θα γίνει πρακτικά; Θα τους ανοίξει η γυναίκα σου μόνη της πριν επιστρέψεις; Μήπως πρέπει να ζητήσεις να είσαι παρών; Επειδή δεν ξέρεις τι και πως και επειδή στην χώρα μας όλα λειτουργούν μέσω γνωριμιών, σε καμία περίπτωση να μην είναι μόνη της, να ζητήσει παρουσία τρίτων ατόμων, δικηγόρου ή φιλοζωικής ή έστω μαρτύρων.
Γιατί πολλές φορές άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.
οχι θα το κανονησει μονη της την επομενη βδομαδα να τελειωνουμε...
Έχεις κάποιον γνωστό σου δικηγόρο να συμβουλευτείς τηλεφωνικά;
ολα εχουν παρει το δρομο τους 2 δηκιγορους... Πρωτα τα αποτελεσματα ομως
 
ολα εχουν παρει το δρομο τους 2 δηκιγορους... Πρωτα τα αποτελεσματα ομως
Σταμάτη μου αν μου επιτρέπεις, τον δικηγόρο τον χρειάζεσαι πριν συντάξουν αυτοί την αναφορά, ώστε να δουν ότι δεν μπορούν να γράψουν άλλα αντ' άλλων και πρέπει να είναι τυπικοί και αληθείς στις αναφορές τους.
Μετά αν υποθέσουμε ότι κάνουν αρνητική αναφορά, θα είναι επίπονος ο αγώνας αντιμετώπισης τους.
Σκέψου το αυτό που σου λέω. Αν έχετε καλέσει δικηγόρο, να δεις τι φρόνιμα θα κάνουν τον έλεγχο. Έτσι νομίζω εγώ, τι να πω κιόλας...
 
ο χωρος ειναι 50 τμ ανακενησμενος φετος μου κοστησε κοντα στα 3000 ευρ και εγινε για να μην βαλω τα καναρινακια μου σε ενα κρυο τσιμεντο καποιες φωτο για να μου πειτε και εσυς το ποσο ακαταληλος ειναι

Μαρια μου ας ερθουν γιατι οπως μας ειπαν απο το τηλεφωνο θελουν να δουν αν εχω αγριοπουλα στην κατοχη μου που αυτο ειναι παρανομο και αυτο τους ενδιαγερει ποιο πολυ, και θα συνταξουν και εκθεσει για τα συμερασματα τους και γω μετα θα τη τοιχοκολισω στην πορτα να την καμαρονουν !1
 

Συνημμένα

  • IMG_20151224_132212.webp
    IMG_20151224_132212.webp
    19,2 KB · Προβολές: 125
  • IMG_20151224_132225.webp
    IMG_20151224_132225.webp
    28,7 KB · Προβολές: 106
  • IMG_20160116_125321.webp
    IMG_20160116_125321.webp
    20,2 KB · Προβολές: 118
  • IMG_20160116_125430_1.webp
    IMG_20160116_125430_1.webp
    10,1 KB · Προβολές: 118
  • IMG_20160116_125348.webp
    IMG_20160116_125348.webp
    9,3 KB · Προβολές: 115
  • IMG_20160116_125308.webp
    IMG_20160116_125308.webp
    22,3 KB · Προβολές: 118
Δεν νομίζω πως θα βρεθεί νοήμων άνθρωπος να πει κάτι αρνητικό για τον χώρο που βλέπουμε στις φωτογραφίες. Τα αρχικά παράπονα όμως δεν κατάλαβα ποια βάση είχαν; Τη δήθεν φασαρία, τη μυρωδιά τι ακριβώς; Οφείλουν να σου πουν τον λόγο της καταγγελίας νομίζω.
 
δεν υπαρχει λογος για αυτο τρελονομαι, στην αρχη λεγανε μπουρδες μεχρι που τωρα τελευταια δεν τους βρομανε τα πουλια αλλα το καναβουρι!
 
ενα λογαριασμο ΕΥΔΑΠ τους ζητησα για να κανω ετοιση να βαλω νερο και δεν μου το δωσανε (εγω ομως εβαλα) και μεχρι να βρω την ακρη γιατι κανενας δεν με πυστευε απο την υπηρεσια οτι δεν μου δηνουν ενα αποκομα λογαριασμου κουβαλαγα το νερο με τα μπετονια,
 
Εγώ έχω μία συγκάτοικο που έχει εμμονή μαζί μου και βρήκε αφορμή τις γάτες μου για να λέει διάφορα.
Στην αρχή και για πολλά χρόνια από το 2004 μέχρι πέρσι, την πήγαινα χαλαρά κι ευγενικά και με θεώρησε βλαμμένη. Πέρσι κάποιο αδέσποτο της γειτονιάς είχε κάνει εμετό στον κήπο και έκανε φασαρία ότι προέρχεται από τις δικές μου που βρίσκονται στο διαμέρισμα 😱 .
Είπα από μέσα μου 11 χρόνια αρκετά. Τι είπα απ' έξω μου; " ουστ", τίποτ' άλλο. Από τότε με βλέπει και ευτυχώς στρίβει.
 
Back
Top