Ασθένειες Λερωμένη αμάρα και διάρροια σε zebra

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα! Εδώ και δύο τρεις μέρες βλέπω τη ζεμπρινα μου να έχει λερωμενη αμαρα και διάρροια. Τι μπορεί να είναι ? Από διάθεση καλύτερα από ποτέ, τρώει πίνει, μπανιαριζεται και δε σταματά το κελαηδήμα. Δε δείχνει κάποιο άλλο συμπτώμα ασθένειας🤔
 
Να υποθέσω ότι οι κουτσουλιές είναι επίσης διαρροϊκές στον πάτο του κλουβιού, σωστά;

Ποια ακριβώς είναι η διατροφή του την τελευταία εβδομάδα;

Σε τι χώρο βρίσκεται το πουλί;
 
@Stavros Αρχικά οι κουτσουλιές δεν είναι όλες ίδιες. Για παράδειγμα μπροστά στα μάτια μου έκανε διάρροια και λερωθηκε η αμαρα της. Δεν ξέρω για κανονικές κουτσουλιές αλλά όταν κάνει διάρροια η κουτσουλιά κολλάει στην αμαρα της, μόνο το υγρό βγαινει. Η διατροφή τους είναι ίδια (λαχανικά, αυγοτροφη, αυγό, και σπόροι). Σήμερα το πρωί βέβαια τους έδωσα Kale αλλά και άλλες φορές τους έδινα και δεν την πείραζε. Ίσως φταίει που προχτές έμεινε το αυγό 1 ώρα παραπάνω δλδ 5 ώρες και φοβάμαι μην αλλοιωθηκε και την πείραξε. Το κλουβί βρίσκετε στο μπαλκόνι και δεν το χτυπά αέρας. Μήπως τη πείραξε ότι το πρωί έχει 37 και το βραδυ 20?Αλλα ο αρσενικός δεν έχει τπτ. Μήπως είναι κάτι εσωτερικό?(σκουλήκι και τέτοια)
 
Βγάλε μια φωτογραφία που να φαίνεται καθαρά η κοιλιά με παραμερισμένα τα πούπουλα από το στήθος μέχρι την ουρά και μια που να φαίνονται οι κουτσουλιές σε καθαρή λευκή κόλλα Α4.

Σταμάτησε όλα τα έξτρα στη διατροφή και δίνε μόνο σπόρους και καθαρό νερό για τρεις ημέρες. Αν παρατηρήσεις αλλαγές, ενημέρωσε μας, διαφορετικά τα λέμε και πάλι μετά από τρεις ημέρες.
 
Ορίστε
 

Συνημμένα

  • IMG-9cf04c20e8ec6b46534db877f0d1959b-V.webp
    IMG-9cf04c20e8ec6b46534db877f0d1959b-V.webp
    58,5 KB · Προβολές: 30
  • IMG-df8d8a602d3c909bc03fa97219b49826-V.webp
    IMG-df8d8a602d3c909bc03fa97219b49826-V.webp
    100 KB · Προβολές: 32
Παναγιώτη, οι φωτογραφίες πρέπει να είναι όπως αυτές εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/

Πρέπει δηλαδή να βρέξεις με νερό τα δάχτυλά σου και να παραμερίσεις δεξιά και αριστερά τα πούπουλα σε όλη την περιοχή μέχρι να φανεί καθαρά το στήθος και η κοιλιά. Διάβασε τις οδηγίες που συνοδεύουν τις φωτογραφίες στον σύνδεσμο ^ και θα καταλάβεις.
 
Από χτες η θυληκιά μου είναι περδίκι! Μάλλον κάτι την πείραξε απο τα φαγητά που τις έδωσα και είχε διάρροια. Τέλος καλό όλα καλά👍Σήμερα τους έβαλα και φωλιά οπότε ελπίζω αυτή τη φορά σε νέα μέλη ❤️️️️️
 
Back
Top