Ασθένειες Παπαγαλάκι με λερωμένη η αμάρα, είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angel12
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Niva99 το έχω 4 μερες μονο δεν θέλω να το τρομάξω από τρ ακόμα δεν με έχει συνηθίσει δεν μπορώ να του αλλάξω κλουβι ακομα προς το παρον του δίνω σπορακια θα ρωτήσω και τον γιατρό όταν το παω αμα ειναι σιγά σιγά να του δίνω και φρουτα
 
@Angel12 Θα πρέπει να του δίνεις λαχανικά καθημερινά καθώς αποτελούν το 40% της διατροφής ενός παπαγάλου. Φρούτα 1-2 φορές την εβδομάδα μόνο καθώς έχουν υψηλά ποσοστά ζάχαρης.
 
Οι συστασεις για το κλουβι ειναι προς την σωστη κατευθυνση σε καθε περιπτωση . Αλλα προς το παρον εχεις το κοστος του γιατρου μπροστα σου και αν κοιταξεις να προχωρησεις σε ολα τα εξοδα μαζι μπορει να ειναι επωδυνο οικονομικα και σπουδαζεις σε αλλη πολη απο το πατρικο σου.. Θα δεις και μονη σου διαβαζοντας τι τυπους κλουβιων χρειαζονται τα budgies και τις διατροφικες τους αναγκες.
Προς το παρον

α)απο την φωτογραφια φαινεται οτι κλασσικα στο μαγαζι σου πουλησαν την τροφη την συσκευασμενη σε διαφανη συσκευασια την "δικη" τους. Οταν τελειωσει θα ηταν καλονα παρεις μια καλυτερη.. επωνυμη και οχι του μαγαζιου.

β)το νερο του δειχνει τοποθετημενο σε ασχετη θεση με τα κλαδακια και δεν ξερω κατα ποσο ειναι βολικη θεση για να φτασει να πιει.Μπορει να φταιει και η γωνια ληψης της φωτο η να μην βλεπω κατι εγω..το πιθανοτερο :-)

γ)τα πλαστικα "κλαδακια" πατηθρες θεωρητικα ειναι υποδεεστερα απο αρκετα αλλα που υπαρχουν στην τεραστια αγορα των pet shop αλλα δεν θα παθει τιποτα εκτιμω για καποιες μερες 'η εβδομαδες να μεινει με αυτα μεχρι να καταληξεις στο οποιο αλλο τελικο κλουβι

δ)Τελος κατω μεταξυ σχαρας και "λεκανης" του κλουβιου διακρινω καποιο ειδος πλαστικου υλικου?

Ευχαριστω
 
@Angel12 προσοχη λιγο να μην φτανει να τσιμπολογησει το πλαστικο ομως γιατι καλο δεν θα του κανει
Δεν λερωνεται κατα λαθος οταν κατεβαινει στην σχαρα για να εξερευνησει και αθελα του ακουμπαει στις δικες του ακαθαρσιες λογω μικρης αποστασης της σχαρας με το αλουμινοχαρτο..ετσι?
Ειναι δηλαδη σχαρα και απο κατω απευθειας αλουμινοχαρτο? και πως θα απορροφάει το υγρο μερος της κουτσουλιας? το λεω γιατι πολυ γρηγορα θα μυρισει ασχημα και θα ειναι κακο και για σενα στον χωρο.
Εγω θα εκανα ενα νεο τηλεφωνημα στο γιατρο διευκρινιστικά.
Δεν καλυπτεται αν βαλεις για υποστρωμα σελιδες λευκες α4 και τις δει στην επισκεψη? γιατι προτεινε αλουμινοχαρτο χωρις καμια δυνατοτητα να απορροφησει υγρα?

Μηπως υπαρχει καποια αποσταση σχαρας με το αλουμινοχαρτο και λεω ασυναρτησίες? Δεν φαινεται καθαρα στην φωτο.sorry
 
Ναι υπάρχει απόσταση δεν μπορεί να λερωθεί με τίποτα επίσης μου είπε να βάλω αλουμινόχαρτο γτ Τετάρτη θα το παω να το δει και είπε θέλει να δει ακριβώς τις κουτσουλιες
 
Ναι υπάρχει απόσταση δεν μπορεί να λερωθεί με τίποτα επίσης μου είπε να βάλω αλουμινόχαρτο γτ Τετάρτη θα το παω να το δει και είπε θέλει να δει ακριβώς τις κουτσουλιες
Τέλεια ναι με αλουμινόχαρτο! Στον Σαντορινέο θα πας;
 
@Angel12 χαχα καλά κατάλαβα! Κάνει πολύ καλή εξέταση και ρώτα ότι θέλεις θα σου απαντήσει σε όλα! Πιθανόν να σου πει να μην δίνεις λαχανικά και τέτοια είναι το μόνο στο οποίο διαφωνούμε!! Θα δίνεις κανονικά
 
@meniam χαχαχα ε εντάξει μπορεί απλα να μην του δίνω κάθε μέρα βλέπω ότι καθαρισε την αμαρα πριν λίγο το είδα αλλά οι κουτσουλιες είναι πρασινες θα το παω για καλό και για κακό να είμαι σίγουρη
 
@meniam χαχαχα ε εντάξει μπορεί απλα να μην του δίνω κάθε μέρα βλέπω ότι καθαρισε την αμαρα πριν λίγο το είδα αλλά οι κουτσουλιες είναι πρασινες θα το παω για καλό και για κακό να είμαι σίγουρη
Σίγουρα να το πάς
 
Το πηγα εχθες το παπαγαλακι τελικά γτ ανησυχησα ο γιατρος ειπε οτι ειναι υγιέστατη και μου εδωσε προβιοτικά να της δίνω προληπτικα και μήλο ξυλο για να μην παθει κτ και επισης μου είπε να μην το βγαζω στο μπαλκόνι για να μην κολλήσει κτ🙂
 
Καλησπέρα, πάντα καθυστερημένη, αλλά επειδή έχω μπάτζι με χρόνιο πρόβλημα κοπρόλιθων, είναι σημαντικό να γινουν εξετάσεις κοπράνων, μικροσκοπικές και καλλιέργιες, γιατί ζώα θηράματα όπως τα μικρά πτηνά έχουν την εκπληκτική ικανότητα να κρύβουν συμπτώματα μέχρι τελευταίας. Καλά τα προβιοτικά κιαι το μηλόξιδο, αλλά αν είναι κοκκίδιο ή μεγαβακτήριο δεν επαρκεί με κανενα τρόπο. Και ναι, φυσικά ποτέ έξω χωρίς επίβλεψη. Περαστικά
 
@Nausicaa οι κουτσουλιες εξετάστηκαν στο μικροσκόπιο όπως είπε! Βέβαια εννοείται πως με μια καλλιέργεια σε εργαστήριο θα είμασταν σίγουροι ότι όλα είναι οκευ
 
Το πηγα εχθες το παπαγαλακι τελικά γτ ανησυχησα ο γιατρος ειπε οτι ειναι υγιέστατη και μου εδωσε προβιοτικά να της δίνω προληπτικα και μήλο ξυλο για να μην παθει κτ και επισης μου είπε να μην το βγαζω στο μπαλκόνι για να μην κολλήσει κτ🙂
Καλημερα. Εγινε οντως εξεταση στο μικροσκοπιο? δεν αναφερεται κατι τετοιο στην απαντηση.Λογικα θα εγινε βεβαια 😀
 
@Nausicaa οι κουτσουλιες εξετάστηκαν στο μικροσκόπιο όπως είπε! Βέβαια εννοείται πως με μια καλλιέργεια σε εργαστήριο θα είμασταν σίγουροι ότι όλα είναι οκευ
Δεν βλέπω πουθενά να το λέει ότι εξετάστηκαν στο μικροσκόπιο, αλλά σαφώς δεν επαρκεί. Μη φυσιολογικές κενώσεις είναι ένας από τους βασικότερους δείκτες άρρωστου πτηνού. Θα έστελνα δείγμα σε κέντρο με δυνατότητα περαιτέρω επεξεργασίας.
 
έβαλα αλουμινόχαρτο όπως μου είπε ο γιατρός για να δει τις κουτσουλιες
Το αλουμινόχαρτο μπαίνει για να μπορέσει να τις δει στο μικροσκόπιο.

Σίγουρα όμως συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να γίνει και καλλιέργεια
 
@Nausicaa πλέον η αμαρα του δεν είναι λερωμένη γενικά μου είπε ο γιατρός ότι άμα έχει κτ θα το καταλάβεις από τις κουτσουλιες ή άμα έχει κενά στο φτέρωμα του ή άμα κάθεται φουσκωμενο δεν εχ3θ τίποτα από τα τρια
 
@Nausicaa πλέον η αμαρα του δεν είναι λερωμένη γενικά μου είπε ο γιατρός ότι άμα έχει κτ θα το καταλάβεις από τις κουτσουλιες ή άμα έχει κενά στο φτέρωμα του ή άμα κάθεται φουσκωμενο δεν εχ3θ τίποτα από τα τρια
To παπαγαλάκι μου δεν είχε τίποτα από αυτά, και πάλι ήταν βαριά άρρωστο. Μόλις δούμε ένα συμπτωμα, έστω και μία φορά, κάνουμε όλα τα τεστ γιατί τα πουλιά αυτά κρύβουν τα συμπτώματά τους. Αν βλέπατε τώρα τον Σκρουτζ θα λέγατε ότι είναι υγιέστατος. Αλλά δεν είναι, είναι βαριά άρρωστος και παίρνει ένα κοκτέιλ φαρμάκων.
 
Back
Top