Ασθένειες Λευκό σημάδι στο πόδι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Πριν λίγο διαπίστωσα ένα λευκό σημάδι στο πόδι αρσενικού καναρινιού. Το καναρίνι βρίσκεται στο μπαλκόνι. Η κλινική του κατάσταση είναι πολύ καλή. Κελαϊδάει κανονικά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Ισως να είμαι υπερβολικός. Δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω φωτο για να το δείτε.
Οποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
 
γεια σου red μηπως εχει και καποια ασπρα μικρα εξογκοματα; Τα τσιμπαει;απαντησε μου και θα σου απαντησω
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
Οχι δεν έχει μικρά εξογκόματα, ουτε τσιμπάει το πόδι του. Έχει ασπρίσει ένα κομμάτι. Είναι σαν να έχει φύγει μια φλούδα.
 
βαλε εαν ειναι ευκολο μια φωτογραφια ποσο χρονων ειναι το πουλακι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
Είναι 2 ετών. Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω φωτο.
 
μπορεις να βαλεις 5-6 ημερες epithol αφου προηγουμενος πλυνης τα ποδια του με ΦΟ 0.9% και τα στεγνωσης καλα με χαρτι κουζινας χρησιμοποιησε λιγη ποσοτητα αλοιφης προσοχη να μην ερθει σε επαφη με το πτερωμα του πτηνου κανε αυτα και ενημερωσε για την κατασταση του
 
Μετά απο 5 ημέρες χρήσης του epithol η κατάσταση δεν βελτιώθηκε. Το λευκό σημάδι στον ταρσό έγινε σαν καρουμπαλάκι και είναι σκληρό. Ταυτόχρονα η κνήμες του είναι σαν να έχουν χάσει φτερά.
Να συμπληρώσω οτι το καναρίνι κελαϊδάει κανονικά και είναι κινητικότατο.
 
λοιπον φιλε μου χωρις να μπορουμε να το δουμε λιγο δυσκολα τα πραγματα πoλυ πιθανον εφοσον δεν βελτιωθηκε με την χρηση της epithol να προκειτε για ουρικη αρθριτιδα ελειψη βιταμινης Α μολυνση απο σταφυλοκκοκους κτλ
οι συμβουλες που ακολουθουν αποτελουν προσωπικη εμπειρια και χρηση βιβλιογραφιας το ιδανικο θα ηταν να εξεταστη απο ειδικο πτηνιατρο
χορηγησε πολυβιταμινες η καλυτερα μονο Α για 15 ημερες
εαν η θρεπτικη κατασταση του πτηνου το επιτρεπει δωσε ελαφρια τροφη λιγοτερες πρωτεινες αυξησε το κεχρι και λιγο την βρωμη καθολου αυγοτροφη δωσε πρασινα λαχανικα και λιγο μηλο με μετρο
εφαρμοσε αυτα και παρακολουθησε την κατασταση του
 
  • Like
Αντιδράσεις: RED
Αποστόλη σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. Εγώ φοβήθηκα για ευλογιά αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αφου δεν έχω δει ποτέ κάποιο καναρίνι με την συγκεκριμένη αρρώστεια (έστω σε φωτο).
 
στην δερματικη μορφη της ευλογιας που ειναι και η πιο συχνη τα σπυρια εντοπιζονται στα δαχτυλα κοντα στα νυχια και στης γωνιες του ραμφους εχουν μεγεθος φακης και χρωμα φαιοκιτρινο
ακολουθουν 2 εικονες απο ουρικη αρθριτιδα και δερματικη ευλογια
 

Συνημμένα

  • P4290056.webp
    P4290056.webp
    8,1 KB · Προβολές: 103
  • P4290060.webp
    P4290060.webp
    10,7 KB · Προβολές: 107
  • Like
Αντιδράσεις: RED
Ορίστε και φωτο για να μπορέσετε να δείτε το προβλημα. Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε.
 

Συνημμένα

  • Picture 1 001.webp
    Picture 1 001.webp
    81,2 KB · Προβολές: 91
  • Picture 1 002.webp
    Picture 1 002.webp
    125,1 KB · Προβολές: 85
  • Picture 1 003.webp
    Picture 1 003.webp
    116,5 KB · Προβολές: 78
Back
Top