Ασθένειες Λιποθυμια και ταχυπαλμια σε καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν εχει κανει κανενα εμβολιο, για αυτο και δρν το βαζω μεσα στο σπιτι.
Γι αυτό ακριβώς κινδυνεύει αν ζει έξω. Πρέπει άμεσα να κάνει το πρώτο εμβόλιο και φυσικά μπορεί να κάνει μπάνιο αν το στεγνώσετε καλά.
 
Άσχετο με το καναρίνι αλλά και εγώ συμφωνώ για το κουταβάκι. Βάλτε το μέσα γιατί κάνει πολυ κρύο και είναι κουταβι! Εμβόλια δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα; Νομίζω πως πρέπει... Εγώ στην μικρή που την πήγα δύο μηνών της έκανε ολόκληρο το puppy εμβόλιο! Και τις δύο. Δόσεις! Φυσικά και θέλουμε φώτο του νέου μέλους! Να.σας.ζήσει! Ένα μέλος έρχεται ένα μέλος φεύγει... Έτσι είναι η ζωή δυστυχώς! ☹ αλλά αν δεν είχαμε τις λυπες και τις στεναχωριες δε θα εκτιμούσαμε τις όμορφες.στιγμές!
 
αλλά αν δεν είχαμε τις λυπες και τις στεναχωριες δε θα εκτιμούσαμε τις όμορφες.στιγμές!
Νεαρή στην ηλικία... αλλά με μεστή και ώριμη σκέψη. Για άλλη μια φορά μπράβο στην Αλίκη μας.
Δυστυχως μολις ειχαμε και αλλο λιποθυμικο επεισοδιο και σαν σπασμους. Το κατεγραψα σε βιντεο αλλα δεν μπορω να το ανεβασω απο το κινητο. Θα προσπαθησω οταν επιστρεψω να το ανεβασω, οχι γιατι πιστευω οτι θα ζει το πουλακι αλλα για να ενημερωνεστε και εσεις για παρομοιακατασταση (ελπιζω να μη χρειαστει ποτε σε κανεναν)

Νομιζω πως το καλυτερο για το πουλακι θα ειναι να "φυγει"... λυπαμαι που το λεω αλλα παιδευεται παρα πολυ και δεν μπορω να το βοηθησω.
Όταν αποφασίζει η φύση ο άνθρωπος θα πρέπει να σέβεται τις αποφάσεις της και να μαθαίνει από αυτές...
 
Εύχομαι να σωθεί το πουλάκι φίλε. Πραγματικά κρίμα να το βλέπεις να σβήνει. Προσπάθησε να κάνεις ότι μπορείς και ότι σε φωτήσει ο θεός. Τουλάχιστον να μην έχεις τύψεις αργότερα και να ξέρεις ότι εσύ προσπάθησες. ☹
 
Το πουλακι μας αφησε αποψε. Να πω την αληθεια στεναχωρεθηκαμε πολυ αλλα απο την αλλη πλευρα αυτη η εικονα της λιποθυμιας ηταν τοσο σοκαριστικη που ανακουφιστικαμε, για εκεινο καταρχην και μετα και για εμας. Οσο για το κουταβακι.. Παιδια πραγματικα μεχρι προχθες δεν ξεραμε οτι θα αποκτουσαμε σκυλακι και για αυτο ακριβως δεν εχουμε προλαβει να ενημερωθουμε. Πρωτη φορα θα εχουμε σκυλο και να σκεφτητε ουτε το λουρακι που του πηραμε δεν ξερουμε πως φοριεται και ψαχνουμε πληροφοριες απο το ιντερνετ.Αυτοι που το ειχαν μας ειπαν οτι το πρωτο εμβολιο πρεπει να το κανει 3 μηνων. Τωρα που θα επιστρεψουμε θα επισκευθουμε κτηνιατρο να μας πει 2 πραγματα. Εννοειτε θα σας την δειξουμε. Παντως, επειδη ξεφυγα απο το θεμα σας ευχαριστοτμε πολυ για την βοηθεια και ευτυχως δεν κρατησε πολυ, οπως την πρροηγουμενη φορα. Να ειστε καλα.
 
Κρίμα για το πουλάκι αλλά αναπαύθηκε τι να πεις, έτσι είναι η ζωή μια πνοή.
Για το σκυλάκι άνοιξε θέμα εδώ petbirds.gr/community/forums/chit-chat.26/ και μπορείς να πάρεις βοήθεια και ενημέρωση από αρκετούς από εμάς που έχουμε κάποια σχέση με σκυλιά και κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ μετά.
Πάντως μπράβο που υιοθετήσατε ένα αδεσποτάκι και του δώσατε ευκαιρία ζωής. Να σας ζήσει!
 
Λυπάμαι πολύ! Αλλά τουλάχιστον ηρέμησε η ψυχούλα μωρέ... Και πάλι όλη τη ζωή του ήταν τυχερό που ήταν στα χέρια σου και γνώρισε τόση αγάπη και φροντίδα!

Καλό σου ταξίδι μικρούλη! ☹
 
Ανεβαζω βιντεακι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτό ήτανε το καναρίνι που έφυγε; Κρίμα ρε φίλε ☹
 
Ναι δυστυχώς παιδιά. Αυτό πάθαινε και μετά συνερχόταν. Το έπαθε 3 φορές. Για αυτό έλεγα καλύτερα που ''έφυγε''. Τι μπορεί να ήταν άραγε; Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα επιδεινώθηκε η υγεία του.
 
Μακάρι να ήξερες τί έφταιγε και να το έσωνες αλλά κάποιες φορές δύσκολα βρίσκεις αυτό που φταίει.
 
Ναι δυστυχώς παιδιά. Αυτό πάθαινε και μετά συνερχόταν. Το έπαθε 3 φορές. Για αυτό έλεγα καλύτερα που ''έφυγε''. Τι μπορεί να ήταν άραγε; Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα επιδεινώθηκε η υγεία του.
Αν το ταυτίσουμε με τις ανθρώπινες συμπεριφορές... κρίση υπογλυκαιμίας, εγκεφαλικό αιμάτωμα... κλπ... καλύτερα που έφυγε.
Η φύση γνωρίζει καλύτερα.
 
Η φύση γνωρίζει καλύτερα.
Γι αυτό το τελευταίο, θα μου επιτρέψεις να τηρώ τις επιφυλάξεις μου.. Τι φταίνε αθώες ψυχούλες (κάθε μορφής) να τυρρανιούνται;
 
Γι αυτό το τελευταίο, θα μου επιτρέψεις να τηρώ τις επιφυλάξεις μου.. Τι φταίνε αθώες ψυχούλες (κάθε μορφής) να τυρρανιούνται;
Έχεις δίκιο... αλλά μιλάω για απόφαση που "εκτελέστηκε"...
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι οι φίλοι που μου το έδωσαν μου είπαν προχθές ότι και τα δικά τους πουλιά παθαίνουν τέτοιες κρίσεις όταν τρομάζουν ή αν τα βγάλουν φωτογραφία με φλάς αλλά δεν έχουν χάσει κανένα πουλάκι 👎
 
Ξέχασα να αναφέρω ότι οι φίλοι που μου το έδωσαν μου είπαν προχθές ότι και τα δικά τους πουλιά παθαίνουν τέτοιες κρίσεις όταν τρομάζουν ή αν τα βγάλουν φωτογραφία με φλάς αλλά δεν έχουν χάσει κανένα πουλάκι 👎
Άλλο να στρεσαριστεί το πουλί από φωτογράφιση κλπ... κι άλλο αυτού του είδους οι κρίσεις.. ας το δούνε λίγο και οι υπόλοιποι της παρέας σου.
 
Back
Top