Ασθένειες Μάλλον άρρωστη κανάρα αλλά τι να έχει?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xtou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xtou

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2007
Μηνύματα
30
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
Καλησπέρα και πάλι,


Το ένα κόκκινο θηλυκό καναρίνι που έχω κάνει ένα περίεργο τιτίβισμα σαν να μιλάει από μέσα του (σαν να έχει κάποιο παράπονο). Είναι σχετικά δραστήριο και τρώει κανονικά. Παρόλα αυτά κάποιες στιγμές κάθετε και φουσκώνει και με το ράμφος του κάνει σαν κάτι να το τρώει και να ξύνετε. Γενικά το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι κάθετε και έχει μία καμπούρα και τα φτερά κατεβασμένα.

Ξέχασα να πω ότι είναι πολύ συχνά το κάτω μέρος του κλουβιού και σαν να τσιμπολογάει φαΐ από κάτω.
 
Στην πρώτη σου παρατήρηση,θα έλεγα αμέσως
οτι είναι η ομηλία, το κάλεσμα, του συντρόφου.
Εαν είναι σε οπτική επαφή με αρσενικό, πιστεύω
οτι κάνει προσκλήσεις, επιδείξεις και νάζια.
Το γεγονός οτι κάθεται κάτω και τσιμπολογάι
μου δίνει την εντύπωση οτι ψάχνει ασβέστιο
ακόμη και απο τις ακαθαρσίες. Το προετοιμάζεις
για ζευγάρωμα αυτό? πού έχεις το αρσενικό;
Υπάρχει σουπιοκόκκαλο;
Δεν είναι η περιγραφή σου πολύ σαφής.
-Μήπως παραμένει πολύ ώρα στον πάτο
και μάλιστα φουσκομένο; Κοιμάται κατα την
διάρκεια της ημέρας;
 
Εδώ και μια βδομάδα που τα έχω παρατηρήσει όλα αυτά το έχω απομακρύνει από τα υπόλοιπα οπότε δεν υπάρχει αρσενικό.
Γενικά δεν πρέπει να έχει κάτι αλλά όταν το βλέπω να κάνει έτσι και μετά από αυτό το ξύσιμο να κάθετε με κατεβασμένα φτερά ανησυχώ.


Κατάφερα να το περιχώ την ώρα που ξύνετε αυτό το κάνει 3 φορές την μέρα.

[youtube=youtube;XzsbLDqbUusyoutube]?XzsbLDqbUus[/MEDIA]
 
Μάλλον η κανάρα σου έχει εξωτερικά παράσιτα, γι αυτό άλλωστε και ξύνεται.Αυτό ακριβώς έκανε και ένα καναρίνι μου πριν ένα χρόνο. Πήγα λοιπον σε ένα πετ σοπ και μου είπαν να πάρω ένα σπρέυ για ψείρες και άλλα εξωτερικά παράσιτα(δεν θυμάμαι καθόλου ποιας εταιρείας είναι). Ομολογώ ότι έκανε αμέσως δουλειά! Ψέκασα και το κλουβί και το καναρίνι και μέσα σε λίγες μέρες όλα ήταν οκ. Προσπάθησε να εμπλουτίσεις την τροφή του καναρινιού με βιταμίνες και ασβέστιο. Επειδή δεν βρίσκω συχνά κόκαλο σουπιάς αγοράζω ένα μείγμα που περιέχει κόκαλα σουπιάς, κοχύλια και διάφορα άλλα τέτοια τα οποία αναμειγνύω με την τροφή τους ή ρίχνω και μερικά στην άμμο στον πάτο του κλουβιού,ώστε να παίρνουν πάντα το απαραίτητο ασβέστιο. Επίσης χρησιμοποιώ και ένα μείγμα από χορταράκια και βότανα απαραίτητα για τη διατροφή των πουλιών. Άμα σε ενδιαφέρει κάτι από τα παραπάνω πες το μου για να σου πω πιο συγκεκριμένα. Πάντως, για καλό και για κακό συμβουλεύσου και έναν κτηνίατρο ή καλύτερα πτηνίατρο. Ελπίζω να βοήθησα!
 
Δελτίο περιγραφής φυσικής - κλινικής κατάστασης του πουλιού επισης ποια ειναι η θρεπτικη κατασταση του πουλιου αυτο διαπιστωνεται ευκολα ψιλαφοντας το στηθος του δεν πρεπει να ειναι εμφανη το κοκκαλο του στερνου
 
επισης ποια ειναι η θρεπτικη κατασταση του πουλιου αυτο διαπιστωνεται ευκολα ψιλαφοντας το στηθος του δεν πρεπει να ειναι εμφανη το κοκκαλο του στερνου

Συμφωνώ και μια και θα πιάσεις το πουλί κοίτα στα φτερά του μήπως εντοπίσεις μαύρα στιγματα (κυρίως στην πλάτη ανάμεσα στα φτερά και στο στέρνο και στην κάτω επιφάνεια των φτερών). Επιπλέον το βράδυ σκέπασε το κλουβί με ένα άσπρο πανί και το πρωϊ δες αν υπάρχουν καφέ ή μαύρα στίγματα.
 
Καλημέρα

βλέποντας το βιντεάκι δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό. Τα πουλιά είναι φυσιολογικό μερικές φορές την ημέρα να καθαρίζουν τα φτερά τους, να κάνουν μπάνιο ακόμη και όταν δεν υπάρχει μπανιέρα (από την ποτίστρα) και να "χαλαρώνουν" ειδικά προς το απόγευμα.

Όπως λεν οι φίλοι παραπάνω, μπορείς να κάνεις κάτι για τις ψείρες και να ελέξεις το στήθος μήπως είναι αδύνατο.
 
Το είδα κι' εγώ το βίντεο και πριν
απ' όλα θέλω να πώ οτι είναι ο
καλλύτερος τρόπος για έχουμε όλοι
την ίδια εικόνα του πουλιού εμπρός μας.
Αυτό που φαίνεται στο βίντεο είναι μια περιποίηση
πτερώματος και τίποτε άλλο.Αν προσέξατε, πέρασε
και απο το ορροπύγιο πριν ασχοληθεί με το φτερά
του στήθους. Κάτι που δεν θα έκανε ποτέ κάποιο
πουλί που πάσχει απο εψωπαράσιτα. Δεν θα ήθελε
να μεταφέρει "τροφή" στους ξενιστές του.
Κάτι ακόμα. Ενα προσφηλές μερος των παρασίτων
είναι οι "μασχάλες". Είδατε να ασχολείται καθόλου μ' αυτές;
 
αυτη την αντιδραση εκανε ενα δικο μου πουλι πριν 2 χρονια περριπου και παρολο που ειμαι σχολαστικος παρα πολυ με την καθαριοτητα ειχε ψειρες για ριξε μια ματια
 
Back
Top