Ασθένειες Μάλλον άρρωστη καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημέρα παιδιά.
Όπως όλοι γνωρίζεται έχω μια καρδερίνα μεγάλη σε ηλικία, 8μιση χρονών.
Ακόμα δεν έχει τελείωσει την πτερόροια..
Τις τελευταιές 3 μέρες είναι λίγο αδιάθετη, κάθεται στο κάτω κλαδάκι που δεν είναι ιδιαίτερα ψηλά, στο ύψος της σακούλας δηλαδή και κάθεται εκεί..
Οι κουτσουλιές της είναι κανονικές αλλά και καμιά φορα πιο υγρές.
Της έβαλα σήμερα μια πολυβιταμίνη στο νερό..boggena multi-vit..
 
Κοιλιά είδες; Τι διατροφή ακολουθείς;
 
Κοιλιά είδες; Τι διατροφή ακολουθείς;

Η κοιλιά της είναι κανονική..όπως πρέπει να είναι..
Η διατροφή της είναι versele-laga μίγμα σπόρων για άγρια πουλιά και αυγοτροφή versele-laga.
Στάυρο, υπάρχει περίπτωση λόγο γύρανσης να πονάει και να κάθεται κάτω;
Πάντως με το που με δει ανεβαίνει πάνω
 
Δεν πονάνε τα γηρατειά, αλλά τα προβλήματα που προκύπτουν λόγω γήρατος. Αυτό ψάχνουμε στην ουσία να βρούμε, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Να κοιτάξεις τα πόδια της και κυρίως τις αρθρώσεις εάν είναι σε καλή κατάσταση. Εάν δεν φουσκώνει μάλλον δεν πονάει ή ασθενεί αλλά έχει μια γενικότερη εξάντληση, λόγω γήρατος αυτό. Δεν μου φαίνεται πολύ πιθανόν πάντως να συμβαίνει το δεύτερο, μιας και είναι νωρίς για κάτι τέτοιο.
 
Δεν πονάνε τα γηρατειά, αλλά τα προβλήματα που προκύπτουν λόγω γήρατος. Αυτό ψάχνουμε στην ουσία να βρούμε, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Να κοιτάξεις τα πόδια της και κυρίως τις αρθρώσεις εάν είναι σε καλή κατάσταση. Εάν δεν φουσκώνει μάλλον δεν πονάει ή ασθενεί αλλά έχει μια γενικότερη εξάντληση, λόγω γήρατος αυτό. Δεν μου φαίνεται πολύ πιθανόν πάντως να συμβαίνει το δεύτερο, μιας και είναι νωρίς για κάτι τέτοιο.

Καθαρισα ολα τα πουλακια το πρωι..
οποτε τσεκαρα τωρα ξανα κουτσουλιες και λοιπα..
Την ειδα να καθεται στο πανω ξυλακι με το κεφαλι προς τα μεσα και λιγο φουσκωμενη.. Κουτσουλιες υγρες και λιγο χοντρες.. Εντερικα να ειναι;
Τα ποδια της ειναι σαν να ειναι μικρου παιδιου.. Πολυ απαλα..
 
Την ειδα να καθεται στο πανω ξυλακι με το κεφαλι προς τα μεσα και λιγο φουσκωμενη
Πόσες μέρες το κάνει αυτό; Είναι ολόκληρη την ημέρα έτσι;

κουτσουλιες υγρες και λιχο χοντρες.. Εντερικα να ειναι;
Δυστυχώς μέσω περιγραφής δεν μπορώ να ξέρω Βασίλη. Από φωτογραφία και είνα δύσκολο να αντιληφθείς λεπτομέρειες. Φοβάμαι όμως ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον φωτογραφία κοιλιά, κουτσουλιές.

Την πολυβιταμίνη συνέχισε την. Στη διατροφή μόνο σπόρους. Όχι λαχανικά, όχι αυγοτροφή.
 
Πόσες μέρες το κάνει αυτό; Είναι ολόκληρη την ημέρα έτσι;


Δυστυχώς μέσω περιγραφής δεν μπορώ να ξέρω Βασίλη. Από φωτογραφία και είνα δύσκολο να αντιληφθείς λεπτομέρειες. Φοβάμαι όμως ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον φωτογραφία κοιλιά, κουτσουλιές.

Την πολυβιταμίνη συνέχισε την. Στη διατροφή μόνο σπόρους. Όχι λαχανικά, όχι αυγοτροφή.


Στάυρο δεν γνωρίζω πόσες μέρες είναι έτσι λόγο στρατού..3 μέρες εγω την βλέπω έτσι αλλά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο για να καταλάβω τι έχει.. και έτσι την πάτησα..
Δεν δίνω τίποτε άλλο στην διατροφή της εκτός από αυτά που σου είπα παραπάνω..
Την έβαλα μέσα στο σπίτι τώρα..
Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λιγάκι..
 
Στάυρο έκανα μια προσπάθεια τώρα να την ξαναπιάσω.. Αλλά έχω πρόβλημα τώρα..
Την έπιασα πριν να δω την κοιλιά της για αν έχει καρίνα και έχει νευριάσει τώρα και μου κανει επιθέσεις. Σκέψου οτι περνάω μόνο το χέρι μου από το κλουβί και πετάγεται να με τσιμπήσει..
Οπότε θα ανεβάσω μόνο τις κουτσουλιές της..

111rsz_20151010_115650 (900 x 506).webp 222rsz_20151010_115715 (900 x 506).webp
 
Η καρδερίνα δεν έχει δύναμη να σπάσει τους σπόρους άρα δεν τρώει, να της βάλεις μαλακή τροφή
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Η καρδερίνα δεν έχει δύναμη να σπάσει τους σπόρους άρα δεν τρώει, να της βάλεις μαλακή τροφή

Μια χαρα τρωει η καρδερινα..σημερα την καθαρισα και μετα απο λιγο τραβηχτηκαν οι φωτογραφιες..
 
Μια χαρα τρωει η καρδερινα..σημερα την καθαρισα και μετα απο λιγο τραβηχτηκαν οι φωτογραφιες..
Και εγώ από τις φωτο κατάλαβα ότι δεν τρώει εάν δεις καλυτέρα οι σπόροι πάνω στο χαρτί είναι ίδιοι με αυτούς που έχεις στην συσκευασία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Αυτή η εποχή είναι δύσκολη για τις καρδερίνες λόγω αύξησης των κοκκιδίων, στα οποία οι καρδερίνες είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες. Βάλτην σε στεγνό και ζεστό χώρο. Αν μπορείς να αυξήσεις την θερμοκασία θα την βοηθήσει. Καλή καθαριότητα και στεγνό κλουβί. Καθαρές πατήθρες. Μπορούν να βοηθήσουν τα αρωματικά βότανα, chia, foniopaddy.
 
Back
Top