Ασθένειες Μάλλον εγκεφαλικό σε καναρίνι

Παιδιά τέλος το σπαστίκο τικ! Απλά επειδή ο γλύκας το βράδυ δεν κοιμήθηκε κοιμάται τώρα όρθιος ή κάθεται λίγο πιο νωχελικός.. Αλλά φουσκωμένος δεν είναι!

Βραστό αυγουλάκι και νερό με χαμομήλι. Απλά δε ξέρω αν τρώει και αν πίνει νερό... Να τον ταίσω; Να του δώσω νερό με χαμομήλι με το ζόρι ή θα τον ζορίσω και θα στρεσαριστεί ξανά;

Πιστεύω την σκαπούλαρε ο μικρός μου! 😀 :D
Όχι τάισμα.. Θα φάει μόλις πεινάσει.
Πιστεύω πως θα το στρεσάρεις περισσότερο... και συνεπώς θα πάει προς το χειρότερο ενδεχόμενο.
Να ελέγχεις απόλυτα τη διατροφή του μέχρι να βρούμε τις αιτίες που τον έχουν φέρει σε αυτή την κατάσταση.
Κυρίως όλα όσα μπορεί να περιέχουν ζάχαρη.
 
Όχι τάισμα.. Θα φάει μόλις πεινάσει.
Πιστεύω πως θα το στρεσάρεις περισσότερο... και συνεπώς θα πάει προς το χειρότερο ενδεχόμενο.
Να ελέγχεις απόλυτα τη διατροφή του μέχρι να βρούμε τις αιτίες που τον έχουν φέρει σε αυτή την κατάσταση.
Κυρίως όλα όσα μπορεί να περιέχουν ζάχαρη.
Τελικά έφαγε μόνος του! Και σποράκια και την αυγοτροφή που έφτιαξα. Φρυγανιά, κουάκερ, αυγό, ρίγανη, δυόσμο, μηλαράκι και καρότο. Την κλασική που κάνω... Να μην του ξαναβάλω; Μόνο σποράκια και χαμομήλι;

Πάντως είναι πολύ καλύτερα! Κανένα τικ, κανένα κουσούρι. Ελέγχει απόλυτα τις κινήσεις και αντιδράει όταν πάω κοντά. Απλά φαίνεται αισθητά κουρασμένος και λαγοκοιμόταν όλη μέρα. Και εγώ τον άφησα... Έχει ανάγκη από ύπνο..
 
Τελικά έφαγε μόνος του! Και σποράκια και την αυγοτροφή που έφτιαξα. Φρυγανιά, κουάκερ, αυγό, ρίγανη, δυόσμο, μηλαράκι και καρότο. Την κλασική που κάνω... Να μην του ξαναβάλω; Μόνο σποράκια και χαμομήλι;

Πάντως είναι πολύ καλύτερα! Κανένα τικ, κανένα κουσούρι. Ελέγχει απόλυτα τις κινήσεις και αντιδράει όταν πάω κοντά. Απλά φαίνεται αισθητά κουρασμένος και λαγοκοιμόταν όλη μέρα. Και εγώ τον άφησα... Έχει ανάγκη από ύπνο..
Θα σου πρότεινα για 10-15 μέρες να μην έχεις αυγοτροφή στο μενού... Περισσότερο για να δούμε πως θα πάει.
Υπάρχουν πολλοί σπόροι (ως extra) στο μείγμα σπόρων τους, που καλύπτουν απόλυτα όλες τις ανάγκες του.
Μπορείς αυτές τις μέρες να του δώσεις πράσινα... κυρίως γλυστρίδα.
 
Αλίκη εύχομαι περαστικά σας καταρχήν. Έχε το νού σου όμως γιατί μου θυμίζει λίγο την περίπτωση του τελευταίου καναρινιού που έχασα. Δεν λέω, προς Θεού, ότι μπορεί να είναι το ίδιο πράγμα και να έχει την ίδια κατάληξη αλλά έχε το νού σου καλού κακού και έχε το μακριά από τα άλλα.
 
Θα σου πρότεινα για 10-15 μέρες να μην έχεις αυγοτροφή στο μενού... Περισσότερο για να δούμε πως θα πάει.
Υπάρχουν πολλοί σπόροι (ως extra) στο μείγμα σπόρων τους, που καλύπτουν απόλυτα όλες τις ανάγκες του.
Μπορείς αυτές τις μέρες να του δώσεις πράσινα... κυρίως γλιστρίδα.
Παντως πιο πολλα σπορακια τρωει απ οτι αυγο.. Δεν του ξαναδινω βραστο αυγο για λιγες μερες.. μηλο, πρασινα κ φυσικα σπορακια! Πλεον δεν κοιμαται το πρωι κ δεν ειναι φουσκωμενος απλα δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικος.

Αλίκη εύχομαι περαστικά σας καταρχήν. Έχε το νού σου όμως γιατί μου θυμίζει λίγο την περίπτωση του τελευταίου καναρινιού που έχασα. Δεν λέω, προς Θεού, ότι μπορεί να είναι το ίδιο πράγμα και να έχει την ίδια κατάληξη αλλά έχε το νού σου καλού κακού και έχε το μακριά από τα άλλα.
Αχιλλεα μου σ ευχαριστω πολυ! Το εχω διαβασει το θεμα σου. Εμενα ευτυχως ηδη απο την επομενη μερα ηταν πολυ καλυτερα! Τον παρακολουθω στενα και ελπιζω να μην χειροτερεψει! Ηδη ειναι πολυ καλυτερα! :D
 
Παντως πιο πολλα σπορακια τρωει απ οτι αυγο.. Δεν του ξαναδινω βραστο αυγο για λιγες μερες.. μηλο, πρασινα κ φυσικα σπορακια!
Αλίκη όχι μήλο... μόνο σπόρους και πράσινα.
 
Ο μικρούλης δείχνει να έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο! Τρώει σποράκια, πίνει και νεράκι (λογικά), δεν είναι φουσκωμένος, αντιδράει μια χαρά και ελέγχει τις κινήσεις του απλά δεν είναι όσο ζωηρός και κινητικός ήταν. Με φροντίδα και αγάπη πιστεύω θα επανέλθει!
 
Back
Top