Αναπαραγωγή Μάλωμα ή Βάτεμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paoki72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paoki72

PB Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
245
Πόλη
Πολύχρονο
ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΜΕ ΚΑΝΑΡΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΝΑΡΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΚΛΟΥΒΙΟΥ. ΝΑ ΤΑΙΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΡΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΑΛΩΜΑ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΑΤΕΜΑΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΩ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑχΚΑΝΑΡΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ.
 
Ας πιάσουμε τα πράγματα από την αρχή. Για να ζευγαρώσεις καρδερίνα με κανάρι θα πρέπει να έχεις εξασφαλίσει ότι τα πουλιά έχουν πρώτα γνωριστεί και μετά ότι είναι πυρωμένα. Στην κανάρα φαίνεται ότι είναι πυρωμένη από το σχήμα της κοιλιάς της. Παίρνει ένα σχήμα μυτερό. Τώρα μία καρδερίνα φαίνεται αν είναι πυρωμένη από την μύτη και τα πόδια της. Θα έχεις παρατηρήσει ότι στην μύτη της καρδερίνας υπάρχει μία μαύρη γραμμή. Όταν δεις ότι η μαύρη γραμμή εξαφανίζεται και τα πόδια της ασπρίζουν τότε το πουλί είναι πυρωμένο.Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και το χρώμα στην κανάρα. Πολλές καρδερίνες προτιμούν σκουρόχρωμες κανάρες.Αυτό έχει να κάνει περισσότερο με άγρια πουλιά που έχουν πρωτοζευγαρώσει στην φύση. Για μικρά που έχουν μεγαλώσει στο κλουβί ή έχουν γεννηθεί μέσα σε αυτό μπορεί να έχεις επιτυχίες και με ανοιχτόχρωμες θυληκιές. Εγώ να σου πω την αλήθεια προτιμώ φετινή καρδερίνα με περσινή κανάρα ώστε η κανάρα να ξέρει να στηνεται στην πρωτάρα καρδερίνα.Φυσικά τα πουλιά πρώτα έχουν γνωριστεί καλά, και είναι πυρωμένα. Το ότι κυηγάει η καρδερίνα σου την κανάρα μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν είναι πυρωμένη ή ότι δεν την ξέρει καλά και την θεωρεί εισβολέα.Ας τα δύο τρεις μέρες μαζί και θα καταλάβεις για ποιόν λόγο την κυνηγάει.
 
Back
Top