Αναπαραγωγή Μήπως είναι θέμα χρόνου το βάτεμα;

Εγω ξερω "εκτροφεις" που τωρα χωριζουν ζευγαρια για ζευγαρωμα! Αν ειναι δυνατον!
 
Αχχ βρε παιδι μου τι να πεις! Δηλαδη οπου μπαινει μπροστα το χρημα δεν λογαριαζεται τιποτα αλλο!
 
Αχχ βρε παιδι μου τι να πεις! Δηλαδη οπου μπαινει μπροστα το χρημα δεν λογαριαζεται τιποτα αλλο!
Νίκο δεν βγαίνει σ' αυτήν την περίπτωση αυτό το συμπέρασμα αν διαβάσεις όλες τις απόψεις και κυρίως αυτών που εκτρέφουν καρδερίνες.
 
Να σου το ευχηθώ...
Δυστυχώς δεν ξέρω όμως αν πρέπει χρονικά πλέον να σου το ευχηθώ κι από καρδιάς.
Κώστα ξέρω πως αισθάνεσαι..
Το έχω ζήσει αρκετές φορές στο παρελθόν..
Όμως κινείσαι λάθος... Τραγικά λάθος θα έλεγα...
Τραγικά λάθος που πιθανόν να στοιχίσει ζωές...
Τις ζωές όχι απαραίτητα αυτών που πιθανολογείς πως έρχονται που έτσι ή αλλιώς κινδυνεύουν... αλλά αυτών που ζορίζεις για να σου τις φέρουν.
Σε παροτρύνω να σταματήσεις κάθε προσπάθεια.. Έστω ολοκλήρωσε αυτή που υπάρχει... αλλά μετά σταμάτησε.
Αν θέλεις μπορούμε παρέα να σχεδιάσουμε αργά το χειμώνα μια καλή εκτροφική προσπάθεια...
Τι λες;
Κύριε Γιάννη δεν αισθάνομαι ότι έχω αποτύχει για φέτος..Ίσα ίσα που έν μέρη έχω φτάσει τους στόχους μου αφού κατάφερα να κάνω αναπαραγωγή τα δικά μου ιθαγενή. Τα φλώρια μου έκαναν δύο γέννες και έχω φτάσει στο σημείο οι καρδερίνες μου να έχουν φωλιά και να ζευγαρώνουν.Αυτό για εμένα λέει πολλά και δεν θα ζόριζα σε καμία περίπτωση τους γεννήτορες μου. Δεν έχω σκοπό το κέρδος από δύο ζευγάρια αλλά την επίτευξη στόχων. Και συνεχίζω ακόμα με τις καρδερίνες αφού γνωρίζω ότι τώρα βρίσκονται στο peak τους.
Και σίγουρα θα ήθελα να με βοηθήσετε να σχεδιάσουμε το χειμώνα την καινούργια εκτροφική προσπάθεια.
 
είναι στο φορτε τους …

Πως να μην είναι, αφού ο καιρός έως τώρα είναι καλύτερος και από την Άνοιξη. Θυμάστε τις θερμοκρασιακές διακυμάνσεις της Μεγάλης Εβδομάδας; Μας ρήμαξε φέτος τους εξωτερικούς...
 
υπάρχουν κάποια νεότερα από το ζευγάρι μου.. Και μαζί ζητάω εκ νέου την άποψη σας..
το προηγούμενο σ/κ είδα αρκετά βατέματα μέχρι και Κυριακή απόγευμα.
Δευτέρα η θυληκιά έκανε το πρώτο αυγό μέσα στη φωλιά.
Τρίτη το δεύτερο αυγό στον πάτο σπασμένο,
Τετάρτη το τρίτο μέσα στη φωλιά
Πέμπτη στον πάτο.
Σήμερα τίποτα.
Το θέμα τώρα είναι ότι εχθές και σήμερα καθόταν όλη μέρα και τα ζέσταινε ενώ τα βράδια σηκώνεται από τη φωλιά και κάθεται από πάνω της. Την παρατήρησα σήμερα το απόγευμα και η στάση του σώματος της δείχνει σαν να έχει και άλλο αυγό για αύριο ενώ έφαγε αρκετό ασβέστιο.
Τι προτείνετε να κάνω;
Να της τα αφήσω μια δυο μέρες ακόμα να δω μήπως τα κλωσήσει πιο επίμονα ή να τα πάρω τώρα και να τα βάλω σε κανάρα;
 
Εγώ θα σου πρότεινα να τα βάλεις σε κανάρα...
Δεν έχεις βγάλει άλλα πουλιά... Οπότε σε κανάρα έχεις περισσότερη σιγουριά να τα βγάλει και να τα ταίσει... Και αυτό επειδή σε προβληματίζει η συμπεριφορά της καρδερίνας σου.
Αν τα βάλεις σε κανάρα θα σου πρότεινα... Να βάλεις άσπορα στην καρδερίνα σου... Δηλ. αντικατάσταση. Ετσι θα δεις την συμπεριφορά της για να έχεις μιά άποψη.Αν έχεις χωρίσει τον αρσενικό προτείνω να τα ενώσεις ώστε κατά την διάρκεια της επώασης να δεις και την δική του συμπεριφορά. Έτσι νομίζω θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με το ζευγάρι σου...
Μετά από μιά βδομάδα μπορείς να αφαιρέσεις την φωλιά από την καρδερίνα.
 
σε ευχαριστώ Δημήτρη. Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο ότι είναι πρωτάρα η καρδερίνα;
Τα αυγά πόσες μέρες μπορώ να τα αφήσω στην καρδερίνα πρίν τα πάρω; Πόσο δηλαδή πιστεύεις ότι μπορούν να αντέξουν σε αυτόν τον ρυθμό κλωσήματος της καρδερίνας;
 
Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο ότι είναι πρωτάρα η καρδερίνα;
ναι... Μπορεί στην επόμενη γέννα να είναι οκ

Τα αυγά πόσες μέρες μπορώ να τα αφήσω στην καρδερίνα πρίν τα πάρω; Πόσο δηλαδή πιστεύεις ότι μπορούν να αντέξουν σε αυτόν τον ρυθμό κλωσήματος της καρδερίνας;
κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί... Να τα πάρεις το ταχύτερο γιατί τώρα έχει και ζέστη...
 
ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να έχω καλά νέα σε δυο εβδομάδες..
καλή συνέχεια..
 
τελικα παιδιά κόντρα σε όλα τα προγνωστικά η κοπελιά έκατσε για 13 μέρες και δεν σηκώθηκε!
αποτέλεσμα σήμερα να σκάσουν οι δύο πρώτοι νεοσσοί ενώ μένει και άλλο ένα αυγουλάκι!
ελπίζω όλα να πάνε καλά!
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_1rsz_dsc_0943.webp
    rsz_1rsz_1rsz_dsc_0943.webp
    5,9 KB · Προβολές: 68
τελικα παιδιά κόντρα σε όλα τα προγνωστικά η κοπελιά έκατσε για 13 μέρες και δεν σηκώθηκε!
αποτέλεσμα σήμερα να σκάσουν οι δύο πρώτοι νεοσσοί ενώ μένει και άλλο ένα αυγουλάκι!
ελπίζω όλα να πάνε καλά!
άντε μπράβο, σου εύχομαι με το καλό στο κλαρί.
επειδή από την φωτό δεν καταλαβαίνω τίποτα... Τελικά τα έβαλες σε κανάρα;
 
όχι Δημήτρη.. Τα άφησα στην καρδερίνα και αυτή έκανε όλα τα άλλα. Έχει τη φωλιά σε δύσκολο σημείο στην κλούβα και δεν μπορώ να την ενοχλήσω περισσότερο προς το παρών για να βγάλω καλύτερη φωτογραφια. Ελπίζω να τα καταφέρουν και τις επόμενες ημέρες να ανεβάσω περισσότερες και καλύτερες..

Με το καλό και στο κλαρί!
ευχαριστώ πολύ Μαρία..
 
όχι Δημήτρη.. Τα άφησα στην καρδερίνα και αυτή έκανε όλα τα άλλα. Έχει τη φωλιά σε δύσκολο σημείο στην κλούβα και δεν μπορώ να την ενοχλήσω περισσότερο προς το παρών για να βγάλω καλύτερη φωτογραφια. Ελπίζω να τα καταφέρουν και τις επόμενες ημέρες να ανεβάσω περισσότερες και καλύτερες..
και βέβαια να μην τα ενοχλήσεις...
προσοχή στο ταισμα... Μην μείνουν ατάιστα και εξαντληθούν γιατί μετά δεν γίνετε τίποτα...
 
και βέβαια να μην τα ενοχλήσεις...
προσοχή στο ταισμα... Μην μείνουν ατάιστα και εξαντληθούν γιατί μετά δεν γίνετε τίποτα...
βλέπω ότι τα ταιζει και τα δύο αλλά μόνο σπόρους. Δεν έχι αγγίξει ακόμα το αυγό και την εντομοτροφή..
 
βλέπω ότι τα ταιζει και τα δύο αλλά μόνο σπόρους. Δεν έχι αγγίξει ακόμα το αυγό και την εντομοτροφή..
αυτό δεν είναι καλό... Τα δικά μου (και έχω πολλά) την εντομοτροφή δεν την δοκιμάζουν ακόμα και ανακατεμένη σε αυγοτροφή...
φτιάξε αυγοτροφή και να έχεις και αυγό... Προσοχή οι δύο πρώτες μέρες είναι κρίσιμες.
 
αυτό δεν είναι καλό... Τα δικά μου (και έχω πολλά) την εντομοτροφή δεν την δοκιμάζουν ακόμα και ανακατεμένη σε αυγοτροφή...
φτιάξε αυγοτροφή και να έχεις και αυγό... Προσοχή οι δύο πρώτες μέρες είναι κρίσιμες.
μόλις της έβαλα και την αυγοτροφή ! Είχα έτοιμη βάση αυγο με βρώμη στη κατάψυξη και πρόσθεσα, γκότζι, καρύδι,θυμάρι και γύρη και έπεσε ευτυχώς με τα μούτρα!
πω πω είναι πολύ μικροσκοπικά! τα φλωράκια μόλις γεννήθηκαν ήταν μιάμιση φορά μεγαλύτερα!
 
Back
Top