Αναπαραγωγή Μήπως είναι θέμα χρόνου το βάτεμα;

Το καλοκοιταζε το πρωι γι αυτο εβαλα το αβγο στην καναρα που εχω ετοιμη.
Αρα αφηνω την θυληκια μονη να ολοκληρωσει τον κυκλο με τα αβγα της.
Σε περιπτωση που ειναι ασπορα τα παίρνω, χαλαω την φωλιά και ξαναβαζω τον αρσενικο;
Ή ειναι καλυτερα να αφησω τα πουλια μαζι και να βάλω ολα τα αυγα στην καναρα;το λεω αυτο γιατι ειναι πιθανοτερο να ειναι ασπορα αφου τις προηγουμενες μερες τα πουλια ηταν χωριστα.
 
Το καλοκοιταζε το πρωι γι αυτο εβαλα το αβγο στην καναρα που εχω ετοιμη.
Αρα αφηνω την θυληκια μονη να ολοκληρωσει τον κυκλο με τα αβγα της.
Σε περιπτωση που ειναι ασπορα τα παίρνω, χαλαω την φωλιά και ξαναβαζω τον αρσενικο;
Ή ειναι καλυτερα να αφησω τα πουλια μαζι και να βάλω ολα τα αυγα στην καναρα;το λεω αυτο γιατι ειναι πιθανοτερο να ειναι ασπορα αφου τις προηγουμενες μερες τα πουλια ηταν χωριστα.
Ολοκληρώνει τη γέννα με το αρσενικό...
Χωρίζεις το ζευγάρι..
Μετά την ωοσκόπηση πάλι εδώ για να δούμε τι θα κάνουμε.
 
Ευχαριστω παιδια για την υποστήριξή σας..
Κατι τελευταιο προς το παρόν. Κοιταξα το αυγο τωρα το απογευμα σε δυνατο φως και ειδα πως μαζί με τον κροκο κουνιωταν ενα μαυρο στιγμα.υπαρχει περιπτωση;..ή βιαζομαι;
 
κοιταξα το αυγο τωρα το απογευμα σε δυνατο φως και ειδα πως μαζί με τον κροκο κουνιωταν ενα μαυρο στιγμα.υπαρχει περιπτωση;..ή βιαζομαι;
Αν το αυγό το έκανε σήμερα ή χθες ναι βιάζεσαι! Όλα (ένσπορα ή άσπορα) έτσι φαίνονται τις πρώτες μέρες. Από την 6η-7η μέρα μπορείς να καταλάβεις αν είναι ένσπορο.. Καλύτερη φουλειά θα κάνεις με κάποιον μικρό φακό σε σκοτεινό δωμάτιο, μέσα στη φωλιά χωρίς να πιάνεις τα αυγά (με κίνδυνο να σπάσουν, να σου πέσουν ή να μολυνθούν). Δες εδώ:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σε τόσες λίγες μέρες πιθανόν αυτό που έβλεπες να ήταν η κίνηση της καρδιάς.
 
Καλημέρα παιδιά..
Επανέρχομαι στο θέμα για να ενημερώσω και να ρωτήσω..
με τον καιρό και λίγη υπομονή ήρθαν και τα βατέματα στο ζευγάρι μου.Βατέματα και πολύ ξύλο μεταξύ τους όμως. Εκεί που τα βλέπω να σκοτώνονται πέφτει και ένα βάτεμα..
Έχω όμως τα εξής προβλήματα.
Η θυληκια γεννάει μέχρι δυο αυγά, σε δύο γέννες που έκανε ως τώρα, τα οποία προσπαθώ να σώσω κάθε φορά γιατί τα κάνει έξω από τη φωλιά.
Μόλις χωρίζω τον αρσενικό η θυληκια στρεσάρεται και χαλάει τη φωλιά και και μετά την παρατάει,όμως και μαζί με τον αρσενικό στρεσάρεται αφού τσακώνονται συνέχεια.
Εχθές το απόγευμα και σήμερα το πρωί είδα πάλι βατεμα εν μέσω ισχυρών καυγάδων ενώ η θηλυκια ετοιμάζει πάλι φωλιά.
Έχετε καμιά πρόταση για το πώς μπορώ να ενεργήσω;
Να πώ πως ένα αβγό απο αυτά που έσωσα και έβαλα στην κανάρα, είναι γονιμοποιημένο και περιμένω από Τρίτη τα ευχάριστα.
 
Καλημέρα παιδιά..
Επανέρχομαι στο θέμα για να ενημερώσω και να ρωτήσω..
με τον καιρό και λίγη υπομονή ήρθαν και τα βατέματα στο ζευγάρι μου.Βατέματα και πολύ ξύλο μεταξύ τους όμως. Εκεί που τα βλέπω να σκοτώνονται πέφτει και ένα βάτεμα..
Έχω όμως τα εξής προβλήματα.
Η θυληκια γεννάει μέχρι δυο αυγά, σε δύο γέννες που έκανε ως τώρα, τα οποία προσπαθώ να σώσω κάθε φορά γιατί τα κάνει έξω από τη φωλιά.
Μόλις χωρίζω τον αρσενικό η θυληκια στρεσάρεται και χαλάει τη φωλιά και και μετά την παρατάει,όμως και μαζί με τον αρσενικό στρεσάρεται αφού τσακώνονται συνέχεια.
Εχθές το απόγευμα και σήμερα το πρωί είδα πάλι βατεμα εν μέσω ισχυρών καυγάδων ενώ η θηλυκια ετοιμάζει πάλι φωλιά.
Έχετε καμιά πρόταση για το πώς μπορώ να ενεργήσω;
Να πώ πως ένα αβγό απο αυτά που έσωσα και έβαλα στην κανάρα, είναι γονιμοποιημένο και περιμένω από Τρίτη τα ευχάριστα.
Όλα όσα περιγράφεις προσωπικά μου δείχνουν τον ορισμό του "μη ζευγαρώματος" αν μου επιτρέπεται η έκφραση.
Γιατί ζευγάρωμα δεν είναι να μόνο η γονιμοποίηση αλλά όλα τα πριν και ασφαλώς και όλα τα μετά από αυτό.
Αν θες τη γνώμη μου κακώς παιδεύεσαι, κακώς κράτησες αυτά τα δύο πουλιά μαζί, κακώς δεν τους άλλαξες συντρόφους.
Γιατί δεν "ζευγάρωσαν" ποτέ ... και είναι απίθανο να δώσουν απογόνους...
 
κακώς δεν τους άλλαξες συντρόφους.
δεν τους άλλαξα συντρόφους γιατί δεν είχα άλλο αρσενικό και δεν θα ήταν σωστό να πάω στην εύκολη λύση.
και είναι απίθανο να δώσουν απογόνους...
να μου δώσουν απογόνους που να μεγαλώσουν τα ίδια είναι δύσκολο ναι, αλλά τώρα ψάχνω να δω πως θα σώσω τα αυγά γιατί όπως γράφω και πιο πάνω υπάρχει ένα γονιμοποιημένο αυγό στην κανάρα.
επίσης με απασχολεί το ότι η θυληκιά κάνει μέχρι δύο αυγά. Μήπως είναι θέμα ασβεστίου αυτό?ή μήπως μπορεί από το στρες;
Γιατί δεν δοκιμάζεις να μην τα χωρίσεις; Ούτως ή άλλως τα αυγά τα παρατάνε ως τώρα, δεν έχεις κάτι παραπάνω να χάσεις.
δεν έχω και άλλη λύση πλέον.. Εκεί και όπου φτάσει..
 
να μου δώσουν απογόνους που να μεγαλώσουν τα ίδια είναι δύσκολο ναι, αλλά τώρα ψάχνω να δω πως θα σώσω τα αυγά γιατί όπως γράφω και πιο πάνω υπάρχει ένα γονιμοποιημένο αυγό στην κανάρα.
επίσης με απασχολεί το ότι η θυληκιά κάνει μέχρι δύο αυγά. Μήπως είναι θέμα ασβεστίου αυτό?ή μήπως μπορεί από το στρες;
Να σου το ευχηθώ...
Δυστυχώς δεν ξέρω όμως αν πρέπει χρονικά πλέον να σου το ευχηθώ κι από καρδιάς.
Κώστα ξέρω πως αισθάνεσαι..
Το έχω ζήσει αρκετές φορές στο παρελθόν..
Όμως κινείσαι λάθος... Τραγικά λάθος θα έλεγα...
Τραγικά λάθος που πιθανόν να στοιχίσει ζωές...
Τις ζωές όχι απαραίτητα αυτών που πιθανολογείς πως έρχονται που έτσι ή αλλιώς κινδυνεύουν... αλλά αυτών που ζορίζεις για να σου τις φέρουν.
Σε παροτρύνω να σταματήσεις κάθε προσπάθεια.. Έστω ολοκλήρωσε αυτή που υπάρχει... αλλά μετά σταμάτησε.
Αν θέλεις μπορούμε παρέα να σχεδιάσουμε αργά το χειμώνα μια καλή εκτροφική προσπάθεια...
Τι λες;
 
Εγώ προτείνω να βάλεις στον πάτο του κλουβιού ένα χαρτόνι για να μην σπάνε τα αυγά και μετά να τα βάλεις στα καναρίνια και να γλυτώσεις απο τα πολλά παιδέματα έτσι κι αλλιώς πάλι τα ίδια πουλιά θα πάρεις όποιος και να τα μεγαλώσει

για τα δυο αυγά που κάνει μήπως παίζει ρόλο η ηλικία; τι ηλικία έχουν τα πουλιά;


τελος πιστεύω πως ο κυριος Γιαννης έχει δικιο καλήτερα να μην πανε τα πουλιά σε άλλη γεννα τωρα που θα αλλάζουν φτερά
 
Να σου το ευχηθώ...
Δυστυχώς δεν ξέρω όμως αν πρέπει χρονικά πλέον να σου το ευχηθώ κι από καρδιάς.
Κώστα ξέρω πως αισθάνεσαι..
Το έχω ζήσει αρκετές φορές στο παρελθόν..
Όμως κινείσαι λάθος... Τραγικά λάθος θα έλεγα...
Τραγικά λάθος που πιθανόν να στοιχίσει ζωές...
Τις ζωές όχι απαραίτητα αυτών που πιθανολογείς πως έρχονται που έτσι ή αλλιώς κινδυνεύουν... αλλά αυτών που ζορίζεις για να σου τις φέρουν.
Σε παροτρύνω να σταματήσεις κάθε προσπάθεια.. Έστω ολοκλήρωσε αυτή που υπάρχει... αλλά μετά σταμάτησε.
Αν θέλεις μπορούμε παρέα να σχεδιάσουμε αργά το χειμώνα μια καλή εκτροφική προσπάθεια...
Τι λες;
Γιάννη από την πλευρά σου έχεις δίκιο όπως το θέτεις...ότι δηλ δεν είναι καλή εποχή κλπ...όμως με τα γαρδέλια είναι διαφορετικά τα πράγματα. Επειδή τα περισσότερα ζευγάρια κάνουν φωλιά από τα μέσα Μαίου και μετά καταλαβαίνεις ότι δεν έχουμε άλλη επιλογή...
 
Γιάννη από την πλευρά σου έχεις δίκιο όπως το θέτεις...ότι δηλ δεν είναι καλή εποχή κλπ...όμως με τα γαρδέλια είναι διαφορετικά τα πράγματα. Επειδή τα περισσότερα ζευγάρια κάνουν φωλιά από τα μέσα Μαίου και μετά καταλαβαίνεις ότι δεν έχουμε άλλη επιλογή...
Το έλαβα υπόψη μου Δημήτρη. Γι' αυτό και χαλάρωσα με την υπάρχουσα κατάσταση στο ζευγάρι και τ' αυγά του, στο προηγούμενό μου πόστ...
Αλλά να πάει σε επόμενη γέννα που χαλαρά θα φτάσει Αύγουστο είναι πάρα πολύ...
Πως το βλέπεις κι εσύ που έφαγες χρόνια με τις παραξενιές τους;
 
Το έλαβα υπόψη μου Δημήτρη. Γι' αυτό και χαλάρωσα με την υπάρχουσα κατάσταση στο ζευγάρι και τ' αυγά του...
Αλλά να πάει σε επόμενη γέννα πως το βλέπεις εσύ που έφαγες χρόνια με τις παραξενιές τους;
Γιάννη πολλοί από αυτούς που ασχολούνται με ιθαγενή, αυτή την στιγμή είναι μόλις στην αρχή, στην πρώτη γέννα...
 
Respect και σταματώ...
Διαβάζω με προσοχή αυτά που γράφεις, στο #28# ανέφερες την σημασία των γεννητόρων...
Ο υπέρτατος κανόνας... Είτε πρόκειται για πουλιά, ζώα, μέλισσες κλπ , δεν του δίνουν την σημασία που έχει... Δυστυχώς.
 
Διαβάζω με προσοχή αυτά που γράφεις, στο #28# ανέφερες την σημασία των γεννητόρων...
Ο υπέρτατος κανόνας... Είτε πρόκειται για πουλιά, ζώα, μέλισσες κλπ , δεν του δίνουν την σημασία που έχει... Δυστυχώς.
Και πιθανόν εκεί χάνεται ο αγώνας...
 
Η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι να παίρνεις τα αυγά αμέσως και να τα βάζεις σε παραμάνες.. Άλλη λύση δε βλέπω.. Τώρα αν θα συνεχίσεις ή όχι είναι δικιά σου απόφαση ξεκάθαρα! Απλά σκέψου ότι τα πουλιά έχουν ήδη ταλαιπωρηθεί με γέννες και αλλαγές.. Δεν είναι δηλαδή ότι μπαίνουν τώρα μετά από προετοιμασία σε αναπαραγωγή. Έχουν περάσει ήδη μερικές γέννες που όπως και να έχει έστω και το θηλυκό ταλαιπωρείται αρκετά!

Ό,τι και να αποφασίσεις πάντως καλή τύχη!
 
Οι άγριες καρδερίνες πάντως κάνουν φωλιές πιο αργά... στην γειτονιά μου παρατηρώ μια φωλιά και ακόμα η θηλυκιά κλωσάει αυγά
 
Back
Top