Φροντίδα Μέσα στο σπίτι ή στο μπαλκόνι το καναρίνι;

Στον ανθρωπο απο οτι γνωριζω Γιαννη θα πρεπει να υπαρξει ακραια μεταβολη των συνθηκων στο περιβαλλον για να εχουμε διαταραξη της.
Οπως ξερεις ομως ειναι πολλοι οι παραγοντες που θα μπορουσαν να προκαλεσουν διαταραξη της στον ανθρωπινο οργανισμο περα απο την θερμοκρασια.

Με αυτο σαν σκεψη δεν θεωρω οτι η real feeling θερμοκρασια δεν ειναι ικανη για κατι τετοιο, ειναι και μικρη η διαφορα με την πραγματικη θερμοκρασια συνηθως.
 
@ouzo

Με πιο τροπο τον χειμωνα εχεις την ιδια θερμοκρασια μεσα εξω;
Την εξαίρεσα τη θερμοκρασία από την ερώτηση. Αλλά αν είναι να απαντήσω, θα μπορούσα να πω ότι στην Κρήτη οι μέρες του χειμώνα είναι μια εξαίρεση μέσα στο χρόνο. Σε αυτές τις μέρες είναι φυσιολογικό να μην το μπαινοβγάζεις το κλουβί. Αλλά στις καλές μέρες που έχουμε ανοιχτή μπαλκονόπορτα και η θερμοκρασία φτάνει στα ίδια επίπεδα κατά τη διάρκεια της ημέρας;
Όσον αφορά το στρεσάρισμα αλλαγής χώρου, ποιες αντιδράσεις μάς δείχνουν ότι το πουλί όντως στρεσάρεται όταν αλλάζει σε σχεδόν καθημερινή βάση δύο χώρους που ήδη γνωρίζει;
 
Την εξαίρεσα τη θερμοκρασία από την ερώτηση. Αλλά αν είναι να απαντήσω, θα μπορούσα να πω ότι στην Κρήτη οι μέρες του χειμώνα είναι μια εξαίρεση μέσα στο χρόνο.

Το θεμα ειναι οτι δεν μενουμε ολοι στην Κρητη ομως :)
Οπως καταλαβαινεις εδω γραφουμε για την γενικη κατεύθυνση, δεν μπορουμε να εξατομικευουμε αναλογα με το που εδρευει ο καθενας και τις ιδιαιτερες συνθηκες του χωρου του.
Οποτε σε περιπτωση που εχεις αυτες τις συνθηκες που περιγραφεις, δεν θα υπαρχει θεμα με την θερμοκρασια.
 
Οπως καταλαβαινεις εδω γραφουμε για την γενικη κατεύθυνση

Πολύ σωστά.
Αλλά επειδή κάθε πουλάκι αντιδρά διαφορετικά Παύλο τότε παρατηρείς την αντίδραση του και λειτουργείς ανάλογα.
 
Να διαπιστώσω ότι μέχρι στιγμής δεν έχουμε καταφέρει να απαντήσουμε εμπεριστατωμένα σε ζητήματα:
  1. Αντιδράσεων άγχους - στρες ενός π.χ. καναρινιού, όταν αυτό μέσα στην ημέρα εναλλάσσεται μεταξύ δύο σταθερών θέσεων. Δλδ, με ποια σημάδια καταλαβαίνει ο φροντιστής του ότι το πουλάκι αγχώθηκε ή στρεσαρίστηκε
  2. Αν πραγματικά το real feeling μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του οργανισμού ενός καναρινιού ή άλλου πτηνού σε βαθμό ώστε να υπάρχουν επιπτώσεις στην υγεία του. Στο σημείο αυτό, είχαμε τη γνώμη του Αντώνη:
    Στον ανθρωπο απο οτι γνωριζω Γιαννη θα πρεπει να υπαρξει ακραια μεταβολη των συνθηκων στο περιβαλλον για να εχουμε διαταραξη της.
    Οπως ξερεις ομως ειναι πολλοι οι παραγοντες που θα μπορουσαν να προκαλεσουν διαταραξη της στον ανθρωπινο οργανισμο περα απο την θερμοκρασια.

    Με αυτο σαν σκεψη δεν θεωρω οτι η real feeling θερμοκρασια δεν ειναι ικανη για κατι τετοιο, ειναι και μικρη η διαφορα με την πραγματικη θερμοκρασια συνηθως.
    , αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε επί του παρόντος (εννοείται ότι βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να έχουμε κάποια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση, έστω έναν λογικό συνειρμό που να μας το κάνει προφανές... Και αυτό το λέω διότι ξέρω ότι αν κάνει κρύο και είμαι με ανοιχτό παράθυρο την ώρα που οδηγώ, ο αέρας μπορεί να μου προκαλέσει ψύξη, ενώ δεν θα πάθω το ίδιο αν σταθώ την ίδια ώρα στο κρύο χωρίς αέρα. Και αν και δεν έχω πούπουλα, όλοι γνωρίζουμε ότι το real feeling έχει να κάνει και με την ταχύτητα του ανέμου, και ότι τα ρεύματα αέρος μπορούν να επηρεάσουν την υγεία των πτηνών μας.
Όμως έχουμε απαντήσει σε πολλαπλά θέματα ότι καλύτερα το καναρίνι στο μπαλκόνι, προστατευμένο, παρά εντός - εκτός με καθημερινές μεγάλες διαφοροποιήσεις θερμοκρασιών, κάτι που δεν ισχύει (το καλύτερα στο μπαλκόνι) για τα περισσότερα είδη παπαγάλων.
Μακάρι να ξέραμε περισσότερα.
Θα ισχυριστώ στον εαυτό μου ότι το real feeling ίσως και να μπορεί να επηρεάσει την υγεία των καναρινιών μου, κι επομένως θα φροντίσω να μειώσω κάποιους παράγοντες όπως ο άνεμος, η υγρασία εντός του κλουβιού.(πάω τώρα να πάρω μέτρα για να πλέξουν αμάνικα γιλεκάκια... Με τις φτερούγες έξω)
 
το real feeling ίσως και να μπορεί να επηρεάσει την υγεία των καναρινιών μου

Με ποιο μηχανισμό πιστευεις Γιαννη οτι μπορει να επηρεασει μια θεωρητικη εκτιμηση αισθησης της θερμοκρασιας τα καναρινια σου;
Δηλαδη ποια διαφορά θα δουμε σε ενα καναρινι σε περιβάλλον με πραγματικη και real feel θερμοκρασια στους 17 σε σχεση με ενα καναρινι σε περιβαλλον με πραγματικη 17 και real feel 15?
 
Με ποιο μηχανισμό πιστευεις Γιαννη οτι μπορει να επηρεασει μια θεωρητικη εκτιμηση αισθησης της θερμοκρασιας τα καναρινια σου;
Δηλαδη ποια διαφορά θα δουμε σε ενα καναρινι σε περιβάλλον με πραγματικη και real feel θερμοκρασια στους 17 σε σχεση με ενα καναρινι σε περιβαλλον με πραγματικη 17 και real feel 15?
Αν ήξερα Αντώνη, θα το είχα γράψει ήδη και δεν θα έθετα εξ' αρχής το ερώτημα. Απλώς θα υπογραμμίσω το "αίσθησης", ότι ναι μεν είναι υποκειμενική σε μεγάλο βαθμό, αλλά προέρχεται, μεταξύ άλλων, και από τα σημάδια που δίνει το σώμα. Το "θεωρητική εκτίμηση" προέρχεται από μια μαθηματικοποιημένη σχηματική προσέγγιση, βασισμένη σε αλγόριθμους, με μεταβλητές κάποιες μετρήσεις ή εικαζόμενες μετρήσεις, ακριβώς για να μας δείξει την πρόβλεψη ή για να εκφράσει την αίσθηση και να απαντήσει στο ερώτημα. Γιατί σήμερα που έχει 2 βαθμούς κρυώνω πιο πολύ από εχθές που είχε -2; και μεταξύ άλλων η απάντηση είναι... Διότι σήμερα έχει 8 μποφόρ, βοριά κλπ, ενώ εχθές είχε 1 μποφόρ και νότιο άνεμο. Για αυτό και η. Πετρούλα έβαλε crop top και δεν βγήκε τσιτσίδι
 
Η Πετρουλα δεν ειναι καναρινι ομως, οποτε θα πρεπει θα πρεπει να λαβουμε υπ'οψιν τον μεταβολικο ρυθμο των καναρινιων,το ρυθμο αποβολής της θερμότητας απο το σωμα τους κτλ για να εχουμε πιο ασφαλη συμπερασματα.

Ολα αυτα που συζηταμε ομως, συμπεριλαμβανομενης της real feel θερμοκρασιας, δεν ειναι ικανα να αλλαξουν αυτο που ξερουμε εως σημερα οτι δηλαδη μεγαλες διακυμάνσεις τις θερμοκρασιας επηρεαζουν αρνητικα ενα πτηνο σε εγκλωβισμό.
 
Η Πετρουλα δεν ειναι καναρινι ομως, οποτε θα πρεπει θα πρεπει να λαβουμε υπ'οψιν τον μεταβολικο ρυθμο των καναρινιων,το ρυθμο αποβολής της θερμότητας απο το σωμα τους κτλ για να εχουμε πιο ασφαλη συμπερασματα.

Ολα αυτα που συζηταμε ομως, συμπεριλαμβανομενης της real feel θερμοκρασιας, δεν ειναι ικανα να αλλαξουν αυτο που ξερουμε εως σημερα οτι δηλαδη μεγαλες διακυμάνσεις τις θερμοκρασιας επηρεαζουν αρνητικα ενα πτηνο σε εγκλωβισμό.
Φυσικά ούτε η Πετρούλα είναι καναρίνι ούτε σκοπεύει κανείς να αλλάξει την παγιωμένη και πολύ σωστή άποψη που όλοι πρεσβεύουμε στο petbirds. Πολύ απλά σχετικά με το real feeling έθεσα μια ερωτηση, δεν υπήρξε κάποια εμπεριστατωμένη απάντηση, έχει ο καθένας τις απόψεις του, απάντησα στο ερώτημα σου δύο ποστ πριν, τι άλλο να συζητάμε; Αν οι μεγάλες θερμοκρασιακές μεταβολές επηρεάζουν την υγεία των καναρινιών; Απαντήθηκε ήδη στο ποστ 5, αναπτύχθηκαν οι προϋποθέσεις του "έξω" στο ποστ 4… για ποιον λόγο να επαναλαμβάνουμε τα ίδια;
 
Repetitio est mater studiorum που λενε και στο χωριο μου.
Ο λογος που επαναλαμβανονται οι απαντησεις Γιαννη ειναι γιατι υπηρξε ενα "κολλημα" της κουβεντας στη real feel θερμοκρασια ενω δεν βρισκει -απο τον τροπο υπολογισμου της μεχρι και των δεδομενων που λαμβανονται υπ'οψιν- εφαρμογη στα ζωα.
Ας λυσουμε πρωτα τα θεματα της κανονικης και απολυτα μετησιμης θερμοκρασιας και παμε στο βημα παρακατω σε δευτερο/τριτο χρονο.

Για να εχουμε φτασει στο 2019 και να μην υπαρχει ο ορος real feel θερμοκρασια(απο την στιγμη που δεν ειναι δα και πυρινικη φυσικη ο υπολογισμος της) στα ζωα σημαινει οτι δεν ειναι αξια αναφορας και χρησιμοτητας.
Γιατι αν ισχυε κατι τετοιο σιγουρα θα το ειχαμε δει να εφαρμοζεται τουλαχιστον σε μεγαλες αγροκτηνοτροφικες μοναδες ανα τον κοσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Repetitio est mater studiorum που λενε και στο χωριο μου.
Λατινικά... Ξέρεις Αντώνη, τότε που μιλούσαν λατινικά ο Γαλιλαίος είπε... Ε pur si muove (σε ελεύθερη μετάφραση από την Ιταλική μάλλον... Και όμως κινείται). Και είχαν φτάσει στο σωτήριον έτος 1633. Αυτή ήταν η πραγματικότητά τους μέχρι τότε (όπως κι εμείς έχουμε πραγματικότητα το 2019). Πιο πριν ο δυτικός κόσμος θεωρούσε ότι η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος και ότι ο ήλιος κινείται γύρω από αυτήν. Οπότε οι λογικές του τύπου, δεν είναι δα και πυρηνική φυσική, δεν έχει αποδειχθεί μέχρι σήμερα, χωρίς να ξέρουμε καν αν έχει απορριφθεί μέχρι σήμερα είναι... Ολίγον* σκοταδιστικές. Και ξαναλέω... Αναρωτήθηκα αν ένα καναρίνι κρυώνει περισσότερο αν φυσάει βοριαδάκι και κάνει 0 βαθμούς, από το να μην φυσάει στην ίδια θερμοκρασία... Και κοντεύω να ξεκινήσω να μαθαίνω λατινικά. 😀.
Για να εχουμε φτασει στο 2019 και να μην υπαρχει ο ορος real feel θερμοκρασια(απο την στιγμη που δεν ειναι δα και πυρινικη φυσικη ο υπολογισμος της) στα ζωα σημαινει οτι δεν ειναι αξια αναφορας και χρησιμοτητας.
*από εκεί από όπου κρατάω, κάποτε μιλούσαν καθαρεύουσα.
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν θα καταφερνα ποτε να χωρεσω την Πετρουλα* και τον Γαλιλαιο στο ιδιο θεμα, στο δινω αυτο το credit! 🤣

*από εκεί από όπου κρατάει η Πετρούλα, μιλούσαν καθαρεύουσα επιίσης.
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν θα καταφερνα ποτε να χωρεσω την Πετρουλα* και τον Γαλιλαιο στο ιδιο θεμα, στο δινω αυτο το credit! 🤣

*από εκεί από όπου κρατάει η Πετρούλα, μιλούσαν καθαρεύουσα επιίσης.
Ευχαριστώ βρε Αντώνη, νά 'σαι καλά. Μάλλον όμως χρειάζεσαι λίγο περισσότερο ενεργητικό διάβασμα για να αντιληφθείς ότι μεταξύ άλλων χώρεσα και:
  • το real feeling,
  • την αποφυγή σκοταδιστικών αντιλήψεων τύπου δεν χρειάζεται η πυρηνική φυσική,
  • τις χωρίς λόγο επαναλήψεις ιδίων πληροφοριών έτσι απλά για να γράφουμε και όποιος βαρεθεί, βαρέθηκε, εγώ πάντως τα είπα και το φχαριστήθηκα
  • και όσον αφορά την Λατινική, από εκεί που κρατά η Λατινική ήταν και η Τσιτσιολίνα που την έβγαλαν και βουλευτή, και τουλάχιστον εγώ μιλώ την καθαρεύουσα και δεν πουλάω μούρη με διάσπαρτες φράσεις έτσι προς εντυπωσιασμό.
 
Γιαννη μου θα σε στεναχωρησω αλλα η κυρια στην οποια αναφερεσαι γεννηθηκε και καταγεται απο την Ουγγαρια αρα δεν κρατα απο τα μερη της η λατινικη...
Επειδη βλεπω ομως οτι αρεσκεσαι να αναφερεσαι σε πολυ σημαντικα ιστορικα προσωπα, ανοιξε ενα καινουργιο θεμα να το φχαριστηθουμε* κι εμεις. Για να μεινει και αυτο το θεμα on topic

*νέα ελληνική
 
Νομίζω είναι η πρώτη φορά που έχω ρίξει τέτοιο γέλιο σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Είστε καταπληκτικοί και οι δυο σας. Τα ερωτήματα μου γενικά αποσκοπούν προς μια κατεύθυνση και αυτό θέλω να ξεδιαλύνω: Τα όσα λέμε περί στρεσαρίσματος στο μέσα έξω, βασίζονται σε προσωπικές μας παρατηρήσεις και αν ναι ποιες είναι αυτές οι ενδείξεις που μας πείθουν ότι όντως υπάρχει στρες; Αν όχι, υπάρχει κάποια βιβλιογραφία, παρατήρηση ειδικού που έκανε μετρήσεις, πειράματα κτλ και έδειξε ότι όντως κάτι τέτοιο συμβαίνει;
 
υπάρχει κάποια βιβλιογραφία

Αυτό δεν το γνωρίζω και παρόλο που έψαξα σε διάφορα ελληνικά σάιτ δεν βρήκα κάτι τώρα στα έξω δεν ξέρω.

Τα όσα λέμε περί στρεσαρίσματος στο μέσα έξω, βασίζονται σε προσωπικές μας παρατηρήσεις

Ναι βασίζονται σε παρατηρήσεις μπορείς και εσύ να κάνεις της δικές σου και να μας της αναφέρεις.
 
Νομίζω είναι η πρώτη φορά που έχω ρίξει τέτοιο γέλιο σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Είστε καταπληκτικοί και οι δυο σας. Τα ερωτήματα μου γενικά αποσκοπούν προς μια κατεύθυνση και αυτό θέλω να ξεδιαλύνω: Τα όσα λέμε περί στρεσαρίσματος στο μέσα έξω, βασίζονται σε προσωπικές μας παρατηρήσεις και αν ναι ποιες είναι αυτές οι ενδείξεις που μας πείθουν ότι όντως υπάρχει στρες; Αν όχι, υπάρχει κάποια βιβλιογραφία, παρατήρηση ειδικού που έκανε μετρήσεις, πειράματα κτλ και έδειξε ότι όντως κάτι τέτοιο συμβαίνει;

Οταν ηταν εξωτερικη "μεταφερομενη" η εκτροφη μου Παυλο, δεν ειχα παρατηρησει κατι αξιόλογο (σε οτι αναφορα το στρεσαρισμα) στα καναρινια μου.Ακομα και οταν ειχαν αυγα ή νεοσσούς και για x λογους υπηρχαν μεταφορες δεν ειχα θεματα.
Αλλα σε αυτο παιζει ρόλο η σχεση που εχεις μαζι τους, ο χαρακτηρας των πτηνων, ο χωρος που τα μεταφερεις κτλ.
Δεν ειναι κατι που θα προτεινα στον καθενα.

Η αποψη μου για το ζητημα ειναι οτι η μεταφορα αναμεσα σε 2 σταθερα σημεια, απο την δευτερη τριτη φορα δεν θα προβληματισει ενα καναρινι.
Γινεται μια ρουτινα δηλαδη, γι αυτο και σε ολο το θεμα ως τωρα εχω αναφερθει μονο στην θερμοκρασια και συγκεκριμενα για την διαφορα αυτης (μεσα-εξω).
 
Αυτό δεν το γνωρίζω και παρόλο που έψαξα σε διάφορα ελληνικά σάιτ δεν βρήκα κάτι τώρα στα έξω δεν ξέρω.



Ναι βασίζονται σε παρατηρήσεις μπορείς και εσύ να κάνεις της δικές σου και να μας της αναφέρεις.
Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει κάποιες δικές μου παρατηρήσεις για τον δικό μου, έναν και μοναδικό που έχω. Θα μπορούσα να τις αναφέρω αλλά έμπειρος δεν είμαι. Αυτό που εγώ βλέπω, μπορεί να είναι μια λάθος ερμηνεία μου και να πάρω κόσμο στο λαιμό μου. Για αυτό και αναζητώ κάτι εμπειριστατωμένο. Στρες δεν βλέπω σίγουρα πάντως.
 
Θα μπορούσα να τις αναφέρω αλλά έμπειρος δεν είμαι.
Να τις αναφέρεις Παύλο!
Και μόνο το ότι παρατηρείς και καταγράφεις τις αντιδράσεις που έχει το πουλάκι είναι εμπειρία και μπράβο σου που το κάνεις αυτό! Έχεις λοιπόν εμπειρία!
Αλίμονο εάν δεν αναφέρουμε τι παρατηρούμε ακόμη κι αν πρόκειται για ένα πουλάκι. Φόρουμ είμαστε.. Όχι επιτροπή αξιολόγησης!
Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις. Ο καθένας μας κρίνει αυτό που διαβάζει και βγάζει το δικό του συμπέρασμα και βάσει αυτού πορεύεται στην εκτροφή του.
 
Back
Top