Φροντίδα Μέχρι πόσους βαθμούς αντέχουν τα ιθαγενή πουλιά έξω τον χειμώνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εμένα η γνώμη μου είναι να τα βάζουμε μέσα, ιδίως το βράδυ,τι θα πάθουμε αν τα έχουμε μέσα; Και μετά σκέφτομαι και λέω, αν σηκωθώ το πρωί και το βρω τέζα(άμα το αφήσω έξω)θα έχω τύψεις αμαρτία δεν είναι;

μα αυτο ακριβως σου εξηγω και εσενα και στα υπολοιπα παιδια..

οτι δεν προκετε να τα βρεις τεζα.. αντιθετα αυτο που τους κανεις.. Το να αλλαζουν συνεχεια θερμοκρασια σε διαφορετικο περιβαλλον ειναι πολυ ασχημο! τους χαλας.. εκει που εχουν μαθει στο κρυο τσουπ τους βαζεις στην ζεστη και το αντιθετο!

ελπιζω να γινομαι κατανοητος.. απο κει και περα κανεις εσυ οτι θες!

παντα με φιλικη διαθεση, Δημητρης 🙂
 
Mipos esei boris na mou diksis pou diabases afta ta poulia boris na exeis ekso kato apo 6-10 bathmous;
Den exoune kamia skesei ta Zebrakia me ta Kanarinia kai ta Budgie. Ta Zebrakia zoune stin fisi stin Australia stin eremia. Ekei POTE den exei thermograsies kato apo 10 bathmous. An to diabases ena biblio gia ta poulia pou exeis, ta ikseres afto.

Kai edo kapia link gia ta poulia, pou ixa peripou 8 xronia stin ektrofei mou. Meza se afta ta Link grafoune gia tis thermograsies.

Zebrafinches: Info
Zebra Finches
zebrafinch.co.uk/about2.htm
https://animal-world.com/encyclo/birds/finches/ZebraFinch.php
 
Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο έχετε δίκιο. Όλα τα site και τα βιβλία αναφέρουν αυτό που λέει ο Αλέξανδρος και επιβεβαιώνω κι εγώ. Κάτω από 12-13 βαθμούς τα πουλιά που έχω φουσκώνουν από το κρύο. Από την άλλη τόσες γενιές στην αιχμαλωσία πολλά ζεμπράκια έχουν εγκλιματιστεί με τις συνθήκες σε πολύ μεγάλο βαθμό και γιαυτό κάποια πουλιά που έχει ο φίλος έξω δεν έχουν πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σαν είδος είναι ανθεκτικά στο κρύο. Το φυσικό τους περιβάλλον είναι η έρημος. Τους αρέσει η ζέστη και το πολύ φως. Το κρύο δεν είναι καλό για αυτά. Αλλά είναι και πολύ σκληρά και ανθεκτικά πουλιά και πολλές φορές το αντέχουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα αφήσουμε στο κρύο σε συνθήκες απαράδεκτες για αυτά. Και τη δίψα αντέχουν τί σημαίνει ότι δεν θα τα δίνουμε νερό ποτέ;
 
An i klouba einai se meros pou den exoune refma apo aera i einai klisto se dio plefres.
Ksero mexri mion 15 bathmous den exoune problima. Bebaios prepei na exoune sinexisi ekso.
To nero se aftes tis thermograsies pagonei, gia afto prepei na dinis 2-3 fores tin mera fresko nero kai analoga migma trofis. Plousio se elaiouxoi sporia.
 
will feel quite all right with temperatures between 5° Celsius and 30° Celsius

Τα links που με παραπέμπεις λένε ότι αισθάνονται πολύ καλά σε θερμοκρασίες απο 5 έως 30 C. Αυτό δέν σημαίνει ότι στους 0 ή ακόμη και στους -5 με κλουβί σε καλά προφυλαγμένο μέρος και περιτυλιγμένο με ναύλον (οπως είχα περιγράψει) εχουν ιδαίτερο πρόβλημα δεν σημαίνει ότι κάτω απο 10 C τα βρίσκω νεκρά και δέν σημαίνει ότι στους 35 η στους 40 C ή ακόμη και στους 45 C υπο σκιά ψοφάνε.. απλώς σημαίνει ότι καλύτερα είναι να βρίσκονται σε θερμοκρασίες 5-30 C..
 
will feel quite all right with temperatures between 5° Celsius and 30° Celsius

Τα links που με παραπέμπεις λένε ότι αισθάνονται πολύ καλά σε θερμοκρασίες απο 5 έως 30 C. Αυτό δέν σημαίνει ότι στους 0 ή ακόμη και στους -5 με κλουβί σε καλά προφυλαγμένο μέρος και περιτυλιγμένο με ναύλον (οπως είχα περιγράψει) εχουν ιδαίτερο πρόβλημα δεν σημαίνει ότι κάτω απο 10 C τα βρίσκω νεκρά και δέν σημαίνει ότι στους 35 η στους 40 C ή ακόμη και στους 45 C υπο σκιά ψοφάνε.. απλώς σημαίνει ότι καλύτερα είναι να βρίσκονται σε θερμοκρασίες 5-30 C..

πολυ σωστα τα λες.. συμφωνο απολυτα μαζι σου φιλε μου!
 
Generally, healthy acclimatized zebra finches will feel quite all right with temperatures between 5° and 30° C. However, when breeding, 15° C should be the minimum temperature. As aviary and cage birds, zebra finches can thrive in a wide range of temperatures and under almost any conditions as long has they have fresh food, clean water and a large enough cage to facilitate exercise and social interaction.


Outdoor aviaries can be constructed in a garden to house the birds but these should have a winter-proof area for the colder months of the year...

Και όλα αυτά από την αγγλική ιστοσελίδα που μας παραπέμπει ο Αλέξανδρος
Άραγε τι θερμοκρασία θα έχει ένας κήπος με winter - proof στη Μεγάλη Βρετανία το χειμώνα;
 
Outdoor aviaries can be constructed in a garden to house the birds but these should have a winter-proof area for the colder months of the year...

Winter Proof Area sta Agglika simenei : na exei ena mikro spitaki me kalorifer i kapio xoro pou einai stegno kai me tin katalili thermograsia.

Pali sou po, ti tha kaneis esei me ta poulia sou einai dika sou problima. Omos to sosto den einai. Sigura ta poulia ipoferoune kato apo 6-10 bathmous. Seleis na katalabeneis i oxi.

Kai na katalabeneis ti sou poume : O anthropos prin 10000 xronia ezise se spilies xoris kalorifer. Kai esei an seleis boris na zis to ximona ekso, xoris kalorifer, an exeis sinexisi den iparxei problima. Den einai sigura an kimase kato apo mia gefira tha petheneis apo to krio. Malon tha zis. Omos den einai katalili thinthikes gia to anthropos.
 
Alexandre, to anthropo ama den katalavenei einai xerokefalo


Ενα ερώτημα που έχω εδώ και πολύ καιρό είναι γιατί γράφεις Ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες.
Πιστεύω οτι λίγοι διαβάζουν τα μηνύματά σου,
είναι και μεγάλα.
 
Καλημέρα. Και η δικιά μου εμπειρία λέει ότι αν έχουν προφυλαγμένο χώρο από τα ρεύματα δεν τα πειράζει το κρύο. Τα έχω σε σκεπασμένη κλούβα με τέτοιο χώρο στην ταράτσα μου για δεύτερο χειμώνα και δεν έχω πρόβλημα. (Μιλάω για καναρίνια)

Α! Ξέχασα. Εννοείται πως δεν βρέχονται, και οι προφυλάξεις είναι για το κρύο και τον αέρα.
 
Συμφωνω απολυτα με τον Ανεξανδρο σχετικα με το winter proof.
Να προσθεσω μονο πως συμφωνα με το ντοκιμαντερ "Αγρια Αυστραλια" του BBC, η θερμοκρασια στο εσωτερικο της Αυστραλιας(ενδοχωρα) μπορει να φτασει απο 46 βαθμους κελσιου μεχρι και -10.
 
Alexandre, to anthropo ama den katalavenei einai xerokefalo


Ενα ερώτημα που έχω εδώ και πολύ καιρό είναι γιατί γράφεις Ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες.
Πιστεύω οτι λίγοι διαβάζουν τα μηνύματά σου,
είναι και μεγάλα.

Βγαινω εκτος θεματος αλλα μιας και αναφερεσαι στα μελη του φορουμ γενικα. Σε πληροφορω πως εγω και τα περισσοτερα ενεργα μελη αν οχι ολα, οσο μεγαλητερα ειναι τα μυνηματα του Αλεξανδρου, τοσο μεγαλητερο το ενδιαφερον να τα διαβασουμε. Δεν τον γνωριζω προσωπικα, αλλα ο ανθρωπος ειναι ανοιχτη εγκυκλοπαιδεια και το σημαντικοτερο προθυμος να μοιραστει τις γνωσεις του.
 
Alexandre, to anthropo ama den katalavenei einai xerokefalo

.
Είναι η τελευταία φορά που αναφέρομαι στο θέμα γιατί νομίζω ότι ξεφεύγουμε.. Ξεκίνησα και έγραψα την εμπειρία μου ώς προς την αντοχή των συγκεκριμένων πτηνών στο κρύο. Δέν υπήρχε περίπτωση να το δοκίμαζα εάν δεν είχα το προηγούμενο παράδειγμα του φίλου ο οποίος τα έχει χρόνια έξω υπο τις συνθήκες που προαναφέρθηκαν. Έμαθα κάποια πράγματα επιπλέον απο όσα υποδείχθηκαν απο τους φίλους του forum αλλα πιστεύω και όλοι μας.. ( "Να προσθεσω μονο πως συμφωνα με το ντοκιμαντερ "Αγρια Αυστραλια" του BBC, η θερμοκρασια στο εσωτερικο της Αυστραλιας(ενδοχωρα) μπορει να φτασει απο 46 βαθμους κελσιου μεχρι και -10"-"will feel quite all right with temperatures between 5° and 30° C. However, when breeding, 15° C should be the minimum temperature. As aviary and cage birds, zebra finches can thrive in a wide range of temperatures and under almost any conditions as long has they have fresh food, clean water and a large enough cage" ) Για κάποιους μπορεί να είναι και χρήσιμο κάτι απο όλα αυτά. Σε καμμία περίπτωση όμως δεν ανέχομαι να με προσβάλλουν επειδή τεκμηριωμένα παραθέτω την εμπειρία μου και την άποψή μου που στηρίζεται σε αυτή. Ευχαριστώ.
 
Niczaxi,

Αυτο που εγραψα δεν αναφεροταν σε κανεναν.
Προσπαθουσα να διαβασω τα μηνυματα του Αλεξανδρου και απλως το ανεφερα.
Ανταλαξαμε μηνυματα με το Αλεξανδρο (ο οποιος σημειωτεον γραφει πολυ καλα Ελληνικα) και λυθηκε.
 
Σε καμμία περίπτωση όμως δεν ανέχομαι να με προσβάλλουν επειδή τεκμηριωμένα παραθέτω την εμπειρία μου και την άποψή μου που στηρίζεται σε αυτή. Ευχαριστώ.

Afou grafei to onoma mou kai grafei se greeklish, pistebo den ennoi esena.
Μεταφράσει : Αφού γραφει το όνομα μου και γραφει σε greeklish, πιστεύω δεν εννοεί εσένα.
 
αυτο με τη μεταφραση μου αρεσει και με βοηθαει παρα πολυ...

αν δεν βαριεσαι να το κανεις συνεχεια ή απλα γραφε μονο στα Ελληνικα γιατι απευθυνεσαι σε ελληνες κυριως!
 
Κάποια μέλη τα οποία η καταγωγή τους, είναι απο το εξωτερικό τους δίνεται η δυνατότητα να γράφουν με χαρακτήρες greeklish, μιας και η ορθογραφίας τους δεν το επιτρέπει. Αυτό είναι το τελευταίο off topic μύνημα...
 
Back
Top