Ασθένειες Μήπως έχει ακάρεα το μπάτζι μας;

Irinipapa

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2023
Μηνύματα
6
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα αν μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στις φωτογραφίες της Αννούλας μας. Την έχουμε 3 ημέρες, αγορασμένη από pet shop. Δεν έχουμε εμπειρία από κατοικίδια και ιδιαίτερα από πτηνά. Διαβάζω διάφορα στο διαδίκτυο για τις ασθένειές τους ώστε να είμαι προετοιμασμένη και να δω εγκαίρως αν συμβαίνει κάτι και παρατηρώ κάτι σαν ξηροδερμια- ασπρίλα στον χαλινό της στην κάτω μεριά. Είναι φυσιολογικός? Μήπως έχει ακάρεα? Και αν ναι, πώς μπορούμε να την εξετάσουμε να σιγουρευτουμε και να προλάβουμε χειρότερα? Ο,τι εχουμε χρησιμοποιήσει απο πράγματα είναι καινούρια και οι τροφές της συσκευασμένες. Χτες το απόγευμα την είδαμε να τρώει τα σποράκια της για 1η φορά. Πείτε μου, αν μπορείτε και αν διακρίνεται κάτι απο τις φωτογραφίες της. Επίσης αρκετές φορές κάνει κάτι περίεργο.. σαν να φουσκώνει τα φτερά της και τιναζεται ολόκληρη (2η και 3η εικόνα). Δεν ξέρω αν ειναι κάποια συνηθισμένη συμπεριφορά τους ή όχι.. συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!!😊
 

Συνημμένα

  • VideoCapture_20230630-213028.webp
    VideoCapture_20230630-213028.webp
    91,2 KB · Προβολές: 39
  • VideoCapture_20230630-212923.webp
    VideoCapture_20230630-212923.webp
    88,2 KB · Προβολές: 41
  • VideoCapture_20230630-155741.webp
    VideoCapture_20230630-155741.webp
    54,1 KB · Προβολές: 40
Καλώς την δεχτηκατε τη μικρούλα σας! Είναι ίδια με το ένα από τα δύο budgies μου!🤩
Αυτό που φουσκώνει κ τινάζεται να μην σας ανησυχεί! Το κάνουν συχνά, είναι κάτι σαν ανανέωση!
Τώρα το άσπρο κάτω από τον χαλινο φαίνεται λίγο περίεργο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι ακάρεα. Μπορεί να μην είναι κ τίποτα. Ήδη είχαμε μια απάντηση από πιο έμπειρο μέλος που την βλέπει τη μικρή μια χαρά!
Δεν είναι κακό βέβαια κάποια στιγμή να την εξετάσετε προληπτικά σε έναν πτηνιατρο για να είστε κ εσείς σίγουρη ότι όλα βαίνουν καλώς!
 
Ο χαλινός της είναι ανάγλυφος και καφέ διότι το πουλάκι μπαίνει ή βγαίνει απο τη φάση της αναπαραγωγής. Είναι ένα ενήλικο πουλάκι κι αναπαραγωγικά ώριμο θα έλεγα σίγουρα 8 μηνών και πάνω. Δείχνει υγιής, αν θέλεις όμως άφησε καναδυό εβδομάδες να αλλάξει τελείως το χρώμα του χαλινού της και μας την ξαναδείχνεις.

Είναι πολύ όμορφή, να την χαίρεστε!
 
Back
Top