Αναπαραγωγή Μήπως δεν ταιριάζουν η μήπως δεν είναι πυρωμένη η θυληκιά;

Ραφα12κ

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Ωραια ευχαριστω για την χρησιμη πληροφορια παναγιωτα. Οσο αναφορα το ζευγαρωμα θα ηθελα να ρωτησω κατι τελευταιο:το ζευγαρι μενει στην ζευγαρωστρα με χωρισμα στη μεση απο τελη ιανουαριου με σωστη διατροφηκη προετημασια(φρουτα, λαχανικα, βραστο αυγο, σπορους υγειας καθως και ενα πλουσιο -τονωτικο μειγμα σπορων). Μπηκε σχεδον μαρτιος και η καναρα δεν δινει και πολυ σημασια στον αρσενικο(αντιθετως παρολο που εκεινος κελαηδαει δυνατα, φτερουγιζει και ανοιγοκλεινει τα φτερα του), πολλες φορες υπαρχουν εντασεις αναμεσα τους δηλαδη υψωνουν τα φτερα τους(επιθετικη σταση)και ορμουν το ενα στο αλλο... Οσο παει βεβαια μειωνονται αυτες οι εντασεις αλλα μηπως δεν ταιργιαζουν η μηπως δεν ειναι πυρωμενη η θυληκια;
 
αλλα μηπως δεν ταιργιαζουν η μηπως δεν ειναι πυρωμενη η θυληκια;
Το ζευγάρι σου δεν είναι έτοιμο ακόμα. Θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή. Σε καμία περίπτωση μη βιαστείς να βγάλεις το χώρισμα. Είναι νωρίς ακόμα.
Εκτός της διατροφής σημαντικοί παράγοντες όπως σου ανέφερα είναι η θερμοκρασία και η διάρκεια της ημέρας. Όταν το ζευγάρι σου θα είναι έτοιμο θα το καταλάβεις από τα σημάδια που περιγράφονται στο άρθρο και τότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή να βγάλεις το χώρισμα.
 
Υπάρχουν δείγματα που μας μαρτυρούν πως τα καναρίνια μας είναι έτοιμα να βγει το χώρισμα! Διάβασε το άρθρο που σου παρέθεσε η Παναγιώτα και όποια απορία έχεις εδώ είμαστε! https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/

Καλή αρχή και καλή τύχη στην αναπαραγωγή! Αν δεν βιάζεσαι όλα θα πάνε τέλεια!
 
Να τα παρατηρείς και να πράττεις ανάλογα. Θα σου δείξουν μόνα τους πότε θα είναι έτοιμα. Μπορεί σε μια μέρα, μπορεί και σε ένα μήνα. Ούτε να βιαστείς πρέπει, ούτε όμως και να μην τα ενώσεις αν δεις ότι είναι όλα οκ επειδή απλά δεν έχει μπει ακόμα η άνοιξη.

Εγώ θα βάλω φέτος 4 ζευγάρια σε εξωτερικό χώρο. Υπολόγιζα να τα ενώσω τέλη Μαρτίου. Έβλεπα όμως τις θηλυκές ανήσυχες τον τελευταίο καιρό. Πριν 4 μέρες τα έβαλα σε ζευγαρώστρες με χώρισμα. Μέσα σε μία μέρα είχαν αρχίσει όλα να ταϊζονται και κυριολεκτικά να παλεύουν με τα κάγκελα. Τα 3 ζευγάρια τα έχω ήδη ενώσει και το ένα έκανε ήδη φωλιά. Τα άλλα δύο είναι πιο ήρεμα αλλά ταϊζονται, βατεύονται και δε μαλώνουν καθόλου. Το 4ο ζευγάρι αν και πίσω από τα κάγκελα δείχνει ασυγκράτητο, μόλις ενωθούν μαλώνουν έντονα. Οπότε αποφάσισα αυτά να τα ενώσω μόλις θα κάνει φωλιά το θηλυκό.

Όπως βλέπεις ακόμα και όταν ζουν στις ίδιες συνθήκες, κάθε πουλάκι λειτουργεί διαφορετικά.
 
Ναι παιδια εχετε δικιο... Ειναι νωρις ακομα για ζευγαρωμα εξαλου τα εχω σε εξωτερικο χωρο. Θα περιμενω να αποφασισουνε αυτα οποτε ειναι ετοιμα. Ευχατιστω για τις χρησιμες συμβουλες
 
O καιρος είναι καλος και οι θηλυκες θα αρχίσουν να ετοιμαζονται, ετοίμασε τα αρσενικά, αυτά είναι το θέμα.
 
O καιρος είναι καλος και οι θηλυκες θα αρχίσουν να ετοιμαζονται, ετοίμασε τα αρσενικά, αυτά είναι το θέμα.
Αυτό δεν είναι απόλυτο. Μπορώ να πω πως είναι η δεύτερη χρονιά που παρατηρώ ετοιμοπόλεμα αρσενικά να κυνηγούν τις κανάρες και αυτές ακόμα να μην είναι έτοιμες. Δε ξέρω τι παίζει με την ταράτσα μου! Ή με τη διατροφή που τους δίνω! 😛
 
Παιδια σημερα πρωτοφανηκαν τα πρωτα ταισματα... Τι να κανω.., να περιμενω;να βαλω φωλια;(δεν ειναι πολλα ακομα τα ταισματα αλλα εκανα 3-4 σε δυο ωρες!
 
Παιδια σημερα πρωτοφανηκαν τα πρωτα ταισματα... Τι να κανω.., να περιμενω;να βαλω φωλια;
Να βάλεις φωλιά... και να περιμένεις.
Αν το θηλυκό αρχίσει το χτίσιμο τα ενώνεις..
 
Ωραια παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια... Θα βαλω φωλια και θα δουμε... Θα ενημερωσω αν υπαρχει κατι νεο!
 
Παιδια εχω ευχαριστα νεα. Για το ζευγαρωμα. Καταρχας θα ηθελα να αναφερω οτι το αρσενικο μου περασε ενα μικρο κρυολογιμα αλλα ευτηχως τωρα ειναι και παλι καλα. Μπηκε με την 2η μου καναρα στη ζευγαρωστρα με χωρισμα (να βλεπονται) και επισης εβαλα φωλια με τσοχα και νημα στη μερια της καναρας μου...Απο το πρωτο λεπτο μαζι τα καναρινακια αρχισαν τα ταισματα και τα φιλια και η θυληκια εβαλα ηδη μερικες κλοστουλες στη φωλια. Σκευτομαι να τα αφησω μεχρι τη κυριακη ετσι (δηλαδη για 2 μερες με χωρισμα ακομα) και μετα το βγαζω. Η θερμοκρασια ειναι καθημερηνα απο 12-19 βαθμους το ανωτερο. Τα σημαδια αυτα δειχνουν ιδανικα για αναπαραγωγη (ταισματα και πολλα μαλιστα και λιγες κλωστες απο τη καναρα στη φωλια) η οχι; Εχουν ελπιδες να ζευγαρωσουνε να τα αφησω για 2 μερες ακομα ετσι η οχι; Ευχαριστω για τις απαντησεις εκ'των προτερων
 
Μόλις χθες είχες ένα άρρωστο καναρίνι και σου δώσαμε συμβουλές στο θέμα σου εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φουσκωμένο-αρσενικό-καναρίνι.29686/. Σου είπαμε να μη βγάλεις το πουλάκι έξω, σου είπαμε ότι προέχει η υγεία του και μετά η αναπαραγωγή, σου είπαμε να μη βάλεις τα πουλιά μαζί δίπλα-δίπλα, αφού έχεις υποψία ότι είναι άρρωστο κτλ. Μας απάντησες ότι αυτό θα κάνεις και έκανες το αντίθετο. Θεωρώ πως η συζήτηση γίνεται μάταια και έχεις πάρει τις αποφάσεις σου. Από εμάς θέλεις να ακούσεις να σου πούμε να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή. Εγώ δε θα το κάνω, γιατί προέχει η υγεία των πτηνών σου, όπως σου ανέφερα και χθες.
 
Εχεις δικαιο παναγιωτα απλα θεωρησαμε πως ητανε πια καλα... Δυστυχως εμενα μου φανηκα καλα απο τα σημαδια που παρατηρησα και γιαυτο πηρα αυτην την αποφαση. Θα το επιστρεψω αλλα πως θα ξερω ποτε να το βγαλω ξανα εξω. Ειμαι μπερδεμενος και παιρνω γρηγορες αποφασεις χωρις σκεψη. Μπορω να το ξαναβαλω μεσα; Η να το αφησω ετσι οπω εγιναν τα πραγματα.
 
Μπορω να το ξαναβαλω μεσα; Η να το αφησω ετσι οπω εγιναν τα πραγματα.
Άποψή μου είναι τώρα να τα αφήσεις έξω όπως έχουν τα πράγματα. Το μέσα-έξω, η μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας είναι ότι χειρότερο για τα πουλάκια μας. Παρατηρείς τη συμπεριφορά του για μερικές ημέρες και μας ενημερώνεις. Δε προχωράς σε αναπαραγωγή μέχρι να βεβαιωθείς ότι το καναρίνι σου είναι τελείως καλά.
 
Παρατηρείς τη συμπεριφορά του για μερικές ημέρες και μας ενημερώνεις.
Ναι να μας ενημερώσεις γιατί όπως σου είπα στο άλλο θέμα απ το 27 στο 17 δεν είναι και ότι καλύτερο.

Ειμαι μπερδεμενος και παιρνω γρηγορες αποφασεις χωρις σκεψη.
Ανυπόμονος είσαι.. Δεν υπάρχει λόγος για βιασύνες και σπασμοδικές κινήσεις. Αν συνεχίσεις έτσι δε θα καταφέρεις τίποτα. Λυπάμαι που το λέω αλλά στο χόμπι μας η υπομονή είναι η μεγαλύτερη αρετή.

Η θερμοκρασια ειναι καθημερηνα απο 12-19 βαθμους το ανωτερο. Τα σημαδια αυτα δειχνουν ιδανικα για αναπαραγωγη (ταισματα και πολλα μαλιστα και λιγες κλωστες απο τη καναρα στη φωλια) η οχι;
Ας εξαιρέσουμε πως το αρσενικό σου πριν λίγες ώρες ήταν άρρωστο.. ακόμα έχουμε 3 Μαρτίου. Μπορεί η θερμοκρασία να είναι οκ αλλά ξεχνάς κάτι σημαντικότερο... Τον ημερήσιο φωτισμό που ακόμα είναι στις 11 ώρες. Ενώ τα καναρίνια ζευγαρώνουν όταν ο ημερήσιος φωτισμός είναι 13-14 ώρες. Άρα όχι δεν είναι ιδανικές οι συνθήκες.

Εχουν ελπιδες να ζευγαρωσουνε να τα αφησω για 2 μερες ακομα ετσι η οχι;
2 μέρες; 😀 νομίζεις πως έχει ρομποτάκια ή μηχανές παραγωγής αυγών; Καναρίνια έχεις... ζωντανούς οργανισμούς...
 
Ωραια παιδια θα τα αφησω εξω αμα ειναι οπως τα εχω και θα παρατηρησω τη συμπεριφορα του αρσενικου μου και θα ενημερωσω...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top