Γενικά Μήπως είμαστε υπερβολικοί;

stefanos2007

PB Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2007
Μηνύματα
901
Πόλη
Καρδίτσα
Παίρνω αφορμή από θέματα και post που έχουν να κάνουν με την καθαριότητα και τη συνεχή απολύμανση του χώρου διαμονής των μικρών μας φίλων.

Έχω διαβάσει post που κάποιος αναφέρει ότι κάνει συνεχή απολύμανση σε πολύ τακτική βάση (περισσότερες από μια φορά τη εβδομάδα).

Είναι σωστό? Μήπως με αυτό τον τρόπο δημιουργούμε μακροπρόθεσμα πρόβλημα στα πουλιά μας; Είναι σωστό να ζουν σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον;

Προσωπικά είμαι οπαδός του "μέτρων άριστο". Απολυμένο και εγώ τα κλουβιά και τα διάφορα σκεύη αλλά συνήθως ανά δεκαπενθήμερο. Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Αυτό που θέλω να πω εν κατακλείδι είναι: Μήπως μας πιάνει μια υστερία και στο τέλος κάνουμε οι ίδιοι κακό στα πουλιά σκοτώνοντας όχι μόνο τα βλαβερά παράσιτα αλλά και αυτά που είναι απαραίτητα στο οργανισμό?
 
Γενικά η υπερβολή δεν φέρνει πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα σε αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε. Απολυμάνσεις με φάρμακα και ξεσήκωμα των πουλιών κάθε τρεις και λίγο δεν είναι ό,τι καλύτερο. Από την άλλη η καθαριότητα δεν έβλαψε κανέναν και πιστεύω ότι όταν δεν συντρέχει λόγος απολύμανσης, ένα πλύσιμο του πάτου και των σκευών με νερό και σαπούνι μια φορά τη βδομάδα είναι υπέρ αρκετό ή επιβάλλεται κατά την άποψή μου.
stefanos2007 είπε:
Αυτό που θέλω να πω εν κατακλείδι είναι: Μήπως μας πιάνει μια υστερία και στο τέλος κάνουμε οι ίδιοι κακό στα πουλιά σκοτώνοντας όχι μόνο τα βλαβερά παράσιτα αλλά και αυτά που είναι απαραίτητα στο οργανισμό?
Συμφωνώ απολύτως ότι η λύση βρίσκεται στο μέτρο. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι τους ωφέλιμους μικροοργανισμούς δεν τους προσλαμβάνει το πουλί από το περιβάλλον του. Εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να υπάρχει πάντα μια μικρή ποσότητα βρωμιάς ως "εμβόλιο". Έτσι όμως θεωρώ ότι είναι ευκολότερο να χαθεί το μέτρο προς την άλλη πλευρά.

Αυτό που θέλω να πω κι εγώ, είναι δηλαδή ότι δεν χρειάζεται κάθε λίγο να χρησιμοποιούμε φάρμακα, χωρίς λόγο, απλά για να καθαρίσουμε τον εξοπλισμό και τον περιβάλλοντα χώρο. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορούμε να λέμε ότι αφήνω την κουτσουλιά να φτάσει μέχρι την πατήθρα επειδή θέλω να έχω ανθεκτικά πουλιά, διότι το μόνο που θα κάνουμε είναι να καταλήξουμε και πάλι στα φάρμακα για διαφορετικούς όμως λόγους.
 
Σταύρο σε γενικές γραμμές συμφωνούμε και σε καμιά περίπτωση δεν είπα να αφήσουμε τις ακαθαρσίες να γίνονται βουνό γιατί τότε πάμε στο άλλο άκρο που επίσεις δεν είναι το ζητούμενο
 
Θα ήθελα να γράψω και εγώ την άποψη μου πάνω σε αυτό το θέμα. Εγώ κάνω απολύμανση κάθε 15 ημέρες. Ομως η καθαριότητα των κλουβιών γίνεται κάθε εβδομάδα ή αναλογα την κατάσταση τους. Μερικά πουλιά λερώνουν παραπάνω σκορπώντας την τροφή τους.
 
Νομιζω πως άλλο θεμα η καθαριότητα κ άλλο θέμα η απολύμανση βασικά. Συνδεονται άμεσα αλλά θεωρώ πως καθαριότητα πρεπει να γινεται πολύ συχνότερα παο τι η απολύμανση, οπως λεει κ ο Στέφανος.
 
Εγώ καθαρίζω κάθε Κυριακή, μία φορά που λόγο ανωτέρας βίας δεν καθάρισα τα κλουβιά μου, έχασα μια λουγαρίνα και την κλαίω ακόμα.
Δεν ξεχνάμε πως ο κύκλος που κάνουν τα ακάρεα της τραχείας, ολοκληρώνεται κάθε 8 ημέρες, άρα μια κουτσουλιά με τα αβγουλάκια των ακάρεων είναι ωρολογιακή βόμβα που μπορεί σε 8 ημέρες να σκοτώσει τα πουλάκια μας (ειδικά τα αγριοπούλια).
Δες και : https://community.petbirds.gr/threads/Θεραπεία-ακάρεων-της-τραχείας-με-ιβερμεκτίνη.1045/
 
Καθάρισμα σκευών (ταΐστρες, πατήθρες, ποτίστρες) αλλαγή τροφής, αλλαγή άμμου απο τον πάτο του κλουβιού, κάθε Τετάρτη και Κυριακή και μια φορά τον μήνα πλύσιμο όλο το κλουβί (ζεστό νερό - σαπούνι και μετά Chevitren)!
 
Kαθαριζω και εγω τα κλουβια μου καθε Κυριακη πλενω τις σχαρες και τα ταψια. Τις ποτηστρες τις πλενω καθε μερα και τις αυγοθηκες καθε φορα που τις χρησιμοποιω τις πλενω με σαπουνι και ζεστο νερο τα χαρτια στα ταψια τα αλλαζω καθε 2η μερα, αποτελεσμα στα καναρινια να εχω σχεδον μηδενικες απωλειες ενω στις καρδερινες 7 νεκρες απο φουσκωμενα εντερα μεσα σε 2,5 μηνες. Εκεινο ομως που με τρελαινει ειναι οταν πηγαινω σε αλλες εκτροφες και βλεπω την κουτσουλια να εχει φτασει στο ξυλακι και τις ποτηστρες να ειναι πρασινες απο την αλγη και απο τροφες αναμεικτο χυμα αμφιβολου προελευσεως και να μου λεει οτι μεχρι τωρα εβγαλα τοσα καρδερινοκαναρα τοσα καναρινια, αυτη η καρδερινα ειναι 3 χρονων αλλα βατευει οτι της βαλεις και θα την κρατησω και του χρονου. Εγω τωρα τι να πω οτι τα ξεβαφτιζω στο καθαρισμα οτι δινω τροφη στις καρδερινες παραγγελια με 60 ευρω το σακι και στα καναρινια με 40 ευρω το σακι με μπροκολα και διαφορα αλλα χορταρικα με αυγοτροφες πανακριβες αλλες για τις καρδερινες και αλλες για τα καναρινια με λαμπες φυσικου φωτος και στο φιναλε να μη μου μεινει ουτε μια καρδερινα μεχρι την εποχη ζευγαρωματος.Αν του πω ολα αυτα τι λετε θα με περασει για χαζο η οχι; Πιστευω λοιπον οτι ειμαστε υπερβολικοι οχι μονο στο καθαρισμα αλλα σε ολους τους τομεις που αφορουν την εκτροφη, οτι κυκλοφορει στην αγορα τρεχουμε και το παιρνουμε, φορτωνουμε τα πουλια με οτι διαβαζουμε η ακουμε οτι κανει καλο με αποτελεσμα το αντιθετο μερικες φορες απο αυτο που αποζητουμε.
 
βλεπω την κουτσουλια να εχει φτασει στο ξυλακι και τις ποτηστρες να ειναι πρασινες απο την αλγη και απο τροφες αναμεικτο χυμα αμφιβολου προελευσεως και να μου λεει οτι μεχρι τωρα εβγαλα τοσα καρδερινοκαναρα τοσα καναρινια, αυτη η καρδερινα ειναι 3 χρονων αλλα βατευει οτι της βαλεις και θα την κρατησω και του χρόνου
Πάντως η βρώμα να είναι η συνταγή της επιτυχίας αποκλείεται!
Αλλού πρέπει να ψάξεις για το μυστικό της επιτυχίας (αν υπάρχει γιατί πολλές φορές το ψέμα πάει σύννεφο).
 
Ακολουθω και εγω το "παν μετρον αριστον" αλλα εχω και μια αλλη αποψη που ισχυει και για τους ανθρωπους και τα ζωα και τα φυτα.Αν πχ τα πουλια αισθανονται ανετα στο κλουβι τους, δεν ειναι δηλ στρεσαρισμενα, κελαιδουν ολη την μερα, εχουν παρεα, εχουν καθαρο περιβαλλον, με πρασιναδες κτλ και γενικα ειναι ευχαριστημενα, νομιζω δεν αρρωσταινουν τοσο γρηγορα. Πρεπει κατα την γνωμη μου, να προσπαθησουμε να καταλαβουμε καλλιτερα την συμπεριφορα των πουλιων, οταν θελουν κατι το λενε με την φωνη τους η με γενικα αλλο τροπο (μαλωματα, φτερουγισματα, μονοτονοι ηχοι κτλ). Αρρωσταινει κανεις πολυ πιο ευκολα οταν εχει χασει την ψυχικη του ισορροπια, οταν ειναι σε στρες για οποιονδηποτε λογο η οταν δεν περναει καλα γενικα. Νομιζω η υπερβολη και απο τις δυο μεριες δεν εχει καλα αποτελεσματα.
 
Η καθαριότητα δεν είναι υπερβολή, η απολύμανση είναι. Ειδικά όταν γίνεται με οτιδήποτε χημικό. Γνώμη μου είναι τέτοιου είδους εργασίες (με χημικά) πρέπει να γίνονται το πολύ μία φορά το μήνα, αν και έχω διαβάσει ότι τα χημικά δε πρέπει να χρησιμοποιούνται. Εγώ για καθαριότητα, προς το παρόν, χρησιμοποιώ μόνο φυσικά «απορρυπαντικά». Το κλουβί και τα ξυλάκια τα πλένω δύο φορές την εβδομάδα για να είμαι σίγουρη. Πολύ αποτελεσματικό για το καθημερινό καθαρισμό (ποτίστρες κλπ) νομίζω ότι είναι το καυτό νερό ή ο καυτός ατμός όταν είναι διαθέσιμος. Με λίγα λόγια ότι ισχύει για τους ανθρώπους ισχύει και για τα πουλιά, αλλά τα πουλιά είναι πιο ευαίσθητοι οργανισμοί και θέλουν περισσότερη προσοχή και στην καθαριότητα αλλά και στα μέσα που χρησιμοποιούνται.
 
Εγώ για καθαριότητα, προς το παρόν, χρησιμοποιώ μόνο φυσικά «απορρυπαντικά».

Για δώσε καμιά ιδέα και σε μάς 😕

Το κλουβί και τα ξυλάκια τα πλένω δύο φορές την εβδομάδα για να είμαι σίγουρη. Πολύ αποτελεσματικό για το καθημερινό καθαρισμό (ποτίστρες κλπ) νομίζω ότι είναι το καυτό νερό ή ο καυτός ατμός όταν είναι διαθέσιμος.

Καλύτερα χλιαρό προς το ζεστό το νερό διότι όποτε είχα βάλει καυτό μου θάμπωσε ποτίστρες και ταΐστρες (οπως και το Dettol) !
 
Kαθαριζω και εγω τα κλουβια μου καθε Κυριακη πλενω τις σχαρες και τα ταψια. Τις ποτηστρες τις πλενω καθε μερα και τις αυγοθηκες καθε φορα που τις χρησιμοποιω τις πλενω με σαπουνι και ζεστο νερο τα χαρτια στα ταψια τα αλλαζω καθε 2η μερα, αποτελεσμα στα καναρινια να εχω σχεδον μηδενικες απωλειες ενω στις καρδερινες 7 νεκρες απο φουσκωμενα εντερα μεσα σε 2,5 μηνες. Εκεινο ομως που με τρελαινει ειναι οταν πηγαινω σε αλλες εκτροφες και βλεπω την κουτσουλια να εχει φτασει στο ξυλακι και τις ποτηστρες να ειναι πρασινες απο την αλγη και απο τροφες αναμεικτο χυμα αμφιβολου προελευσεως και να μου λεει οτι μεχρι τωρα εβγαλα τοσα καρδερινοκαναρα τοσα καναρινια, αυτη η καρδερινα ειναι 3 χρονων αλλα βατευει οτι της βαλεις και θα την κρατησω και του χρονου. Εγω τωρα τι να πω οτι τα ξεβαφτιζω στο καθαρισμα οτι δινω τροφη στις καρδερινες παραγγελια με 60 ευρω το σακι και στα καναρινια με 40 ευρω το σακι με μπροκολα και διαφορα αλλα χορταρικα με αυγοτροφες πανακριβες αλλες για τις καρδερινες και αλλες για τα καναρινια με λαμπες φυσικου φωτος και στο φιναλε να μη μου μεινει ουτε μια καρδερινα μεχρι την εποχη ζευγαρωματος.Αν του πω ολα αυτα τι λετε θα με περασει για χαζο η οχι; Πιστευω λοιπον οτι ειμαστε υπερβολικοι οχι μονο στο καθαρισμα αλλα σε ολους τους τομεις που αφορουν την εκτροφη, οτι κυκλοφορει στην αγορα τρεχουμε και το παιρνουμε, φορτωνουμε τα πουλια με οτι διαβαζουμε η ακουμε οτι κανει καλο με αποτελεσμα το αντιθετο μερικες φορες απο αυτο που αποζητουμε.

απο το πολυ φαι, παχαινουν και δεν τραγουδαν ουτε ζευγαρωνουν. Τα ολα φαρμακα βιταμινες κλπ, φορτιζουν το συκωτι με ασχημα αποτελεσματα.
το παν μετρο ισχυει για ολα γενικα. η υπερβολη ποτε δε κανει μονο καλο
 
Smokie είπε:
Καλύτερα χλιαρό προς το ζεστό το νερό διότι όποτε είχα βάλει καυτό μου θάμπωσε ποτίστρες και ταΐστρες
Ίσως αν το νερό ήταν τόσο ζεστό... Εγώ πάντως το κάνω με νερό που ίσα αντέχω να βάλω το χέρι μου κάτω από τη βρύση και δεν έχουν πάθει κάτι ως τώρα.
Για δώσε καμιά ιδέα και σε μάς
Για να καθαρίσω το κλουβί και τα ξυλάκια χρησιμοποιώ ξύδι με αρκετό αλάτι μαζί, το αφήνω λίγο και μετά ξεπλένω καλά. Δε γνωρίζω αν κάνουν την ίδια δουλειά με τα χημικά (τα οποία όλο και κάποιο υπόλειμμα θα αφήσουν) αλλά σίγουρα είναι ασφαλέστερα.
Διάβασε αν θες και το παρακάτω, το σημείο που αναφέρει τον καθαρισμό του κλουβιού.
"http://www.interpet.gr/nea/recent_2003/neo3_190603.htm"
 
Προσωπικα νομιζω πως το να πλενεις τα πραγματα καθε μερα ειναι υπερβολικο. Εγω πλενω τις ποτηστρες και τις αυγοθηκες καθε εβδομαδα και τα υπολοιπα μια φορα το μηνα. Τα τελευταια 2 χρονια που το κανω συστηματικα δε μου εχει αρρωστησει κανενα πουλι, αντιθετος τα πουλια που ειναι στις μεγαλες κλουβες ειναι τα μοναδικα που αρρωσταινουν καποιες φορες.
 
Εγώ προσωπικά καθαρίζω τα κλουβιά μία φορά στις τρείς ή τέσσερις μέρες.Τις ποτίστρες κάθε μέρα και τις ταίστρες μέρα παρά μέρα. Τα απολυμαίνω τα κλουβιά πιο σπάνια.😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top