Αναπαραγωγή Μήπως είναι θέμα χρόνου το βάτεμα;

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
Συνήθως χωρίζουμε τα πουλιά όταν θελουμε να αυξήσουμε την επιθυμία του ενός για το άλλο.

Πολλοί εκτροφείς χωρίζουν τα πουλιά λίγο πριν την έναρξη της αναπαραγωγής για λίγες μέρες (5 ας πούμε)


Εμένα η θηλυκιά μου ολοκλήρωσε τη φωλιά της και τρείς ημέρες τώρα, την βλέπω κάθε πρωί κατά τις 7 να στήνεται στον αρσενικό! Όμως αυτός δεν κάνει τίποτα!
Θα ήταν καλό να τον χωρίσω σε μικρότερο κλουβάκι για μερικές ημέρες μπας και αυξηθεί η επιθυμία του; Ή μήπως είναι θέμα χρόνου να πέσει βάτεμα και να μην τα πειράξω;
 
Εμένα η θηλυκιά μου ολοκλήρωσε τη φωλιά της και τρείς ημέρες τώρα, την βλέπω κάθε πρωί κατά τις 7 να στήνεται στον αρσενικό! Όμως αυτός δεν κάνει τίποτα!
Θα ήταν καλό να τον χωρίσω σε μικρότερο κλουβάκι για μερικές ημέρες μπας και αυξηθεί η επιθυμία του; Ή μήπως είναι θέμα χρόνου να πέσει βάτεμα και να μην τα πειράξω;

Μιλάμε για ζευγάρι καρδερίνες Κωστα;
 
μιλάμε για ζευγάρι που έχτισαν μαζί την φωλιά, όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο μήνυμα, με τα φιλιά και τους τσακωμούς τους!
 
Εμένα η θηλυκιά μου ολοκλήρωσε τη φωλιά της και τρείς ημέρες τώρα, την βλέπω κάθε πρωί κατά τις 7 να στήνεται στον αρσενικό! Όμως αυτός δεν κάνει τίποτα!
Θα ήταν καλό να τον χωρίσω σε μικρότερο κλουβάκι για μερικές ημέρες μπας και αυξηθεί η επιθυμία του; Ή μήπως είναι θέμα χρόνου να πέσει βάτεμα και να μην τα πειράξω;
Αν το αρσενικό δεν διαβάζει αυτές τις κινήσεις και δεν ανταποκρίνεται σε τέτοια καλέσματα πολύ φοβάμαι πως αυτός δεν είναι έτοιμος...
Σ' αυτή την περίπτωση όπου και να τον βάλεις... Δεν θα μας φανεί χρήσιμος...
Προτείνω λοιπόν να μην κάνεις τίποτε... Να τον αφήσεις στη με το θηλυκό, μήπως και στην πορεία "θυμηθεί" τι πρέπει να κάνει...
Ελπίζω να το κάνει...
Είναι και για το θηλυκό επίπονη η διαδικασία της "άσπερμης" ωοτοκίας αλλά και για σένα άδικο...
Περίμενες καιρό αυτό το διάστημα και σε καταλαβαίνω απόλυτα...
 
μιλάμε για ζευγάρι που έχτισαν μαζί την φωλιά, όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο μήνυμα, με τα φιλιά και τους τσακωμούς τους!

Oχι βρε, δεν πειραζεις το πουλί.

Πως είναι η κατάσταση στο ζευγάρι αυτές τις μέρες;

Ο αρσενικός την κυνηγάει καθόλου;

Τσακώνονται καθόλου;

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως για να εχουμε αναπαραγωγή πρέπει να έχουμε ένα αρσενικό και ένα θηλυκό πουλί.🙄
 
Και κάτι άλλο.

Μπορείτε κάλιστα να καταλάβετε πότε τα πουλιά είναι έτοιμα να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή.

Πως;

Οταν δείτε στο κλουβί έντονη κινητικότητα και από τα δύο.

Πέρα δώθε, συνέχεια.

Και όχι όταν στέκεστε μπροστά στην κλούβα... Οταν δεν σας βλέπουν.
 
Η θηλυκια ειναι ετσι βασιλη.. Περα δωθε στο μηκος της κλουβας και χωρις να με βλεπουν! Εχθες το απογευμα χωρισα τον αρσενικο σε κλουβι μικροτερο κολλημενο στην κλουβα! Θα κοψω το απογευμα κινηση και θα ενημερωσω..
 
Η θηλυκια ειναι ετσι βασιλη.. Περα δωθε στο μηκος της κλουβας και χωρις να με βλεπουν! Εχθες το απογευμα χωρισα τον αρσενικο σε κλουβι μικροτερο κολλημενο στην κλουβα! Θα κοψω το απογευμα κινηση και θα ενημερωσω..
Η γνώμη μου είναι ότι κακώς τα πιάνεις τα πουλιά και τα αναστατώνεις...όσο επεμβαίνεις κακό τους κάνεις Να τα αφήσεις μαζί στην ησυχία τους και να έχεις υπομονή. Επειδή είδες ότι κάποιων τα πουλιά ξεκίνησαν φωλιές δεν σημαίνει τίποτα, ακόμα και στην φύση κάποια πουλιά κάνουν πρώτη φωλιά στο τέλος του Μάη...
 
τώρα το απόγευμα που γύρισα σπίτι ο αρσενικός κυριολεκτικά έτρωγε τα σίδερα! Κάτω τα φτερά και πολύ έντονο και γρήγορο κελάηδημα προς την θηλυκιά.Αρκετά μεγάλη αλλαγή. Και η θηλυκιά από την άλλη τον καλούσε συνέχεια χτυπώντας τα φτερά της.
Δημήτρη φωλιά έχουν έτοιμη από το Πάσχα. Ο αρσενικός στη τελική προσπάθεια μου τα χαλάει. Και εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να τα ενοχλούμε,όμως σκέφτηκα ότι έχουμε δρόμο μπροστά μας στην αναπαραγωγική περίοδο, ο καιρός δεν έστρωσε για τα καλά ακόμακαι γι αυτό το να τα χωρίσω πέντε μέρες δεν θα με πάει πολύ πίσω.
 
Αφού έχουν έτοιμη την φωλιά γιατί να χωρίσεις τον αρσενικό.
Άστα μαζί και όταν έρθει η κατάλληλη ώρα θα προχωρήσουν και στην αναπαραγωγή.
 
Μάκη για να αυξήσω την επιθυμία του αρσενικού. Παρατήρησα τον αρσενικό ότι δεν κελαηδούσε καθόλου όσο ήταν με τη θυληκιά. Ενώ η θυληκιά του στήνεται για βάτεμα αυτός δεν προχωράει. Για λίγες μέρες θα είναι αυτό.
 
Ο συγκεκριμένος αρσενικός έχει ξαναζευγαρώσει;
Έχεις και άλλα πουλιά και συγκεκριμένα αρσενικά στον ίδιο χώρο;
 
Εγώ όχι αλλά στην γειτονιά υπάρχουν αρκετά και ακούγονται.λες να παίζει ρόλο αυτό; Και τα δύο είναι πρωτάρικα. Η θυληκιά του 14 και ο αρσενικός του 13.
 
Μάκη για να αυξήσω την επιθυμία του αρσενικού. Παρατήρησα τον αρσενικό ότι δεν κελαηδούσε καθόλου όσο ήταν με τη θυληκιά. Ενώ η θυληκιά του στήνεται για βάτεμα αυτός δεν προχωράει. Για λίγες μέρες θα είναι αυτό.
Έχω την ίδια άποψη...
Μια δυο μέρες χωριστά... Θα τον κάνουν να ξεχάσει πως ήταν "φιλαράκια" με το θηλυκό και θα τον πιάσει το "αντρικό" του...
 
την βλέπω κάθε πρωί κατά τις 7 να στήνεται στον αρσενικό! Όμως αυτός δεν κάνει τίποτα!
εσύ την βλέπεις για λίγο το πρωί... Πως ξέρεις τι κάνουν όταν εσύ δεν τα βλέπεις;
εσύ κάνε υπομονή... και αυτά άστα ήσυχα!
όσο για το άλλο... Αν επηρεάζονται όταν βλέπουν ή ακούν άλλα πουλιά, σκέψου μόνο ότι όλοι έχουμε τις ζευγαρώστρες την μία δίπλα στην άλλη ή την μία απέναντι από την άλλη στον ίδιο χώρο...
 
Καλημερα παιδια..
Την κυριακη το απογευμα ενωσα τα πουλια και εχθες το πρωι ηταν καλα μεταξυ τους.
Οσο ηταν χωρια ο αρσενικος εδειξε οτι ειναι ετοιμος.
Εχθες το απογευγα η θυληκια ειχε μια περιεργη σταση στο σωμα και καταλαβα οτι έρχεται αυγοΠραγματι σημερα το πρωι βρηκα ενα αυγο στη φωλια.
Ομως ο αρσενικος ειχε αγροεψει παρα πολυ και δεν την αφηνε να πλησιασει καθολου τη φωλια. Επιλπεον πηρε πολυ απειλητικη σταση και την κυνηγουσε παντου.
Τωρα τι πρεπει να κάνω;
Να συμπληρωσω οτι το αυγο εβαλα στην καναρα μαζι με τα δικα της που ειναι ασπορα.
 
Δεν μπορείς να κάνεις και πάρα πολλά..
Αφήνεις να εξελιχθεί ομαλά η ωοτοκία... Βάζεις χώρισμα και περιμένεις την ωοσκόπηση για τα αποτελέσματα...
Είναι λίγο δύσκολο να πούμε αν θα είναι θετικό το αποτέλεσμα... σου το ευχόμαστε όμως.
 
Aπό την στιγμη που εκανε το πρώτο αυγό ο αρσενικός πλέον δεν χρειάζεται.

Οτι ήταν να γίνει.. Έγινε.

Αν τον αφήσεις μέσα να έχεις διαθέσιμο και λίγο μπέικον... Που πάει μια χαρά με την ομελέτα.
 
Back
Top