Ασθένειες Μαζική απώλεια καναρινιών

H a r i s

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2008
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,

Χθες μου έτυχε κάτι εξαιρετικά περίεργο.

Την Κυριακή το απόγευμα φροντίζω τα καναρίνια μου. Στο ένα κλουβί έχω τους γονείς και στο άλλο τα 4 μικρά.

Πιο συγκεκριμένα, έπλυνα το κλουβί των γονιών, όπως κάνω συχνά πυκνά για λόγους υγιεινής.

Χθες το απόγευμα, βρίσκω τα 3 απο τα 4 μικρά, ψόφια. Τα δύο ήταν ψόφια ΜΕΣΑ στην τροφή και το τρίτο στην γωνία.

Επισυνάπτω και φωτογραφία για τον τόπο παραμονής τους.

Κάτω είναι τα μικρά και απο πάνω οι γονείς. Μπροστά, κάτω, υπάρχει plexyglass για προστασία.

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να συνέβη?
 

Συνημμένα

  • KANARINIA.webp
    KANARINIA.webp
    256,7 KB · Προβολές: 21
Καλησπέρα,

Χθες μου έτυχε κάτι εξαιρετικά περίεργο.

Την Κυριακή το απόγευμα φροντίζω τα καναρίνια μου. Στο ένα κλουβί έχω τους γονείς και στο άλλο τα 4 μικρά.

Πιο συγκεκριμένα, έπλυνα το κλουβί των γονιών, όπως κάνω συχνά πυκνά για λόγους υγιεινής.

Χθες το απόγευμα, βρίσκω τα 3 απο τα 4 μικρά, ψόφια. Τα δύο ήταν ψόφια ΜΕΣΑ στην τροφή και το τρίτο στην γωνία.

Επισυνάπτω και φωτογραφία για τον τόπο παραμονής τους.

Κάτω είναι τα μικρά και απο πάνω οι γονείς. Μπροστά, κάτω, υπάρχει plexyglass για προστασία.

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να συνέβη?
Το πλέξιγκλας πως το επιλέξατε; Είναι δυνατόν να μπει πλέξιγκλας για προστασία; Το έχετε διαβάσει κάπου; Εδώ δεν νομίζω. Το πιο πιθανό είναι να πέθαναν από θερμοπληξία. Προς Θεού αφαίρεση του πλέξιγκλας και τοποθέτηση πλέγματος για προστασία με σίτα για κουνούπια από έξω!
 
Από ότι είδα είχατε παλιότερα θέμα με καναρίνια στο μπαλκόνι και ενοχλούσαν. Μήπως βάλατε το πλέξιγκλας τότε; Πάντως εκεί που το βλέπουμε στην φωτογραφία είναι πολύ κοντά στα πουλιά και εσωτερικά θα είναι φούρνος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το plexyglass το επέλεξα για προστασία απο το κρύο για τον χειμώνα. Επίσης, εκεί ήταν όλο το καλοκαίρι με υψηλότερη θερμοκρασία, χωρίς

να έχουν κάποιο ζήτημα. Το plexyglass δεν είναι απο πάνω μέχρι κάτω.

Παρόλα αυτά, ναι οκ, δέχομαι την άποψη σας.

Δεν υπάρχει πλέον θέμα με τα καναρίνια, δεν ενοχλούν.
 
Το plexyglass το επέλεξα για προστασία απο το κρύο για τον χειμώνα. Επίσης, εκεί ήταν όλο το καλοκαίρι με υψηλότερη θερμοκρασία, χωρίς

να έχουν κάποιο ζήτημα. Το plexyglass δεν είναι απο πάνω μέχρι κάτω.

Παρόλα αυτά, ναι οκ, δέχομαι την άποψη σας.

Δεν υπάρχει πλέον θέμα με τα καναρίνια, δεν ενοχλούν.
Υπάρχει περίπτωση να σφηνωσαν; Το έχουμε ξαναακουσει για ταιστρες. Πόσο μικρά είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εεε και τα δύο να σφήνωσαν την ίδια μέρα? Την ίδια ώρα? Είναι "μεγάλα" μικρά. Είναι 5-6 μηνών.

Και πτερόροια άρχισαν κάποια.

Υπάρχει περίπτωση να τα κυνηγούσε κάτι? Και να πήγαν εκεί για να κρυφτούν?
 
Το plexyglass το επέλεξα για προστασία απο το κρύο για τον χειμώνα. Επίσης, εκεί ήταν όλο το καλοκαίρι με υψηλότερη θερμοκρασία, χωρίς

να έχουν κάποιο ζήτημα. Το plexyglass δεν είναι απο πάνω μέχρι κάτω.

Παρόλα αυτά, ναι οκ, δέχομαι την άποψη σας.

Δεν υπάρχει πλέον θέμα με τα καναρίνια, δεν ενοχλούν.
Μπορεί να άντεξαν αλλά σταδιακά να καταπονήθηκε τόσο ο οργανισμός τους που στο τέλος να κατέληξαν. Το πλέξιγκλας εκεί που είναι κόβει την κυκλοφορία του αέρα. Δηλαδή σίγουρα θα έχετε μια σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας. Βάλτε το μεσημέρι ένα θερμόμετρο εξωτερικού χώρου στα κλουβιά με το πλέξιγκλας μπροστά και αφήστε το αρκετή ώρα να σταθεροποιηθεί. Παράλληλα βάλτε άλλο θερμόμετρο εξωτερικά του πλέξιγκλας για να βλέπετε τις διαφορές.
 
Εεε και τα δύο να σφήνωσαν την ίδια μέρα? Την ίδια ώρα? Είναι "μεγάλα" μικρά. Είναι 5-6 μηνών.

Και πτερόροια άρχισαν κάποια.

Υπάρχει περίπτωση να τα κυνηγούσε κάτι? Και να πήγαν εκεί για να κρυφτούν?
Υπάρχει από την άλλη κ το τρίτο που πέθανε που δεν είχε χωθεί στην ταιστρα. Μήπως τα κακόμοιρα τρόμαξαν από κάτι; Μέχρι κ εχθές σου φαίνονταν εντάξει τα πουλάκια; Οι ποτίστρες δεν είχαν καμμιά διαρροή, είχαν νερό, σωστά; Κ η θερμοπληξία είναι μια πιθανή αιτία γιατί έχω διαβάσει ότι το πλέξιγκλας κρατάει τη ζέστη. Δοκίμασε να ελέγξεις την θερμοκρασία με θερμόμετρο εξωτερικού χώρου που λέει ο @Kostas Pyl.
 
Back
Top