Γενικά Μας έκαναν δώρο ένα καναρίνι, τι να προσέχω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikimati
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν φοβάσαι να το πιάσεις μήπως το τραυματίσεις, ετοίμασε το νέο κλουβί με φαγητά νερά κι απ' όλα και άνοιξε τις δύο πόρτες κολλητά.
Αν δεν ενδώσει στην περιέργεια, σπρώξ' το μ' ένα καλαμάκι του νερού προς την σωστή κατεύθυνση.
Αλλά θα πρέπει να μάθεις να το πιάνεις γιατί όλο και θα χρειαστεί.
 
είναι μάλλον χύμα
Αν είναι χύμα μαζί με το κλουβάκι να παραγγείλεις και ένα συσκευασμένο μείγμα σπόρων 1 - 3 κιλά.

μέχρι να το βάλω μέσα!
Ήρεμες κινήσεις σιγά σιγά και θα σε μάθει και αυτό και δε θα φοβάται τόσο. Εγώ οτιδήποτε βάζω (αυγοτροφή, μπρόκολο, σπανάκι) τα βάζω σε αυγοθήκες.

παρηγγειλα αυτό καλό είναι; Οι διαστάσεις:Ζευγαρώστρα 60X26X34cm 9672: aquamedor.gr/products_img/tcache/thumb_fpimg_1_240x139_1378994721_0.pjpeg
Άψογο είναι! Μπράβο σου! :D

καλά παρήγγειλα το κλουβί! ΠΩΣ θα το πιάσω να το βάλω μέσα;ντόινκ!😱
Αν φοβάσαι να το πιάσεις μήπως το τραυματίσεις, ετοίμασε το νέο κλουβί με φαγητά νερά κι απ' όλα και άνοιξε τις δύο πόρτες κολλητά.
Αυτή ειναι η λύση σου! Και στις πόρτες να βάλεις κλαδάκια έτσι ώστε να πατήσει και να πηδήξει απ το ένα κλαδάκι του ενός κλουβιού στο άλλο! 😉

Επίσης αν βρεις να παραγγείλεις και πατήθρες από φυσικό ξύλο! Κάνουν καλό στα ποδαράκια τους! Σαν αυτές:
 
Το κλουβί που παρήγγειλες είναι μια χαρά. Όταν θα το χρησιμοποιήσεις δεν θα βάλεις φυσικά χώρισμα και αν η ράγα στην οποία σύρεται αυτό (το χώρισμα) είναι εφαρμοσμένη στο κλουβί, θα την αφαιρέσεις. Μιλώ για την κάτω ράγα. Επίσης, όταν θα του βάζεις μπανιέρα, αυγοθήκες ή ό,τι τέλος πάντων εσωτερικά του κλουβιού, μπορείς να βάζεις το χώρισμα, χωρίς τη ράγα για μερικά δευτερόλεπτα και να απομονώνεις το πουλάκι στο άλλο μισό του κλουβιού από αυτό στο οποίο θα βάζεις το χέρι σου. Παρεπιπτόντως, μπανιέρα βάζουμε για λίγο το πρωί και την αφαιρούμε και όσο πιο μακρυά γίνεται από τις ταΐστρες, ώστε να μην βραχεί η τροφή και πιάσει μύκητες.
Τέλος το κλουβί που αγόρασες έχει μια επικινδυνότητα: δεν αφαιρείς το ταψί και τη σχάρα μαζί, διότι μένουν μεγάλα κενά στον πάτο από τα οποία θα διαφύγει το πτηνό. Και, όταν θα έχεις και τα δύο (ταψί+ σχάρα) φορεμένα στο κλουβί, θα χρησιμοποιείς τον γάτζο ώστε να μανταλώνει στη σχάρα και τον δακτύλιο του ταψιού ώστε να κλειδώνει τον γάτζο. Με αυτές τις ορολογίες και τις περιγραφές, δεν τα πάω και τόσο καλά.
 
οκ ,όλα ήσυχα! Τελικά το έβαλα στον διάδρομο,θεωρώ ο,τι επειδή εκεί έχει τοίχο και απέναντι στο 1,5 μέτρο μεγάλο παράθυρο θα είναι ωραία,. Το σπανάκι το έφαγε αλλά όχι όλο. Αύριο θα βάλω και νερό καινούργιο,όμως με φοβάται και φοβάμαι κι εγώ. Α! Στις 6και30 το σκέπασα, είχε νυχτώσει αλλά ο χόρος είναι ενιαίος αλλά μακριά ας πούμε από μας, πειράζει;ανυπομονώ να το ακούω αύριο, αχ την πάτησα! Έρωτας είναι το γλυκούλη! Μπανιέρα ε; Πω πω

όσο για την τροφή,ρώτησα την φίλη που μου το έκανε δώρο, μου είπε ο,τι είναι χύμα αλλά είναι από εκτροφέα ο οποίος είναι πολύ καλός και σωστός και οτι είναι καλής ποιότητας οι τροφές του
 
όσο για την τροφή,ρώτησα την φίλη που μου το έκανε δώρο, μου είπε ο,τι είναι χύμα αλλά είναι από εκτροφέα ο οποίος είναι πολύ καλός και σωστός και οτι είναι καλής ποιότητας οι τροφές του
Να αγοράσεις συσκευασμενη. Και οι λόγοι αναφέρονται εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη! 😉
 
λοιπόν! Το καινούργιο του κλουβί ήρθε, πλύθηκε στέγνωσε! Το ετοίμασα δίπλα στο άλλο άνοιξα την πόρτα, η κόρη μου κρατούσε το δικό του, το σήκωσε στο ύψος της πόρτας του καινούργιου κλουβιού και εγώ με το άλλο χέρι άνοιξα την δική του, πήγε κοντά κοίταξε 2 φορές και τσούπ πέταξε μέσα! άνετος χαλαρός σαν να το περίμενε! Πολύ όμορφη στιγμή,! Σήμερα του έδωσα και αυγό από τις κότες μου! Θα ήθελα να μου δώσετε κάποια έμπιστη πηγή να πάρω καλή τροφή συσκευασμένη!
 
θα ήθελα να μου δώσετε κάποια έμπιστη πηγή να πάρω καλή τροφή συσκευασμένη!
Εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/ θα βρεις μια όμορφη συζήτηση για μικρές καλές επώνυμες τροφές για όσους έχουν 2 - 3 καναρινάκια. 😉
 
οκ διάλεξα μία. Τώρα κάτι ακόμα, στο παλιό κλουβί έχει σε μία θήκη φαγητού κάτι σαν πετρούλες γκρι χρώμα, αυτό τι είναι; Πρέπει να πάρω κάτι ανάλογο;κάποιο συμπλήρωμα;
 
Αν φοβάσαι να το πιάσεις μήπως το τραυματίσεις, ετοίμασε το νέο κλουβί με φαγητά νερά κι απ' όλα και άνοιξε τις δύο πόρτες κολλητά.
Αν δεν ενδώσει στην περιέργεια, σπρώξ' το μ' ένα καλαμάκι του νερού προς την σωστή κατεύθυνση.
Αλλά θα πρέπει να μάθεις να το πιάνεις γιατί όλο και θα χρειαστεί.
μαρία τι εννοούσες όλο και θα χρειαστεί; Πρέπει να το πιάνω να το ελέγχω για κάτι;
 
πρέπει να το πιάνω να το ελέγχω για κάτι;
Όχι σαν πάγια τακτική αλλά ενδέχεται να χρειαστεί ακόμα και για μικροπράγματα, όπως να του κόψεις τα νύχια μετά από κάποιους μήνες.
 
Όχι σαν πάγια τακτική αλλά ενδέχεται να χρειαστεί ακόμα και για μικροπράγματα, όπως να του κόψεις τα νύχια μετά από κάποιους μήνες.
πλάκα κάνεις;😀 πώς θα το καταφέρω ; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο!
 
στο παλιό κλουβί έχει σε μία θήκη φαγητού κάτι σαν πετρούλες γκρι χρώμα, αυτό τι είναι; Πρέπει να πάρω κάτι ανάλογο;κάποιο συμπλήρωμα;
Είναι το grit. Πετρούλες και ιχνοστοιχεία που το βοηθάνε λένε για την χώνεψη. Εγώ δε θεωρώ πως χρειάζεται να το συμπεριλάβεις στην καθημερινή του διατροφή. Ειδικά εσύ που έχεις ένα μόνο καναρινάκι. Και εγώ με 24 δεν τους δίνω ποτέ.
 
καλημέρα! Πότε κάνει να κάνουν μπάνιο; Πήρα μπανιέρα να του βάλω να πλυθεί αλλά δεν ξέρω πώς, πόση ώρα; Τον έχω μέσα στο σπίτι, η θερμοκρασία είναι περίπου 22 βαθμοί, πώς να το κάνω;
 
Καλημέρα. Τα καναρίνια καλό είναι να κάνουν μπάνιο το πρωί. Η συχνότητα μπορεί να είναι και καθημερινή. Το μπάνιο τους κάνει καλό στα φτερά.
Παίρνεις την μπανιέρα, (την έχεις πλύνει φαντάζομαι, τώρα που την αγόρασες), τη γεμίζεις νερό και την τοποθετείς μέσα στο κλουβί, όχι κάτω από κλαράκια για να μην πέσουν μέσα κουτσουλιές. Αν θέλεις αφαιρείς και τις ταΐστρες με το φαγητό, γιατί μπορεί να βραχούν. Την μπανιέρα την αφήνεις μέσα στο κλουβί για όσο χρειάζεται να κάνει μπάνιο, αλλά όχι παραπάνω από 20 λεπτά. Το καναρινάκι σου στην αρχή μπορεί να μην κάνει μπάνιο, αλλά μετά από μερικές ημέρες θα το δεις να γίνεται μούσκεμα.
Φρόντισε απλά το πουλάκι να μην βρίσκεται σε ρεύματα αέρος, ειδικά όσο είναι βρεγμένο.
Καλές... Βουτιές 🙂
Ενίοτε μπορείς να βάζεις στο νερό της μπανιέρας και 1 σταγόνα μηλόξυδο βιολογικό (αυτό με το ίζημα)

Επίσης, ενδεχομένως να υπάρξουν και ημέρες που το πουλάκι δεν θα κάνει μπάνιο διότι απλά δεν θα θέλει. Τέλος, κατά την πτερόρροια, θα είναι πολύ ωφέλιμο να χρησιμοποιεί την μπανιέρα του κάθε ημέρα.
 
Μπράβο σου που ενδιαφερεσαι να μάθεις πως να φροντιζεις το καναρίνι σου!

Ξέρεις πόσο κόσμο έχω δει να έχει πουλάκια και να μην ξέρει ούτε τα βασικά!


Να τον χαίρεσαι
 
Να προσθέσω στα πολύ σωστά που είπε ο Γιάννης πως καλό θα ήταν το μπάνιο να μπει δίπλα σε μια πατηθρα. :)
 
Να προσθέσω στα πολύ σωστά που είπε ο Γιάννης πως καλό θα ήταν το μπάνιο να μπει δίπλα σε μια πατηθρα. :)
Δεν το ήξερα αυτό. Γιατί Αλίκη; Εγώ το βάζω πάνω στη σχάρα του κλουβιού
 
Δεν το ήξερα αυτό. Γιατί Αλίκη; Εγώ το βάζω πάνω στη σχάρα του κλουβιού
Για να τους είναι πιο εύκολο στο να μπουν. Μερικά δυσκολευονται να είναι στο πάτο και να βουτηξουν από εκεί. Η πατηθρα ακριβώς δίπλα από τη μπανιέρα τους κάνει τη ζωή πιο εύκολη και τη βουτιά πιο... άμεση! Εγώ τουλάχιστον ακολουθώ την πρακτική αυτή χρόνια!
 
ΟΚ κατάλαβα. Όμως ο κίνδυνος κουτσουλιάς μέσα στο νερό μάλλον αυξάνεται αν βάλουμε την μπανιέρα κοντά σε πατήθρα, οποτε ας ελέγχουμε τη σχετική τους θέση ώστε αν τυχόν το πουλακι κουτσουλησει να μην λερώσει το νερό, απο το οποίο πιθανά θα πιει και καμιά γουλιά.
 
εντάξει το έχει καταευχαριστηθεί! βούτηξε αμέσως! 😀 ααα ξέχασα, πήρα και κούνια, να την βάλω ;
 
Back
Top