Γενικά Μας την πέσανε (επίθεση από κουκουβάγια; )

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης INsiDeR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

INsiDeR

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Έχω υποψία ότι σήμερα επιτέθηκε στο ένα από τα 3 καναρινάκια μας μια κουκουβάγια. Και αυτό γιατί όταν γύρισα τον βρήκα φοβισμένο να κάθεται στον πάτο του κλουβιού και η κουκουβάγια τσίριζε από τα απέναντι κεραμίδια... μετά τον σκέπασα και ηρέμισε.
Είμαστε ρετιρέ και τα πουλάκια είναι εκτεθιμένα γιατί είναι σαν ταρατσούλα και όχι σε στενό μπαλκόνι, πράγμα που ευνοεί τα εξωτερικά πουλιά να πλησιάσουν. Αν και έχω τον φιντελάκο (το πουλόσκυλο που λέγαμε) και τα κυνηγάει, μερικές φορές όμως να μην παίρνει χαμπάρι τι γίνεται.
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να βάλουμε ώστε να αποφύγουμε μια ενδεχόμενη επίθεση όσο λείπουμε από το σπίτι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
😱
 
Ευτυχώς που δεν έγινε κάτι σοβαρότερο και το πουλάκι είναι καλά.
Υπάρχουν σχετικά τόπικ, γιατί πολλά μέλη έχουμε την ίδια ανησυχία. Μέσω της αναζήτησης, σίγουρα θα βρεις απαντήσεις!
 
Εγω φιλε μου πιστευω οτι με ενα φωτοκυτταρο θα κανεις τρομερη δουλεια!
Γιατι μολις θα αναψει το φως θα νομιζουν οτι ερχετε ανθρωπος!
 
ο αυτοματισμος με το φωτοκυτταρο θα ηταν ιδανικος αν δεν τρομαζαν και τα καναρινακια
 
Εαν μπει πανω απο τα κλουβια και το φως χτυπαει προς τα εξω δεν θα εχουν προβλημα τα πουλακια!
 
πωπω δεν θα το πιστεψετε αυτο που μολις μου συναιβει.. Ετρωγα και ακουσα ξαφνικά ενα κλουβι να πεφτει και τα πουλια να τσιριζουν στην κυριολεξια..χαλασαν τον κοσμο μιλαμε... Εχω ετραξα αμεσως να δω τι συμβαινει σκεφτοντας αυτο που λετε για αρπαχτικα.. Το κλουβι με τα κοκκινα Lovebirds ειταν κατω με τα πουλια απο εξω... Τρομαξα παρα πολυ οτι θα τα χασω.. Ευτυχως ηταν βραδυ και δεν εβλεπαν κι ετσι τα επιασα, δεν ξερω τι τους συναιβει αλλα βρηκα απο κατι αλλα Lovebirds φτερα στο πατωμα... Μαλλον ειχαμε επιθεση, ακομα το λεω και τρεμω... Εγω δεν ειδα τιποτα και κοιταξα τα πουλακια μου ολα διεξωδικα και κανενα δεν ειχε τραυματιστει... (ευτυχως)αλλα ειναι ακομα σε μεγαλο πανοικο... Και ακουστε τωρα τι ανακαλυψα..σε ενα ζευγαρι Lovebirds αυτα με το κοκκινο ραμφος που εχω απο τοτε που τα πηρα τουσ ειχα βαλει φωλια.. Ετσι για το βραδυ να μπαινουν και να κοιμουνται, αυτα το εκαναν... Ετσι οπως επεσε το κλουβι επεσε και η φωλια και ειδα οτι την ειχαν φτιαξει με παρα πολλες εφημεριδες μεσα... Ολο αυτο το υλικο που ειχαν βαλει ειχε γινει χαλια... Εγω δεν ειδα να εχουν κανει κανενα αυγο και το ελπιζω, αλλα τωρα ειναι καλοκαιρι και δεν κανει να ζευγαρωσουν... Τι να κάνω;αυτα την εχουν ετοιμη και δεν ξερω αν εχουν ηδη ζευγαρωσει και ειναι ετοιμη να κανει αυγα...
 
Έχω υποψία ότι σήμερα επιτέθηκε στο ένα από τα 3 καναρινάκια μας μια κουκουβάγια. Και αυτό γιατί όταν γύρισα τον βρήκα φοβισμένο να κάθεται στον πάτο του κλουβιού και η κουκουβάγια τσίριζε από τα απέναντι κεραμίδια... μετά τον σκέπασα και ηρέμισε.
Είμαστε ρετιρέ και τα πουλάκια είναι εκτεθιμένα γιατί είναι σαν ταρατσούλα και όχι σε στενό μπαλκόνι, πράγμα που ευνοεί τα εξωτερικά πουλιά να πλησιάσουν. Αν και έχω τον φιντελάκο (το πουλόσκυλο που λέγαμε) και τα κυνηγάει, μερικές φορές όμως να μην παίρνει χαμπάρι τι γίνεται.
Υπάρχει κάτι που μπορούμε να βάλουμε ώστε να αποφύγουμε μια ενδεχόμενη επίθεση όσο λείπουμε από το σπίτι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
😱
Βασίλη εγώ όταν φεύγω για μεγάλο χρονικό διάστημα τα βάζω μέσα και για την ζέστη αλλά και για τα αρπακτικά. Αλλιώς υπάρχουν διάφορες κατασκευές που μπορεί να βοηθήσουν.
Δες κι εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Προστασία-κλουβιών.5228/

@Φώτη προφανώς δέχθηκαν επίθεση και φθηνά την γλύτωσαν...
Τώρα για τη φωλιά δεν ξέρω τι να σου πω, μάλλον θα χρειστείς συμβουλές απο τα παιδιά που κάνουν αναπαραγωγή 😉
 
Τυχερος εισαι φιλε.
Προς το παρων τουλαχιστων αν δεν παρεις τα καταληλα μετρα.
Να προσεχεις γιατι υπαρχουνε πολλες πιθανοτητες να ξανακανει επισκεψη.
 
θα παω να παρω κουνελοσυρμα και θα τα καλυψω ολα μου φαινεται αλλα δεν θα ναι σαν γυφταριο;
 
πριν 2 χρονια περιπου γυρισαμε ενα απογευμα στο σπιτι και βρικαμε το καρδερινοκαναρο με φαγομενο το ραμφος και μεσα στα αιματα! Του ειχε επιτεθει αλλο πουλι! Το πουλακι εζησε αν και δεν εχει φτιαξει το ραμφος του και τρωει αλεσμενη τροφη αλλα απο τοτε του εχουμε βαλει εξω απο το κλουβι του ενα πιο μεγαλο κλουβι απο μια μαινα που ειχαμε πιο παλια και απο τοτε ειναι μια χαρα
 
Τωρα μολις βγηκα στο μπαλκονι και η κουκουβαγια εφυγε αταραχη και εκατσε απεναντι στα καλωδια της ΔΕΗ. Ευτυχως δεν προλαβε να κανει κακο. Το θεμα ειναι οτι δεν φοβαται για να φυγει αλλα παρα τις φωνες μου και καθε λογης προσπαθεια να την τρομαξω ειναι ματαια. Τωρα δεν κοιμαμαι μεχρι να φυγει, εχω τρελαθει.
 
Back
Top