Ασθένειες Μαύρη κοιλιά σε θηλυκό red mosaic

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα παιδια. Αγορασα προσφατα ενα ζευγαρι red mosaic. Το θηλυκο δεν ειναι ζοηρο οποτε ειπα να δω την κοιλια του. Ειναι το συκωτι του;
 

Συνημμένα

  • t20160919_135020.webp
    t20160919_135020.webp
    13,5 KB · Προβολές: 82
Ξέρεις μήπως τι ποσότητες και ποια χρωστική χρησιμοποιήθηκε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (φυσικά αν δε ξέρεις να τον ρωτήσεις);
Έδινε ή μήπως εσύ τώρα δίνεις κάποιο βοήθημα για το συκώτι κλπ στα πουλιά που βάφονται;
 
Δυο μερες το εχω στα χερια μου. Τον ρωτησα τωρα και μου ειπε απο το στρες ή μπορει κοκκιδιωση.

Δεν δινω καποιο βοηθητικο στα κοκκινα μου καναρινια. Βαζω την σωστη δοσολογια καιε ειναι ολα μια χαρα.

Αυτα τα δυο τα εχω καπου αλλου. Δεν βλεπω καλα το θηλυκο. Νομιζω ειναι συκωτι. Δεν ξερω ομως σιγουρα. Εσεις τι λετε;
 
Δεν ξερω ομως σιγουρα. Εσεις τι λετε;
Δεν είμαι ειδικός αλλά φοβάμαι πως έχεις δίκιο.
Και το κακό γι αυτή την περίπτωση είναι πως δύσκολα έχουμε ολική επαναφορά σε παρόμοιες περιπτώσεις.
Να του επισημάνεις την κατάσταση και αν τα πλήρωσες να του τα πας πίσω..
Εγώ αυτό θα έκανα...
 
Και μένα έτσι μου φαίνεται. Να την έχεις μόνη της και για 20 - 30 μέρες να της δίνεις γάλα γαιδουράγκαθου (milk thistle της Natures plus), σε 100ml νερό μία σταγόνα. Δες το θέμα που αντιμετώπισα το καλοκαίρι εδώ: Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα • PetBirds Μέσα σε ένα μήνα το μελανό σημείο είχε εξαφανιστεί! Φυσικά όσο δίνεις το γάλα γαιδουράγκαθου στο νερό ούτε λαχανικά, ούτε φρούτα ούτε αυγό ή αυγοτροφή.
 
@Ariadnh μίλησες με τον εκτροφέα;
Έμαθες κάποιο νέο για να μας πεις;
Μέσα σε ένα μήνα το μελανό σημείο είχε εξαφανιστεί!
Βλέπεις ίδια την έκταση της "ζημιάς";
Εσένα το είχαν πάθει από χορήγηση χρωστικής ή από άλλη αιτία;
 
@Ariadnh μίλησες με τον εκτροφέα;
Έμαθες κάποιο νέο για να μας πεις;

Βλέπεις ίδια την έκταση της "ζημιάς";
Εσένα το είχαν πάθει από χορήγηση χρωστικής ή από άλλη αιτία;
Δεν καταλαβα την ερωτηση.

αγορασα ενα ζευγαρι mosaic. το θηλυκο εχει αυτο το μαυρο σημαδι στην κοιλια. Αναρωτιόμουν αν ειναι το συκωτι του. Ο εκτροφεας λεει ειναι απο το στρεες και ειναι κοκκιδιωση. Εμενα μου φαίνεται ειναι συκωτι.

Δεν αναφερα τιποτα για τα δικα μου καναρινια γιατι δεν εχουν καμια σχεση. Τα mosaic τα αγορασα πριν δυο μερες και δεν τους εβαλα χρωστικες.

Και μένα έτσι μου φαίνεται. Να την έχεις μόνη της και για 20 - 30 μέρες να της δίνεις γάλα γαιδουράγκαθου (milk thistle της Natures plus), σε 100ml νερό μία σταγόνα. Δες το θέμα που αντιμετώπισα το καλοκαίρι εδώ: Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα • PetBirds Μέσα σε ένα μήνα το μελανό σημείο είχε εξαφανιστεί! Φυσικά όσο δίνεις το γάλα γαιδουράγκαθου στο νερό ούτε λαχανικά, ούτε φρούτα ούτε αυγό ή αυγοτροφή.


αυτο που θα το βρω;
 
το μονο που μου αναφερε ειναι οτι δινει μια με μια χρωστικες στα mosaic. Στα δικα μου δεν δινω καποιο βοηθημα για το συκώτι... Οποτε δεν εδωσα ουτε σε αυτα.
 
Αριάδνη τρώει; Πολύ ή λίγο;Κουτσουλιές πράσινες;Βγάλε μας μία φωτογραφία αύριο.
αυτο που θα το βρω;
φαρμακείο. Αν το βρείς γιατί νομίζω δεν κυκλοφορεί πια της nature plus που δεν έχει αλκοολη, ενημέρωσέ μας.
Φυσικά όσο δίνεις το γάλα γαιδουράγκαθου στο νερό ούτε λαχανικά, ούτε φρούτα ούτε αυγό ή αυγοτροφή.
Γιατί Αλίκη;
 
Για να πίνει νερό.
Εντάξει, να αποφύγει λαχανικά όπως αγγούρι αλλά εφόσον η θεραπεία τέτοιου τύπου πάει μήνα, νερό θα πιει ούτως η άλλως, δεν είναι κάτι που λειτουργεί τόσο άμεσα και επιτακτικα. Αυγοτροφη γιατί οχι;
 
Τρωει και πινει κανονικα.. Τις κουτσουλιες δεν τις ειδα καθαρα γιατι απο κατω εχω εφημεριδα. Αυριο θα βαλω χαρτι ασπρο.

Εγω ειμαι στην φαση νευρων. Γιατι ειχα κανει ανταλλαγη μαζι του ενα gouldian και μου εδωσε ενα με στραβα ποδια και το πηρα πισω. Τωρα αυτο.
 
Αριάδνη όλο αυτό θα είναι απο κακές τροφές, συνθήκες και συχνή χρήση "προληπτικών μέτρων".
Τον αρσενικό τον έλεγξες;Κοίτα να γίνει καλά το πουλάκι και μην ξαναπάς σε αυτόν τον εκτροφέα.
Έχει και ιθαγενή φαντάζομαι.
Καλού κακού, κάνε κάθε μέρα καθαριότητα ή και άλλαζέ την τελείως σε άλλο κλουβί.Χρησιμοποιείς ποτίστρα με μπίλια;
Πρέπει το νερό ή το νερό με το γαιδουράγκαθο να είναι συνέχεια καθαρό.
 
Βλέπεις ίδια την έκταση της "ζημιάς";
Στην αρχή η έκταση δεν ήταν η ίδια, αλλά οι δικές μου είχαν και καρίνα. Αλλά μετά από λίγους μήνες η κοιλιά της κόκκινης χειροτέρεψε. Σ αυτό το ποστ και φώτο φαίνεται η ίδια έκταση με το καναρίνι της Αριάδνης & καρίνα.
rsz_1rsz_dsc_1184-jpg.29774


Και μετά από 20 μέρες το Milk Thistle της Natures Plus είδα αυτό το αποτέλεσμα.
rsz_dsc_1444-jpg.29968


Εσένα το είχαν πάθει από χορήγηση χρωστικής ή από άλλη αιτία;
Ποτέ δεν τους είχα δώσει χρωστική. Και ακόμα και τώρα στην μωζαίκ δεν δίνω τίποτα που μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι της λόγω αυτού του ιστορικού. Εμένα το είχαν πάθει μάλλον από βρώμικο περιβάλλον. Για 20 μέρες τις είχα αφήσει λόγω διακοπών να τα προσέχει όλα μου τα πουλάκια ένας οικογενειακός μας φίλος. Και μόνο αυτές οι 2, ως πιο ευαίσθητες την πάτησαν.. Η κόκκινη ξεπέρασε αυτό της το πρόβλημα και μετά την άνοιξη έγινε και μανούλα. Αλλά μετά δεν φαινόταν καλά και την πήγα στην Δουκάκη η οποία διέγνωσε μύκητες. Πήγα να ξεκινήσω θεραπεία αλλά δεν πρόλαβα.. Ξεψύχησε στο χέρι μου. Δε ξέρω αν οι μύκητες έχουν να κάνουν με το συκώτι, αλλά Αριάδνη θα σε συμβούλευα να πας για ανάλυση κουτσουλιών άμεσα. Τουλάχιστον της θηλυκιάς!

Γιατί Αλίκη;
Αυγοτροφη γιατί οχι;
Το αυγό ή η αυγοτροφή εμπεριέχει υγρασία (δλδ νερό) και όταν τους δίνουμε αυγοτροφή ή αυγό πίνουν λιγότερο νερό. Η συμβουλή μου είναι για 20-30 μέρες να τρώει μόνο το μείγμα σπόρων, άντε και μερικούς έξτρα σπόρους. Και καθημερινή αλλαγή νερού με γαιδουράγκαθο. Αριάδνη αν βρεις μπορείς να της δώσεις και σπόρους γαιδουράγκαθου, αλλά πριν τος βάλεις στην ταίστρα σπάστους στο Blender. Πτερόροια έχει περάσει; Έχει αλλάξει φτερά;
 
Ποτέ δεν τους είχα δώσει χρωστική. Και ακόμα και τώρα στην μωζαίκ δεν δίνω τίποτα που μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι της λόγω αυτού του ιστορικού.
Ακριβώς αυτό είχα Αλίκη στο μυαλό μου.
Γιατί πιστεύω πως η επιβάρυνση στο πτηνό του αρχικού ποστ είναι από τη χρωστική...
 
Ακριβώς αυτό είχα Αλίκη στο μυαλό μου.
Γιατί πιστεύω πως η επιβάρυνση στο πτηνό του αρχικού ποστ είναι από τη χρωστική...
Το ότι δεν έχει καρίνα, είναι ζωηρό και τρώει είναι δείγματα πως μάλλον ο εκτροφέας θεωρούσε πως βάζοντας παραπάνω χρωστική θα τα βάψει πιο σωστά. Πάντως και εγώ δεν θεωρώ πως είναι άρρωστο.. Και το γάλα γαιδουράγκαθου θα κάνει το θαύμα του όπως το έκανε και στο δικό μου καναρινάκι!
 
ο εκτροφέας θεωρούσε πως βάζοντας παραπάνω χρωστική θα τα βάψει πιο σωστά.
Παραπάνω χρωστική ή κακής ποιότητας ή φτηνή χημική ουσία κλπ μπορεί να εντείνουν το πρόβλημα στο συκώτι.
Εγώ ξαναγράφω... Θα πήγαινα πίσω αυτό το πουλί στον εκτροφέα του.
Και το γάλα γαιδουράγκαθου θα κάνει το θαύμα του όπως το έκανε και στο δικό μου καναρινάκι!
Μακάρι Αλίκη, μακάρι.
 
Γιατί πιστεύω πως η επιβάρυνση στο πτηνό του αρχικού ποστ είναι από τη χρωστική...
Γιατί αυτό Γιάννη;Βλέπεις κάτι;Εγώ όλα τα κόκκινα βαμμένα πουλια βλέπω να έχουν και κόκκινα πόδια, αυτό γιατί δεν έχει;
Εγώ ξαναγράφω... Θα πήγαινα πίσω αυτό το πουλί στον εκτροφέα του.
Μακάρι Αλίκη, μακάρι.
:)Αποφάσισε,ένα απο τα δύο!
 
Back
Top