Μεγαλο κλουβι κηπου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SAKMP1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SAKMP1

PB Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
232
Πόλη
Κασσανδρεία
Σας παρουσιαζω το νεο κλουβι κηπου που κατασκευαζω, ειναι γυρω στα 8 τετραγωνικα μετρα το εμβαδον του και υψος 2 μετρα. Στις φωτο φαινεται το παλιο και η καινουρια προεκταση. Συντομα θα ανεβασω και αλλες φωτο οταν ολοκληρωθει. Καλοδεχουμενες ολες οι παρατηρησεις.
 

Συνημμένα

  • ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 1.webp
    ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 1.webp
    141,7 KB · Προβολές: 1.126
  • ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 2.webp
    ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 2.webp
    143,1 KB · Προβολές: 1.189
  • ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 3.webp
    ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 3.webp
    134,5 KB · Προβολές: 2.416
  • ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 4.webp
    ΚΛΟΥΒΙ ΚΗΠΟΥ 4.webp
    145,9 KB · Προβολές: 778
Ειναι απο τα πιο ομορφα που εχω δει! Μπραβο σου που τους δινεις και προστατευμενο χωρο και ανοιχτο!

Ανυπομονω να το δω τελειωμενο και με τα πουλια που θελεις να βαλεις μεσα! :D και παλι μπραβο για την κατασκευη σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
Πολυ ωραια κατασκευη. Μπραβο. Με το καλο να το τελειωσεις και να το γεμισεις με πουλια
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
Παρατηρησεις δεν βρισκω να κανω, αλλα φανταζομαι ηδη τα πουλακια να πετανε στην δικη τους γωνιτσα. Μπορει να μην ειναι μεγαλη σαν τον ουρανο αλλα η αγαπη περισσευει. Συμβουλη.. Αρωματικη, γεμισε τον χωρο κατω απο τα περιποιημενα δεντρα σου μεντα δυοσμο μαντζουρανα λουιζα οτι σαρεσει. Και μια και εχεις ηδη φροντισει για την απαραιτητη σκια να προτεινω και παρθενοκισσο που μπορει να αντεξει η κατασκευη σου για (πολλα χρονια τουλαχιστον) δινοντας σου και υπεροχο χρωμα το φθινοπωρο.
 
πολυ καλη δουλεια ειναι απο τα ωραιοτερα που εχω δει γιατι θυμηζει πολυ περιστερονα τα πουλακια αμα θελουν να βραχουν θα κατσουν εξω στην βροχη αμα δεν θελουν μπαινουν μεσα και παλι μπραβο πολυ καλη ιδεα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
Συγχαρητήρια είναι πολύ ωραίο και όμορφο αλλά καλό θα ήταν όταν τελειώσεις να επενδύσεις το εξωτερικό μέρος με δίχτυ πράσινο που υπάρχει στο εμπόριο για 2 σημαντικούς λόγους: 1) Να μήν είναι ορατά σε αγριοπούλια και 2) να υπάρχει σκιά.
Αυτά αντιμετώπισα με την κατασκευή που έκανα και εγώ έξω στην αυλή με αποτέλεσμα 5 καναρίνια χτυπημένα από άγρια και περίπου άλλα τόσα απο την ζέστη.
 
Πολλή ωραία κατασκευή. Όπως είπε και η φράνια με τα αρωματικά φυτά και ειδικά με τον κισσό όταν αναπτυχθεί πάνω στην κλούβα θα είναι το κάτι άλλο.
Υ. Γ. Όταν βλέπω τέτοιες κατασκευές μέσα σε κήπους, μέσα στο πράσινο, μέσα σε μεγάλους χώρους και βλέπω και εμένα και πιστεύω και οι περισσότεροι από εσάς που ζούμε αναρωτιέμαι :που ζούμε βρεεεεεεεεεε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
Παρατηρησεις δεν βρισκω να κανω, αλλα φανταζομαι ηδη τα πουλακια να πετανε στην δικη τους γωνιτσα. Μπορει να μην ειναι μεγαλη σαν τον ουρανο αλλα η αγαπη περισσευει. Συμβουλη.. Αρωματικη, γεμισε τον χωρο κατω απο τα περιποιημενα δεντρα σου μεντα δυοσμο μαντζουρανα λουιζα οτι σαρεσει. Και μια και εχεις ηδη φροντισει για την απαραιτητη σκια να προτεινω και παρθενοκισσο που μπορει να αντεξει η κατασκευη σου για (πολλα χρονια τουλαχιστον) δινοντας σου και υπεροχο χρωμα το φθινοπωρο.

Να προσθέσουμε και τη ρίγανη στα μυρωδικά; Τους αρέσει πολύ και κάνει καλό!
Για τα φυτά που θα είναι γύρω από την κλούβα να ληφθεί υπ' όψη και ότι τα πουλάκια μπορεί να τσιμπολογάνε, οπότε να προσέξουμε τα φυτά που είναι τοξικά για τα πουλιά. Π.χ. έχω διαβάσει ότι κάτι τέτοιο ισχύει για το γιασεμί, για τον κισσό δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται ότι γενικά τα ζώα δεν τρώνε φύλλα κισσού, ίσως να είναι δηλητηριώδη, αλλά πάντα με επιφύλαξη γιατί δε γνωρίζω.
 
Συγχαρητήρια είναι πολύ ωραίο και όμορφο αλλά καλό θα ήταν όταν τελειώσεις να επενδύσεις το εξωτερικό μέρος με δίχτυ πράσινο που υπάρχει στο εμπόριο για 2 σημαντικούς λόγους: 1) Να μήν είναι ορατά σε αγριοπούλια και 2) να υπάρχει σκιά.
Αυτά αντιμετώπισα με την κατασκευή που έκανα και εγώ έξω στην αυλή με αποτέλεσμα 5 καναρίνια χτυπημένα από άγρια και περίπου άλλα τόσα απο την ζέστη.
Για την σκια δεν υπαρχει και τοσο προβλημα γιατι εχει και απο τις δυο πλευρες δεντρα, οσο για την πρωτη παρατηρηση οταν τελειωσει θα το μελετησω και θα κανω οτι καλυτερο μπορω για τα πουλακια μου. Ευχαριστω για τις συμβουλες.
 
Να προσθέσουμε και τη ρίγανη στα μυρωδικά; Τους αρέσει πολύ και κάνει καλό!
Για τα φυτά που θα είναι γύρω από την κλούβα να ληφθεί υπ' όψη και ότι τα πουλάκια μπορεί να τσιμπολογάνε, οπότε να προσέξουμε τα φυτά που είναι τοξικά για τα πουλιά. Π.χ. έχω διαβάσει ότι κάτι τέτοιο ισχύει για το γιασεμί, για τον κισσό δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται ότι γενικά τα ζώα δεν τρώνε φύλλα κισσού, ίσως να είναι δηλητηριώδη, αλλά πάντα με επιφύλαξη γιατί δε γνωρίζω.
Ηδη εχω φυτεψει μαιντανο ριγανη δυοσμο.
 
Και μεις για την υπογραφη σου τηνβλεπω και..σκαω χαμογελο κατευθειαν! 🙂Εκτος αυτου ειμαστε και γειτονες σχετικα(Σιβηρη)πληροφοριες αν θες για παρθενοκισσο ή αμπελοψις θα βρεις εδω Parthenocissus quinquefolia - Wikipedia, the free encyclopedia
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
συγχαρητηρια! Ειναι αριστουργημα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
Πολυ καλο φιλαρακο μου. Απο τα ωραιοτερα που εχω δει.Αντε να το τελειωσεις με το καλο κ να το γεμισεις πουλια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
Με το καλο να τελειωσεις, μπραβο, πολυ καλη κατασκευη! Τυχεροι θα ειναι οι κατοικοι του! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: SAKMP1
Back
Top