Διατροφή Μερικά στιγμιότυπα από τη σπιτική αυγοτροφή μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nontas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nontas

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
324
Πόλη
Αθήνα
Επειδή το θέμα με την σπιτική αυγοτροφή είναι κλειδωμένο, θα βάλω εδώ μερικά σημερινά στιγμιότυπα

20190610_190246.webp

20190610_190354.webp

20190610_190915.webp

IMG_0021.webp

IMG_0044.webp

και ένα βίντεο με την καρδερίνα να ταΐζει τα μικρά της με τη σπιτική αυγοτροφή. Καλή συνέχεια σε όλους μας...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γράψε αν θέλεις και υλικά, εκτέλεση κτλ

Η παρουσίαση είχε γίνει εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-σπιτική-αυγοτροφή-μου.35246/ , απ' όπου ξεκίνησε και το θέμα με το γάλα στην διατροφή των πτηνών. Σε επόμενη παρασκευή θα μειώσω το γάλα και θα προσθέσω αυγά (δεν ήθελα στη μέση της αναπαραγωγής να κάνω αλλαγές)
 
Αυτό που μοιάζει με ψωμί τι είναι;
Φρυγανιά και έβαλα και λίγες νιφάδες βρώμης.

Δε θέλω να σταθούμε τόσο στην ακριβή σύσταση όσο στην προσπάθεια να προσφέρουμε κάτι δικό μας στα πτηνά, το οποίο φυσικά να έχει προστιθέμενη διατροφική αξία
 
Δε θέλω να σταθούμε τόσο στην ακριβή σύσταση όσο στην προσπάθεια να προσφέρουμε κάτι δικό μας στα πτηνά, το οποίο φυσικά να έχει προστιθέμενη διατροφική αξία

Η φρυγανια που ακριβως βοηθα στην προστιθεμενη αξια οταν η συσταση της αποτελειται απο:

Αλεύρι σίτου, φυτικά έλαια, σιρόπι γλυκόζης, μαγιά, αλάτι, εκχύλισμα βύνης, εστέρες του δακτυλοτρυγικού οξέως με μονο- και διγκυκερίδια, λεκιθίνη σόγιας, ζάχαρη

Ιδιαιτερως οι εστέρες του δακτυλοτρυγικού οξέως δυναται να προερχονται και απο χοιρινο λιπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ιδιαιτερως οι εστέρες του δακτυλοτρυγικού οξέως δυναται να προερχονται και απο χοιρινο λιπος.
Τι τι κακό έχει αυτό το λίπος Αντώνη;

ΥΓ:Πιστεύω οι φρυγανιές που βάζει ο Νώντας θα είναι από τις καλές.
 
Τι τι κακό έχει αυτό το λίπος Αντώνη;

Προσωπικα δεν εχω να του προσαψω κατι Δημητρη, απλα το ανεφερα γιατι εχει γινει θεμα συζητησης παλαιοτερα.
Νομιζω οτι καταληγουμε σε ενα συμπερασμα οτι το παραπανω βασικο μειγμα για παραδειγμα πιο πολυ μοιαζει τελικα παρα διαφερει απο τις αυγοτροφες του εμποριου καθως τα χορταρικα, βοτανα, γυρη κτλ μπαινουν ανετα και σε οποιοδηποτε αλλο ετοιμο προιον.
Και το λεω απο την αποψη οτι αποτελειται απο προιοντα αρτοποιίας με τα κλασσικα συντηρητικά/προσθετα που αυτα φερουν.

Φυσικα οπως εχω τονισει και παλαιοτερα, ο καθενας ταιζει οτι θελει αλλα να ειναι ξεκαθαρο για τι μιλαμε.

ΥΓ:Πιστεύω οι φρυγανιές που βάζει ο Νώντας θα είναι από τις καλές.

Πάντα! 🐼
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αντώνη @Tony Forpus, μπορεί οντως το μείγμα τελικά όπως ισχυρίζεσαι να μην έχει καμία διαφορά με τα έτοιμα αγοραστά μείγματα. Όμως μην ξεχνάς ότι εδώ μπαίνει και ο παράγοντας χομπι. Μπορεί το αποτέλεσμα να είναι μεν το ίδιο, αλλά στον @Nontas να προσφέρει ευχαρίστηση να ετοιμάσει κάτι ο ίδιος και να το δώσει στα πουλια που διατηρεί.
Όσοι απολαμβάνουν αυτή την διαδικασία μπορεί να πάρουν ιδέες από αυτή τη συνταγή και να την τελειοποιήσουν, όσοι δεν έχουν τον χρόνο ή δεν τους λέει τίποτα ο πειραματισμός στην κουζίνα μπορούν να αγοράσουν έτοιμο μείγμα αυγοτροφης.

Νομίζω πως το αποτέλεσμα μάλλον το ίδιο είναι, και τα περισσότερα από τα σχόλια, εκτός από τα πολύ στοχευμένα, είναι «να είχαμε, να λέγαμε».
 
Συμφωνω οτι ο καθενας διαθέτει τον χρονο του οπως θελει, κατα τα αλλα τα υπολοιπα ειναι ασχετα ως προς την προστιθέμενη αξια στην οποια κι εγινε αναφορα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και εδώ ένα βιντεάκι με καρδερινάκια που έχουν φάει αυγοτροφή με φρυγανιά και δεν πέθαναν! Και τώρα τρώνε αυγό...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αξία (προστιθέμενη ή μη) ανεκτίμητη :) Εύχομαι να δούμε παρόμοια στιγμιότυπα και από άλλα μέλη
 
Αντώνη πιστεύω φρυγανιά έβαλε για να δέσει το μείγμα. Εγώ βάζω αυτές με τη μειωμένη ζάχαρη και αλάτι. Υπάρχει άλλο υλικό να την αντικαταστησουμε;

Που βαζεις φρυγανια Νεκταριε;
 
Να σου ζησουν, Ζηλευω η αληθεια ειναι. Τ αυγο το εχεις καθαρισει, η εχουν φαει το τσοφλι;

Το καθαρίζω Τάσο γιατί παρατήρησα ότι δεν το τρώνε, ούτε οι γονείς όταν ταΐζουν μικρά. Άπλα δεν το καθαρίζω όλο για μη χαλάει...

Πέρυσι με είχες προλάβει για μια ημέρα και έβγαλες πρώτος καρδερινάκι...
 
Υπάρχει άλλο υλικό να την αντικαταστησουμε;
Παρέλειψα να σου απαντησω στο ερωτημα σου.
Αν θες να αφρατεψεις ειτε αυγο ειτε οποιοδήποτε αλλο μειγμα μπορεις να το κανεις με Rusk.
Θα σου δωσει καλύτερη υφη και θα σου κρατησει το μειγμα "φρεσκο" για μεγαλυτερη διαρκεια απο οποιαδήποτε φρυγανια.
Χαμηλα ποσοστα λιπους, χαμηλα ποσοστα νατριου, χωρις προσθετα σακχαρα και σου δινει και ενα boost πρωτεινης στο 9.5%.

Αυτό σε περιπτωση που θελουμε να δωσουμε 2-3 ευρω παραπανω για ενα προιον σχεδιασμενο να ειναι ασφαλες για τους οργάνισμους που προοριζεται, αν οχι μπλεντερακι και mix and match 😛
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όμως μην ξεχνάς ότι εδώ μπαίνει και ο παράγοντας χομπι. Μπορεί το αποτέλεσμα να είναι μεν το ίδιο, αλλά στον @Nontas να προσφέρει ευχαρίστηση να ετοιμάσει κάτι ο ίδιος και να το δώσει στα πουλια που διατηρεί
Ελένη, έτσι το ξεκινήσαμε στην αρχή και μετά από χρόνια κατάθεσης εμπειριών στο ΡΒ καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι αν πρόκειται για τη χαρά της δημιουργίας, τότε καλύτερα να φτιάχνουμε κάτι διαφορετικό και ανώτερο ποιοτικά από τα τυποποιημένα προϊόντα του εμπορίου και όχι να χρησιμοποιούμε προϊόντα του εμπορίου από το super market και το ντουλάπι της κουζίνας μας μόνο και μόνο για τη χαρά που μπορεί να μας δώσει ο όρος "σπιτική" στον τίτλο της συνταγής του προϊόντος που φτιάξαμε.

Ο μόνος λόγος που μπορώ να καταλάβω σε αυτού του είδους τις προσπάθειες, είναι το όφελος από το οικονομικό κόστος που μπορεί ενδεχομένως να προκύψει από ένα handmade παρασκεύασμα. Αρκεί βέβαια να αναγνωρίζουμε ότι το όφελος από αυτή μας την προσπάθεια είναι αυτό ακριβώς, μαζί φυσικά με τη χαρά της δημιουργίας που μπορεί να δώσει σε κάποιους αυτή η διαδικασία

* Νώντα, είναι γενική η τοποθέτησή μου και δεν αναφέρομαι στην αυγοτροφή σου. Αν υπάρξει κάτι που θα θελήσω να σχολιάσω σχετικά με αυτήν, θα το κάνω σε ξεχωριστό μήνυμα.
 
Το καθαρίζω Τάσο γιατί παρατήρησα ότι δεν το τρώνε, ούτε οι γονείς όταν ταΐζουν μικρά. Άπλα δεν το καθαρίζω όλο για μη χαλάει...

Πέρυσι με είχες προλάβει για μια ημέρα και έβγαλες πρώτος καρδερινάκι...

Περιεργο, εμενα και τα καναρινια και οι καρδερινες παντα τρεχουν στο τσοφλι πρωτα. Ειδικα οι καρδερινες.

Φετος λογω μετακίνησης των κλουβιων δεν μπηκα στη διαδικασια αναπαραγωγης. Τα εχω χωρισει και μαλλον στη πτεροροια θα τα ενωσω.
 
Σταυρο αυτο δε συμβαινει μονο στον τομεα που συζηταμε εδω.
Βλεπω νοικοκυρες στο σουπερ μαρκετ που αγοραζουν πχ ετοιμο μειγμα κεικ το οποιο μεταμορφωνεται σε σπιτικο κεικ,τα ιδια με την καθε λογης ζυμη και ολα τα premade-precooked...
Λυπαμαι κυρίες μου δεν ειναι σπιτικα :)

Στο θεμα μας ομως, αναμεσα στη φρυγανια και στο rusk που προτεινω πιο πανω υπαρχουν δεκαδες αλλες επιλογες απο το βρασμενο καστανο ρυζι μεχρι την απλη γαλετα των 2 συστατικων αφου σε καποιους αρεσει να φτιαχνουν πραγματα.

Βλεπω γυρη, σπιρουλινα, βοτανα, μπαχαρικά,ξηρους καρπους και μετα φρυγανια του σουπερ μαρκετ.
Νερακι, αλευρι και σε 15 εχεις γαλετα σπιτική.
 
Back
Top