Αναπαραγωγή Μερικές ερωτήσεις για την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lost
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lost

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2012
Μηνύματα
39
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,

Αν και έχω αρκετό καιρό καναρίνια, φέτος (δλδ από τον Σεπτέμβριο) αποφάσισα να προχωρήσω στην αναπαραγωγική διαδικασία. Έτσι απέκτησα και μια κανάρα gloster corona.

Τα πουλάκια τα πήρα με διαφορά ενός χρόνου το ένα από το άλλο, αλλά η κανάρα (Ματούλα) είναι ένα χρόνο μεγαλύτερη από τον αρσενικό (Φώτη).

Τα αγόρασα από τον ίδιο εκτροφέα, ώστε να μην μπω στη διαδικασία αναγνώρισης πτερώματος, μιας δεν έχω εμπειρία σε αυτό. Πήρα κανάρα μεγαλύτερη, ώστε να είναι δοκιμασμένη στο τάισμα των νεοσσών, μιας και όπως μου είπε ο εκτροφέας, είναι συχνό φαινόμενο τα gloster να μην ταΐζουν τα μικρά τους.

Τα πουλιά μένουν σε ξεχωριστά κλουβιά το ένα πάνω από το άλλο σε εξωτερικό χώρο (μπαλκόνι) προστατευμένα από αγριοπούλια μιας και τους έχω φτιάξει περίφραξη με κουνελόσυρμα, και από το κρύο (έχει γίνει περιμετρικά επένδυση από νάιλον).

Διατροφικά τώρα, τους δίνω μίγμα για καναρίνια Versele-Laga, και από έξτρα αυγό, ρόκα, μαρούλι, περίπου μια φορά την εβδομάδα το καθένα.

Για να προχωρήσω στην προετοιμασία των καναρινιών μου για αναπαραγωγή, τι πρέπει να κάνω;
Σίγουρα θα τα βάλω σε μια ευρύχωρη ζευγαρώστε, αλλά πότε;
Από πλευράς διατροφής; Τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω;
Για την εξωτερική αναπαραγωγή, πότε είναι η κατάλληλη εποχή για ζευγάρωμα;
Πρέπει να του χορηγήσω κάποια συμπληρώματα;
Πρέπει να τους χορηγήσω κάποιο φάρμακο, ώστε να μην αρρωστήσουν οι νεοσσοί;

Επίσης, για ένα μόνο ζευγάρι, υπάρχει λόγος να γίνω μέλος σε σύλλογο; Πόσο κοστίζει;
Εφόσον όλα πάνε καλά, υπάρχει τρόπος να τους βάλω δαχτυλίδι ταυτότητα χωρίς να είμαι μέλος σε σύλλογο;
 
Σίγουρα θα τα βάλω σε μια ευρύχωρη ζευγαρώστε, αλλά πότε
Μια βδομάδα νωρίτερα από το χρόνο που θα θεωρήσεις πως τα πουλιά όπως κι εσύ είστε έτοιμοι για να ξεκινήσει η αναπαραγωγή.
Από πλευράς διατροφής; Τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω;
Καλή πλούσια και ποικίλη διατροφή...
Απ' όλα και με μέτρο (λίγο παραπάνω λόγω της εποχής)
Πρέπει να τους χορηγήσω κάποιο φάρμακο, ώστε να μην αρρωστήσουν οι νεοσσοί;
Απολύτως κανένα...
Αν υπάρχει καλή υγεία στους γονείς... Τότε το πιθανότερο είναι να έχουν καλή υγεία και τα παιδιά τους.
Πρέπει να του χορηγήσω κάποια συμπληρώματα;
Δεν είναι και απαραίτητο αλλά αν θέλεις βάλε μια δυο μέρες πολυβιταμίνες... Περισσότερο για την ανασφάλεια που ίσως νοιώθεις..
Επίσης, για ένα μόνο ζευγάρι, υπάρχει λόγος να γίνω μέλος σε σύλλογο;
Αν θες ναι...
Δεν είναι όμως και απαραίτητο..
Πόσο κοστίζει;
Ξεκινάει από 20 ευρώ και φτάνει 40-50 σε κάποιους άλλους...
Σε ποια περιοχή και σε ποιο σύλλογο κοντά είσαι;
υπάρχει τρόπος να τους βάλω δαχτυλίδι ταυτότητα χωρίς να είμαι μέλος σε σύλλογο;
Ασφαλώς..
Είτε αγοράζεις μηδενικά δαχτυλίδια από όποιο σύλλογο μπορέσεις είτε αγοράζεις από κάποια petshop που έχουν.
Καλή δύναμη.
 
Βάλε και αυγοτροφη και κάποια πολυβιταμινη στο νερό και αύξησε την συχνότητα του αυγού. Μέσα στον Μάρτη μπορείς να τα βάλεις σε ζευγαρωστρα με χωρισμα στην αρχή. Να ξέρεις ότι τα γκλοστερ θέλουν κούρεμα στην γεννητική περιοχή. Σε σύλλογο μπορείς να γραφτείς για να μοιράζεσαι εμπειρίες και αν θες να κατέβεις σε εκθέσεις. Δακτυλίδια μπορείς να βρεις και από πετ αλλά και στο φεισμπουκ.
 
Σίγουρα θα τα βάλω σε μια ευρύχωρη ζευγαρώστε, αλλά πότε
Για την εξωτερική αναπαραγωγή, πότε είναι η κατάλληλη εποχή για ζευγάρωμα;
Μέσα στον Μάρτη μπορείς να τα βάλεις σε ζευγαρωστρα με χωρισμα στην αρχή
Σωστά!
Και να υπολογίζεις τέλη μαρτη με αρχές Απρίλη θα είναι πιθανότατα έτοιμα για ζευγαρωμα. Αν και δε ξέρουμε πως θα είναι ο καιρός που μας έχει τρελάνει φέτος...

Για να προχωρήσω στην προετοιμασία των καναρινιών μου για αναπαραγωγή, τι πρέπει να κάνω;
Από πλευράς διατροφής; Τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω;
Όπως είπαν και παραπάνω πρέπει σταδιακά να κάνεις τη διατροφή τους από λιτή, πλούσια και ανοιξιάτικη. Η διατροφική προετοιμασία είναι η μετάβαση αυτή. Η συμβουλή μου λοιπόν είναι κάθε βδομάδα να αυξάνεις λίγο λίγο τη συχνότητα που δίνεις τα "καλούδια". Τι εννοώ. Ξεκίνα να δίνεις για τις επόμενες 2 εβδομάδες 2 φορές αυγοτροφη 1 φορά μήλο και 1 φορά μπρόκολο παραδείγματος χάρη. Τις επόμενες 3 εβδομάδες δίνει 3 φορές αυγοτροφη, 1 φορά μήλο, μια φορά μπρόκολο, μια φορά ροκα. Μετά μέρα πάρα μέρα αυγοτροφη και ενδιάμεσα θα δίνεις και λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα . Επίσης μπορείς αρχές μαρτη να προσθέσεις στη διατροφή τους έξτρα σπόρους κια καμελινα σπόρους υγείας και κινοα. Αυτοί θα μπουν όλοι μαζί σε μια αυγοθηκη και θα δίνεις 2 - 3 φορές την εβδομάδα από ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρινι. Εννοείται κόκκαλο σούπιας μόνιμα στο κλουβί και λίγο σουσαμι στο θηλυκό αραιά και που γιατί του προσφέρει ασβέστιο. Προσοχή όμως γιατί παχαίνει! Έτσι λοιπόν μέσα σε 1μιση μήνα περίπου η διατροφή τους θα έχει αλλάξει από χειμωνιατικη σε πλούσια και ποικίλα! Όπως ακριβώς γίνεται κι στη φύση! Και η μέρα θα έχει μεγαλώσει (12,5 ώρες ημερήσιο φωτισμού θα έχουμε 1η Απριλίου) και η θερμοκρασία ελπίζουμε να κυμαίνεται στους 14 - 17°C.
Όσο περνούν οι εβδομάδες, τόσο θα παρατηρεις πως το ένα καναρίνι αρχίζει να αλληλεπιδρά και να αναπτύσσει μία σχέση με το άλλο. Το αρσενικό αρχίζει να τραγουδάει επίμονα προς την μεριά του θηλυκού και αρχίζουν να ταίζονται/φιλιούνται μέσα από το χώρισμα και να επικοινωνούν με τιτιβίσματα καλώντας το ένα το άλλο. Ένα πυρωμένο αρσενικό κυριολεκτικά «τρώει τα κάγκελα» για να περάσει από την μεριά του θηλυκού και καθώς τραγουδάει όλο μπρίο και περηφάνια προς το ταίρι του, χοροπηδάει πάνω στο κλαδάκι για να της τραβήξει την προσοχή. Όταν και το θηλυκό πλέον είναι έτοιμο να δεχτεί το συγκεκριμένο αρσενικό για επιβήτορα, στο άκουσμα του τραγουδιού του, "στηνεται" να την βατέψει! Όταν λοιπόν δεις όλα αυτά τα δείγματα σημαίνει πως και τα 2 είναι έτοιμα για ζευγαρωμα! Έτσι δίνεις φωλια και υλικό φωλιας στο θηλυκό και λίγο πριν την ολοκληρώσει βγάζεις το χώρισμα και... καλούς απογόνους! :D

Πρέπει να του χορηγήσω κάποια συμπληρώματα;
Όχι. Αν η διατροφή που τους παρέχεις είναι φρέσκια φυσική και ποικίλα δεν έχουν ανάγκη από έξτρα σκευάσματα βιταμινών.

Πρέπει να τους χορηγήσω κάποιο φάρμακο, ώστε να μην αρρωστήσουν οι νεοσσοί;
Όχι. Μπορείς όμως να τους προσφέρεις προληπτικά τσάι βοτάνων αφού τα μικρά κλείσουν όμως ένα μήνα ζωής. Εκτός του τσάι βοτάνων και το σκορδονερο κάνει θαύματα!

Εφόσον όλα πάνε καλά, υπάρχει τρόπος να τους βάλω δαχτυλίδι ταυτότητα χωρίς να είμαι μέλος σε σύλλογο;
Μιας εύκολη λύση είναι τα δαχτυλίδια σιλικόνης. :)

Καλή τύχη στην αναπαραγωγή σου φέτος! Ο,τι απορία έχεις εδώ είμαστε!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top