Φροντίδα Μερικες δραστηριοτητες των αμαζονων μου

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Μιας κι εχω περισσοτερο χρονο αυτην την περιοδο μπορω κι αφιερωνω περισσοτερο χρονο στα πουλια μου για παιχνιδια, χαδια, ομιλια και δραστηριοτητες εκτος κλουβιου. :D

Χτες λοιπον τους εδωσα ενα φρεσκοκομμενο κλαδι απο φοινικα και μερικα κουκουναρια που περιειχαν και σπορους! Τα μικρα αμαζονακια ξετρελαθηκαν!😎

amazons1.webp
Οπως και τα φοινικοκλαδια ετσι και τα κουκουναρια ειναι μια πολυ καλη απασχοληση που τους κρατησε το ενδιαφερον για πολυ ωρα.

amazons2.webp
Εδω φαινεται πως τους δινω ακομη τα καρυδια ανοιχτα στη μεση διοτι δεν καταφερνουν να τα ανοιξουν ακομη και ραγισμενα και στο τελος τα βαριουνται και τα πετουν.

amazons3.webp
Και τους αφησα να κανουν και μια μια εξορμηση στο παγκο της κουζινας...

amazons4.webp
amazons5.webp
ανεβαινουν και βιντεακια με τα χθεσινα καμωματα τους...😎
amazons1.webp amazons2.webp amazons3.webp amazons4.webp amazons5.webp
 
Μπράβο Ανέστη. Φαίνεται πόσο τα αγαπάς και τα φροντίζεις! Φαντάζομαι τι φωνές θα ακούγονται στο σπίτι αν ζητάν χαδάκια όλα... χεχε!
Το πορτοκάλι τους το έδωσες εσύ ή το άρπαξαν μόνα τους από την φρουτιέρα, και μετά πώς να τους το πάρεις, δεν υποχωρούν και εύκολα! 😛
 
ωραιος ο ανεστης
πανικος βλεπω σε ολο το σπιτι χα χα χα ορεξη να εχεις να μαζευεις
 
..
Το πορτοκάλι τους το έδωσες εσύ ή το άρπαξαν μόνα τους από την φρουτιέρα, και μετά πώς να τους το πάρεις, δεν υποχωρούν και εύκολα! 😛

Σερβιρονται μονοι τους οι παπαγαλοι μου 😛 , αν τους βαλω στην κουζινα δεν περιμενουν παντα να τους δωσω κατι, πηγαινουν και παιρνουν οτι θελησουν, δες στο πιο κατω βιντεο πως η Μπεττυ σερβιρει τον εαυτο της με μια κομμενη μπανανα απο τη φρουτιερα. 😉 Αναλογως ειχε παρει και ο μικρος το μανταρινι. :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κι εδω με τα κουκουναρια τους

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
τα λατρευω! Ειναι υπεροχα! Να τα χαιρεσαι και να ειναι παντα γερα ευχομαι!
 
Είναι τόσο φατσούλες... κάνουν σκανταλιές και μετά σε κοιτάνε με ένα αθώο βλέμμα! 😉
Στο τελευταίο βίντο, πόσες ώρες έφαγαν για να καταστρέψουν το κουκουνάρι!; Εγώ θα βαριόμουν και θα το πετούσα! 😛
 
Ορέστη, ειλικρινά είμαι περήφανος που σε γνωρίζω.

Συγχαρητήρια για την αγάπη που τους δείχνεις.


Υ. Γ. Συμφωνώ με το Σταύρο! :D
 
ειναι απιθανα! αυτο με το κολπο με το φοινικα δεν το ηξερα! αρχιζω αναζητηση αμεσως! 😛

[x]

τα πισω τζαμπια που κρεμονται τι ειναι;
 
ειναι απιθανα! αυτο με το κολπο με το φοινικα δεν το ηξερα! αρχιζω αναζητηση αμεσως! 😛



τα πισω τζαμπια που κρεμονται τι ειναι;

Να δωσεις σε ολα αν βρεις, ειναι εξαιρετικο μασουλητηρι! 😉 Τα πισω τσαμπια ειναι καρποι απο φοινικες washingtonia που εχω στο σπιτι μου. https://community.petbirds.gr/threads/Οικογένεια-Αμαζόνων-phoebe-joey-betty-barney.18054/ Οποιο ειδος φοινικα και να βρεις ειναι πολυ καλη τροφη κι ενασχοληση για τους παπαγαλους.
 
Ενα ακομη ασφαλες για τα πουλια φυτο που βρισκω αφθονο εδω στην περιοχη ειναι τα πρασινα καλαμια μπαμπου που φυτρωνουν κατα μηκος των οχθεων του μικρου ποταμιου που περνα εξω απο το σπιτι μας. Τα πουλια μου λατρευουν να το μαδανε και να το μασουν.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Υπαρχει στη λιστα των ασφαλων φυτων για παπαγαλους. Υποθετω κι εγω οτι κανει για ολα. Σκεφτηκα και τις ψαθινες φωλιες που ειναι παρομοιο υλικο και που πολλοι χρησιμοποιουν για τα παραδεισια.
 
Τι παιδιά!
Παίζουν, ρίχνουν και ματιές σ' εσάς που είστε στο δωμάτιο :)
 
Τι παιδιά!
Παίζουν, ρίχνουν και ματιές σ' εσάς που είστε στο δωμάτιο :)
Άσε που ξεχάσαν το τραγούδι με το "μικρό καράβι που ήταν ααα ατακτο οεοεοε"!
 
Σημερα βγηκαμε να απολαυσουμε την υπεροχη μερα. :) Απο τα χιονια πριν λιγες ημερες πηγαμε στους 16 βαθμους Κελσιου χθες και σημερα το μεσημερι. Βαλαμε λοιπον τα χαρνες με λιγη γκρινια μιας και ειχαμε πολυ καιρο να τα φορεσουμε και βγηκαμε.













Βαζω κι ενα κουιζ και παλι. Who is who? :D
 
Back
Top