Φροντίδα Μεταφορά δύο καναρινιών σε ένα κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryPoo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Χαίρετε! Σε λίγο καιρό πρόκειται να ταξιδέψω στο πατρικό μου και σκέφτομαι πολύ τον τρόπο που μπορώ να μεταφέρω τα καναρίνια. Η ζευγαρωστρα είναι μεγάλη και φοβάμαι μήπως δεν με αφήσουν να την πάρω μαζί μου μέσα στο λεωφορείο (γενικά στ συγκεκριμένο ΚΤΕΛ η στάση απέναντι στη μεταφορά ζώων δεν είναι η καλύτερη). Θα ρωτήσω φυσικά γιατί αυτή είναι η καλύτερη λύση αλλά αν δεν γίνεται σκεφτόμουν να τα βάλω μαζί σε ένα μικρό κλουβί (μισό της ζευγαρωστρας) και να τα βάλω ξανά στις θέσεις τους μόλις φτάσω. Φοβάμαι όμως ότι ο χώρος είναι πολύ μικρός για 12 ώρες ταξίδι.. κάποια γνώμη για τη μεταφορά σε αυτό το κλουβί ή κάποια καλύτερη ιδέα;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δεν ξέρω διαστάσεις. Θα ανεβάσω μια φωτογραφία δείτε το μέγεθος.
@TZANNSPY δυστυχώς δεν υπάρχουν τα χρήματα κάτι τέτοιο. Το είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά δεν γίνεται.
 
@MaryPoo εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους μας τα οικονομικά σου αλλά αντικειμενικά 8,50 ή 13,00 ευρώ δεν είναι δα και απαγορευτικό ποσό...

Στην τελική με ένα κουτί από παπούτσια θα κάνεις πολύ καλή δουλειά...
Υπάρχουν οδηγίες για να το διαμορφώσεις...
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει ότι υπάρχουν τόσο οικονομικά κλουβακια.. μια ερώτηση, 2 τέτοια κουμπωνουν μαζί ή πρέπει να κρατάω 2 κλουβιά; Γιατί θα μιλάμε για το γέλιο της αρκούδας!😆... αλλά το βασικό ερώτημα είναι αν ένας αρκετά μικρός χώρος μπορεί να φιλοξενήσει δύο καναρίνια για κάποιες ώρες.
@TZANNSPY αυτό με το κουτί δεν το είχα ακούσει ξανά!
 
@MaryPoo το ζητούμενο δεν είναι η άνεση αλλά η ασφάλεια της μεταφοράς.

Κάποια κουμπώνουν μεταξύ τους...

Το κατάλληλα διαμορφωμένο χαρτόκουτο είναι προτιμότερο από ένα κλουβί χωρίς κάλυμμα για μεταφορά των μικρών μας φίλων.
 
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα πω εγώ το καλοκαίρι μετέφερα ένα ζευγάρι με τα 2 μικρά τους που ακόμα δεν είχαν απογαλακτιστει σε μια 60 με το χώρισμα τα πουλιά όλα στην μια πλευρά σκεπασμένα με ένα σεντόνι για να μην φοβούνται ταξίδι 2,5ωρες η μόνη διαφορά με αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ είναι ότι εγώ ήμουν με δικό μου αμάξι αλλά πιστεύω ότι αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα προβλημα
 
@MaryPoo Η γνωμη μου ειναι να παρεις μια "ζευγαρωστρα" χωρις χωρισμα που ειναι σαν ατομικο κλουβι που θα την βρεις το πολυ μεχρι 15 ευρω σαν αυτο το κλουβι που σου εχω στην φωτογραφια!και το φαγητακι τους θα εχουν και το νερακι τους και τον αερα τους θα παιρνουν και παρε μια σακουλα του jumbo που να ταιριαζει στο μεγεθος (να εχει ομως μια ανασα απο το κλουβι) και βαλε μεσα το κλουβι και εσυ θα κρατας την σακουλα!διπλα σου θα τα εχεις θα τους ριχνεις και μια ματια απο πανω!ετσι εχω ταξιδεψει και με κτελ και με πλοιο και με αμαξι οταν ειχα 2 καναρινια!το καταλαβαινω το οικονομικο κομματι αλλα σκεψου οτι θα το παρεις μια φορα και θα χαρειτε πολλες αποδρασεις παρεα 😁

00011111_250x250-500x500.webp
 
Λοιπόν το κλουβί είναι αυτό... ελπίζω να φαίνεται το μέγεθος του σε αναλογία με τη γλάστρα...IMG_20201203_165650.webp
Το συγκεκριμένο ταξίδι το έχω κάνει αρκετές φορές με το ένα από τα δύο καναρίνια, σε αυτό το κλουβί... δεν θα έχουν θέμα με το ταξίδι...η χωρητικότητα του κλουβιου με απασχολεί... αλλά από όσα μ λετε δεν θα έχουν θέμα...
 
@MaryPoo Κατα την γνωμη μου δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για μεταφορα των 2 καναρινιων στο ηδη υπαρχον κλουβι και οπως ειπα νερο φαγητο αερας θα υπαρχει!βαλτο σε μια σακουλα του jumbo και εισαι κομπλε!προσεχε απο τις πολλες ωρες μονα τους μην βρουν ευκαιρια και ζευγαρωσουν 😜
 
Λοιπόν το κλουβί είναι αυτό... ελπίζω να φαίνεται το μέγεθος του σε αναλογία με τη γλάστρα...View attachment 77128
Το συγκεκριμένο ταξίδι το έχω κάνει αρκετές φορές με το ένα από τα δύο καναρίνια, σε αυτό το κλουβί... δεν θα έχουν θέμα με το ταξίδι...η χωρητικότητα του κλουβιου με απασχολεί... αλλά από όσα μ λετε δεν θα έχουν θέμα...
Μια χαρά είναι!καλό ταξίδι!
 
Χαίρετε και πάλι! Πήρα τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ να ρωτήσω για τα δρομολόγια μεταφοράς των κατοικίδιων...μου είπαν ότι καλό θα ήταν να μην πάρω και τα δύο για να μπορεί και κάποιος άλλος να ταξιδέψει με ζώο μιας και το λεωφορείο παίρνει μέχρι 2 κατοικίδια...αν τα βάλω στο ίδιο κλουβί, θα μετρήσουν όντως για 2 ζώα; Γιατί της είπα τι σκοπεύω να κάνω και δεν μου απάντησε... μήπως ξέρει κανείς (φυσικά δεν γίνεται να πάρω μόνο το ένα αλλά να ξέρω τι να τους πω όταν πάω για τα εισιτήρια);
 
@MaryPoo Καλησπερα!Δεν νομιζω να μην σε αφησουν να μπεις στο ΚΤΕΛ με ενα κλουβακι μικρο που ειναι μεσα 2 καναρινακια!ακου μεχρι 2 κατοικιδια...λες και εχεις τα 101 σκυλια δαλματιας και θα ανεβεις στο ΚΤΕΛ ακου για 2 καναρινια να μην σε αφησουν να μπεις μην τρελαθουμε 🙂!κανουν λες και πιανουν θεσεις τα καναρινακια ουτε θα ειναι φισκα το ΚΤΕΛ ετσι τωρα οπως ειναι η κατασταση οποτε τι τους ενοχλει;!πες τους που να τα αφησω;δεν εχω καποιον να τα φροντισει!αποκλειεται να μην σε αφησουν να μπεις!εχουν αλλαξει συστημα τωρα;σε ελεγχει ο οδηγος πριν μπεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top